Jump to content

ktoZjarany

Members
 • Content Count

  129
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by ktoZjarany

 1. ktoZjarany

  Erytrol

  Z moich testów wyszło, że: do 5g erytrolu/erytrytolu na jedno piwo słodki smak jest bardzo mało wyczuwalny. ja zdecydowałem się użyć 7.5g na piwo. do 10-15 g słodkość jest już całkiem spora, ale myślę, że chcąc bardzo słodkie piwo tyle będzie okej. według moich testów na kilku osobach, powyżej tego już jest zbyt słodko, ale komuś akurat może to pasować. także reasumując (na 500 ml piwa): 5 g - mało słodkie 7.5 g - średnio mało słodkie 10 g - średnio słodkie 15 g - bardzo słodkie jeszcze wrzucę kilka słów kluczowych, jakby ktoś tak jak ja szukał informacji w google xd dosładzanie piwa erytrolem, erytrytol w piwie, słodkie piwo ze słodzikiem.
 2. Warka No. X ~23 Miodowe (bo przestałem liczyć jakiś czas temu i nie pisałem tutaj) Warzenie: 28.09.2020 Zasyp 2 kg Pale Ale 1 kg Red Ale 0,5 Prażona Pszenica w worek (więcej niż 3,5 kg do worka bym nie dawał, bo się robi duży i ciężko z wodą wymieszać zawartość) Zacieranie 14 litrów wody - 72 stopnie przez 60' - 80 stopni przez 15' Chmielenie 20g chmielu Magnat 11% przez 60' 50g chmielu Wai ITI 1,6% na zimno Dodatki 1 kg miód Fermentacja 22 litry, 11 - 12 Blg (nie wiem czy miód się dobrze wymieszał) Drożdże Mangrove Jack's Belgian Abbey M47 Burzliwa: 3 dni Cicha: 7 dni Butelkowanie Końcowe 2 Blg Refermentacja 150 g cukru, 300g erytrolu
 3. ktoZjarany

  Erytrol

  Mam w planach uwarzyć miodową warkę i zdecydowałem dosłodzić piwo erytrolem, ale nie znalazłem nigdzie podpowiedzi ile można by go dodać. Także pytanie od osób, które już używały tego słodzika - ile erytrolu w przeliczeniu na litr piwa daje jaką końcową słodycz?
 4. ktoZjarany

  ktoZjarany

 5. lepszego sprzętu nie mam. postaram się opisowo. To jest taka jakby błona bardzo cienka ze wzorami a'la fraktale, a to białe to jakby hm... kawałki sera topionego? to, co przelałem ma normalny smak, ale zapach jakiś taki... dziki.
 6. Da się coś takiego odratować? Za dwa dni miało być butelkowane (to białe to nie jest odbicie, właśnie nie wiem co to jest) http://i.imgur.com/raZllJg.jpg Na razie przelałem do nowego wiadra bez tych gówien (5l w plecy )
 7. W jakim stopniu odfermentowuje ekstrakt kukurydziany? Tak samo jak słodowy?
 8. Wrocław: Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to w niedzielę będę miał do oddania gęstwę po FM 25, ktoś chętny?
 9. Może i jest zbędne, ale ja bardzo to lubię. Ponadto nadaje się każdemu piwu jakieś imię, coś co sprawia, że można je nazwać przyjacielem. Każde staje się oddzielnym bytem mającym swoje własne, niezależne i unikatowe cechy - te lepsze i te gorsze. Rozróżnianie piw tylko po numerze warki jest takie nieludzkie...
 10. Według arkuszy kalkulacyjnych udostępnionych na tym forum do wyprodukowania 1000 l piwa 12* BLG potrzeba: 230 kg słodu 1500 l wody (+mycie i takie tam) 800 g chmielu 9/4,5 l drożdży (dona/górna ferm.) i zwiększa się wraz z wiekiem gęstwy.
 11. Nie chciałem zakładać nowego wątku, bo mam szybkie pytanie i liczę na szybką odpowiedź. Dzisiaj butelkowałem piwo i zaskoczył mnie widok drożdży na dnie fermentora. Wyglądały jak małe wulkaniki o konsystencji no, ten... kupy. Nigdy wcześniej takich nie widziałem i nie wiem o co chodzi. Mógłby mnie ktoś uspokoić, że wszystko gra? Użyte drożdże to safale s-04.
 12. witam mieszkańca najstarszego miasta w Polsce
 13. Fermentowałem w temp. pokojowej, tzn 21°C - w pomieszczeniu gospodarczym. Nie zauważyłem tam prawie w ogóle wahań temperatury (może +- 0,5°C). Głównie chodziło mi o leżakowanie. A styropianowa lodówka to spore utrudnienie, bo więcej miejsca zajmuje niż sam fermentor.
 14. Mam, a właściwie będę miał problem natury technicznej. Do tej pory fermentacje przeprowadzałem w temp. pokojowej, potem butelki znosiłem do piwnicy (ok. 18-19°C) na kilka tygodni, ale niedługo wylatuję z domowego gniazdka, gdyż stałem się świeżo upieczonym studentem. Mieszkanie, w którym mam zamieszkać nie ma żadnej komórki ani piwnicy. Dlatego też chciałbym się was zapytać jakie będą najlepsze piwa do warzenia przy stałej temperaturze pokojowej. I mam tu na myśli stałą temperaturę i przy fermentacji i przy leżakowaniu.
 15. pierwszy post ;/ - sprawdzone dawki tego słodzika to 4-8 tab/litr (4-półsłodkie, 6-słodkie, 8-bardzo słodkie)
 16. nie za ciepło przypadkiem na warzenie? Ja u siebie mam z milion stopni ;/
 17. @Krugerius ja wchodzę w galerię, biorę "duży rozmiar" pliku, który mnie interesuje, kopiuje link, a potem wklejam używając tagu img /edit chyba trochę zaspałem
 18. Tym razem bez żadnych informacji, bo będą na kontrze.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.