Jump to content

kristof1984

Members
 • Posts

  60
 • Joined

 • Last visited

kristof1984's Achievements

 1. młynek do kawy daje dobre efekty, ale sie namęczysz
 2. W butekach ponad miesiąc leżakowania to minimum. Dwa, trzy zalecałbym.
 3. Bez problemu, ale zawsze lepiej robić dezynfekcje bezpośrednio przed rozlewem. Nie zapomnij o dezynfekcji kapsli.
 4. PP czyli polipropylen wg FAQ z BA, wytrzymuje 130°C , w każdym razie wiele czajników bezprzewodowych (a może nwet wszystkie) są właśnie z PP, nie powinno być więc żadnych problemów z fermentatorem.
 5. ja bym zaczął od większej temp 55-60°C
 6. To nie błąd, nawet dobrze bo nastąpiła sterylizacja. Kity tak mają burzliwa około 2 dni, jeśli nie robisz wtórnej fermentacji możesz potrzymać jeszcze ze 3 dni. To tylko kwestia estetyki, mówią ze w plastiku nie powinno stać więcej niz 3miesiące, ale jak jest brązowy z powłaką moze być dłużej, kiedyś zabrakło mi kilku szklanych butelek i wlałem piwo do 1,5l po wodzie mineralnej było ok (po 3 misiącach). Ale lepiej zacznij zbierac szklane butelki. Jeali odczekasz kilka dzni to daj 2x tyle cukru co do 0.5l, teraz jeszcze odrobina cukru jeszcze nie przefermentowała(3 doba) wiec mozna powiedzny 1,75x tyle co na 0,5, ale lepiej poczekać 3 dni. Temp do jakiej dodałeś drożdze była ok. A startera do drożdzy kitowych nie ma sensu robić. Lepiej rozsypać na powierzchni brzeczki (unikanie zakażenia).
 7. Nie chce zaczynać dyskusji o Warce, bo to kwestia gustu. Co sądzicie o takiej butelce, bo dla mnie z jednej strony nie wygląda to estetycznie (nie najlepiej kojarzone z jakimś bełtem z obozu pracy "Biedronka") , z drugiej jest kilka zalet: -idąc w plener, grill, ognisko jest to duża wygoda (biore jedną butelke zamiast 3 i się nie potłucze) -otwierając butelke nie trzeba wypić całej, można zakręcić -0,5litrowe butelki to jednak mało, zwłaszcza jak pije się w kilka osób Ciekaw jestem czy nowe opakowanie Warki zrobi karierę??
 8. Opis w skrócie wystarczy. Dobrze jeśli ktoś znałby róznice między wędzeniem w ciepłym i zimnym dymie, konkretnie chciałbym zrobić jakąś konstrukcje "domowym sposobem", czy można uniwersalną za ciepły i zimny dym, ile czasu trzeba wędzicw ciepły i zimnym??
 9. Ponoć najlepsze mięso to bitki z okolic policzków
 10. Robiłem Alta ze skladu zestawu z BA (czyli 100% monachijski), wtóranĄ zrobiłem w temp pokojowej, drożdze gęstwa s-33 (z wcześniej robionego pale ale) piwo wyszło bardzo dobre. Wiadomo trzeba by porównać to samo piwo zrobione z cichą w 4°C i temp pokojowej żeby coś więcej powiedzieć.
 11. Mam pewien pomysł na zwiększenie wydajności - "zmodyfikowana dekokcja". Najpierw normalne zacieranie (np 65°C; 1godzina), przy 65°C odfiltrowanie częśći brzeczki, reszte młota gotowac powiedzmy 20 min, potem schodzić garnek do 65 i dodanie wcześniej odfiltrowanej brzeczki (zawierającej enzymy które rozłożą skrobie uwolnianą podczas gotowanie), potem podgrzanie do 75°C wysładzanie. Co o tym myślicie??
 12. Wybierz piwo jakie chcesz, jednak dobrym pomysłem byłoby kilka kolejnych warek (2-3) na tych samych drożdzach (zbieranie gęstwy) by nie iść w koszta. Awarki na początek mogą być 10 litrowe, na początek lepiej częściej a mniej.
 13. Jeśli zależy ci na jakości daj 500 g Muntons Spraymalt, 200 gram cukru na ok. 17-18 litrów wody.
 14. Ja tez początkowo miałem taki garnek. Jest pewne rozwiązanie. Zasyp do ok. 3,5kg. Filtrowanie. Potem gotowanie w 2 garnkach. 15litrowy i 6litrowy(największy od normalnych kompletów) dawało rade bez problemów. Na 18-19litrów brzeczki wystarczy taki system. Aspekt finansowy jest tu ważny. Jeszcze jedna sprawa. W garnku 15l na normalnej kuchence na największym palniku troche słabo się gotuje brzeczka, więc mając nawet wiekszy gar nie masz pewności, że kuchenka ci wystarczy. A w przyszłości najlepiej w 50 litrowy garnek + taboret trzeba zainwestować to da ci 2 fermentatory brzeczki (80 piw). A pracy tyle samo co przy 20ltr.
 15. Chce przenieść produkcje piwa outdor, mam pytanie czym można zastąpić taboret. Czy nadaje się piec typ koza: np. coś takiego http://www.allegro.pl/item599314175_piecyk_piec_koza_met_spos_zeliwny_duzy_karlik_aj.html Czy może jakieś palenisko można domowym sposobem sobie zorganizować. Oczywiście ktoś mógłby napisać - zabierz taboret ze sobą, ale mi chodzi o to czy taka koza da ma wystarczającą moc by gotować te 30 litrów brzeczki??
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.