Skocz do zawartości

zbynekkk

Members
 • Zawartość

  659
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta


Aktywność reputacji

 1. Super!
  zbynekkk otrzymał reputację od Marcin WojtczukWódka żytnia   
  Żytko to bardzo wdzięczny materiał na ten cel, może krótki cytat z książki SKRÓCONY KURS GORZELNICTWA ROLNICZEGO trochę pomoże:
   
  "...W odróżnieniu od innych surowców, poza prosem, zdrowe, niesłodowane ziarno żyta charakteryzuje się dużą zawartością enzymów amylolitycznych. Umożliwia to scukrzanie rozdrobnionego ziarna żytniego bez dodatku słodu lub innego źródła enzymów. W praktyce możliwość ta nie jest jednak wykorzystywana, ponieważ żyto najczęściej poddawane jest obróbce termicznej, w której wyniku amylazy zostają całkowicie zniszczone. Niemniej w początkach istnienia gorzelnictwa zbożowego śrutę żytnią mieszano intensywnie, drewnianymi wiosłami w drewnianych kadziach, z niewielką ilością wody, stwarzając w ten sposób warunki do uaktywniania się amylaz i scukrzania skrobi. To ucieranie mąki zbożowej nazywano wówczas zacieraniem. Nazwa ta przetrwała do naszych czasów, do określania procesów, związanych z przekształcaniem skrobi w cukry w gorzelniach rolniczych. ..."
   
   
  dla zainteresowanych http://bimber.ovh.org/pdf/gorzelnictwo.pdf
 2. Super!
  zbynekkk otrzymał reputację od bart3qWanna lub frania   
  Zamiast montować zawór, po prostu ustrugajcie kawałek kołka z drzewa liściastego i zabijcie otwór tak jak to się robi szpuntem beczkę.
 3. Super!
  zbynekkk otrzymał reputację od MichalWOSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
  Wyłącz na chwilę mieszadło.
 4. Super!
  zbynekkk przyznał reputację dla ponury fermentaThorNajgłupsze wpadki podczas warzenia piwa   
  Przygotowywałem sobie wodę do wysładzania. Gotowałem w czajniku elektrycznym i wlewałem do wiadra, które postawiłem na panelach. Trochę wrzątku mi chlusnęło po wiadrze, ale się nie przejąłem. Gdy po pewnym czasie podniosłem wiadro, zobaczyłem, że na łączeniach panele się porozwarstwiały i odstają do góry. Po środku pomieszczenia. Kładłem je 7 m-cy wcześniej.
 5. Super!
  zbynekkk otrzymał reputację od BiotitPIWO MIODOWE   
  Kiedyś pokusiłem się o takie piwo http://www.piwo.org/topic/2217-domowy-browar-zbynka-przedstawia/page__view__findpost__p__38510 Pomimo sporej ilości dodanego miodu, w gotowym piwie zero posmaków i zapachów miodu. Gdybym dziś, koniecznie chciał zrobić piwo miodowe, słodkie w smaku, miód dałbym już po cichej, całość spasteryzował, wlał do kego i sztucznie zgazował. I na wszelki wypadek szybko spijał.
 6. Super!
  zbynekkk otrzymał reputację od StasiekOSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
  Na panikę masz jeszcze czas, myślę że jutro będziesz miał ładną pianę. Ja bym na razie nic nie grzebał w fermentatorze.
 7. Super!
  zbynekkk przyznał reputację dla MetalbeerKonstrukcje Metalbeer   
  Zabawka numer dwa, śrutownik walcowy ze stali nierdzewnej.
   
  Śrutownik posiada regulację szczeliny na mimośrodzie, brak łożysk kulkowych
  zastosowałem panewki ślizgowe z fosforobrązu.
  Wydajność przy ręcznym kręceniu na godzine około 30 kg.×