Skocz do zawartości

playand1

Members
  • Postów

    43
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla scooby_brew w Top 10 - Wskazówki dla Super Chmielowego IPA   
    O rany narzekacie jak stare marudne cioty z bólem doopy. Jak nie podoba się tłumaczenie, to autorowi pomóż, jak nie podoba się artykuł to go nie czytaj. Co do narzekania na piwo.org to spróbuj browar.biz tam są całe tuziny trolli 24/7 którzy ci chętnie "pomogą".
    poważnie tomato??? Wstałeś trochę zakompleksiony z rana, tak?
    Porównajcie sobie komentarze tutaj i pod oryginalnym artykułem, jaka jest ogromna różnica kultury osobistej.
    Co do tłumaczenia to chociasz sam mówię po angielsku 24/7 to jednak w łumaczeniu jestem kiepski , zabiera mi duuużo czasu i po prostu mam kłopoty z układaniem zdań w j. polskim.
    Z tego co zauważyłem, to np. "steeping hops" nie znaczy "kroki chmielenia" tylko "moczenie chmieli w worku jak herbatę" a SMaSH nie znaczy "zacieranie" to znaczy "Single Malt Single Hop" (rodzaj prostego piwa).
  2. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla jaras w Pakowanie piwa na konkurs - wersja "budowlana" 2.0   
    Jako że, nie bez powodu, wersja pierwsza została przyjęta dość chłodno (jeszcze raz przepraszam wogosza za kilka nieprzemyślanych decyzji) niniejszym zapraszam do zapoznania się z fotorelacją z przygotowania wersji ulepszonej, gdzie wyeliminowałem chyba już wszystkie błędy. Przygotowanie paczki trochę trwa ze względu na czas schnięcia pianki montażowej ale sam proces nie jest szczególnie pracochłonny ni wymagający czy kosztowny. Chociaż, w kontekście kosztów, muszę przetestować inne niż castoramowa pianki, gdyż ta wydaje się być "za krótka" gdyby chcieć wysłać w jednej paczce więcej butelek.
  3. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla leszcz007 w Przestań już tak kombinować; piwowarstwo jest proste!   
    Niniejszy temat powinien zakończyć działanie forum lub ograniczyć jego działanie do dodawania nowych ofert handlowych. Przecież już wszystko zostało powiedziane i wszyscy wszystko wiedzą, nie ma potrzeby odpowiadania na pytania typu: jakie stężenie...... ile gram...... czego użyć do....... Przecież ta informacja nie jest nikomu potrzebna, bo piwowarstwo jest proste. Ciekawe po co tyle książek i artykułów o tym napisano Jeżeli jest takie proste, to znaczy, że widać tylko wierzchołek góry lodowej.
    Tym postem chyba zakończę moje merytoryczne wywody na tym forum.
  4. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla amap w Przestań już tak kombinować; piwowarstwo jest proste!   
    a ja się nie zgadzam - do każdego z tych punktów mam kontrargumenty ale nie będę ich przytaczał, chciałbym jednak zwrócić uwagę, że zbytnie upraszczanie procesu wpływa negatywnie na przyszłe wyniki, początkujący w pewnym momencie będzie się musiał cofnąć do początków, których nie będzie znał. oczywiście jeśli ktoś bedzie chciał robić piwa bez głębszej analizy i poprawy jakości i zadowoli sie tym co mu wychodzi nie będzie musiał tego robić. ja im więcej robię tym więcej jest znaków zapytania....
    a skakanie sobie do gardeł jest żenujące.
    idę dalej spożywać, bo to najlepsze co można zrobić....
  5. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla dabeer w Wymiana drożdży piwowarskich - serwis internetowy   
    Zapraszam do korzystania z nowego serwisu internetowego dla piwowarów - Wymiana drożdży piwowarskich
     
    Serwis ten służy do wymiany drożdży (gęstwy, drożdży płynnych i suchych) wśród piwowarów domowych. Ułatwia on współpracę między osobami które chcą podzielić się swoimi drożdżami i tymi, którzy szukają konkretnych drożdży w swojej okolicy.
     
    Piwowar, który chce udostępnić swoje drożdże innym, publikuje ofertę z opisem drożdży które posiada i ich lokalizacją. Ci którzy poszukują drożdży mogą w bardzo prosty sposób przeglądać oferty.
     
    Oferować można zarówno gęstwę, jak i drożdże suche, które przechowujemy w domu.
     
    Produktem ubocznym serwisu jest lista szczepów drożdży (wraz z opisem) oraz lista producentów drożdży.
     
    Dlaczego warto dzielić się drożdżami?
    Po pierwsze, nie wypada wylać do kanalizacji stworzeń, które zrobiły Ci piwko, prawda? Daj swoim drożdżom jeszcze jedno życie.
    Po drugie, tutaj drożdże możesz zdobyć szybciej niż robiąc zakupy w sklepie piwowarskim. Podjechanie nawet kilkanastu kilometrów by podjąć drożdże zajmie mniej niż czekanie na dostawę ze sklepu.
    Po trzecie, w trakcie wymiany poznajesz nowych piwowarów. Przy okazji wymiany drożdży, masz okazję do wymiany piwa i doświadczeń.
    Po czwarte, oszczędzasz pieniądze. Wykorzystując gęstwy innych piwowarów nie musisz za nie już płacić w sklepie.

    Mile widziane wszelkie uwagi na temat działania serwisu.
     
    Życzę udanej wymiany!
  6. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla gutek w Refraktometr   
    Sprawdzałem kilka kalkulatorów do wyliczania gęstości końcowej na podstawie wskazań refraktometru. Wyniki najbliższe moim pomiarom przy pomocy spławika, uzyskiwałem cytowanym wyżej kalkulatorem Seana Terilla. Na podstawie jego formuł zrobiłem uproszczoną wersję arkusza .xls. W czerwone pola wpisuje się wskazania refraktometru i uzykuje wyniki w skalach SG i Blg/Plato. Przyjąłem, że skale Plato i Ballinga są tożsame. Kto ma ochotę wypróbować - ciekaw jestem Waszych opinii - plik jest dostępny tu: http://www.piwo.org/files/file/48-kalkulator-wskazan-refraktometruxls/
  7. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla Belze w sensoryka piwa   
    Poszedłem o krok dalej. Wziąłem tłumaczenie Bogi, wdrożyłem na tamtą tablicę. Niech służy.
     

     
    Wersja poprawiona z dnia: 27.12.2013
  8. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla scooby_brew w [Małe Piwko Blog] Pierwsza recenzja Brackiego Grand Championa 2013!   
    Panowie dajcie spokoj. Po prostu zalozmy ze autor bloga ma nieco dziwne poczucie humoru i po sprawie. Nie robmy z tego forum browaru.biz.
  9. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla Mariusz_CH w Keg PET firmy Petainer   
    Na prośbę kilku osób przedstawiam mały tutek jak użyć "jednorazowego" peta zamiast np. kega pepsi. Potrzebujemy do tego Petainer sztuk raz, oraz głowicę typu flatch A płaska.

    Rozbrajamy głowicę, wyciągamy kleszczykami zawór zwrotny w postaci kulki i części która ją przytrzymuje, wykręcamy chyba filterek co2 i wyciągamy dużą gumę z nasady głowicy:
    Taka głowica posłuży nam zarówno do mycia peta, dezynfekcji jak i zalania go piwem.



    Gdy mamy twardego peta, z gazem w środku to znak że jest szczelny ale teraz musimy wypuścić co2 z peta - radzę to robić na leżąco tzn. położyć PETa poziomo. Pionowo może się skończyć ciemną plamą na suficie, tak jak w moim przypadku gdy pierwszy raz założyłem głowicę i wcisnąłem dźwignię to na suficie pojawił mi się KRUK z Widawy Teoretycznie pionowo można również wyrównać ciśnienie lecz tylko z zaślepką, o której później.
    Kładziemy go na leżąco lub przewracamy do góry nogami i wciskamy dźwignię głowicy aby wyrównać ciśnienie. Psssssyyyykkkk....



    Płukanie. Dźwignia w dół cały czas. Wlewamy wodę i płuczemy i wylewamy, tak kilkakrotnie. Na dole w pecie są resztki piwa i drożdże. Wodę wlewamy w ten króciec głowicy, gdzie piwko zazwyczaj wypływa nie ma zaworka zwrotnego więc możemy to zrobić.



    Po płukaniu zalewamy czymś do dezynfekcji, co tam chcemy - OPRÓCZ PIRO!!! Piro rozwala fitting PETa. Ja używam wodorotlenku sodu i nadwęglanu sodu. Nie wiem jak z ClO2



    Po jego odwróceniu woda czy tam środek dezynfekujący spokojnie wypływa.



    Po dezynfekcji zabieramy się do zalewania Petainera. Zazwyczaj robię to z wiaderka rozlewczego, gdyż zwykle parę butelek się przydaje i wówczas surowiec do refermentacji daję do całości piwa, poza tym lepiej się tak wypełnia PETa. Oczywiście można zalać go bez surowca do refermentacji i nagazować PETa z butli.
    Na kranik zakładamy wężyk i do odkażonej głowicy także. Wajcha w dół i naprzód



    Dobrze mieć taki króciec metalowy który często był przy głowicach (zanim pojawiły się Johny Guesty )Ten króciec powoduje to, że piwko się nie pieni podczas zalewania. Próbowałem nieraz wsadzić węża bezpośrednio do głowicy lub poprzez lejek ale niestety pieniło się.



    Mamy już zalanego to gazujemy. WAŻNE! Jeżeli używacie tylko jednej głowicy - to teraz nadszedł czas aby ją skręcić z powrotem do stanu wyjściowego.
    Ja używam drugiej głowicy do nagazowania i wyszynku, wygląda jak poniżej. To jest inna głowica, nierozkręcona jak poprzednia, kompletna gotowa do użycia cały czas.

    Sytuacja podobna jak na początku, może chlapnąć w momencie wpuszczania gazu lecz teraz niezręcznie byłoby nam przewracać pełnego PETa. Więc używamy zaślepki. Można wykorzystać monetę i włożyć ja pod uszczelkę Johny Guesta lub króćca metalowego (zależy jakich złączek używamy) ale w moim przypadku było nieszczelnie, więc zamówiłem u jednego speca - Wesoły pozdrówka - specjalną zaślepkę. Przy jej pomocy możemy wcisnąć dźwignię w dół i nie będzie plamy na suficie Wyciągnięcie zaślepki z końcówki to sekunda, wkładamy węża piwnego i mamy głowicę do wyszynku



    Na reduktorze ustawiamy odpowiednie ciśnienie, zakładamy głowicę na Peta, wajcha w dół, odczekujemy chwilkę a gdy syk ucichnie wajcha w górę i gotowe.


    Dlaczego ten tutek? Ano dlatego, że jak ktoś ma dostęp do petainerów (puby oddają je zazwyczaj za darmo) to jest to bardzo tania alternatywa dla drogich kegów pepsi. To raz, dwa to że potrzebna jest tylko jedna głowica - używka ok. 40 złotych. Końcówki do kega pepsi to min. 60 złotych. No i najważniejsze: wydaje mi się, że z pienieniem się piwa podczas wyszynku jest dużo mniejszy problem, aczkolwiek badań żadnych w tym kierunku nie przeprowadzałem i nie zamierzam. Wyszynkowałem piwo kilkanaście razy (kilkanaście piw) w ten sposób i są to tylko moje spostrzeżenia. Ten fitting i głowica są stworzone do piwa a złączki i keg pepsi... do pepsi

    P.S Special thanks dla mojej córki, która wyręczała mnie w fotografowaniu w momentach gdy była potrzeba użycia więcej rąk niż dwóch...
    Petainer.pdf
  10. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla elroy w Cztery nowe piwa rzemieślnicze ;)   
    Jake, odpocznij od forum.
    Konto blokuję. Wielokrotnie prosiłem o zastosowanie się do moich próśb.
  11. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla cml w Kolejna mapa stylów piwnych + szkło   
    tu można zamówić
    tu fullsize
  12. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla Wiktor w Tabela okresów kiedy piwo jest pijalne ?   
    tabelka na postawie książki, oczywiście mocno orientacyjna. Instrukcja jak się posługiwać poniżej.
    kiedy warzyć i kiedy pić.xls
  13. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla jaras w Nowe butelki we wrocławiu- wie ktoś?   
    A czego tu się bać - przecież to nieszkodljisdf sfsdkf dfdfh zpoi f. Kosokz rfhrhietbn slf eeij fsds, xxx, dupa.
  14. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla leszcz007 w Czas zacierania.   
    Robiłem kilka prostych testów (jeden nawet w ramach warsztatów), a mianowicie: W trakcie zacierania pobierałem próbki zacieru do próby jodowej oraz sprawdzałem ilość wolnych cukrów w zacierze za pomocą refraktometru. Zacieranie w temperaturze 64-68C. Wyniki:
    do 25min próba jodowa była dodatnia, zacier miał niecałe 1-12blg
    Po 30min próba jodowa była ujemna, zacier miał jakieś 14blg.
    Po 45min zacier miał jakieś 19blg
    Po 60min zacier miał 21,5 blg
     
    wnioski nasuwają się same
    nieprawda, każde podgrzanie powyżej 68C powoduje uwolnienie części skrobi z ziaren, także w 72C jest jeszcze coś do przerobienia. Poza tym próba jodowa jest nie miarodajne, nie ma skrobi, ale są jej fragmenty, które dają negatywną próbę jodową, ale nadal stanowią sporą pulę cukrów niedostępnych dla drożdży.
  15. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla scooby_brew w Jak to jest z tą żółcią w piwie   
    @ jake:

  16. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla bzium1986 w Chmielenie na goryczkę   
    krótka charakterystyka poszczególnych odmian chmieli z podziałem do pasujących piw:
    http://byo.com/resources/hops
     
    Citra jest bardzo intensywna, jeśli chodzi o smak i aromat. Owszem, można chmielić na goryczkę, ale też citra nadaje się na aromat czy chmielenie na zimno. Nie ma co kurczowo się trzymać klasyfikacji aromatyczny/goryczkowy, to tylko pewna wskazówka jak optymalnie wykorzystać te chmiele.
  17. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla pepek84 w Piwny depozyt - Kraków, ul. Łużycka   
    3 z 4 piw z depozytu już za mną.
     
    Experimental IPA vol.2 Adamsky : Aromat miażdży nozdrza Mieszanka zapachów jest tak bogata , że trudno wyróżnić coś szczególnego. Oczywiście mowa o aromatach chmielowych ,bo one są na pierwszym planie. Dalej zapach słodowy. Po zapachu od razu można wywnioskować że to z czym mamy do czynienia to nie przelewki. Lekko mętne , i zdaje się pływające drobiny chmielu , ale kolorek jak trzeba. Piana niezbyt obfita i szybko znika , zostaje delikatna obrączka. W smaku przede wszystkim goryczka , bardzo pełne , słodowe. Dość karmelowe , takie przypalone , ale to raczej przyjemne odczucia. Jedyne co przeszkadza w tym piwie to mocno wyczuwalny alkohol. Zdziwiłem się ,bo zdaje się , że w Strefie tego piwa próbowałem i tego alkoholu nie było tak mocno czuć. Ogóle wrażenia pozytywne , jednak ten alkohol był na tyle mocno wyczuwalny , że pod koniec szklanki w miarę jak piwo się ogrzało było dla mnie już zbyt ciężkie.
     
    Lady Amarillo , Longmen - Bardzo orzeźwiający aromat , chmielowy , ale moje drugie skojarzenie to taki lekko przyprawowy jak witbier Nie wiem czy to kwestia drożdży ( trochę się zdziwiłem , że robiłeś je na s04 ) , ale całość daje bardzo przyjemny orzeźwiający aromat. Ładna drobnopęcherzykowata piana , utrzymuje się prawie do końca. W smaku też bardzo orzeźwiające, na dzisiejszy upał było idealne. Mojej żonie również wyjątkowo smakowało.
     
    IRA , Playland1 : Kolorek średnio się udał i jest dość mętne. Piana bardzo ładna , drobnopęcherzykowata. W zapachu jest mocno zbożowy , lekko ( bardzo lekko ) karmelowe i dość mocno słodowe. Sporo estrów. Przyjemnie pachnie , pierwsza nasza myśl z żoną to kawa zbożowa . Jęczmień palony ? W smaku słodowe i właśnie takie zbożowe. Dość dużo estrów , ale to chyba kwestia temperatury ,bo lekko czuć też alkohol. Ale generalnie bardzo przyjemne piwo i chętnie sięgnąłbym po drugie.
     
    Pozostał jeszcze porter angielski od Longmena , ale to raczej zostawię sobie na chłodniejszy dzień .
  18. Super!
    playand1 przyznał(a) reputację dla panta_rei w Długość rurki w chłodnicy zanurzeniowej   
    Karbowana jest bardziej miękka od miedzianej, wyginasz w palcach- szczególnie tą za 9,9 zł, jak ścianka ma grubość 0,24mm to nie może być inaczej ;-)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.