Skocz do zawartości

skybert

Members
 • Zawartość

  913
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O skybert

 • Urodziny 06.08.1975

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  6-go Sierpnia
 • Rok założenia
  2007
 • Liczba warek
  126
 • Miasto
  Rzeszów/ chwilowo CA, ON

Kontakt

 • Imię
  Robert

Ostatnie wizyty

1175 wyświetleń profilu
 1. skybert

  skybert

 2. skybert

  BeerBug - areometr elektroniczny

  Czy mógłbyś napisać czym się różnią te dwa zestawy? Mam na myśli przeznaczenie: http://shop.brewpi.com/brewpi-arduino-combo http://shop.brewpi.com/raspberry-pi-complete-kit-eu-uk
 3. skybert

  HERMS - koszty budowy

  Wg mnie (choć jestem dopiero na etapie zakupów pod HERMSA) przestrzeń pod fałszywym dnem nie powinna być zbyt mała (tzn minimalna jaką da się zrobić), chodzi o bufor brzeczki w czasie cyrkulacji. Te 5 cm wydaje się OK, zresztą na takiej mniej więcej wysokości za oceanem sprzedawane są gotowe kadzie z FD. Aby wybicie było większe (blisko poj. BK) rozwiązanie jest proste, MLT powinien mieć taką samą pojemność jak BK i problem z brakiem miejsca dla większych BLG znika.
 4. skybert

  Gdzie w Krakowie dostanę kwas fosforowy?

  Weźmiesz kolejny 1ml do kolejnej warki piwa. Ewentualnie możesz reszty użyć do usunięcia kamienia z muszli klozetowej czy umywalki albo odrdzewiania. Możesz też zjeść zastępując ocet do galarety dpowiednio rozcieńczając np. do 10% .
 5. skybert

  HERMS - koszty budowy

  Nie chcę Cię zniechęcać do tego przepływomierza bo wygląda OK i pewnie sam bym go sprawdził i zastosował ale jako licznik główny wody zużytej w browarze choć zwykły wodomierz zrobi to samo ale mniej czytelnie. Tanie przepływomierze mają problemy z pomierem przy małym przepływie lub ciśnieniu. Mogę się oczywiście mylić w tym przypadku ale dobry sprzęt tego typu nie jest tani.
 6. skybert

  HERMS - koszty budowy

  Najprościej zamontować zwykły wodomierz gdzieś w linii wody: https://www.google.c...m=isch&oq=&gs_l= One są w m3 ale 3 miejsce po przecinku to litry . Dokładniejsze i lepsze ale i zarazem dużo droższe są czujniki przepływu (flowmeters): https://www.google.c...Aw&ved=0CAUQ_AU np: http://www.geneq.com...eflow-flowmeter Edit: Najlepszym wg. mnie rozwiązaniem są jednak płynowskazy. Kontrola poziomu dużo wygodniejsza (widać faktycznie ile jest a nie ile wskazał przyrząd). Innym rozwiązaniem jest zrobienie trwałej skali wewnątrz gara. Ale w tym przypadku trzeba sciągać poktywę a jak się ma kadź wysoko robi się niewygodnie.
 7. Można by jeszcze dodać soli.
 8. skybert

  2015.03.14 - IV Szczeciński Konkurs Piw Domowych

  Za wielką wodą popularne są gorzkie czekolady (chyba 80% kakao) z chili właśnie. Połączenie jak dla mnie świetne. Trudność to proporcja. Należało by pewnie zrobić ze 2-3 warki aby trafić z balansem i nie przesadzić.
 9. Żeby było jasne, bo Ci tam pod spodem namieszali. Czas liczymy jak pisze Kosciak. 60’ znaczy, gotujemy ten chmiel 60 mim 40’ gotujemy ten chmiel 40 min – czyli wrzucasz go 20 min przed końcem gotowania 0’ chmiel wrzucasz po wyłączeniu palnika czyli na koniec gotowania.
 10. skybert

  Browar Czarny Ryś

  Nie ma co zaśmiecać Wojtkowi wątku ale na wydajność jak pewnie wiesz ma wpływ wiele składowych. Śrutowanie możesz zostawić na koniec a zacznij od sprawdzania Ph - jak jest za wysokie (powinno byćok 5.2-5.3 ale to też zależy od piwa) dodaj kwasu - tylko schłodz próbkę przed pomiarem (obniżenie ph skróci proces zacierania oraz rozjasni brzeczkę) oraz od robienia próby jodowej z różnych części zacieru co chwilę pod koniec zacierania.
 11. skybert

  Mash-out czy robić? Wady i zalety?

  Dokładnie, grzejąc zacier z np 67 do 76-77 robię mikro przerwę tak 3-5min na poziomie 70-72C, dopiero po przekroczeniu 72C dolewam wrzątku aby przyspieszyć proces.
 12. skybert

  filtracja

  Reklama dzwignią handlu. Stosuje się stosuje i pewnie dobrze o tym wiecie . Podagaj z adminem, wrzuć ogłoszenie do giełdy, chętni się znajdą. Sam bym pewnie kupił.
 13. skybert

  Browar Czarny Ryś

  Tak, to fałszywe dno robi robotę. W sobotę też filtrowałem na nim ale żadne drobinki mi nie przelatywały, czyściutka brzeczka, stąd wniosek że śruta była grubsza. Ja tu kupuję ześrutowany słód więc spokojnie śrutuj grubiej a będziesz zadowolony. Przy wysładzaniu ciągłym i wysokiej temperaturze wody do wysłądzania o wydajność nie masz sie co przejmować. Przy takim wysładzaniu młóto lubi się zbijać zwłaszcza jak zbierze się dużo wody nad młótem. Nacinaj go co jakiś czas albo zamieszaj delikatnie górną warstwę, w ten sposób rozluźnisz go trochę. Spróbuj ustawić dopływ wody równy odpływowi brzeczki i poziom wody na młótem ustal tak ok 3cm.
 14. skybert

  Usuwanie młóta z kadzi zacierno-filtracyjnej.

  No właśnie, nie ma raczej innego wyjscia niż po prostu wybieranie młóta łopatką. Żeby sobie ułatwić wybieranie młóta można przyspawać po bokach kadzi zaciernej dwa kołnierze, do kołnierzy przymocować dwa ramiona przytwierdzone do blatu (takie przeguby). W ten sposó będzie można przechylić kadź dnem lekko do góry tak aby mmożna było łatwo wybrać młóto i później spłukać wodą. Oczywiście musimy mieć kratkę odpływową pod kadzią albo jakąś rynnę czy coś podobnego. Jak znajdę zdjęcie to wrzucę.
 15. skybert

  Pogadajmy o IPA!

  To się pokrywa z z moimi odczuciami pijąc wszelkiej maści IPY za wody. Zwykła IPA wg. mnie powinna być mniej wytrawna, lekko słodowa dla balansu z chmielem. Imeriala IPA powinna być głębiej odfermentowana, wytrawna o większej zawortości alkoholu który rozgrzewa, daje odczucie tzw. ciała, pełności i w połączeniu z silną goryczką daje efekt który jest opisany wyżej i mi to bardziej pasuje. W mocnym ulepku z dużą goryczką jest o jeden element za dużo. Albo alko i goryczka albo słodowość i goryczka albo alko i słodowość.
×