Skocz do zawartości

ruuski

Members
  • Zawartość

    21
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

  • Rok założenia
    2013
  • Liczba warek
    początek kariery ;)
  • Miasto
    Jasło

Ostatnie wizyty

94 wyświetleń profilu
  1. ruuski

    Co mogę zrobić z tych składników?

    witam. Mam taki zestaw słodów i chmieli co byście mi zaproponowali na dwie warki.. chciałbym zrobić piwo z lekko średią goryczką z fajnym aromatem chmielowym. Drugą warkę lekką i fajnie pijalną .Składniki: pilzneński, pale ale po 5 kg, monachijski 2kg, wiedeński 1kg, słody karmelowe cara gold castlle 0,2 kg i crystal 0,5 kg. Słody palone amber 0,25 kg i coffe light castlle 0,25kg. Chmiele amarillo, perle, cascade po 100g, citra i centennial po 50g.
  2. Sprzęt jest dobry mam dwa spławiki. Sprwawdzone i oba wskazują 0. Robię drugą warkę równocześnie Polska IPA i tam po burzliwej zatrzymało się na 3,5 blg.
  3. Witam Warzę prostego pilsner urqell nic zwyczajnego. Mam taki problem trochę za bardzo mi blg zeszło na burzliwej bo do 0 niestety. Dwa dni temu zlałem na cichą i nie wiem czy jest sens dłużej trzymać na cichej skoro blg 0... hmmm butelkować czy niech jeszcze postoi trochę?? Aktualnie stoi w +5 st C temp. stała.
  4. ruuski

    ruuski

  5. ruuski

    Co mogę zrobić z tych składników?

    nie sam sobie poradze. Ja jednak wolalbym się zasugerować czyjąs podpowiedzią.
  6. ruuski

    Co mogę zrobić z tych składników?

    mogą byc tylko podaj w jakich temp zacierać, proporcje chmielu, ktore drozdze itd... mam ochote coś uwarzyc na weekendzie:)
  7. ruuski

    Co mogę zrobić z tych składników?

    witam mam nastepujące składniki:słod pilzneński 5kg, monachijski 5kg, pale ale 5 kg troche pszenicznego, chmiel lubelski i marynka i następujące drożdze windsor, s-04, w 34/70,t-58 i nottinghamy. Doradźcie mi jakieś dobre lekkie piwko z tego a nawet dwa. tradycyjnie na okolo 23 litry:)
  8. ruuski

    Siemanko

    witaj co tam warzysz?
  9. ruuski

    Wysokie końcowe BLG

    ja też robie Pilsa dzis mija 10 dzięń fermentacji. Moje blg początkowe wynosiło 15 blg dzisiaj zmierzyłem i wyszło 5 blg. Mierzyłem też 3 dni temu-8blg. Z moich pomiarów wychodzi na to, że schodzi mi jeden stopień na dobe. Dodam, że trzymam piwo w lodówce stała temperatura 9 oC.
  10. ruuski

    Witam Szanowne Forum !

    witam sąsiada;)
  11. ruuski

    Dolna fermentacja - temparatura

    ja własnie robie pierwszego pilsa i korzystam z lodowki. Temperature mam stabilna cały czas utrzymująca sie na jednakowym poziomie. Myśle, że w piwnicy też by mogło rownie dobrze fermentować niewielkie wahania temperatury.
  12. ruuski

    Kaplsownica stołowa domowej roboty

    czyli 28,5 mm ma miec głowica ? jak żle zrozumialem to mnie poprawcie
  13. ruuski

    Kaplsownica stołowa domowej roboty

    panowie mam pytanie. Jaki jest wymiar glowicy w kapslownicy w środku. interesuje mnie średnica i wysokość??? bede toczył taka głowice tylko nie znam wymiarow.... chodzi mi o standardowe butelki i kaple chyba maja jeden wymiar kapsla???
  14. ruuski

    Co mogę zrobić z tych składników?

    dzięki jacenty zrobie w przyszłym tygodniu wg twojej receptury bo drożdże mi idą
  15. ruuski

    Co mogę zrobić z tych składników?

    co z tego zrobic?? slod pszeniczny 3kg pilznenski okolo 2kg i palony ponad 500g. chmiel marynka lubelski. drozdze nottingham i us05?? wyjdzie z tego piwo??
×