Skocz do zawartości

lampen139

Members
 • Zawartość

  14
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Witam! Jeśli bredzę to proszę o wyrozumiałość Czytam cały czas o chłodzeniu brzeczki co jak i dlaczego. Czytam też o chłodnicach bo powoli się przymierzam do budowy. Tak mnie naszło... Brzeczkę trzeba schłodzić szybko z różnych powodów ale najlepiej szybko zejść z temp. 100 do 80°C gdyż wtedy wydziela się DMS. Czy można więc zastosować taki myk: zrobić a la chłodnicę z gumowej rurki do transferu brzeczki. Kupić kilka metrów i uformować zwój, który zanurzamy w lodowatej wodzie w wiadrze. Rurka cienka aby płyn wolniej leciał. Zasysamy i brzeczka przelatując przez lodowate wiadro plus kontakt z fermentorem na pewno straci te 20°C. Mamy więc newralgiczny okres (DMS) za sobą i następnie zamykamy fermentor i czekamy aż ostygnie do temp. zadawania. Tarrrram!
 2. lampen139

  Fermentor

  a czy białe fermentory z "zawartością" mogą stać na świetle dziennym?? nie mówię tu o słońcu tylko tylko po prostu jasności dnia:) czy zabezpieczają przed światłem dziennym czy trzeba je trzymać w zaciemnionym pomieszczeniu lub nakryć? )
 3. lampen139

  co może powstać i jak długo zacierać

  Czytałem o chłodzeniu ale często teoria nie idzie w parze z praktyką) dlatego chciałem zasięgnąć opinii doświadczonych piwowarów:) często się spotykam ze stwierdzeniem "czekam aż ostygnie" i to wśród osób które mają już kilkanaście warek za sobą stąd moje pytanie. Robię tak jak mówisz. Gorącą brzeczkę przelewam do fermentora i do wanny z zimną wodą dolewając zimnej co jakiś czas a widzę że niektórzy pomijają etap wanny. Czy ma to znaczący wpływ na smak (z doświadczenia)? Czy jeśli się nie wyrobię w 3h to już nie ważne w ile schłodzę bo i tak smak będzie już inny? inaczej... czy teraz chłodząc brzeczkę w 5 h uzyskam efekt zbliżony to tego jak bym po prostu poczekał do rana aż ostygnie???
 4. lampen139

  co może powstać i jak długo zacierać

  Moja ma 27 litrów ale dałem radę. Musiałem częściej dolewać bo były straty temperatury, ale to pierwszy raz. Następnym razem oprócz koca do przykrycia lodówki chce jeszcze ją okleić matą termiczną i uszczelnić zamknięcie. Poki co prawie wszystko poszło ok:) Wysładzałem 23 litry do gara na chmielenie ale blg było 5 więc jeszcze 6 litrów wysłodziłem do 3blg wlałem do drugiego gara:) Chmieliłem jak radziłeś, jedyny problem to chłodzenie brzeczki, które zajęło aż 5h. (Ostatnio zamknąłem się w 3h) Drożdże zacząłem uwadniać przed 3h chłodzenia a że chłodzenie się przeciągnęło to i uwadnianie trwało ponad 2h. Czy ma to wpływ na drożdże?? Pytam bo minęło 12h a brzeczka jeszcze nie bulgocze. Czy możesz też powiedzieć z własnego doświadczenia czy koniecznie trzeba schłodzić w 3 h???
 5. lampen139

  co może powstać i jak długo zacierać

  to jeszcze zapytam czy koniecznie trzeba podgrzać do 78 C na koniec?? ma to tylko ułatwić filtrowanie czy jeszcze coś? jak mówiłem zacieram w lodówce turystycznej i nie wiem czy starczy w niej miejsca na dolanie takiej ilości wody aby podgrzać o 10 C do 78C
 6. lampen139

  co może powstać i jak długo zacierać

  Dzięki wszystkim za rady i odpowiedzi. GB jak kupuję to zestawy słodów bo jak mówiłem że dopiero zaczynam i jeszcze nie orientuję się w proporcjach:) te akurat dostałem z różnych źródeł Mam jeszcze jedno pytanie: mam również pszenicę zwykłą taką od rolnika:) wiem że można trochę dodać ale czy znacząco wpływa na efekt końcowy piwa?? (ale rym!) ile mógłbym jej dodać i czy mogę ją rozdrobnić w młynku do kawy który posiada regulację grubości mielenia???
 7. lampen139

  co może powstać i jak długo zacierać

  Dzięki wielkie za rady. Bursztynowy i Monachijski dodawać w całości czyli po 1 kg czy jakieś inne proporcje doradzasz
 8. Witam! Chciałbym uwarzyć sam jeszcze nie wiem co:) gdyż to moja 3 warka dopiero. Posiadam 3 kg pilzneńskiego 1 kg monachijskiego 1kg bursztynowego ok 40 g marynki ok 40 g lubelskiego Chciałbym zapytać jakie piwo może z tego powstać i jakie drożdże powinienem posiadać? Będę zacierał pierwszy raz w nowo zakupionej lodówce turystycznej do której zamontowałem kranik. Czy godzina w tym sprzęcie w 67 stopniach wystarczy? pozdrawiam
 9. lampen139

  temperatura kleikowania skrobi pszenicznej?

  no tak ale nie mam płatków ani mąki tylko całe ziarna prosto od rolnika:) mam je rozgnieść, zmielić, potraktować blenderem??
 10. Witam! jak w temacie chciałbym zapytać o temp. Mam ziarno pszenicy i chciałbym je skleikować. z info które uzyskałem wiem że temp. kleikowania pszenicy jest niższa niż jęczmienia...ale ile? jak rozumiem ziarno muszę najpierw rozdrobnic?
 11. lampen139

  jakie drożdże

  Witam! Z różnych źródeł wpadły mi ręce różne słody Słód pilzneński Soufflet 3kg Słód monachijski Soufflet 1kg Słód bursztynowy Strzegom 1 kg Ziarno pszenicy 2kg Ziarno jęczmienia 2 kg Marynka i Lubelski po ok 50 g Chciałbym zapytać jakie drożdze dobrać i co ewentualnie mogę z tym zestawem zadziałać
 12. Witam! Czy pirosiarczyn potasu to dobry i bezpieczny środek do dezynfekowania butelek? Zawsze przepłukuje nim butelki (wcześniej wymoczone w wodzie z płynem do mycia naczyń) ale dodatkowo płucze jeczsze wrzątkiem. Zastanawiam się czy wrzątek jest konieczny. Czy pirosiarczyn zdezynfekuje butelki i czy jego resztki w butelkach nie będą miały wpływu na smak piwa. Z góry dziękuję za odpowiedź.
 13. lampen139

  rozlew i refermentacja scouta owsianego

  Dzięki za odpowiedź...no i oczywiście że stout:))))
 14. Witam! Mam następujące pytanie: w weekend będę butelkował scouta owsianego (7 dni burzliwej, 7 dni cichej). Zawsze sypie cukier do butelek ale tym razem chciałbym wsypać bezpośrednio do zbiornika przed rozlewem. Zastanawiam się jak to zrobić gdyż podczas cichej na dnie również osadzają się drożdże więc jeśli dodam cukier i wszystko zamieszam to podniesie się osad. Czy wtedy mam czekać aż znów opadnie? Czy nie wygazuje to piwa? Moze jest jakiś sposób mieszania:)? Ile cukru najlepiej dodać do scouta? Z góry dziękuję za rady:)
×