Jump to content

wizi

Members
 • Content Count

  743
 • Joined

 • Last visited

About wizi

 • Birthday 12/15/1984

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Ejl
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  38
 • Miasto
  Kobyłka

Kontakt

 • Imię
  Daniel
 • Strona www
  http://www.piwo.org/topic/19865-browar-ejl/

Recent Profile Visitors

729 profile views
 1. Ale wiesz, że Prima Aprilis był 4 dni temu? A na przyszłość nie uwadniaj drożdży przez 2 dni. Wlanie trupów do brzeczki nie wpływa korzystnie na tempo fermentacji 😄
 2. Trochę mało zeszły nawet jak na te drożdże. M20 słabo ale też długo fermentują. Jak możesz to jeszcze podnieś temperaturę i zostaw na tydzień. Na forum jest wątek o M20. Warto poczytać
 3. Czyli praktycznie nic cukrów Ci nie wypłukało. Woda musi albo kanalikować albo przeciskać się między koszem a złożem. Spróbuj zamieszać na kilka minut przed wysładzaniem. Zacierasz z górnym tależykiem? Dobrze wymieszałeś słód z wodą przed zacieraniem?
 4. Ile litrów brzeczki miałeś po wysładzaniu?
 5. Warto wymienić, czy po prostu się nie przejmować? Przepuściłem przez Coobre roztwór ciepłego Oxi, ale na wężyki nie pomogło.
 6. Macie jakiś patent na domycie wężyków w Coobra? Kupiłem używaną Coobre i chciałbym ją wyczyścić na błysk. Najbardziej mi zależy na wężyku pomiędzy pompą a rurka pionową. U mnie jest mocno odbarwiony.
 7. Na stronie Fermentisa jest napisane, że drożdże (sprawdzałem us-05 i s-04) mogą być przechowywane do 3 miesięcy w temperaturze pokojowej, a potem do 3 lat w temperaturze <10 st. C bez wpływu na ich właściwości. Podtrzymuję, więc swoje zdanie, że świeży brewkit + kontrola temperatury fermentacji = dobre piwo. Na swoim przykładzie - zrobiłem 4 brewkity, z czego 2 ostatnie w lodówce. Utrzymując odpowiednią kontrolę nad temperaturą fermentacji, piwa wyszły zgodnie z oczekiwaniami.
 8. Oczywiście że lepiej w lodówce. Jednak proces obumierania drożdży suchych a płynnych to nie to samo. Jak kupisz świeży kit to wszystko powinno być w porządku. Abstrahując od sytuacji trzymania brewkitów w skrajnych temperaturach.
 9. Drożdże w kitach są ok. Dobierane są pod kątem umiejętności początkujących. Zła opinia o nich jest pewnie wynikiem niskich umiejętności początkujących piwowarów i braku kontroli temperatury fermentacji
 10. Dokładnie tak jest jak piszesz. Ja podałem uproszczony wzór dla jednego składnika. Jak chcesz zobaczyć jak to wygląda dla x składników to polecam użyć PPPP z naszej plikowni. Łatwo można prześledzić formuły. Amerykańskie podejście jest wygodne gdy masz powtarzalną wydajność. Wtedy nawet przy podmianie składników względem pierwotnej receptury, łatwo jest trafić w punkt z Blg.
 11. To co Palmer nazwał maksymalnym uzyskiem, u nas nazywa się ekstraktywnością słodu. za wiki https://www.wiki.piwo.org/Ekstraktywność: BS2 czy Brewtarget liczą wydajność właśnie po amerykańsku, odnosząc się do ekstraktywności słodu. Wydajność liczy się mierząc rzeczywiście uzyskaną ilość ekstraktu w stosunku do maksymalnego teoretycznego ekstraktu. Wzór to mniej więcej: Ilość ekstraktu w brzeczce [kg] / (ekstraktywność [%] * zasyp [kg]) Liczenie po polsku pomija za to ekstraktywność i bierze pod uwagę jedynie zasyp w kg.
 12. Dobra to i ja dodam coś od siebie. 20l brzeczki to 17l = 17kg wody plus 3l = 4.8kg cukru. A wiec max do wyciagniecia to 4.8/21.8 = 22 Blg. Teraz licząc po amerykańsku przy 80% wydajności można osiągnąć ca. 17.6 Blg. Co nie jest jakimś kosmicznym wynikiem. Ja regularnie wyciągam wydajność rzędu 90 - 95%.
 13. Zanim napiszesz takie głupoty, najpierw naucz się go używać. Z tylu termometru powinno być napisane total immersion lub partial immersion. Zapewne masz total immersion więc powinieneś zanurzyć go całkowicie aby poprawnie wskazywał temperaturę.
 14. Zakładam że pytasz o czekoladowy 400 EBC. Inaczej pytanie o karmel nie miałoby sensu. Karmelu nie wniesie. Bardziej czekoladę, kawę, orzechy. Ogólnie stosuje się go aby wnieść mniej palonych posmaków niż w przypadku użycia czekoladowego 1200 EBC. Jak warzysz stout to wrzucaj palone od początku.
×
×
 • Create New...