Skocz do zawartości

buli

Members
 • Zawartość

  41
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Oczywiście nie będę pewny ale warto zaryzykować Z tego co wiem to w tamtym roku GCh miał ok miesiąca więc też słany był młodziutki. Oczywiście nie wierzę że akurat to piwo wygra ale jestem z różnych względów bardzo ciekaw metryczki:) Kiedy są eliminacje? Drożdże teoretycznie powinny sobie poradzić w temperaturze 15-16 stopni, ale wiadomo że wtedy gazuje się jeszcze wolniej. No nic, może uda się zlać z 4-5 dni przed wysyłką, do tego chwila na poczcie i może da radę...
 2. Pewnie się nie przebiję w tej burzy ale: W jakiej temperaturze przechowywane jest piwo przez 3 tyg od terminu zgłaszania a konkursem? Możliwe że jedno z piw zleję do butelek na 2-3 dni przed wysyłką i jak pójdzie do lodówki to się może niedogazować...
 3. buli

  Iunga

  W pełni zgadzam się z BuDeX. Ten chmiel na pewno nie przypomina klasycznych polskich chmieli bo ma właśnie aromat w stronę egzotycznych owoców (jakie to dokładnie owoce to każdy poczuje pewnie co innego - dla mnie w piwie najbliżej ananasa. granulat z kolei pachnie mi brzoskwinią). Jest też inny od amerykańców bo dużo łagodniejszy. W tym względzie przypomina właśnie chmiele kontynentalne. Nie jest tak nachalny w aromacie i smaku ja amerykańce. Dla jednych to zaleta dla innych wada:)
 4. buli

  Iunga

  Myślę, że wynika to z fakty że odmiana powstała w kraju i w czasach w których królowały lagery a o domowym piwowarstwie mało kto słyszał. Do sklepowego lagera faktycznie nadaje się tylko na goryczkę i stąd ta klasyfikacja.
 5. buli

  Butelki Warszawa pomocy!

  w krytycznych momentach leję w PETy po wodzie gazowanej. Wiadomo nie ma 'romantyzmu kapsla' ale przynajmniej dezynfekować nie trzeba (jak nowe oczywiście:)
 6. buli

  APA & CDA

  Faktycznie - dzięki. Miałem zatem na myśli SRM:) Tak, mam 2.0.1 i stąd ten błąd że się nie przełącza automatycznie, tej redukcji jednak nie zauważyłem. Teoria mówi że >25 SRM to już czarny - potwierdzacie?
 7. buli

  APA & CDA

  Tak. Piłem ostatnio z tydzień temu więc po ok 3-4tyg od butelkowania. na dniach kolejne podejście i przyznam że też liczę na uwydatnienie się chmielu. A Brewtarget w czym pokazuje barwę piwa? bo ta się nie zmienia wraz ze zmianą jednostek przy słodach... Sam już nie wiem czy chodziło mi o 30ebc czy srm:)
 8. buli

  APA & CDA

  Nie nadmieniłem wcześniej że ta paloność lekko zbyt duża to bardziej w zapachu niż smaku więc te czynniki aż tak na jej odczucie wpłynąć nie powinny. Nie mam pod ręką notatek ale BLG to ok 15 a ibu oscylowało w granicach 90. Zgadzam się jednak że na odczucie paloności wpływa sporo czynników - dlatego moje pytanie dotyczyło trochę czego innego - jaką ilość carafy trzeba dodać żeby zabarwić piwo na czarno. Czy np. 30EBC z kalkulatora to już czarne piwo w szklance czy raczej czekoladowy bełt?
 9. buli

  APA & CDA

  Pod koniec. Następnym razem dam ok 0,3kg carafa II special i zobaczymy co wyjdzie...
 10. buli

  APA & CDA

  O proszę, miałem zakładać wątek ale widzę że mogę się podłączyć. Robiłem CDA, dałem 0,25kg Carafa I special i 0,25kg Carafa II special. Piwo wyszło bdb ale lekko za bardzo palone niż chciałem. Kolor nieprzejrzyście czarny. Jakie jest Wasze doświadczenie z barwieniem CDA. Ile Carafa II żeby dać jej jak najmniej ale żeby piwo było czarne (może być lekko przejrzyste).
 11. buli

  Styrian Goldings

  Lwóweg Belg jest na Styrian G. Też czuję w nim lekkie cytrusy (bardziej dalikatne niż w amerykańcach). U siebie jednak nic na nim nie robiłem...
 12. buli

  IPA brzydko się starzeje

  a jaki chmiel? amerykaniec? jakie chmielenie? ja sporo warze na polakach (głównie angielskie style) i czasem zaskakuje jak ładnie sie starzeją. wszystko przebiła ipa na mokrej sybilli (dowaliłem jej duużo i na amerykańską modłę). pirwsze tygodnie piwo właściwie nie pijalne, gryzące, zapach średni. z czasem się układało. jedną butelkę przetrzymałem ok 3,5mies i wywaliła mnie z butów - zapach super, smak bdb. zaobserwowałem i chyba gdzieś czytałem że zapach chmielu gotowanego 5-15min uwydatnia się z czasem - czy ktoś bardziej doświadczony może to potwierdzić? co do dnia/butelki to mam podobnie - czasem zachwycam się swoim piwem żeby dzień później stwierdzić ze ma same wady a poem znów że nie jest takie złe:)
 13. Jakaś secesja w PSPD? O co chodzi?
 14. buli

  Filtrowanie po chmieleniu w garnku

  a czym ją przywiązujesz żeby nie spadła? do tej pory trzymałem ją razem z wężykiem nad piwem i przez to napowietrzałem...
×