Jump to content

Sławek

Members
 • Posts

  511
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Sławek

 1. Sławek

  Sławek

 2. crosis twierdził że nic nie daje:P Miał być tydzień ale czasu na rozlew nie było.
 3. Dodałem całe ziarna kawy na zimno na 2 tygodnie i kawa dominuje w piwie 100g na 23l 13blg
 4. Jest coraz więcej piwowarów, którzy chcą się sprawdzić. Myślę że to większy problem. Może po prostu za dużo konkursów jest uwzględnianych w Pucharze PSPD?
 5. żarna aluminiowe szybko się zetrą, może brewfermowe będą do nich pasować?
 6. Proponuję za każdym razem przy okazji tematu o konkursie założyć temat na gorzkie żale. Po każdym konkursie jest taka sama dyskusja.
 7. @@pogo, może być, nie musi. http://www.wiki.piwo.org/Robust_Porter#Aromat
 8. Nie pamiętasz uzasadnienia? Bo wydaje mi się to totalnie sprzeczne z moimi odczuciami.
 9. Cytrusów się po nim nie spodziewaj. Marynki możesz dorzucić na aromat, najlepiej w whirpoolu. Nie wiem czy taka ilość nie będzie zbyt wielka. Jak chcesz fermentować?
 10. @@Qstom, miesza się tylko hefeweizeny i ich pochodne, ew. witbiry. Osad mocno zmienia smak na drożdżowy
 11. Efekt będzie taki, że piwo będzie miało skrobię. Jak chcesz zwiększyć wytrawność to dodaj cukru.
 12. W knajpach z rzemieślniczym piwem to wywalają, a da się użyć ponownie. Jak poprosisz to dostaniesz.
 13. @@pogo, dużo lepsze (i jak widać bezpieczniejsze) jest piro w granulacie. Co do oparzeń, różni ludzie różnie reagują. Ja nie mam uczulenia/podatności na piro (kontakt skórny z roztworem) i NaOH, mogę myć fermentor ręką (oczywiście w bezpiecznym stężeniu, 1-3%), natomiast kolega po kontakcie z sodą momentalnie dostaje podrażnień na skórze. Z piro trzeba uważać, staram się go używać przy otwartym oknie, a jeśli wylewam do wanny to wstrzymuję oddech na czas pobytu w łazience. Myślę że jak powąchasz to zrozumiesz o czym mówię Już kilka razy ostro zakręciło mi się w głowie.
 14. #71 American Stout v2 Wygląd: Czarne, pod światło lekkie refleksy, klarowne. Piana duża, beżowa, zredukowała się do pierścienia, zostawiła koronkę na szkle. Aromat: Średnio intensywny, trochę słonecznika, trochę czekolady. Po ogrzaniu czekolada wzięła górę nach chmielem. Smak: Sroga, ale szlachetna goryczka, zarówno chmielowa jak i palona. Lekka kwaśność ze słodów. Sporo owocowych chmieli w smaku. Odczucie w ustach: Wysokie wysycenie, ale bardzo duża pijalność. Krótki finish, lekki, kwaśny posmak w ustach. Bardzo smaczne, balansujące na granicy Black IPA piwo. Dziękuję za możliwość spróbowania!
 15. Kup czyste NaOH. W krecie też jest aluminium.
 16. Można zrobić smasha na monachu czy wiedeńskim, chociaż ciężko to będzie nazwać ipa. Zwyczajowo robi się tak z słodem pilzneńskim, ale nie jest to jedyna opcja. Wszystkie ograniczenia surowcowe w konkursach, nawet blg są trudne do zweryfikowania i trzeba tam zaufać piwowarom (chyba że konkurs ma spory budżet i może sobie pozwolić na badania laboratoryjne). Pytanie co organizatorzy mieli na myśli przez SMaSH, czy chodziło o wytrawną ipa, czy o to, co piwowar potrafi zrobić na jednym słodzie (wspomniane wyżej prażenie czy karmelizacja w kotle).
 17. Pytanie w którym miejscu uważasz że zaczyna się proces produkcji piwa. Możesz zrobić dekokcję, możesz karmelizować prętem.
 18. @@Dr2, konkurs w październiku, daj im trochę czasu. @@MatKus, nie powinniście w takim razie napisać swojego opisu?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.