Jump to content

msto

Members
 • Content Count

  107
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

msto last won the day on August 8

msto had the most liked content!

1 Follower

About msto

 • Birthday August 9

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Sto Piw
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  64
 • Miasto
  Wrocław

Kontakt

 • Imię
  Marcin
 • Strona www
  https://www.facebook.com/browarstopiw

Recent Profile Visitors

1333 profile views
 1. Ja nie uzywam kraników na cichej. Na rozlew przelewam wężem do innego wiadra (już z kranikiem) i zazwyczaj przez hopspider - jak na zdjęciu.
 2. Jak najbardziej można dostać takie z certyfikatem
 3. Rozumiem, że chodzi o słód jęczmienny a nie "surowe" ziarno? Lagerowych drożdży o w miare czystym profilu, np Saflager W-34/70 lub Mangrove Jack's M84 i fermentowac w temperaturze 8-10 C Co do fitracji to zwykły fermentor z kranikiem i filtrator z oplotu (tzw. sraczwężyk) powinien się tobie sprawdzić - szybko i bez zbędnych kombinacji.
 4. O ile fermentacja jeszcze nie ruszyła to śmiało możesz napowietrzyć brzeczkę i dodać kolejną saszetkę tych samych drożdży. Nie wiem jak to zadziała jak już fermentuje w najlepsze.
 5. Nie ma takiej reguły, wszystko zależy od tego jakie cukry i w jakiej ilości znajdują się w brzeczne i od użytego szczepu drożdzy. Na ogół "standardowe" drożdże (czyli s. cerveisae) zjadają cukry proste jak glukoza i fruktoza, pozniej bardziej złożone jak maltoza i jeszcze ewentualnie maltotriozę. Bardziej złożone cukry pozostają w brzeczce tworząc właśnie cukry resztkowe. Ile jakich cukrów jest w brzeczce zależy w dużej mierze np od procesu zacierania. Przyjmuję się jedynie, że s. cerevisiae powinny zejść do ok 3/4 ekstraktu początkowego - ale jest to mocno umowne. Przy brettach i bakteriach to już w ogóle innach historia.
 6. 1.006 FG to jest 1,5 BLG, czyli już prawdopodobnie po fermentacji. Sprawdz przez kolejne dwa dni czy się nie zmienia i jeśli nie to można butelkować. W rurce bulka bo uwalnia się CO2 rozpuszczone w piwie - to normalna rzecz i bulkanie nie jest żadnym wyznacznikiem tego czy fermentacja trwa czy już jest po. Rurka umożliwia wypuszczanie CO2 i jednocześnie zamyka dosęp powietrza i róznych robaczków z zewnąrz, aby uniknąć zakarzenia - i to tyle.
 7. Szansa zawsze jest, zwłaszcza, że to dopiero początek fermentacji. Poważnie, daj mu jeszcze 10 dni. Jakbym ja miał oceniać moje piwa po 4 dniach to uwierz mi, że każde leciało by w kanał. Ja zaglądam najczęściej dopiero po 14 dniach i decyduje co dalej, czy czekać dalej, czy robic cichą fermentację, czy jakies chmielenie na zimno lub inne dodatki, czy coldcrash, czy rozlewac (chociaż oczywiscie wstępny plan mam już przygotowany wcześniej).
 8. Dlatego, że brzeczka z drożdżami to żywy organizmy, który pracuje cały czas, nawet jak nie widać oznak w postaci piany czy bulkającej rurki. Nawet po rozlaniu do butelek piwo cały czas pracuje. 4 dni to zdecydowanie z krótko i piwo jeszcze nie jest gotowe. Polecam poczytać artukuły na wiki, a zwłaszcza o fermentacji: https://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki
 9. https://www.wiki.piwo.org/Kategoria:Surowce_niesłodowane
 10. Najlepiej czyste lactobacillus plantarum, np Sanprobi IBS lub Swanson L.Plantarum
 11. Można wkleić ze schowka (ctrl-v) lub dodać plik - prawy dolny róg "Wstaw inne media"
 12. Jak nachmielisz bez przelewania to taka gęstwa nie bardzo nada się do kolejnego piwa. Poczekaj aż fermentacja się zakończy i zdekantuj do innego wiadra. Będziesz miał czystą gęstwę do zebrania i piwo bez piany do nachmielenia. Nie ma tutaj drogi na skróty.
 13. msto

  Co wybrać

  Przy zacieraniu to może być mało, zwłaszcza przy większych balingach. Ja robiłem w nim warki 20l. Jak to sie ma do brewkitu to nie wiem bo nigdy nie robiłem. Przemyśl i napisz mi wiadomość jakbys sie zdecydował.
 14. msto

  Co wybrać

  Skąd jesteś? Tak się składa, że mam do sprzedania garnek emalię 30l, dwie grzałki nurkowe (1400W i 2000W) i chłodnicę z rurki karbowanej. 150zł za wszystko, oczywiście używane, ale sprawne a garnek bez odprysków.
 15. Na wiki masz arykuł o starterach, jest też o temperaturze https://www.wiki.piwo.org/Przygotowanie_starterów_drożdżowych
×
×
 • Create New...