Jump to content

kordas

Members
 • Content Count

  990
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

About kordas

 • Birthday 06/24/1984

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  kordas
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  125+
 • Miasto
  Szczecin/Bytów

Kontakt

 • Imię
  Michał
 • Komunikator
  5386671

Recent Profile Visitors

1853 profile views
 1. Byłem 2 razy na konkursie, niestety co roku ma być zmieniony zapis odnośnie ocenianych parametrów, które nijak mają się do oceny piwa, więc trzeba sobie jakoś radzić... Metryczek nie ma, zazwyczaj zostawiam jedynie kartkę z notatkami u organizatora i podejrzewam, że zainteresowani sobie robią do nich wgląd. Jeśli chodzi o piwa, to na pewno na plus jest to, że piw wadliwych jest bardzo mało, albo wcale nie występują.
 2. Przecież temat surowców, o ile nie zakazuje użycia np. jakichś dodatków, to tylko wskazówka dla piwowarów odnośnie tego jak powinni projektować swoją recepturę. Liczy się to, aby osiągnąć zakładany efekt sensoryczny.
 3. Miałem wina, które leżakowały w butelkach z zamknięciem patentowym ok 5-6lat i nic im nie dolegało, przez cały czas przetrzymywane w pozycji pionowej.
 4. Nie spotkałem się jeszcze z drożdżami ejlowymi, które by nie wystartowały w temp. 16-17C, praktycznie wszystkie górniaki zadaję w tej temp. o ile mam taką możliwość. Jeśli masz przeźroczysty fermentor to najlepiej nie otwieraj go co najmniej do momentu, aż opadnie piana i piwo zacznie się klarować. Jak masz temperaturę ok 16-17C w piwnicy to będzie niezła na start, drożdże podczas fermentacji wydzielają ciepło, więc w wiadrze będziesz miał odrobinę wyższą temp.. Ja bym wstawił piwo do piwnicy, dał mu pofermentować z 3-4 dni i przeniósł do pierdolnika, a jak już skończy się burzliwa f
 5. Temperatura fermentacji ma kluczowe znaczenie. Fermentująca brzeczka zawsze będzie miała odrobinę wyższą temp. niż temp. otoczenia. O ile? to zależy, w pewnym uproszczeniu, od intensywności fermentacji. Nie wiem jakie tam drożdże dają, ale najlepiej abyś na początek schłodził dobrze brzeczkę (przed zadaniem drożdży) ~16C, napowietrzył, zadał drożdże i zaczął fermentację w podobnej temp. i w jej trakcie zaczął ją powoli podnosić. Ja jak mam problem z czasem i temperaturami to stosuję taki patent, że fermentujące piwo chłodzę w wannie przez 2-3 dni dolewając zimnej wody, aby trzy
 6. Jak chcesz to w toolkicie piwowara masz kalkulator w którym sobie możesz wyliczyć ile wody o jakiej temp. potrzebujesz, aby po wsypaniu danej ilości słodu temperatura ustabilizowała się na takim poziomie na jakim chcesz.
 7. Trudno powiedzieć, tego dnia w pośpiechu przelewałem jeszcze piwa na brett brux vrai i TYB beersel brett blend (o ile dobrze pamiętam), wężyki poszły do kwasu nadoctowego, ale w pośpiechu wrzuciłem tylko wężyki do wiadra i nie napełniłem ich do końca w środku, a popołudniu przelewałem Koelscha i zapomniałem o tym, no i tak powstał brett koelsch
 8. Z Wild Koelschem się udało, trzeba zobaczyć czy może EBW ze Szczecina nie zaczął się zbreacać
 9. Przecież w konkursach organizowanych przez PSPD też nie jest to niczyje główne zajęcie, ani nikt nie zarabia na tym, a konkursy mają się same finansować. A uwagi jak dla mnie w pełni zasadne, taki poziom organizacji by może był uzasadniony, gdyby konkurs był organizowany po raz pierwszy.
 10. Session brett ale: 1. Michał Kordek 2. Konrad Sworowski 3. Paweł Poręba 4. Jakub Kawa 5. Marcin Pająk 6. Piotr Brzeziński 7. Jan Gadomski 8. Paweł Kowalewski Session IPA: 1. Adam Kołaczek 2. Piotr Antolik 3. Paweł Suder 4. Piotr Czarny 5. Jakub Dudzik 6. Jan Gadomski 7. Rafał Szuplewski 8. Piotr Przymusiak Lemoniada chmielona: 1. Tomasz Dzikowski 2. Wojciech Szmidt 3. Wojciech Durczyński No i mam potwierdzenie metryczki eliminacyjnej z SKPD że to całkiem fajnie zbrecony Kolsch
 11. No i? Sorry ale po pierwsze można przepuścić do finałów max 10-15 piw, a po drugie to zazwyczaj większość piw zgłoszonych na konkurs jest po prostu wadliwa i nie ma sensu ich przepuszczać. Eliminacje nie polegają na kompleksowym opisie piwa, tylko właśnie na odrzuceniu piw, które są zazwyczaj ewidentnie wadliwe/nie spełniają wymogów stylu, dlatego metryczka eliminacyjna jest skrócona. Żeby nie było, nie sędziuję, sam nie wysłałem nic bo mi po prostu nowa formuła konkursu nie przypasiła więc go olałem.
 12. Ja miałem wysłać piwo, ale dałem ciała, bo nie sprawdziłem w regulaminie, tylko wyszedłem z założenia, że standardowo termin doręczenia będzie na tydzień przed konkursem... no dopiero dziś zwróciłem uwagę, że chyba dałem ciała
 13. Jadłem właśnie te z przepisu, akurat Kamila prowadząca bloga przywiozła je na Szczeciński Festiwal Piwa i naprawdę fajne były, mimo że nie jestem szczególnym miłośnikiem słodyczy. Osobiście to planuję młóto po grodziskim zużyć do chleba, fajnie gra w pieczywie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.