Jump to content

termos

Members
 • Content Count

  30
 • Joined

 • Last visited

About termos

 • Birthday 06/06/1975

Kontakt

 • Imię
  Rafał

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  10
 • Miasto
  Golub-Dobrzyń
 1. Potrzebuje Drodzy pomocy. Po ponad póltora roku wracam do zabawy. Jestem po przeprowadzce w miedzyczasie mieszkałem u teściowej, a sprzęt trzymałęm w nieogrzewanym garażu. Chciałbym porządnie wyczyścić sprzęt. Na jednym z fermentorów pojawiła się pleśń, wlałem do niego 5% roztwór sody kaustycznej , wrzuciłem wszystkie wężyki, kraniki itd; po 12 godzinach czarna pleśń nie ustapiła. Jak długo powinno to trwać? Czytałem na forum o 12 godzinach roztworu 3-4%. Na chłodnicy ze stali nierdzewnej nie widzę czarnej, lecz profilaktycznie chciałbym też z nią coś zrobić, czy jest sens potraktować ją chlorem lub czymś grzybobójczym od czego nie skoroduje , czy po prostu w ostaniej fazie gotowania po prostu ją wyparzyć?
 2. termos

  termos

 3. Czy czujesz jakakolwiek różnice? Osobiście nie odczuwam żadnej różnicy, zlewam wszystko do fermentora. Wcześniej robiłem whirlpool oraz przelewałem stożek chmielin przez lejek z sitkiem, po co sobie utrudniać życie (
 4. Tak jak ktoś wcześniej napisał na tym forum, przestałem się tym przejmować i wszystko co do kropelki zlewam do fermentora bez jakiegokolwiek filtrowania.
 5. No własnie w chwili obecnej nie widzę sensu mierzyć skoro nie ma ruchu, zimne jest na dole a letnie na górze. Mieszać nie chce by nie zainfekować, przełoże tylko wąż, woda popłynie w przeciwnym kierunku powinno być tylko lepiej.
 6. Podczas ostatniego chłodzenia zdałem sobie sprawę iż popełniłem szkolny bład podawając wodę od dołu. W momencie gdy brzeczka tuż poniżej lustra zostanie w końcu schłodzona, cały fermentor (przy obecnych temperaturach wody w kranie) jest zbyt zimny na zadanie drożdzy (górniaki).
 7. Chyba nie będe ryzykował, mieszkam w bloku a krany wyorzystywałem do cichej.
 8. W dniu wczorajszym postanowiłem przegotować 2 krany i obydwa ciekną w tym samym miejscu przy ruchomej głowicy.
 9. Na aledrogo już wyczaiłem podobną strzykawkę 160ml, a tą przejściówkę od czego zaadoptowałeś? Od igły z pewnością będzie zbyt cienka.
 10. Przyszedł mi taki pomysł do głowy, gdyby wrzucić balingometr-spławik na cały okres fermentacji do wiadra. Moje fermentory są przezroczyste, więc nie ma problemu z odczytem - no może przez kilka, kilkanaście pierwszych dni kiedy piana jest nieco wyższa, praktykował ktoś?
 11. Wczoraj dopytywałem i jest szansa iż po nowym roku wprowadzą większe zestawy surowców. Mój garnek ma 40l więc 2x20l to za dużo, a 25 już mi nie wystarcza ((
 12. Panowie co sądzicie o takowej beczce zamiast popularnego 30-35L fermentora. Raz że mogłbym zwiększyć wybicie, dwa na pewno solidniejszy (odpadające dna), trzy - żona pomogłaby przy transporcie z 2 piętra do piwnicy (2 uchwyty) https://sprzedajemy.pl/beczki-55l-na-kapust-ogorki-itp-po-spozywce,15309107
 13. termos

  Czyszczenie butelek

  Moja nowa szczotka DIY do wkrętarki, koszt ~3 pln. - pręt gwintowany M6 - 10 nakrętek M6 - 8 podkładek - rurka termokurczliwa - 2 paski od mopa - 1 trytytka
 14. Witam Sprzedam chłodnice z kwasiaka fi8 z przyłączem do prysznica - 80pln + koszt wysyłki.
×
×
 • Create New...