Jump to content

radam

Members
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

 1. radam

  Wiśnie do piwa!

  Moją główną obawą jest to, że pleśń jest bardzo toksyczna. Jeśli możliwe jest, że piwo smakuje dobrze i mimo to jest skażone pleśnią to niezbyt dobrze to wróży konsumentom tego piwa:). Jednak domyślam się, że gdyby to była pleśń to piwo jednak byłoby paskudne w smaku. Po miesiącu dam znać jak smakuje.
 2. radam

  Wiśnie do piwa!

  Chciałbym porzucić temat pestek w tym wątku i wrócić do tematu pleśni. Jak zapewne widzieliście na fotkach widać biały nalot na wiśniach. Piwo leżakuje 3 tygodnie i właśnie otworzyłem butelkę aby sprawdzić czy wszystko jest ok. Tak więc piwo ma się co raz lepiej. ww. goryczka zniknęła. Piwo jak na 3 tygodnie smakuje bardzo dobrze! Jak to jest w takim razie z tą pleśnią? Winorobek, czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o tej pleśni?
 3. radam

  Wiśnie do piwa!

  Wiesz, nie trzymam sie stylu, trzymam sie tego co mi smakuje. Czyli IBU max. 20 oraz drozdze do gornej fermentacji. Poza tym robilem piwa w 100%-ach z pilznenskiego, wiedenskiego, monachijskiego aby poznac smak poszczegolnych slodow. Najbardziej smakuje mi wlasnie pilznenski. Bardzo ciekawe piwo wyszlo mi przy zasypie 100% wiedenskiego. Natomiast monachijski to nie dla mnie. Przeszkadza mi nawet gdy stanowi on ok 20% zasypu. Ma taki dziwny posmak, ktorego nie moge zaakceptowac. Oczywiscie,ze dam znac jesli nie skwasnieje. Co prawda zadna z moich 30 warek sie nie zepsula ale w tym przypadk
 4. radam

  Wiśnie do piwa!

  Na początku gdy wstawiłem na cichą, wiśnie były na dnie. Po jednym dniu wypłyneły. Z dnia na dzień piwo zyskiwało coraz bardziej czerwony kolor. Barwe ma przepiękną Gdy otworzyłem fermentor, również zaniepokoił mnie ten biały nalot.Już myślalem, że to jakieś zakażenie. Jednak okazało się, ze piwo jest ok. Zapach bez zarzutu. Smak, jak na piwo tuż przed refermentacją bardzo dobry. Na początku tradycyjn smak piwa domowego (w tym wypadku to 5kg bohemian pilsner, drozdze safale, chmiel aromayczny, IBU piwa ok. 12), następnie czuć posmak wiśni. Nie jest to smak słodkiej wiśni jak w kompoci
 5. radam

  Wiśnie do piwa!

  - Cicha fermentacja z wiśniami. - Po otwarciu fermentora po 3 tygodniach cichej fermentacji.
 6. Ja stosuję głównie ekstrakt jednak zdażyło mi sie refermentować dodając glukozę i nie mogę powiedzieć złego słowa na temat glukozy. Szczerze mówiąc nie odczułem różnicy (piwo jasne, 11Blg). Wielokrotnie zetknąłem się z opinią, iż glukoza jest bardzo dobrym zastępnikiem cukru, gdyż w przeciwieństwie do tego ostatniego nie daje posmaków bimbrowych.
 7. Możesz podać więcej informacji? Co poszło nie tak, jaki był efekt? Mi się zdarzyło uzyskać niedobre piwo ze słodu kupionego:) Jak wiadomo piwo jest robione od tysięcy lat (tak wiem, różnie bywało z wydajnoscią, itd.). Natomiast od ilu lat istnieją profesjonalne słodownie ?
 8. Ja fermentuje piwo w fermetorach z kranikiem. Tak mi to weszło w krew, że wogóle nie stosuje fermetorów bez kranika. W takim wypadku problem przelewania zostaje bardzo łatwo rozwiązany. Jest tylko jeden feler. Zanim wleje piwo do fermentora, musze nalac do niego wody i odstawić na pół godziny w celu sprawdzenia szczelnosci. Niestety zdazyło mi się, że co nieco się sączyło przez uszkodzony kranik. Wczesniej stosowałem syfon z pompką (foto), ale w tym wypadku niestety nie da się uniknąć napowietrzenia.
 9. Przy odpowiedniej ilości piwa ziemskiego też można wskoczyć na orbitę i przejść w stan nieważkości
 10. W takim razie na pszeniczne, przygotowane na miesiące letnie będą akurat:)
 11. Orientujesz sie jak długo piwo domowe wytrzyma w PETach?
 12. Na Allegro można kupić brązowe butelki PET 0,9 l. Takie butelki to oczywiście bardzo duża wygoda. Czy ktoś z was refermentował piwo domowe w butelkach PET? Jestem ciekaw czy rzeczywiście ma to wpływ na smak piwa, czy też negatywna opinia dotycząca tych butelek jest tylko kwestią uprzedzenia? Cena : 20pln za 25 sztuk.
 13. Piwo ciemne: Słód pilzneński 3kg Słód pale ale 2kg Ekstrakt słodowy WES barwiący 0.5kg (płynny) 7000EBC Ekstrakt słodowy WES ciemny 0.5kg (płynny) Chmiel Czy ES barwiący lub ES ciemny daja taki sam posmak spalenizny co słód barwiący ? Czy 0,5 kg barwiacego 7000EBC bedzie dodatkiem wystarczającym nadającym bardzo ciemny kolor i zmieniającym smak? Jeśli 0,5 barwiącego jest wystarczajacym dodatkiem to czy ewentualne 0,5 ES ciemnego nie bedzie dodatkiem nadmiarowym wprowadzającym zbyt silny posmak spalenizny? Jaki ES suchy dodac do refermentacji, barwiący 0,15 czy bursztyno
 14. radam

  Wiśnie do piwa!

  Chyba nie do końca. O ile się nie myle to kompoty są dosładzane natomiast ww. wiśnie nie.
 15. radam

  Wiśnie do piwa!

  Ostatnio w ofercie BA pojawiły sie "wiśnie w wodzie", czyli czterokilogramowa puszka wiśni służących jako dodatek do piwa. Czy ktos z was robił już piwo wiśniowe? Jestem ciekaw rezultatu. Zgodnie z opisem sposób użycia ww. dodatku to "dodać wiśnie bezpośrednio z puszki do fermentora na czas fermentacji cichej"
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.