Jump to content

wizi

Members
 • Content Count

  747
 • Joined

 • Last visited

About wizi

 • Birthday 12/15/1984

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Ejl
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  38
 • Miasto
  Kobyłka

Kontakt

 • Imię
  Daniel
 • Strona www
  http://www.piwo.org/topic/19865-browar-ejl/

Recent Profile Visitors

759 profile views
 1. Dadzą radę. Drożdże w gęstwie są w optymalnym stanie, wiec fermentacja zaczyna się wcześniej i lepiej przebiega. Od dawna krąży opinia, że pierwsze piwo na sucharach idzie na rozruch, a kolejne już na gęstwie wychodzą o wiele lepsze. Jak dobrze uwodnisz drożdże, natlenisz brzeczke i odpowiednio przeprowadzisz fermentacje to i na sucharach piwo wyjdzie dobre.
 2. To niewiele zmienia stan rzeczy. Nie dałeś drożdżom wystarczająco czasu, aby posprzataly po sobie. Zacznij od 15°C i po 3-4 dniach podnoś temperature o 1°C dziennie aż do 20°C. Potrzymaj w 20 z tydzień lub dwa. Potem cold crash na dzień lub dwa przed butelkowaniem i poczujesz różnicę.
 3. Myślę, że źle sterujesz temperaturą. Zaczynaj niżej i po kilku dniach stopniowo podnoś temperaturę. Ty robisz to drastycznie, a następnie równie drastycznie obniżasz ją o 4 stopnie. Drożdże nie zdążyły posprzątać po sobie i zredukować posmaków drożdżowych. Zamiast odniżać temperaturę, potrzymaj dłużej w wyższej, a dzień lub dwa przed butelkowaniem zrób cold crash
 4. Ale wiesz, że Prima Aprilis był 4 dni temu? A na przyszłość nie uwadniaj drożdży przez 2 dni. Wlanie trupów do brzeczki nie wpływa korzystnie na tempo fermentacji 😄
 5. Trochę mało zeszły nawet jak na te drożdże. M20 słabo ale też długo fermentują. Jak możesz to jeszcze podnieś temperaturę i zostaw na tydzień. Na forum jest wątek o M20. Warto poczytać
 6. Czyli praktycznie nic cukrów Ci nie wypłukało. Woda musi albo kanalikować albo przeciskać się między koszem a złożem. Spróbuj zamieszać na kilka minut przed wysładzaniem. Zacierasz z górnym tależykiem? Dobrze wymieszałeś słód z wodą przed zacieraniem?
 7. Ile litrów brzeczki miałeś po wysładzaniu?
 8. Warto wymienić, czy po prostu się nie przejmować? Przepuściłem przez Coobre roztwór ciepłego Oxi, ale na wężyki nie pomogło.
 9. Macie jakiś patent na domycie wężyków w Coobra? Kupiłem używaną Coobre i chciałbym ją wyczyścić na błysk. Najbardziej mi zależy na wężyku pomiędzy pompą a rurka pionową. U mnie jest mocno odbarwiony.
 10. Na stronie Fermentisa jest napisane, że drożdże (sprawdzałem us-05 i s-04) mogą być przechowywane do 3 miesięcy w temperaturze pokojowej, a potem do 3 lat w temperaturze <10 st. C bez wpływu na ich właściwości. Podtrzymuję, więc swoje zdanie, że świeży brewkit + kontrola temperatury fermentacji = dobre piwo. Na swoim przykładzie - zrobiłem 4 brewkity, z czego 2 ostatnie w lodówce. Utrzymując odpowiednią kontrolę nad temperaturą fermentacji, piwa wyszły zgodnie z oczekiwaniami.
 11. Oczywiście że lepiej w lodówce. Jednak proces obumierania drożdży suchych a płynnych to nie to samo. Jak kupisz świeży kit to wszystko powinno być w porządku. Abstrahując od sytuacji trzymania brewkitów w skrajnych temperaturach.
 12. Drożdże w kitach są ok. Dobierane są pod kątem umiejętności początkujących. Zła opinia o nich jest pewnie wynikiem niskich umiejętności początkujących piwowarów i braku kontroli temperatury fermentacji
 13. Dokładnie tak jest jak piszesz. Ja podałem uproszczony wzór dla jednego składnika. Jak chcesz zobaczyć jak to wygląda dla x składników to polecam użyć PPPP z naszej plikowni. Łatwo można prześledzić formuły. Amerykańskie podejście jest wygodne gdy masz powtarzalną wydajność. Wtedy nawet przy podmianie składników względem pierwotnej receptury, łatwo jest trafić w punkt z Blg.
×
×
 • Create New...