Jump to content

wizi

Members
  • Posts

    1154
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    12

Everything posted by wizi

  1. Jest taki ciekawy przypięty temat z przydatnym załącznikiem w pierwszym jego poście. Zerknij tutaj:
  2. Wystarczy wziąć jakaś standardową recepturę na weizena i podmienić drożdże. Tutaj przeważnie nie ma wielkiej filozofii. Pół na pół słód przeniczny i pilzneński, lekkie chmielenie na goryczkę
  3. wizi

    grainfather

    Syp 10% wagi zasypu zbóż bez łuski
  4. na tym etapie lepiej już nie mieszać Zazwyczaj daje, ale najbardziej widoczne, gdy podczas fermentacji temperatura spadła i drożdże poszły spać. Na przyszłość zaczynaj niżej i stopniowo podnoś. Wtedy drożdże będą cały czas w formie i zdążą dojeść cukry powstałe dzięki biotransformacji, zanim zabutelkujesz piwo. P.S. oprócz chmielenia na zimno są też inne techniki pozwalające uzyskać fajny i trwały aromat. Szukaj w dziale Artykuły :-)
  5. Jak dla mnie to źle prowadzona fermentacja. Powinieneś zacząć niżej niż te 20°C. Dużo niżej. Ja bym zaczynał od temperatury 15-17°C i stopniowo podnosil. Chodzi oczywiście o temperaturę piwa a nie otoczenia. Piwo ewidentnie niedofermentowane. Producent podaje odfermentowanie 75-83%, u Ciebie to 70%. Zostało zapewne sporo cukrów resztkowych, które drożdże przerobiłyby, gdyby fermentacja była inaczej prowadzona. Zamiast przelewania na cichą powinieneś podnieść temperaturę, aby pobudzić drożdże. To co napisał WiHuRa też mogło mieć miejsce.
  6. Znowu jakaś chora przerwa w warzeniu się zrobiła. Prawie 60kg słodów czeka w magazynie, do tego ponad 300g chmielu i 4 paczki drożdży. Najstarsze to S-04 mające termin do 12-2021, ale że były cały czas w lodówce to pewnie ruszą. Jak coś to mam zapasowe. Tak więc pewnie Mild poleci na start. Tylko najpierw trzeba pracownie odgracić i posprzątać. Może w kolejny weekend coś się uwarzy. Oby determinacji do sprzątania starczyło. Potem już z górki pójdzie.
  7. Z płatkami już tak jest. Łuski też mało dałeś jak na taki zasyp. Teraz możesz co najwyżej rozrzedzić zacier i podgrzać do 80'C. Możliwe też, że masz za bardzo odkręcony kranik lub za szybko go odręcasz, co zbija złoże. Możesz też kilkakrotnie zamieszać zacier podczas wysladzania.
  8. Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu / twardość ogólna to inaczej twardość wyrażona w jednostkach mg CaCO3/l Ca i Mg, możemy wyliczyć ich orientacyjną zawartość używając wzoru: (Ca (ppm)/20 + Mg (ppm)/12.1) x 50 = Twardość jako CaCO3 Magnez znasz więc: (Ca/20 + 10/12,1)*50=209,1 Ca= 67,1 (ppm lub mg/l bo to to samo) Alkaliczność wpisz tak aby ion balance mEq/l wyszło 0 Miłej zabawy z kalkulatorem
  9. 1,5 roczne piwa nagazowały mi się bez dodawania drożdży. Tak więc butelkuj normalnie
  10. Pytanie jaka w tym czasie była temperatura fermentacji. Ja bym potrzymał dopuki nie zauważysz spadku tempa fermentacji i dopiero bym przenosił
  11. S-04 znane są z tego że szybko zaczynają fermentację, ale końcówka się wlecze. Kilka tygodni w wyższej temperaturze powinno im pomóc dokończyć fermentację
  12. Jak masz odpowiednie warunki i mimo wszystko uprzesz się na dolna fermentację, to pamiętaj o odpowiedniej ilości drożdży. Jednak paczka suchych drożdży lagerowych nie wystarczy 🙂
  13. jak nie odzyskujesz gęstwy, to nie trzeba przelewać
  14. Podnieś temperaturę i odpuść sobie zlewanie na cichą. W przypadku brewkitów (i nie tylko) nie ma ona większego sensu.
  15. Toż to młode piwo, może być lekko kwaśne. Zapach pewnie przez niedokończoną fermentacje (nie mylić z przerobieniem cukrów na alkohol) i wysoką temperaturę. Zostaw jeszcze na min 1,5 tygodnia. Drożdże muszą posprzątać po sobie. Tylko czasem nie obniżaj temperatury. W międzyczasie poczytaj o tym jak zapewnić dobry przebieg fermentacji i do kolejnego piwa dobierz drożdże do temperatury, którą jesteś w stanie zapewnić.
  16. Zacieranie w brewtarget jest bardzo proste do opanowania choć na początku niezbyt intuicyjne. W skrócie. Ustawiasz kroki zacierania, następnie naciskasz przycisk "pomocnik zacierania", wpisujesz stosunek wody do słodu i gotowe. Alternatywnie korzystasz z jednego z gotowych schematów zacierania i naciskasz przycisk "pomocnik zacierania"...
  17. I pewnie sporo drobinek wpadło. Ja bym się teraz tym nie przejmował. Przed butelkowaniem zrób cold crash, to resztki chmielu osiądą w gęstwie.
  18. Ile czasu piwo było na burzliwej? Jakie drożdże i temperatura fermentacji
  19. W 27 stopniach drożdże wystartowały bardzo szybko. Teraz tempo fermentacji spadło stąd i spadek temperatury do temp otoczenia. Przenieś, ale nie na 24h lecz do końca fermentacji. 5 Blg to dość wysoko jak na brewkit. Mieszkanie można przewietrzyć nocą to temp spadnie.
  20. Przenieś w cieplejsze miejsce. Tak do 22 stopni. Popełniłeś błąd obniżając temp podczas fermentacji, co może skończyć się jej zatrzymaniem i potencjalnymi granatami w butelkach. Zaleca się zaczynać w okolicach minimalnej optymalnej temperatury dla danego szczepu i stopniowo ją podnosić jak fermentacja zaczyna zwalniać. Ma to pobudzić drożdże do przerobienia resztek cukrów fermentowalnych i posprzątania ubocznych produktów fermentacji. Dodatkowo S-04 są znane z tego że powoli dojadają resztki cukrów, więc nie śpiesz się z butelkowaniem.
  21. Jakiego śmiecia? Jak warzysz warkę po warce to masz w większości czystą gęstwę. Trochę osadów białkowych czy martwych drożdży nie zaszkodzi. Bylebyś tylko infekcji nie przenosił, ale tego to nawet płukanie gęstwy nie wyeliminuje.
  22. Podstawowe pytanie: jak i czym mierzysz ekstrakt? Jeśli: refraktometrem: to czy wynik podajesz po przeliczeniu w kalkulatorze, uwzględniając ekstrakt początkowy? balingometrem: to czy w czystej wodzie pokazuje 0 Blg? Jaki był ekstrakt początkowy? Jakich drożdży użyłeś? Generalnie to: do piw ciemnych lepsza jest twarda woda lekka kwaskowość w piwach ciemnych jest normalna przelewanie na cichą w większości przypadków jest niepotrzebne, a w przypadku brewkitu tym bardziej na cichą przelewa się dopiero jak fermentacja się zakończy, a nie po tygodniu laktozę przeważnie dodaje się do gotowania. Laktoza nie osłodzi piwa, raczej podniesie treściwość. 5 Blg to dość wysoko zarówno jeśli chodzi o przelewanie na cichą jak i butelkowanie Butelkuje się dopiero jak fermentacja dobiegnie końca (nie chodzi wyłącznie o spadek Blg) Przenieś piwo w cieplejsze miejsce (temp. w okolicach górnego optimum dla użytego szczepu drożdży). Powinno to pobudzić fermentacje.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.