Jump to content

ja2

Members
 • Posts

  152
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  78
 • Miasto
  Rzeszów

Kontakt

 • Imię
  Michał

Recent Profile Visitors

1319 profile views

ja2's Achievements

 1. Też warzyłem Wita ostatnio i także planowałem do jego części na cichą dodać wiśnie. Jakich proporcji użyłeś?
 2. na początku przepłukiwałem każdy element po kolei. ale później przestałem się w to bawić - co tam na tej chlorowanej wodzie może wyrosnąć? ta woda na końcu jest warzona, więc nic się nie rozwinie.a sama membrana jest mechaniczna, więc tylko przechowywanie na mrozie może ewentualnie wpłynąć jakoś na trwałość. Trzeba uważać, producenci nie zalecają trzymania membran bez dostępu wody i samoczyszczenia ich (powinna być wbudowane w urządzenia taka funkcja bo nie ma obowiązku używania go codziennie). Jeśli membrana nie jest używana może to spowodować jej uszkodzenie a nawet popękanie i z czystości nici...A co do wody i chloru to do czasu odparowania chloru jest OK, później może się coś rozwinąć - odwrócona osmoza nie potrafi usunąć wszystkich bakterii z urządzenia a te potrafią się dostać do środka każdą stroną/drogą/cokolwiek. Sucha to ona raczej nie jest, wiec z tej okazji chyba nie popęka. Za każdym razem sprawdzam stan wody TDSem i póki co trzyma się blisko braku zawartości czegokolwiek (poziom 8-10 ppm od pierwszego filtrowania).A jeśli chodzi o bakterie, to tak jak pisałem - warunki mają średnie do rozwoju, a jeżeli już coś sobie wyhoduje to zginie jeszcze w trakcie zacierania. Moim zdaniem nie ma co przesadzać z tym uważaniem. Czyli w Twoich warunkach jak często używasz RO? Lub inaczej - jakie przerwy w nieużywalności RO robisz?
 3. Wodę demi w warunkach domowych. Czyli system ten wyjałowi wodę w takim stopniu, że będzie niezdrowa do picia (nie mówiąc już o piwowarstwie). Myślałem, że filtry takie oczyszczą nam wodę z szkodliwego syfu, plus sprawią, że będzie bardziej miękka, co dla niektórych piw będzie dobre. Może rozwiniecie to bardziej? Dobrze myślałeś, RO oczyszcza i zmiękcza wodę. Jeśli chcesz korzystać z RO, aby pić wodę przydałby się system z mineralizatorem. W piwowarstwie woda uzyskana z RO bez mineralizatora wymaga modyfikacji solami oraz minerałami przy pomocy kalkulatorów, dzięki czemu decydujesz jaka woda finalnie powstanie
 4. Jasne. Mam na oku ten: http://sklep.osmoza.pl/najprostsza-odwrocona-osmoza-ro2-p-1179.html
 5. Ta wersja jest bez zbiornika. Dzięki za informacje
 6. W samym użyciu rozumiem, że nie będzie, natomiast zastanawiam się czy przerwa w nieużywaniu tegoż urządzenia przez ok np. 3 tygodnie bądź dłużej nie wpłynie negatywnie na jego trwałość?
 7. Planuję zakup prostego przenośnego systemu RO. Warzę średnio co ok. 3 tyg. lub raz w miesiącu. RO chciałbym podłączyć do wylewki w kuchni, uzyskać potrzebną ilość wody i system odłączyć, a użyć go znowu jak będę potrzebował. Czy ktoś z Was używa w ten sposób przenośnego RO, są z tym jakieś problemy?
 8. Powyższy schemat temperaturowy jak najbardziej potwierdza się w moich warunkach. Używam lodówki podblatowej. Na stałe umieszczona sonda osobnego termometru w fermentorze, a sonda sterownika w słoiku z wodą. Temperatura w sterowniku ustawiona na 15,5 C, histereza na 0,1 C. Lodówka włącza się dokładnie co 80 min. Temperatura w fermentorze podczas pierwszych dni burzliwej to 17 C. Po około 3-4 dniach temp. nieznacznie opada i wtedy koryguję nastaw na sterowniku.
 9. Możliwe. Piwo po 3 tyg. burzliwej i 2 cichej zostało zabutelkowane (połowa), a druga część jest w kegu, z którego już piwo piję. W aromacie jest spory diacetyl i to właśnie on może wynikać z wahań temperatury fermentacji, bądź z niedojrzałości piwa.
 10. Kup sobie sterownik i problem zniknie. No w sumie to racja, będę musiał o tym pomyśleć
 11. Fermentuję właśnie Pilsa na FM30 (jest to mój pierwszy dolniak) i mam trochę problem z moją lodówką która nie jest w stanie, nawet na najniższych ustawieniach dopuścić do temp. powyżej 6-7 C (temp. piwa, termometr zanurzony na stałe w fermentorze). Więc z obawy że będzie to za nisko na start, miałem trochę zabawy typu: lodówka schłodziła fermentor do 7 C wtedy wyłączałem ją i po kilku godzinach jak przeoczyłem jej powtórne włączenie temp. wzrastała do 10-12C. Potem znowu chłodzenie do 8-9 lub niżej. Czy takie kilkugodzinne zmiany temp. o te kilka stopni, ale jednak w zalecanym zakresie temperatur pracy drożdży, dadzą niepożądane skutki w gotowym piwie?
 12. ja2

  Cooler do zacierania

  Ciekawe rozwiązanie. Cenę też trafiłeś świetną za tego typu lodówkę. Coolery dostępne w Stanach też są firmy Rubbermaid właśnie
 13. ja2

  Cooler do zacierania

  Też myślałem o tym i wiem że w wielu sklepach w USA są coolery, obawiałem się tylko ile Polamer zażyczy sobie za przesyłkę do PL. Powiedz proszę w takim razie na ile Polamer wyceniał Ci przesyłkę?
 14. ja2

  Cooler do zacierania

  Pomysł niezły. A jak z trzymaniem temperatury w tym sprzęcie?
 15. Proszę o informacje jeśli ktoś wie coś o możliwości zakupu w Polsce coolera do zacierania w przystępnej cenie. (odpada cena prawie 400zł w sklepie int. Alembik).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.