Skocz do zawartości

PiwoLab

Members
  • Postów

    876
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od smola w Fermentor stożkowy Ss brewtech   
    Inwersja?
    https://www.facebook.com/piwolab/posts/pfbid0awGfUNvSo3UtrB5xZ4h4Kk2gcTCLut39B3Ntsy8zTiBUndU8nYkSSbsdK3S2QUHUl
  2. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Łachim w Śrutownik gniotownik młynek walcowy do słodu na łożyskach + zasyp   
    Powłoka chromowa czy niklowa na wałkach to nieporozumienie. Najlepsza na wałki jest stal jakościowa trudnościeralna, bez żadnej powłoki!
  3. Dzięki!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od x1d w Śrutownik gniotownik młynek walcowy do słodu na łożyskach + zasyp   
    Poniżej garść zdjęć szczęśliwych nabywców. Gdyby wałki były jedynie ze stali 45 to by jeszcze uszło, ale one wydają się być malowane (brrrr!) i mogą być również z najzwyklejszej stali. Ze zdjęć nie mogę wywnioskować, czy wałki są ułożyskowane. Jeżeli nie, to krótki żywot przewiduję dla tej konstrukcji. Śruby ustalające są od razu do wymiany i wymagają nakrętek kontrujących. Ciekawe jak z regulacją na mimośrodach? Czy przy mocniejszym dokręceniu śrub nie zablokujemy wałków!
    Cena ok. 210 zł z wysyłką z Czech, czy 230 zł z Polski czyni jednak cuda.






















  4. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od anatom w Wentylacja podczas warzenia   
    Skraplacz daję radę ?
    https://fb.watch/3geES-bk8y/
  5. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od anatom w Mój HERMS - browar Kamionka   
    Gratulacje udanej konstrukcji. Mam dwa sterowania: jedno oparte o pidy, drugie na cbpi. Oddaję głos na pidy!
     
    Oto moje dzieło: sterownik do hermsa i nie tylko 3-fazowy mający na wyjściu 2 razy po 3x5,5kW ?

  6. Super!
    PiwoLab przyznał(a) reputację dla Bartpianista w Mój HERMS - browar Kamionka   
    Uszanowanie wszystkim,
     
    kiedy zaczęła się pierwsza fala pandemii w marcu i przyszedł lockdown stwierdziłem, że to najlepszy moment aby zabrać się za projektowanie domowej warzelni. Czasu było więcej więc trzeba go było dobrze wykorzystać. Teraz kiedy koronawirus wszedł nieproszony do mojego domu i męczy domowników postanowiłem napisać post podsumowujący. Po ponad pół roku kompletowania sprzętu uwarzyłem swoje pierwsze piwo na HERMS'ie, który osiadł w mojej piwnicy. 
     
    Zanim dalsze szczegóły chciałbym bardzo podziękować użytkownikowi @anatom za wszelką pomoc, podzielenie się ogromem wiedzy i doświadczenia w postaci kilku stron wiadomości prywatnych. Wielkie dzięki! Podziękowania kieruję też do użykowników @PiwoLab, który na tym forum napisał wiele inspirujących i rzetelnych postów na temat tego systemu, oraz użytkownikowi @Pi0tR za podzielenie się swoim projektem, który zainicjował szerszą dyskusję w tym zakresie. Jeszcze raz dzięki!
     
    Teraz o samym systemie, mam nadzieję, że ta wiedza komuś się przyda. 
     
    Pierwszym zakupem były oczywiście garnki. Zdecydowałem się na firmę Revolution i pojemność 71l. Miałem szczęście, gdyż na allegro mieli promocję -15% na drugą sztukę więc to zawsze parę złotówek w kieszeni, a nie ukrywam przy wydatkach, które generuje HERMS trzeba szukać okazji. 
    Później zdecydowałem się na zakup całej armatury nierdzewnej. Zajęło mi to ogrom czasu, zaplanowanie ilości króćców, znalezienie najtańszych ofert itd. Później oczywiście i tak domawiałem poszczególne części bo czegoś zabrakło, albo zmienił się koncept. Ostatecznie kilka rzeczy mi zostało, ale z większością udało mi się trafić. Gdyby ktoś chciał otrzymać wykaz wszystkich części i ilości zapraszam do kontaktu. Armaturę kupowałem na stronie https://stalnierdzewna.org/ Cenowo wypadali najlepiej przynajmniej na tamten moment. Zawory kulowe trzyczęściowe zakupiłem na allegro. Szybkozłącza jakie zastosowałem w swoim systemie to Camlocki. O nich w kolejnym punkcie. Wiedziałem, że konieczny będzie jak najszybsze zamówienie rzeczy z aliexpress, gdyż na nie będę czekał najdłużej. Nie myliłem się. Ze względu na pandemię, na pompy wysyłane z Singapuru czekałem prawie 4 miesiące... Po czym ten sam sprzedawca/sklep otworzył swój magazyn w Polsce. W tamtym momencie mogłem się już tylko z tego zaśmiać. Na aliexpress kupiłem: 2x grzałki 4500W; Camlock typ B i F (ceny bezkonkurencyjne z polskim rynkiem, obdzwoniłem i obmailowałem kilka jak nie kilkanaście sklepów w Polsce ceny odstawały o wiele [a ciekawe czy źródło nie to samo]) timer i kontrolery temperatury (początkowo zamówiłem MyPIN, niestety ze względu na COVID dotarł tylko timer, a z racji na fakt iż tylko jeden sprzedawca miał w swojej ofercie myPIN'y postanowiłem zmienić kontrolery na sestosy) 2x pompa MP-15R; 3x czujnik temperatury PT100; złączki zaciskowe 12mm 1/2''; Hopspider 300 mikronów; sterownik temperatury Inkbird. Starałem się wszystkie zakupy robić z wykorzystaniem kuponów. W ten sposób też udało się sporo zaoszczędzić.
    W międzyczasie wziąłem się za sprzątanie pomieszczenia w piwnicy, które niegdyś służyło do przerabiania świń. Po zamknięciu gospodarstwa zrobiła się tam niezła graciarnia. Wszystkie płytki potraktowałem parownicą (różne odcienie wynikają z tego iż płytki były z odzysku).

         
     4. Miałem szczęście, iż wśród moich znajomych jeszcze z czasów licealnych miałem elektryka, który z przyjemnością podjął się budowy sterownika do HERMS'a. Dla mnie to czarna magia, dlatego wolałem zostawić to komuś bardziej ogarniętemu i nie żałuję. W zakresie budowy sterownika - nie pomogę, nie wiem, nie znam się.


           5. Fałszywe dno. Tutaj też miałem szczęście, gdyż inny znajomy ma wycinarkę laserową. Niestety chyba jego głowica była dośc mocno zużyta, bo wiele kawałków metalu było niepodocinanych. Aby pozbyć się tych kawałków dałem dno do piaskowania, po czym resztę zadziorów (w praktyce wszystkie szczeliny) przeszlifowałem pilniczkami. Chciałem mieć absolutną pewność, że nic nie zostało (3 popołudnia).

           6. Wężownicę do HLT 15m fi 12 oraz kolanka fi12 wykonał mi jeden z forumowiczów, którego nicku nie znam, a numer znalazłem pod jednym z tematów. Wielkie dzięki p. Sławku!

           7. Hop stopper od użytkownika @lewatywa8. Dzięki!

           8. Węże, które zastosowałem w swojej instalacji to silikon 15/21.
           9. Chłodnicę przeciwbieżną wykonałem ze starej chłodnicy zanurzeniowej wg projektu @DanielN. Dziękuję za pomysłowość. Naciągnięcie tego węża z ojcem zajęło mi 5x tyle czasu co Tobie...  

         10. Stół roboczy dostałem w ramach prezentu urodzinowego od żony i rodziny. Im też dziękuję!
         11. Z rynku wtórnego zakupiłem chłodziarkę firmy Miele. 
         12. Zakupiłem jeden fermentor firmy Speidel o pojemności 60l. Do cichej fermentacji póki co będę wykorzystywał pozostałe fermentory 25l.
         13. Do pomiaru wlewanej wody do HLT zakupiłem licznik wody.

         14. Zakupiłem puszki aluminiowe służące jako osłony grzałek.
         15. Zakupiłem uchwyt do telewizora, w tym przypadku do sterownika.
        
    Z problemów, które spotkałem na etapie instalacji. Uszczelnienie grzałek. W zestawie z grzałkami, które kupiłem na aliexpress były uszczelki silikonowe, jednak w momencie włożenia grzałki w prostokątną puszkę powstawała nieszczelność. Rozwiązaniem problemu była nić teflonowa. Nałożyłem jej sporo tworząc tak jakby stożek od strony gwintu do nakrętki. To zniwelowało problem.
     
    --------------------------------------
    UPDATE 2021.03.17 : 
     
    Po ostatenim warzeniu (4 warka) coś mnie podkusiło, żeby zajrzeć do puszek/osłon grzałek. Przeraziłem się, kiedy zobaczyłem w nich pojedyncze krople wody/brzeczki... Na szczęście przeciek nie był wielki i teoretycznie nie stwarzał zagrożenia dla życia (tym bardziej, że w sterowniku jest różnicówka), mimo to spowodował u mnie nerwowy wieczór. Zdziwił mnie ten fakt, bo zanim przystąpiłem do pierwszego warzenia zostawiłem garnki zalane na całą dobę i problemu nie było. Być może temperatura zrobiła swoje? Nie wiem.
     
    Tak, czy inaczej do brzegu. Uszczelki silikonowe, które są w zestawie z grzałką polecam od razu wywalić i zamienić na oringi. Ewentualnie dopasować do nich podkładkę. Ja u siebie kupiłem oringi silikonowe 33x3 i zamówiłem do wycięcia laserowego podkładki o wymiarze 39x55x2mm. To rozwiązało sprawę. Dodatkowo za wskazaniem @skybert i forum electricbrewery uszczelniłem śrubę wewnątrz puszki silikonem z atestem spożywczym i wysoką odpornością na temperaturę (do 180oC) [Dowsil 732]. Ponownie zostawiłem garki zalane wodą na dobę, aby sprawdzić szczelność. Problemu niby nie ma, ale nauczony przeszłymi doświadczeniami, po następnym warzeniu zajrzę do puszek.
    --------------------------------------
     
    To chyba tyle. Z uwag co do pierwszego warzenia. Za krótko przeprowadziłem wysładzanie wydajność mocno spadła. Konieczne jest ograniczenie przepływu. Nie miałem też świadomości objętości gara warzelnego i brzeczki się tam znajdującej. Konieczne będzie wytrawienie cechy w garnku lub instalacja płynowskazu choć z tą drugą opcją może być problem, gdyż nie kupowałem wycinaka do stali, tylko oddałem gary do wiercenia. Wiedziałem, że nie rozwiązałem kwestii pary w pomieszczeniu. Przy otwartym oknie i drzwiach wejściowych tragedii nie było, ale mimo wszystko, po całym procesie na płytkach skropliło się trochę pary. W planach zakup i instalacja okapu nad BK.
     
    O tym, żeby mówić czy jestem zadowolony jest chyba jeszcze za wcześnie, ale mimo tych pomyłek, które zdarzają się chyba każdemu przy pracy z nowym sprzętem, muszę powiedzieć, że jest świetnie. System półautomatyczny, daje jeszcze większą radość z warzenia, a przy tym odciąża od wielu czynności, które trzeba wykonywać przy zwykłym warzeniu. 
    Minus? Na pewno koszty. Myślałem, że uda się zrobić to taniej, ale mimo wszystko, koszty rosły bardzo szybko. Każda śrubka, śrubeczka, elektronika. W moim przypadku doszedł jeszcze zakup nowego fermentora oraz chłodziarki celem usprawnienia fermentacji.
     
    Tym, którzy doczytali do końca gratuluję cierpliwości i dziękuję za uwagę. Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji mojego marzenia - dziękuję! W razie jakichkolwiek pytań - służę pomocą. Jestem to winny temu forum. Poniżej jeszcze kilka fotek i filmik z pierwszego warzenia. Trzymajcie się! 
     

     


    video-1604042903.mp4  






  7. Dzięki!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Piwosz86 w Pompa od zmywarki w browarze- podłączenie zasilania   
    Omomierz w rękę i do roboty.?
    A jeśli miałbym obstawiać w ruletce, to postawiłbym na czarne. ?
     
    EDIT:
    WAŻNE!
    Przy podłączaniu przewodów, znajdź na obudowie pompy konektor męski (wydaje się być na zdjęciu za przewodami czerwonymi) i koniecznie podłącz przewód ochronny PE.  
  8. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Muchor w Ciekawe aukcje na allegro.   
    Trochę więcej wiary w ludzi. U mnie już jest, zamówione 5 lipca.
     

  9. Dzięki!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Artur.G w Wentylacja podczas warzenia   
    Boil kettle condenser - czyli skraplacz pary. Tak wygląda mój.

     

  10. Dzięki!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od josephson w filtratory ze sklepu piwoszarnia.pl   
    Wczorajsza warka witbier i ponowne sprawdzenie filtratora przy chmielenie granulatem. Odfiltrował bardzo dobrze, brzeczka w fermentorze czyściutka.
     

  11. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od xnerve w Kocioł zacierno-warzelny na bazie warnika lub garnka   
    Dzięki za pochlebną opinię.
    Nie tylko grzałka, również pompa oraz elementy panelu sterowania, opartego na standardowym regulatorze temperatury PID, są dziś i będą jutro powszechnie dostępne. Serwis w tym wypadku nie stanowi żadnego problemu. Mógłbym wyposażyć sprzęt w sterowanie oparte przykładowo na craftbeerpi z ekranem dotykowym, ale raz podraża to zestaw, dwa trudniejsze do serwisowania, trzy obsługa nie dla każdego.  Używanie fizycznego przełącznika lub przycisku z dotykowym sprzężeniem zwrotnym jest zawsze łatwiejsze dla operatora niż ekran dotykowy, w którym jedynym sprzężeniem zwrotnym jest wzrok. Taki panel mogę obsługiwać mokrymi i lepkimi rękoma. Aby dotykać ekran lub klawiaturę muszę przynajmniej wytrzeć ręce. Automatyzację procesu w piwowarstwie domowym również uważam za niepotrzebną. Występuje tutaj raptem kilka nastaw, których zmianę można wykonać manualnie. Piwowar po kilku warkach nauczy się jak zachowuje się system i nie będzie również miał potrzeby jego monitorowania. Na panelu jest zegar z alarmem, który da znać kiedy coś trzeba zrobić. To jest nasze hobby i dobrze jest, gdy procesem zarządza piwowar, nie komputer.
  12. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Browar Soravin w Budowa domowego browaru   
    http://www.theelectricbrewery.com/
    https://spikebrewing.com/
    Polecam te strony, znajdziesz tam dużo inspiracji.
  13. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Marchelli w Zlaczka skrecana   
    https://www.oring.pl/
     
    Oringi super sprawdzają się tam, gdzie coś często demontujemy, przykładowo wylewkę w mlt. Nie musimy nawet odkręcać nakrętki, wyciągamy po prostu rurkę. Wielkość oringów dobieramy do wielkości złączki i rurki.
     
    W przypadku wężownicy w hlt wykorzystaj jednak pierścienie zgodnie z podanym wyżej przeze mnie prawidłowym sposobem montażu.
    Wężownicy w hlt nie ma potrzeby demontować i będzie to solidne wykonanie.
    Poniższy schemat wyjaśnia celowość zastosowania dwóch pierścieni.

     
     
  14. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od anatom w Wentylacja podczas warzenia   
    Boil kettle condenser - czyli skraplacz pary. Tak wygląda mój.

     

  15. Super!
    PiwoLab przyznał(a) reputację dla Dario63 w Fermentator stożkowy   
    Jeden skończony,biorę się za kolejne.




  16. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Robert87 w HERMS   
    Wysokość podpór była ok. 6 cm, zszedłem do 1 cm. Martwa przestrzeń zmniejszyła się z ok. 10 do 1,5 litra. Podpórka z perforowanego płaskownika. Moim hermsem teraz cieszy się inna osoba. 
     

     

  17. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Robert87 w HERMS   
    Że się tak wtrącę jako zagorzały zwolennik hermsa. HERMS i mieszadło to już nie jest herms! Można to czymkolwiek nazwać, ale nie hermsem.
  18. Dzięki!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Kaniutek w CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru   
  19. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Gruby. w HERMS kilka pytan   
    Temperatury w HLT i MT podczas zacierania powinny być zbliżone. 
    Zobacz jak u mnie to wyglądało:
     
  20. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Siena w Montaż kranu w garnku (bez spawania)   
    Mam w trzech garach zamontowanych kilkanaście elementów przez skręcanie i nic nie kapie. Nie ma prawa kapać. A wystarczy uszczelnienie tylko z jednej strony, jak na poniższym szkicu.
     

  21. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Gadget w Siatka do wysładzania i kadz zacierno warzelna z kega 30L   
    Kosz w kociołku, który oferuję do sprzedaży ma dokładnie tę siatkę: 
    https://siatkifiltracyjne.com.pl/siatki-tkane-nierdzewne/136-siatka-tkana-ze-stali-nierdzewnej-sito-39-oczko-04-mm-szerokosc-rolki-1000-mm.html
    W swoim koszu w garze 160 litrowym ma tę:
    https://siatkifiltracyjne.com.pl/siatki-tkane-nierdzewne/48-siatka-tkana-ze-stali-nierdzewnej-sito-22.html
  22. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od windows13 w Budowa domowego browaru   
    Złączki zaciskowe (rura 12mm, gwint 1/2").
     
    https://www.aliexpress.com/item/Stainless-Steel-Pipe-and-Fitting-304-SS-Pipe-Fitting-Tube-OD-to-BSP-Thread/32826506239.html
     
    A tak przy okazji nieśmiało się zapytam, czy umiesz używać tego przycisku z prawej z serduchem?!
  23. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Robert87 w grainfather   
    Najprostsze rozwiązanie to trójnik gwintowany plus wkręcana osłona czujnika i dwa nyple 6-kt do węża.
  24. Super!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od Robert87 w Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
    Powinieneś napisać, że można nawilżyć. Nigdy nie zwilżam i mam odpowiednią łuskę.
  25. Dzięki!
    PiwoLab otrzymał(a) reputację od anatom w Budowa domowego browaru   
    1,5-2,0 mm
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.