Jump to content

Malinowy

Members
 • Posts

  806
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Posts posted by Malinowy

 1. Przy okazji mały update

  Nowe sterowniki będą czarne. Nie jest to może jakaś duża zmiana ale ma odciąć grubą kreską niebieskie sterowniki o marnym zasięgu. W czasie mojej "przerwy" miałem czas pomyśleć co takiego się dzieje, że sterowniki mają tak słaby zasięg. Po kilku naradach z mądrzejszymi ode mnie doszedłem w końcu do sedna problemu i go rozwiązałem. Oprócz koloru płytki żadnych wiekszych zmian nie ma, jest jedną ale za to bardzo ważna zmiana.

  IMG_20210822_101950.thumb.jpg.8bbbc731dc6e4022d30940e57744b5d5.jpg

   

  Dodatkowo dorobiłem sobie fajny programator do esp8266 bo poprzedni już miewał fochy i był mocno problematyczny. Nowy ma wszystko zintegrowane i jest bardzo mały. Całość ma 5cm/2,5cm i nie wymaga już dodatkowego konwertera USB-TTL. Jakby ktoś chciał to mam ich więcej:)

  IMG_20210822_102221.thumb.jpg.6c757c041597d162f71c8fe1d3bc5881.jpg

  IMG_20210822_102234.thumb.jpg.33872c93de92541f010d7841416d3258.jpg

 2. Mam w planach zrobienie całego portalu do zarzadzania sterownikami i nawet jest już jakiś zalążek ale to ciągle za mało aby móc to udostępnić. Jak pewno niektórzy zauważyli od jakiegoś czasu sterowniki mają numery seryjne, głównie jest to wdrożone pod kątem zdalnej obsługi.

  Na tą chwilę nie ma możliwości zmiany ustawienia nie mając dostępu do sterownika z własnej sieci (lub poprzez przekierowa je portów) jedynie można poprzez ThingSpeak sprawdzić ostatnio zarejestrowana temperaturę.

   

   

 3. Hej. Wracam do życia:)

  Ogólnie jeśli za bardzo przegrzewa zacier to masz zbyt dużą moc. Po pierwsze zmniejsz moc przy zacieraniu. Zmiany mocy możesz robić w trakcie procesu i nie wpływają absolutnie na proces zacierania. Wartości poszczególnych wzmocnień nie mają tutaj większego zastosowania gdyż po przekroczeniu zadanej temperatury sterownik odcina zasilanie pomimo tego. Sam mechanizm PID ma za zadanie utrzymać temperaturę w idealnym punkcie, każda zmiana tego punktu powoduje wachnięcia w górę i w dół w zależności od pojemności cieplnej układu.

  Wracając do problemu: zmniejsz moc lub popraw oddawanie ciepła do zacieru.

   

 4. Pyrsk Ludkowie!

  Od 20 lipca do 21 sierpnia mam urlop, w tym czasie mogę zbierać zamówienia na sterowniki ale realizacja będzie po 21 sierpnia wg kolejności zamówienia.
  Kolejna informacja jest mniej ciekawa bo od sierpnia zaczynam być VATowcem, w związku z tym do cen będę musiał doliczyć podatek VAT.
  Przez ta cholerną grypę miałem tyle roboty, że przekroczyłem limity obrotu do zwolnienia z VAT:)
  Ceny akcesoriów zostawię na tym samym poziomie bo będę mógł odliczyć VAT od zakupu więc to się wyrówna.
  Ceny sterowników ulegną korekcie, jeszcze nie wiem jak dużej ale na pewno nie będzie to obecna cena + 23% VAT tylko coś bliżej 10% może mniej, muszę to przeliczyć.

   

  Pozdrawiam: Grzesiek

 5. Pyrsk Ludkowie!

  Od 20 lipca do 21 sierpnia mam urlop, w tym czasie mogę zbierać zamówienia na sterowniki ale realizacja będzie po 21 sierpnia wg kolejności zamówienia.
  Kolejna informacja jest mniej ciekawa bo od sierpnia zaczynam być VATowcem, w związku z tym do cen będę musiał doliczyć podatek VAT.
  Przez ta cholerną grypę miałem tyle roboty, że przekroczyłem limity obrotu do zwolnienia z VAT:)
  Ceny akcesoriów zostawię na tym samym poziomie bo będę mógł odliczyć VAT od zakupu więc to się wyrówna.
  Ceny sterowników ulegną korekcie, jeszcze nie wiem jak dużej ale na pewno nie będzie to obecna cena + 23% VAT tylko coś bliżej 10% może mniej, muszę to przeliczyć.

   

  Pozdrawiam: Grzesiek

 6. W dniu 9.06.2020 o 08:35, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

   

  Jeśli to nie tajemnica - w którym programie rysujesz swoją płytkę?

  Dawno miałem się zabrać za rysowanie moich tworów, ale ciągle brak czasu i motywacji ;)

   

  Jakub

   

  Oczywiście że to żadna tajemnica, płytki robię w Eagle, chyba najprostszy żeby zacząć.

  W dniu 9.06.2020 o 09:14, tmk1 napisał:

   

  @Malinowy Jakie złącza żeńskie posiadasz do podłączenia tych goldpinów (np. czujnik)? Jakieś lepsze wykonanie? Bo ja próbowałem używać takich zwykłych żeńskich niestety o kant d*** i teraz nie wiem czy trafiłem na badziewną partię czy po prostu te zwykłe takie są.

   

  Zwykłe te czarne BLSy. Przerobiłem już kilka tysięcy tych złącz i wszystko zależy od dostawcy, są tacy co mają dobre złącza a są tacy co mają je dziadowskie. Ja od lat kupuje je w elbrodzie i od nich nigdy nie miałem problemów ze złączami.
  Oczywiście wyrabiają się po kilkuset wpięciach i wypięciach ale to są złącza do zamontowania raz a dobrze.

 7. Ja na początku też walczyłem z ESP. Przepisałem nawet w pewnym momencie sterownik wifi, potem sterownik magistrali onewire (tutaj pomogli ludzie z esp8266.com) docelowo wróciłem do SDK 2.3.0 bo działa najstabilniej.

  Te 120mA to jest podczas pracy, do załączania potrzebuje ~280mA. Przy 5V to jest 80mA i 150mA. Logika 3.3V i tak jest wymagana przez ESP, nie uda się zrobić logiki 5V przy tym procku bez konwerterów.

   

 8. W dniu 2.05.2020 o 17:20, karpiozo napisał:

  Witam,

   

  Jest to mój pierwszy post na forum także witam wszystkich ;)

  Moja przygoda z warzeniem piwa zaczęła się ponad rok temu. Ze względów logistycznych piwo warze u rodziców na wsi gdzie bywam tylko w weekendy (w tygodniu pracuje w mieście). Największy problem od zawsze stanowiła dla mnie kontrola temperatury fermentacji. Proszenie taty aby zajrzał co jakiś czas do fermentującego piwa i coś zrobił żeby obniżyć/podnieść temperaturę było nie efektywne. Często temperatura rosła za wysoko.

  Jakiś czas temu wykonałem sterownik aby kontrolować temperaturę zdalnie, gdy nie ma mnie w domu i żeby nie zawracać tym nikomu głowy. Sterownik przeszedł już pierwsze próby (jedna przefermentowana warka) dlatego mogę się nim pochwalić.

  Sterownik ma 4 wyjścia (styczniki), dwa z nich pracują pod napięciem sieciowym 230V a dwa docelowo mają być pod 12V. Do tych drugich potrzebny jest dodatkowy zewnętrzny zasilacz. Taka konfiguracja pozwala na sterowanie fermentacją 2 piw jednocześnie. Wyjścia można dowolnie konfigurować z poziomu sterownika, tzn do 1 piwa wybrać np. dwa wyjścia 230V a do 2 piwa pozostałe dwa 12V lub do każdego piwa jedno wyjście 230V i jedno 12V, dowolnie można również wybrać które z wyjść ma odpowiadać za chłodzenie a które za grzanie.

  Całość (a dokładniej moduł ESP32) łączy się z domową siecią WiFi i wysyła dane o temperaturze fermentacji na serwer ThingSpeak oraz Blynk. Z poziomu telefonu można podglądać co dzieje się z piwem a z poziomu aplikacji Blynk możliwa jest zmiana zadanej temperatury fermentacji z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu. Oczywiście można to również zmienić bezpośrednio w sterowniku. Parametry zadane i rzeczywiste wyświetlane są również na wyświetlaczu LCD. W przypadku braku zasilania lub po prostu resetu sterownika, ten zapamiętuje ostatnie parametry i sam wznawia pracę.

  Obecnie całość złożona na płytce jednostronnej wykonanej przeze mnie, dlatego widać trochę kabelków na wierzchu, ale docelowo modyfikuje projekt pod płytkę dwustronna której wykonanie będę mógł zlecić jakiejś firmie. 

  Całość jest jeszcze w fazie prototypu ale nie wykluczam produkcji gotowego sterownika na większą skale ;)

   

  Co myślicie o takim urządzeniu? Byliby chętni na zakup?

   

  20200502_160356.jpg

  20200502_160401.jpg

  20200502_161710.jpg

  Screenshot_20200502-161507_Blynk.jpg

   

  Widzę, że konkurencja mi rośnie :)

  Cieszę się bo mnie to zachęci do dalszej pracy :)

  Oczywiście mam kilka uwag:

  - ESP32 do tego to strzelanie z armaty do muchy. Spokojnie na ESP8266 to samo zrobisz.

  - Sterowanie przekaźników na 3V to bardzo zły pomysł. Zużywają więcej prądu niż 5V co przy 4 załączonych przekaźnikach może powodować restarty ESP przy zasilaniu z przetwornicy HiLink.

  - Przekaźniki SONGLE są dobre tylko ze względu na cenę poniżej 2zl/szt poza tym nie radzę ich stosowania bo potrafią się nawet zapalić! o atrakcjach typu zespawanie styków nie wspominam. Może miałem pecha ale miałem ich około 30szt i chyba tylko 3 czy może 5 jeszcze pracuje, cała reszta uległa uszkodzeniu. Nie mówię, że relpol nie ma wpadek bo też ma ale żaden mi się nie zapalił :)

   

  Co do zarzutów to tak:

  - Sterowania przyciskami nigdy nie planowałem bo nie rozumiem po co biegać do sterownika. A i telefon zawsze mam przy sobie.

  - Sterowanie z "chmury". Kiedyś testowałem coś takiego i nawet chciałem to produkcyjnie uruchomić ale sterowniki generowały by dość duży ruch i mogłoby to powodować problemy z działaniem wewnętrznego serwera WWW. W sumie o taka funkcjonalność pyta około 10-15% użytkowników więc dostatecznie dużo żeby to uruchomić ale chciałem powiązać to ze zbieraniem logów a na całościową platformę nie miałem czasu i do teraz nie zrobiłem.

   

  Poza tym życzę sukcesów bo jak zaczniesz rozwijać sterownik to i mnie do tego zmusisz a ostatnio jakoś zatrzymało się u mnie:)

 9. Dopóki nie będzie działać kontrola wersji to soft updateuję tylko ja. Niestety tym mechanizmem można na tą chwilę uszkodzić sterownik dlatego nie polecam wykonywać tego bez nadzoru.

  Ostatnia wersja to 2.2 z grafaną. Od tego czasu nic się nie zmieniło.

   

 10. Takie jest założenie tego sterownika aby móc sterować dwoma urządzeniami. Można podłączyć maksymalnie 4 czujniki i sterować całkowicie osobno np dwoma lodówkami lub dwoma grzałkami lub osobno lodówka i osobno grzałką. Albo przełączyć w tryb taki jak chiński stc1000 czyli sterowanie grzaniem i chłodzeniem za pomocą jednego czujnika. Jest to chyba opisane w instrukcji.

 11. Pyrsk Ludkowie!

  Wracają sterowniki.

  Zamówiłem nowe płytki u majfrendów bo z polskimi miałem już 3 razy wpadki i stwierdziłem, że zaryzykuję. Płytki okazały się bardzo dobrej jakości i przy okazji sterownik troszkę zmalał z 70x50mm na 60x45mm. Dodatkowo coś co było już parę razy poruszane: zasilanie będzie z portu microUSB! Po 4 latach w końcu dorosłem do tego :)

  Na płytkach pojawiły się opisy więc te moje bazgroły znikną ze sterowników. Funkcjonalność pozostaje taka sama. Wieczorem wrzucę zdjęcia.

   

   

 12. W dniu 19.01.2020 o 16:12, Irek napisał:

  Nie ufam tylko tej szklanej półce, zrobiłem sobie drewnianą podpórkę (wspornik), który umieszczam dokładnie pod fermentorem.

   

   

  Szklana półka to proszenie się o kłopoty. Sam kiedyś miałem i pierwsze piwo wstawione do lodówki dobitnie mi pokazało, że to nie był dobry pomysł :)

 13. W dniu 23.06.2019 o 13:06, diaComo napisał:

  Co może być przyczyną, że sterownik po jakimś czasie od uruchomienia znika z routera ?

  Muszę sterownik restartować aby zobaczyć go online.

   

  Są dwie opcje dlaczego tak się może dziać:

  1) Dziadowski router z chińskim mediatekiem w środku. Tu nic się nie poradzi oprócz wymiany routera.

  2) Wadliwy soft w sterowniku.

  To drugie da się prosto sprawdzić, jeśli na innym routerze (najlepiej jakimś starym z procesorem artheosa) działa tak samo to wystarczy wrzucić inną wersję softu i bedzie działało.

  Najlepiej napisz jaki masz router i jakie ma oprogramowanie (wersja)

   

   

   

 14. Pyrsk Ludkowie!

   

  Od dziś w sterowniku jest możliwość ograniczenia maksymalnej mocy podawanej na grzałki. Ustawienie jest dostępne w menu PID i można je zmieniać w trakcie zacierania/gotowania.

  image.png.d9d53c13b7de90ee295ee5354c2da44c.png

   

  Dodatkowo oczywiście tak samo jak w sterowniku "lodówkowym" dodałem ubidots.

   

   

   

   

 15. Pyrsk ludkowie!

   

  Dodałem nową funkcjonalność do sterownika.

  Od dziś można wysyłać dane do ubidots.

  image.png.c7227e1ce2c0ee6f206fdd6fdb0f9f48.png

  Częstotliwość wysyłania jest taka sama jak do ThingSpeak, ale tutaj należy oprócz tokena podać skonfigurowaną nazwę urządzenia oraz nazwę zmiennej z UbiDots.


  Aktualizacja jest niestety mocno upierdliwa i nie zawsze da się ją wykonać przez internet. Zainteresowani piszcie a coś wymyślimy aby wgrać najnowszą wersję softu.

   

  Dodatkowo krótka informacja do zamawiających: Czas realizacji powrócił już do standardowych 2-3 dni oraz jest możliwość zamówienia czujnika 3m, mam już na stanie i raczej będę miał cały czas czujniki 3 metrowe więc jak dla kogoś ten metrowy jest za krótki to można zamówić sterownik z dłuższym kablem czujnika.

   

  Mam jeszcze jedną nowość ale to w sterowniku zacierania i tam to opiszę.

 16. 7 godzin temu, Nerwus napisał:

  Nie chodzi o to co w garze bo to rzeczywiście minuty, ale 3kW i 1-2l płynu zamknięte w wymienniku z grzałką już tak. 

  Dalej nie ma tragedii na pewno temperatura nie będzie się zmieniała tak często jak Ci się wydaje. Do tego i tak na wymienniku musisz mieć wyższą temperaturę niż ustalona żeby to zagrzać. Sam nie mam doświadczenia z RIMSem ale jedyny działający RIMS jaki widziałem nie miał żadnej kontroli temperatury na grzałce a jedynie w garze i ponoć temperatura na grzałce potrafiła sięgnąć 100°C (oznaki wrzenia) i właściciel się tym nie przejmował bo ważna jest temperatura całego zacieru a nie małej jego części i obfity przepływ zacieru przez grzałkę.

   

  16 minut temu, zielony07 napisał:

  A będzie zasięg ? Klarstein trochę blaszany😏

  Się nie bój bo mam już te starsze procesory i zasięg jest spowrotem bardzo dobry :) tak BTW kiedy przerabiamy Twój sterownik na stary procesor?

   

   

 17. 21 godzin temu, Robert87 napisał:

  Masz na myśli np pt100?

  Wysłane
   

  tak np pt100 czy inne rezystancyjne czujniki ntc ptc itp itd. ;)

   

  3 godziny temu, Nerwus napisał:

  Hmmm nie miałem świadomości że 18DS20 jest tak wolny. Obawiam się trochę inercji cieplnej tego układu i sporych przeregulowań na wymienniku. Chciałbym osiągnąć około 5Hz aby różniczka zdążyła zareagować przy zmianie przepływu oraz podobnej częstotliwości SSR-a no może dla SSR-a1Hz. żeby ograniczyć straty łączeniowe. Mam zerowe dowiadczenie jeśli chodzi o RIMS-s i nie wiem jakie przeregulowania są akceptowalne dla krążącej brzeczki, więc poprostu chciałbym ich uniknąć.

  to jakiej mocy grzałkę chcesz dać? 20kW? 50kW? Bo chyba ciągle mówimy o garnku z minimum 20-30 litrami płynu. Pomyśl ile MINUT (nie sekund czy setnych części sekund) będziesz musiał grzać aby podnieść temperaturę o 2-3°C nie bardzo rozumiem aż tak częstych pomiarów bo patrz też na rozdzielczość pomiaru ona też jest skończona i aby jakakolwiek zmiana zaszła na PID temperatura musi się zmienić o 0,06°C (12bit) a o tyle na pewno nie będzie się zmieniać 5x na sekundę. Ten sterownik nie jest rozwiązaniem na wszystkie problemy tego świata ale ma dawać możliwość sterowania procesem z wystarczająco dużą dokładnością w odpowiednim czasie oraz ma być dostępy w sieci aby móc kontrolować proces np siedząc na kiblu :) Chociaż osobiście nie polecam zostawiać gara bez nadzoru.

 18. 6 minut temu, Robert87 napisał:

  Z ciekawości - jaki czujnik daje możliwość tak szybkiego odczytu temperatury?

  Wysłane
   

  Każdy analogowy czujnik da się odczytywać z taką częstotliwością, i o ile da się zrobić jakieś stabilne żródło odniesienia dla czujnika oraz stabilne źródło zasilania to nawet dokładność pomiaru będzie duża. Wtedy wszystko zależy od rozdzielczości wejścia analogowego procesora, i dokładności samego czujnika.

 19. Częstotliwości odczytu nie bardzo da się zwiększyć bo czas konwersji temperatury w czujniku to 750ms plus czas na przejście pętli programu. Tylko patrz na to pod kątem ogromnej pojemności cieplnej całego układu. Przy RIMSie musisz dbać o temperaturę w garze a temperatura na wymienniku (grzałce) może być trochę wyższa, chwilowe przegrzanie zacieru nie powinno wpłynąć negatywnie na gotowe piwo. Nie bardzo wiem jakich czasów reakcji byś oczekiwał? Teoretycznie przy zastosowaniu innego czujnika dałoby się zejść z czasem odczytu do kilku milisekund natomiast zacier nie będzie nigdy tak szybko reagował na zmiany mocy grzania ze względu na bardzo dużą pojemność cieplną.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.