Jump to content

skybert

Members
 • Posts

  1096
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  20

skybert last won the day on June 6

skybert had the most liked content!

About skybert

 • Birthday 08/06/1975

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  6-go Sierpnia
 • Rok założenia
  2007
 • Liczba warek
  160
 • Miasto
  Rzeszów

Kontakt

 • Imię
  Robert

Recent Profile Visitors

3304 profile views

skybert's Achievements

 1. Jeśli masz dobrą kontrolę nad temperaturą fermentacji, zdrowe drożdże, masz czas i chcesz zrobić piwo zgodnie z tradycyjną sztuką robienia lagerów to fermentuj normalnie w 8C, 10C, 11C. Jeśli temperatura Ci ucieka i masz np. 15C lub więcej lub chcesz skrócić czas całego procesu bez specjalnej szkody na piwo to fermentuj ciśnieniowo. Sprawdź i opisz wrażenia
 2. No dobra, każdy chmieli lub fermentuje jak uważa ale ja widzę kilka plusów: (co prawda jeszcze tego nie próbowałem ale już to sobie przemyślałem 😉) - dodawanie chmielu na cichej przy bardzo małej już produkcji CO2 i otwieraniu dekla, spowoduje jakieś tam natlenienie. Ja wiem że małe, ale skoro mamy fermentor ciśnieniowy to można tego uniknąć. - spuszczanie całego CO2 żeby otworzyć dekiel jest trochę bez sensu, fermentujemy pod ciśnieniem głównie po to, żeby cały proces był w zamknięciu. I nie nagazujemy już piwa naturalnie bo fermentacji prawie nie ma. OK, można dobić z butli. Co prawda w fermzzilli dodaję chmiel od dołu ale ostatnio mam pomysł na 2 dawki chmielu na zimno no i w allrounder nie mam zbiorniczka pod spodem i nie wszystkie fermentory mają. - jeśli się ma prawie pełny fermentor piwa to spuszczenie CO2 spowoduje pojawienie się bardzo wysokiej piany, trzeba uważać. - wygoda - udogodnienia które ułatwiają życie bardzo mi się podobają, żadnych kombinacji w czasie fermentacji, wszystko jest przygotowane wcześniej, otwieramy zawór w dogodnym momencie i tyle.
 3. Jakbyś fermentował piwa pod ciśnieniem i chmielił na zimno to byś wiedział o co chodzi. Eliminacja tlenu tak, ale nie tylko. A jakbyś zadał po ludzku pytanie to @anteks pewnie by odpowiedział... Edit: @anteksmam pytanie - czy gwint na tym zaworze kulowym jest normalny tzn. 3/4 cala czy specjalny pod gwint "butelkowy"? Kupiłeś ten zawór na Ali? Na zdjęciach widziałem że jest tam o-ring. Właśnie się przymierzam do tego też. Mam zwykły zawór kulowy i sprawdzałem że da się zakręcić na tą pompkę i na dekiel ale nie wchodzi super dobrze i nie sprawdzałem szczelności. Pytam bo nie chcę kupować tego zaworu na Ali jeśli to jest zwykły zawór 3/4" który mam.
 4. Nie wiem jakie te butelki masz wysokie ale ja trzymałem butelki z zamknięciem patentowym w skrzynkach lecha. Dało się postawić skrzynkę na skrzynkę. Są dosyć wysokie - chyba najwyższe z koncerniaków.
 5. Zakładając że woda jest czysta i klarowna a ma posmaki żelaza, krwi itp. to takie "związane" żelazo w wodzie to będzie żelazo (II). czyli: "w chemii odnosi się do pierwiastka żelaza na +2 stopniu utlenienia. W związkach jonowych taki atom może występować jako oddzielny kation oznaczany jako Fe2⁺." Najprostszym sposobem eliminacji kationów żelaza są zmiękczacze wody. Niestety zmiękczacze niekorzystnie wpływają na profil wody pod warzenie bo wprowadzają jony sodu, eliminując pożądane jony magnezu i wapnia. Ale można taką wodę później modyfikować. Innym sposobem eliminacji kationów żelaza z wody jest użycie filtra utleniającego (oxidizing filter) i "zamiana" Fe2+ na Fe3+. Taka forma żelaza (żelazo III) jest już "filtrowalna" przez np. filtrów węglowe. Czyli potrzebujemy dodatkowy filtry z piaskiem manganowym (manganese greensand) czy potassium permanganate, KDF i inne (w internecie znalazłem kilka) aby utlenić kationy 2+ do 3+. Brunatna woda która ma posmaki żelazowe to właśnie woda z żelazem III, w stopniu utlenienia +3. Jak pisałem taką wodę można już filtrować, np. wstępnymi filtrami w RO.
 6. Jeśli w Waszym odczuciu piwa nie są utlenione to: a) w jakiś sposób unikacie natlenienia b) piwa nie zdążyły się utlenić, 2 miesiące to mało i faktycznie jeśli spijacie wcześniej to raczej nie ma tematu jeśli cokolwiek się uważa c) wasz próg wyczuwalności utlenienia jest dużo wyższy niż u innych d) nie za bardzo wiecie co to utlenienie edit: aha i w pierwszej "fazie" kiedy jeszcze utlenienie jest bardzo niskie "wada" ta jest raczej przyjemna i nie kojarzy się źle. Statystycznie na większości konkursów ta wada przeważa. Piszę to z własnego doświadczenia.
 7. No właśnie, wg. mnie każdy sposób który ogranicza kontakt piwa z tlenem jest wskazany. Wystarczy niewielka ilość tlenu i po kilku tygodniach czy miesiącach piwo traci. Ocywiście jeśli spijamy piwo po 2 tygodniach no to sprawa się trochę upraszcza. Ze swojej strony mogę dodać że "przebudowałem" browar (nakupiłem sprzętu itd.) tak żeby móc transferować piwo beztlenowo czy to wiadra, czy z butli 19l, czy z fermentorów ciśnieniowych. To + zdrowa fermentacja jest kluczem w piwowarstwie domowym.
 8. Nie wiem skąd masz takie wnioski ale moim zdaniem jest zupełnie odwrotnie... Utlenienie jest najczęstszą wadą w piwowarstwie domowym.
 9. skybert

  Fałszywe dno

  Podłączył bym się do zamówienia jeśli można. Tylko że ja potrzebuję fi 447mm. Poproszę o wycenę. Dzięki.
 10. Każdy robi jak uważa ale mimo wszystko odradzam dezynfekcję butelek przez wygrzewanie w piekarniku. Szkło, pod wpływem wysokiej temperatury może ulegać jakimś naprężeniom a później przy ochładzaniu, skurczom, co może osłabić wytrzymałość. Szczególnie dla butelek z cienkiego szkła. Wadliwa butelka, dodatkowo po kilku cyklach w piekarniku może pęknąć nawet przy niskim ciśnieniu.
 11. Zakończyć dyskusję może administrator, a Ty jak chcesz, możesz już nie zabierać głosu. Nie napisałem że "jakbyś cokolwiek zrobił", napisałem konkretnie o montażu tego gniazdka, bo do sposobu jego montażu się przyczepiłeś. Widać, nie montowałeś... Dobre rady są w cenie, całe forum jest po to żeby pytać i radzić. Rady i sugestie pisane w kulturalny sposób są pożądane ale bez buty z wyjaśnieniem, co, dlaczego itd. Post na 3 kartki a tu ni z gruszki ni z pietruszki "trzeba było dać tablicowe" Pokaż mi jeszcze te śmieszne argumenty. I też pozdrawiam.
 12. Gratuluję zatem wyobraźni. Po pierwsze, ta obudowa ma zerową odporność na wilgoć a więc samo gniazdko nic nie zmieni. Dodatkowo jest ten nieszczęsny klej o którym ciągle piszesz który coś tam uszczelnia. Po drugie - jak byś kiedykolwiek montował takie gniazdko to byś wiedział że przedni panel i tylna część przedzielona jest obudową. Śrubka w środku ściska obie strony. Przypuszczam że klej jest po to że jak odkręcisz przedni panel to gniazdko z tyłu zostanie na miejscu. Nie ma możliwości żeby tylna część gniazdka wpadła do środka przy wkładaniu wtyczki, bo blokuje ją przedni panel który opiera się o obudowę. Ps. Smuci mnie to, że chamstwo jest dziś nagradzane a krytykanctwo pochwalane.
 13. Pociągnę temat bo to jest interesujące. Ludzie jeszcze łykają i lajkują. 1. Osłona tarów prądowych jest również w zwykłych gniazdkach. To gniazdo też może mieć. 2. Sterownik służy do podłączenia lodówki, tak jak do zwykłego gniazdka w ścianie, nie ma potrzeby tam żadnej uszczelki to nie służy do pracy w podwyższonej wilgotności. 3. Zwykłe gniazdka są również z materiałów nieprzewodzących 3. Klapy są tu niepotrzebne bo wtyczki od lodówki i grzałki zawsze będą wtyknięte i patrz 2. A nawet jak nie, to przeważnie w gniazdkach nie będzie prądu. 4. Mądre słowo - separowlność galwanicza - po co? Żadna izolacja między 2 układami/blokami tu nie jest potrzebna. 5. Te gniazdka będą tak samo niezawodne jak tablicowe - bez różnicy. 6. Te nauki z dobrych szkół to się tyczą profesjonalnych układów/zastosowań, tam gdzie to jest wymagane, przepisami, bhp itd. Ogólnie zgoda ale nie w tym przypadku.
 14. Chyba jest to możliwe. Robiłeś klasyczną dekokcje czy tzw. odwróconą? Odbierałeś gęste czy rzadkie? Jak gęste to może się nie zatarło za pierwszym razem i jak poszło do gotowania i wróciłeś to było już za późno bo było już za mało enzymów? Może jest dużo skrobi albo dekstryn i stąd problemy z fermentacją. Ciężko powiedzieć - musiałbyś wszystko opisać.
 15. Za późno to wyedytowałeś. Szkoda strzępić języka.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.