Jump to content

Wilkor

Members
 • Posts

  214
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Wilkor

 1. Wilkor

  Wilkor

 2. Emm, ale to nie jest jakaś zakazana czarna magia. Serio to daje bardzo fajne efekty, a praktycznie nie wymaga pracy. 6-7 dni cichej z chmielem jest ok nic się nie stanie.
 3. Ale czy w taki sposób czasem nie napowietrza się gorącej brzeczki?
 4. Tak, daj do pokojowej, sprawdź po tygodniu czy dalej h2s jest, jeśli tak to po kolejnym tygodniu powinno byc ok. Drozdze spokojnie rusza. Potem mozesz smialo znowu do chlodnego.
 5. Petrus red aged i oud bruin jak dla mnie swietne. Mam problem, smakują mi zepsute piwa i stare sery, czas zacząć sporo zrabiać
 6. Chmielenie na zimno imo daje większy efekt zapachowy. Oryginalnie w irish red ale palony jęczmień odpowiada za barwę a nie słody karmelowe. Jeśli chcesz dobry aromat to syp chmiel na zimno, na 0, i 15 minut. Do tego syp chmielu na 60 tak aby uzyskać 70 +IBU, a najlepiej koło 100. Barwa czerwona to 30-35EBC i tak też syp karmeli i/lub palonego jęczmienia. To piwo będzie słodkie przez samo Blg, tym sie nie przejmuj.
 7. Eee... weź pokaż pełną rozpiskę chmielenia.
 8. #20 wciąga nosem Roztoczańskie Wędzone. Czuje jakby było klasycznym koźlakiem, mimo iżwcześniej wydawało się być wyczuwalnie wędzone Trzeba przyrównać do czegoś z wyższej półki. Anyway naprawdę świetne piwo, szkoda tylko że piana marna, ale to zdaje się kwestia steinbacha, ciężko będzie coś zaradzić...
 9. Imho w równych ilościach galaxy przykryje pozostałe chmiele. Przy takim blg i tylu karmelach to będzie mocno słodkie piwo. Zeby to skontrować, goryczka powinna mieć te 60-70 ibu nie mniej. Jak celujesz w te 99 to super, ale 50g iungi chyba nie wystarczy. Daje ona dobrągoryczkę to fakt, ale trzeba ją wspomóc. Pomogą ci chmiele z wysoką zawartością alfa kwasów, a jednocześnie niska zawartością kohumulonu, np. citra, chinook, pacific jade. Mam wrażenie że w tym piwie i polaris byłby dobry. Nie wiem, czy chcesz by smak i zapach chmielowy był mocny. Jeśli tak, kompozycja którychś z chmieli jak galaxy, nelson-sauvin, citra, simcoe, amarillo, czy mosaic, dodane na ostatnie 15, 0 minut gotowania + chmielenie na zimno powinna zdać egzamin. Na 24Blg by było chmielowo 300g to minimum.
 10. Ja nie piszę że spodziewałem się słodkiego, tylko pełnego, ze względu na podwyższoną zawartość ekstraktu niefermentowalnego.
 11. Sprawdziłem przepis. Nie wiem jakim cudem przy 1kg laktozy piwo było tak wytrawne. Nawet moja dziewczyna powiedziała, że świetna kawa, tylko bez cukru. Tak mocno kawowego piwa i to bez użycia kawy dawno nie piłem. A z tym brakiem treściwości naprawdę nie mam pojęcia.
 12. Sweet stout Piana - bujna, beżowa, średniopęcherzykowa Wygląd - czarny/brunatny, nieprzejrzysty Nagazowanie - przegazowane, silny gushing Zapach - głownie kawowy, całkiem intensywny Smak - wbrew nazwie to zdecydowanie coffee stout,a nie sweet stout, wytrawne, kawowe, kwaskowate, nieco typowej paloności, lekkie, pijalne, lekka tylko kontra słodowa Byłbym niesłychanie zdziwiony gdyby przy produkcji nie użyto kawy. Natomiast nie ma tu spodziewanej pełni/aksamitności od laktozy.
 13. Single hop topaz - 13,5 Blg Piana - bujna, biała, drobnopęcherzykowa Wyglaąd - jasnomiedziany, mętny Nagazowanie - średnie, optymalne Zapach - umiarkowany, przyjemne owoce leśne i żywica, po zamieszaniu wychodzi lekka siarka/kanaliza Smak - niezbyt wielen sie dzieje, na pierwszym planie średnia goryczka, ale jest łodygowa, ściągajaca, nieco trawiasta, no i zalegająca. Prócz tego bardzo plaskie, nieco karmeli w tle. Ogólnie zdaje się że coś poszło nie tak w procesie produkcyjnym, niestety.
 14. Kawowy Zawrót Głowy - Coffee Milk Stout Przegazowane -wychodzi z butelki Piana gęsta, trwała, drobnopęcherzykowa, beżowa, ładnie zdobi szkło W zapachu głównie kawa, średnio intensywna W smaku wyraźna kwaskowość od słodów palonych i kawy, ale jest kontra słodyczy choć ciut zbyt mała. Bardzo lekko się pije jak na 15stkę. Gdzieś na finiszu lekka goryczka. Po zamieszaniu wychodzi nieco guma balonowa. Ogólnie bardzo udane piwo, nie ma się czego wstydzić
 15. UPDATE! Wziąłem: x1 single hop topaz, browar Starowiejski x1 Kawowy Zawrót Głowy Coffee Milk Stout, Mełg x1 sweet stout, kombajn piwny. Zostawiłem: x3 #19 Vienna Lager, browar The Dire Wolf Stan obecny: browar 13 - zdynki pumpkin ale x1; RedAIPA x 1 kombajn piwny - APA x1, american stout x1; Rice AIPA x1, Witbier x1, browar dzinks - papierowy tancerz Coffee milk Stout x2; Pepo - dark ale x1; 1xMilf (warka1 US05), 1xMilf (warka2 S33), 1x2fingers (smoked stout) browar starowiejski - kelpie am. Brown ale x1 browar nocny - witbier x1 browar nowy świat - american dry stout x1 browar Pijany Mrówkojad -2 Słonie x 2 - Black Dubbel - klon Floreffe Prima Melior. browar The Dire Wolf - Vienna Lager x3
 16. Najbardziej aromatyczne = dla ipa to będzie jakieś 150g łącznie na wyłącznie palnika + steep gdy osiagniesz 70stopni + na zimno. Imho najmocniejsz amerykańce to citra, mosaic, amarillo, simcoe. Dodatki innych też fajnie zwiększają kompleksować aromatu.
 17. Jedno z nich to #19 Liquid Toffee, drugie to Odsiecz Wiedeńska Ktoś się podejmie zgadnąć? Wyglądem bardzo podobne. Smakowo Odsiecz dużo bardziej melanoidynowa, jakbym pił koźlaka w wersji light, a także mocniej zaznaczona goryczka. #19 pełniejsze, bardziej "smooth", goryczka na granicy wyczuwalności, za to lepsze toffee/opiekany charakter.
 18. Wielkie dzięki. Planuje właśnie 2 IPA i szukam jakiegoś ciekawego chmielu który pasowałby np. do Galaxy. Wszelkie opinie od praktyków mi się przydadzą
 19. Czy ktoś może jeszcze próbował tego chmielu? Jeszcze jakieś opinie Mat?
 20. Zaraz spytam na Piwnym Lublinie gdzie moge dostać to cacko.
 21. Jeden o chlebie drugi o niebie... Drożdże są bardzo ważne, produkują związki stanowiące o profilu piwa Zasyp/chmielenie jest praktycznie równie ważne, z tego samego powodu. Ale! Niuanse dotyczące fermentacji, takie jak ucieczka temperatury o kilka stopni w początkowej fazie, brak/za długa cicha, za słabe natlenienie, zła kondycja drożdży etc etc są dużo ważniejsze i częściej na nich popełnia się błędu które w znaczący sposób mogą wpłynąć na piwo, niż to że: Dam 20% karmelu a nie 10%, że chmiel przesunę z 20 minuty na 10. Ze zatrę 20 min w 64 a nie 40. I o to się rozchodzi. Temu chyba nikt nie zaprzeczy.
 22. Czy aktualnie jest dostępne jakieś komercyjne piwo, takie w miare do dostania, gdzie czuć byłoby jaki efekt daje ten chmiel w aromacie?
 23. Warka #21 American Imperial Red Lager, single hop Citra - Ada Krótkie wprowadzenie: Piwo przygotowane według preferencji mojej dziewczyny - nic dodać nic ująć Zasyp: Pale Ale 6,5 EBC Soufflet - 5 kg Pszeniczny 3,4 EBC Litovel - 0,5 kg Cara Gold 120 EBC Castle - 0,5 kg Cara Blond 20 EBC Castle - 0,2 kg Pszenica Prażona 1000 EBC Strzegom - 0,1 kg Cukier - 0,7 kg Chmiele: Citra US 2013 - 200 g granulat 13,6% aa Drożdże: Fermentum Mobile - FM31 Bawarska Dolina - gęstwa Woda: 36 litrów wody mieszanej 16,5l oaza z biedronki miękka i i 16,5l woda kranowa twarda + ok. 5g bezwodnego CaCl2. Zacieranie: Słody wsypane do 21l o T = 60 stopni 60-62 - 90 min 72-74 - 30 min 78 - 5 min Kolor wg BS = 30EBC Wysładzanie: Wysładzano przy użyciu 12l do objętości 25l wodą o T = 80 stopni Chmielnie (60 min): 0' - 30g Citra 30' - 20g Citra 45' - 10g Citra 50' - 10g Citra 55' - 10g Citra 60' - 30g Citra Steep 70 stopni - 30g Citra Na zimno - 60g Citra Goryczka wg BS = 66 IBU Chłodzenie: Łaźnia wodna, kastra budowlana 60l - 10min do 70 stopni, 60min do 17 stopni. Ostatecznie dodano drożdże FM31 Bawarska Dolina zebrane z gęstwy po rauchmarzen, trzecie pokolenie, po uprzednim oddzieleniu od chmielin. Drożdży było dużo, z jakieś 500ml gęstwy, chciałem overpitching. Bardzo dobrze napowietrzono i zamknięto fermentor. Końcowo uzyskano 22litry 19 Blg. Wydajność 80%. W dalszym ciągu jest ok Fermentacja burzliwa: Umieszczono w temperaturze 9 stopni. Fermentacja rozpoczęła się szybko i gwałtownie. Pierwszy raz w historii drożdże chciały opuścić swój przybytek, piana zaczęła uciekać przez rurkę. Po zdjęciu rurki sytuacja opanowana, mam nadzieję, że temperatura za bardzo nie uciekła. Fermentacja cicha: Temperatura się niestety podniosła... przelano na cichą na ~~2 tyg. 15 stopni w dzień. Zeszło do 4 Blg. Tak też pokazuje FFT. Na tą chwilę jest słodkie, wręcz likierowate, z rozgrzewającym alkoholem i dość fajną goryczką. Smak/zapach chmielu mam nadzieję że będzie ze 2x silniejszy po chmieleniu na zimno. 25.03.15 - dodano chmiel na zimno Butelkowanie: 01.04.15 Zabutelkowano z 90g sacharozy + woda 0,5l po ekstrahowaniu 100g pszenicy prażonej dla korekty koloru, bo nie wiedzieć czemu wyszedł bardziej przypominający warke #19 niż #20... dziwna sprawa, mam nadzieję, że ten dodatek nie odbije mi się czkawką. Uwagi końcowe:
 24. Pewnie pletę głupoty ale czy wędzony Bestmalz nie jest czasem wędzony dębem? Bo efekt wędzenia bardziej ogniskowy niż szynkowy...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.