Jump to content

winorobek

Members
 • Posts

  60
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by winorobek

 1. Karl Wilhelm Schmidt- Dokładna Nauka Warzenia Piwa chomikuj.pl/winiarstwo/piwowarstwo
 2. Przypomniała mi się jedna rzecz odnośnie natleniania, a mianowicie drożdże nie akceptują każdego tlenu. Już wyjaśniam. wiele osób chciało wykorzystać tlen zawarty w C02 do natleniania fermentującego wina lecz jest jeden szkopuł, tlen otrzymywany z dwutlenku węgla (niezależnie od metody otrzymania) jest całkowicie nie przyswajalny przez drożdże. Radziłbym sprawdzić czy drodze przy swoją czysty tlen? Może się okazać, że będzie potrzebna jakaś substancja, która w wodzie ulegnie analizie o jednym z otrzymanych produktów bezie tlen.
 3. To że czegoś nie rozumiesz lub nie wiesz, nie oznacza, że powinieneś się na ten temat wypowiadać, a tym bardziej, że masz skłonność dodawania swoich przemyśleń do czyiś wypowiedzi. A co do białka jaja kurzego to można nim klarować piwo i wino innym sposobem, niż przedstawił to zbynekkk. Co do kredy, to nikomu nie kazałem jej używać (sam to dorobiłeś do mojej wypowiedzi). Tak się składa, że dużo rozmawiam z profesorami/doktorami chemii, biochemii, mikrobiologii i jakoś nie widzę powodów dzięki którymi mógłbyś podważyć ich wiedzę, a sposób w jaki prowadzisz dyskusje jest bardzo zniechęcający (do jej kontynuacji).
 4. Taka prośba, nie oceniaj innych po sobie. A o zastosowaniu białku jaja kurzego napisze, gdyż można go używać w piwowarstwie (ale to jak wrócę z uczelni).
 5. Jest, jak ktoś pomyli słód karmelowy z pszenicznym.
 6. Jony znajdujące się w wodzie, na ten samej zasadzie używa się kredy do klarowania.
 7. Karuk to wiem, co to. Do klarowania równie dobrze nada się białko jaja kurzego.
 8. Co to takiego finnings? Dasz rade wstawić gdzieś garść informacji o tym- tłumaczenie tego słowa lub opis?
 9. Nie mówie o witaminie C w tabletka tylko o kwasie askorbinowym (jak wyżej napisałem)- czysta postać witaminy C, czyli biały proszek, rozpuszczalny w wodzie, bez smaku i zapachu. Nigdzie nie kazałem używać witaminy C w tabletkach.
 10. @ bnp Nie zapominaj, że drożdże produkują nie tylko atanol, bo sam osad drożdżowy, to co innego.
 11. Nie tylko B2 Co do tlenu, to można użyć przeciw utleniacz, najlepiej kwasu askorbinowego czyli wiataminy C- do kupienia w aptece. Nie pamiętam tylko czy dawka to 2-4 setnych gram czy 2-4 dziesiętnych grama na 1 L piwa- ja używam z powodzeniem do wina
 12. Co do centrów kondensacji CO2, to nie zapominajmy, że w nieklarownym piwie jest większa gęstość, więc CO2 jest "wypychany" ale ma to swoje plusy, ponieważ, intensywność wydostawania się CO2 z piwa powoduje zwiększenie piany- bardzo dobrze widać to na pszeniczniakach (wystarczy nalać szybko piwa do szklani, a potem to samo zrobić tylko powoli i delikatnie).
 13. Kiedyś robili piwo bez filtrowania i było klarowne- IMHO na tym właśnie ta sztuka polega Ja widzę kilka nieścisłości- ponowne dodanie droży po filtracji spowoduje zmętnienie, gdyż drożdże znowu zaczną pracować Skąd pozyskać suchy lód? Ja bym radził robić piwo w kegach, odstawić na długi czas w zimne miejsce, uzbroić się w cierpliwość, prowadzić wyszynk piwa prosto z kega i mamy klarowne piwo- końcówka jest trochę mętniejsza ale to nic
 14. To może być efekt braku włączonego "przesunięcia czasu"
 15. To nie jest pomysł na nową kategorię ale nie wiem gdzie to wpisać, więc pisze tutaj. Chodzi mi o oznaczenie nowych postów, ja wiem, że obok tematy jest link do nowych postów ale moim zdaniem dobrze by było jakby nowe posty miały inny kolo daty i godziny utworzenia, który znajduje się w lewym górnym rogu (nad userem, który napisał wiadomość) oraz literka "N" obok daty i godziny utworzenia postu.
 16. Co do natleniania, to radziłbym uważać, bo tlen jest czynnikiem powodującym mutacje, więc jego nadmiar zaszkodzi drożdżom- albo mutacja sprawi, że będą miały inne "właściwości" albo je zabije (raczej to drugie). Również nie polecałbym "podawać" im powietrza, gdyż jest tam tlen i inne związki oraz całe bogactwo mikrobów, które mogą zaszkodzić piwu. Tutaj poleciłbym zakupienie czystego tlenu i dawkowanie go drożdżom, lub skorzystanie z "tabletek tlenowych"- wykorzystuje się je akwarystyce podczas transportu rybek. Taka tabletka przy kontakcie z wodą wydziela tlen, a skoro wykorzystują ją przy zwierzętach, to raczej (nie wiem, nie sprawdzałem) im nie szkodzi. Co do suszenia, to nie znam tych procesów ale drożdże sucho rozpyłowe (inaczej drożdże aktywne) się suszy (dzięki teamu "stają się" one aktywne), może to jest jakaś metoda.
 17. A może zamiast Eksperymentator, stworzyć Nasze Patenty?
 18. Dla zainteresowanych posiadaniem w/w literatury- link.
 19. Gliceryna (E 422) nie jest zaliczana do konserwantów, a do zagęszczaczy (od E 400 do E 499).
 20. Gliceryna nie jest konserwantem ale może być wykorzystywana jako coś a'la słodzik- ma słodkawy smak, nadaje on też cieczy oleistości. Może tu chodzić o to, że gliceryna ma wysoką temperaturę wrzenia (290°C), a co za tym idzie wysoką temperaturę parowania, a dzięki temu "zatrzymuje" związki odpowiedzialne za zapach i smak w piwie, a te zaś łatwo parują i ulegają zniszczeniu. Nie wiem jak w Indiach z chłodzeniem piwa w sklepach i podczas transportu.
 21. Moje kondolencje. Co do hymnu to proponuje: Kumpliki- Hymn Piwosza Co do Ratatat, to przypomniało mi się: http://www.youtube.com/watch?v=eTYoaYhrLDg Dla fanów tego typu muzyki oraz muzyki z starszy gier (na amige, komodore itp.) to polecam: Slay Radio Ja ostatnio słucham: Oraz utwory takich wykonawców jak KRS-One, Marley Marl, S-Five, Sicknature, Q-Unique, Ill Bill, Dilated Peoples, Talib Kweli, Dizzee Rascal, Coolio i The Roots.
 22. winorobek

  lol :)

  Reklama pewnego piwa, polecam obejrzeć całą http://www.youtube.com/watch?v=HNd0G1bDMt4
 23. W Czechach jest produkowany Horse Power na zlecenie, a właścicielem marki i jest "Górna Półka".
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.