Skocz do zawartości

jimbo87

Members
 • Zawartość

  6
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  0
 • Miasto
  Głogów
 1. jimbo87

  Zestaw BA PaleAle - krok po kroku

  Punkt 8 jeszcze raz: 8. Po chmieleniu robimy w garze whirpool, czekamy 10min i dekantujemy do pojemnika zanurzonego w zimnej wodzie. Po ostudzeniu do temp. poniżej 300 C dekantujemy do fermentatora.W tym momencie robimy pomiar cukru i uzyskujemy wynik w []0 BLG. Przed i po zadaniu drożdży zamkniętym pojemnikiem energicznie potrząsamy aby napowietrzyć brzeczkę.
 2. jimbo87

  Zestaw BA PaleAle - krok po kroku

  Poprawiłem punkt 8. Co myślicie? 8. Po chmieleniu robimy w garze whirpool, czekamy 10min i dekantujemy do pojemnika zanurzonego w zimnej wodzie. Po ostudzeniu do temp. poniżej 300 C dekantujemy do fermentatora. Strugę wylotową ustawić wysoko aby brzeczka napowietrzyła się przed zadaniem drożdży. W tym momencie robimy pomiar cukru i uzyskujemy wynik w []0 BLG.
 3. jimbo87

  Zestaw BA PaleAle - krok po kroku

  z tego fragmentu zrozumiałem, że karol1000 brzeczkę 3-4 Blg dolewa do gara a tę, która ma mniej niż 3-4Blg wylewa do zlewu i zamiast niej wlewa wody . Z tego co gdzieś wyczytałem to brzeczka poniżej 2Blg może zawierać taniny i garbniki wypłukane ze złoża, dlatego lepiej ją wylać.
 4. jimbo87

  Zestaw BA PaleAle - krok po kroku

  "rądla" poprawiłem Tekst pisałem w Wordzie i automatycznie zmieniło na Jugola Wprowadziłem poprawki do tekstu i w przyszłym tygodniu atakuję moją pierwszą warkę.
 5. jimbo87

  Zestaw BA PaleAle - krok po kroku

  Bazowałem na poście użytkownika joker0skater.
 6. Od dwóch miesięcy studiuję forum i powoli przymierzam się do swojej pierwszej warki. Mam już połowę sprzętu i myślę że za tydzień będę miał resztę. Na podstawię wpisów z forum stworzyłem taki przepis jak krok po kroku zrobić swoje piwko i chciał bym wiedzieć co wy na to. Skład: -słód Pale Ale Weyermann 3,8kg -słód Carahell Weyermann 0,2kg -chmiel goryczkowy Marynka 35g -chmiel aromatyczny Lubelski 25g -drożdże Safale US-05 1. 14L wody podgrzać w garze (ja mam 24-litrowy emaliowany, może być z nierdzewki) do 690 C, wsypać słód mieszając. Temperaturę sprawdzać w środku gara ciągle mieszając. Termometr warto jest wcześniej sprawdzić. 2. Utrzymywać temperaturę około 660 C przez 60min lub do negatywnego wyniku próby jodowej (płyn Lugola dostępny w aptece) 3. Podgrzać do 780 C i utrzymać przez 10min. 4. Przelać zacier (za pomocą rondla) do fermentora z zamontowanym wężykiem z oplotu. Poczekać ok. 20 minut na ułożenie się złoża filtracyjnego. W międzyczasie umyć gar. 5. Do mniejszego naczynia spuszczamy mętną brzeczkę przez kranik wężykiem aż do momentu uzyskania względnie klarownej cieczy. Mętną brzeczkę wlewamy do filtratora a klarowną spuszczamy do gara. 6. Wysładzanie: 13 l wcześniej przegotowanej wody w temperaturze 780 C dodajemy w porcjach po 3-4 litry wtedy kiedy złoże nie jest odsłonięte i w taki sposób aby go nie poruszyć (można położyć delikatnie mały talerzyk). Wysładzamy do osiągnięcia 23L brzeczki chyba, że Blg brzeczki spadnie poniżej 3. W takim wypadku lepiej brakujące litry uzupełnić wodą. 7. Chmielenie: gotujemy brzeczkę i dodajemy na 60 min Marynka granulat, 10 min Lubelski granulat. 8. Po chmieleniu robimy w garze whirpool, czekamy 10min i dekantujemy do pojemnika zanurzonego w zimnej wodzie. Po ostudzeniu do temp. poniżej 300 C dekantujemy do fermentatora.W tym momencie robimy pomiar cukru i uzyskujemy wynik w []0 BLG. Przed i po zadaniu drożdży zamkniętym pojemnikiem energicznie potrząsamy aby napowietrzyć brzeczkę. 9. Zadanie drożdży: studzimy przegotowaną wodę w zdezynfekowanej szklance. Temperaturę zadania odczytujemy z opakowania po drożdżach. Wsypujemy zawartość saszetki. 30 minut odstania i chlup do fermentora. Czekamy na pianę i bulgotanie. 10. Fermentacja burzliwa. temp 18-20* Gdy piana ustąpi mierzymy Blg. Jeśli pomiary nie wykazują zmian to przelewamy zdezynfekowanym wężykiem do zdezynfekowanego fermentatora na cichą. 11. Gdy się ładnie wyklaruje – Rozlew do skrzętnie umytych i zdezynfekowanych butelek. – Xg cukru rozpuszczamy w 0,5l wody (dolewamy 0,5l wody mineralnej-opcjonalnie) i wlewamy na dno pojemnika. Do pojemnika dolewamy wężykiem piwo z cichej i rozlewamy do butelek. Kapslujemy wygotowanymi przez 10min kapslami. Piwo powinno leżakować min miesiąc w tych samych warunkach w których fermentowało.
×