Jump to content

buli

Members
 • Content Count

  41
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

228 profile views
 1. Oczywiście nie będę pewny ale warto zaryzykować Z tego co wiem to w tamtym roku GCh miał ok miesiąca więc też słany był młodziutki. Oczywiście nie wierzę że akurat to piwo wygra ale jestem z różnych względów bardzo ciekaw metryczki:) Kiedy są eliminacje? Drożdże teoretycznie powinny sobie poradzić w temperaturze 15-16 stopni, ale wiadomo że wtedy gazuje się jeszcze wolniej. No nic, może uda się zlać z 4-5 dni przed wysyłką, do tego chwila na poczcie i może da radę...
 2. Pewnie się nie przebiję w tej burzy ale: W jakiej temperaturze przechowywane jest piwo przez 3 tyg od terminu zgłaszania a konkursem? Możliwe że jedno z piw zleję do butelek na 2-3 dni przed wysyłką i jak pójdzie do lodówki to się może niedogazować...
 3. W pełni zgadzam się z BuDeX. Ten chmiel na pewno nie przypomina klasycznych polskich chmieli bo ma właśnie aromat w stronę egzotycznych owoców (jakie to dokładnie owoce to każdy poczuje pewnie co innego - dla mnie w piwie najbliżej ananasa. granulat z kolei pachnie mi brzoskwinią). Jest też inny od amerykańców bo dużo łagodniejszy. W tym względzie przypomina właśnie chmiele kontynentalne. Nie jest tak nachalny w aromacie i smaku ja amerykańce. Dla jednych to zaleta dla innych wada:)
 4. Myślę, że wynika to z fakty że odmiana powstała w kraju i w czasach w których królowały lagery a o domowym piwowarstwie mało kto słyszał. Do sklepowego lagera faktycznie nadaje się tylko na goryczkę i stąd ta klasyfikacja.
 5. w krytycznych momentach leję w PETy po wodzie gazowanej. Wiadomo nie ma 'romantyzmu kapsla' ale przynajmniej dezynfekować nie trzeba (jak nowe oczywiście:)
 6. buli

  APA & CDA

  Faktycznie - dzięki. Miałem zatem na myśli SRM:) Tak, mam 2.0.1 i stąd ten błąd że się nie przełącza automatycznie, tej redukcji jednak nie zauważyłem. Teoria mówi że >25 SRM to już czarny - potwierdzacie?
 7. buli

  APA & CDA

  Tak. Piłem ostatnio z tydzień temu więc po ok 3-4tyg od butelkowania. na dniach kolejne podejście i przyznam że też liczę na uwydatnienie się chmielu. A Brewtarget w czym pokazuje barwę piwa? bo ta się nie zmienia wraz ze zmianą jednostek przy słodach... Sam już nie wiem czy chodziło mi o 30ebc czy srm:)
 8. buli

  APA & CDA

  Nie nadmieniłem wcześniej że ta paloność lekko zbyt duża to bardziej w zapachu niż smaku więc te czynniki aż tak na jej odczucie wpłynąć nie powinny. Nie mam pod ręką notatek ale BLG to ok 15 a ibu oscylowało w granicach 90. Zgadzam się jednak że na odczucie paloności wpływa sporo czynników - dlatego moje pytanie dotyczyło trochę czego innego - jaką ilość carafy trzeba dodać żeby zabarwić piwo na czarno. Czy np. 30EBC z kalkulatora to już czarne piwo w szklance czy raczej czekoladowy bełt?
 9. buli

  APA & CDA

  Pod koniec. Następnym razem dam ok 0,3kg carafa II special i zobaczymy co wyjdzie...
 10. buli

  APA & CDA

  O proszę, miałem zakładać wątek ale widzę że mogę się podłączyć. Robiłem CDA, dałem 0,25kg Carafa I special i 0,25kg Carafa II special. Piwo wyszło bdb ale lekko za bardzo palone niż chciałem. Kolor nieprzejrzyście czarny. Jakie jest Wasze doświadczenie z barwieniem CDA. Ile Carafa II żeby dać jej jak najmniej ale żeby piwo było czarne (może być lekko przejrzyste).
 11. Lwóweg Belg jest na Styrian G. Też czuję w nim lekkie cytrusy (bardziej dalikatne niż w amerykańcach). U siebie jednak nic na nim nie robiłem...
 12. a jaki chmiel? amerykaniec? jakie chmielenie? ja sporo warze na polakach (głównie angielskie style) i czasem zaskakuje jak ładnie sie starzeją. wszystko przebiła ipa na mokrej sybilli (dowaliłem jej duużo i na amerykańską modłę). pirwsze tygodnie piwo właściwie nie pijalne, gryzące, zapach średni. z czasem się układało. jedną butelkę przetrzymałem ok 3,5mies i wywaliła mnie z butów - zapach super, smak bdb. zaobserwowałem i chyba gdzieś czytałem że zapach chmielu gotowanego 5-15min uwydatnia się z czasem - czy ktoś bardziej doświadczony może to potwierdzić? co do dnia/butelki to mam podobnie - czasem zachwycam się swoim piwem żeby dzień później stwierdzić ze ma same wady a poem znów że nie jest takie złe:)
 13. a czym ją przywiązujesz żeby nie spadła? do tej pory trzymałem ją razem z wężykiem nad piwem i przez to napowietrzałem...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.