Jump to content

jimmy_jb

Members
 • Content Count

  94
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Mona
 • Rok założenia
  2007
 • Liczba warek
  170
 • Miasto
  Pruszcz Gdański
 1. jimmy_jb

  jimmy_jb

 2. Dobre pytanie. Proste, jasne i niemożliwe do konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy od piwa, browaru i sposobu produkcji. Ale ogólnie to: - dla piw niepasteryzowanych i niefiltrowanych przybliżony termin wynosi od 4 do 208 (lub więcej) tygodni zależnie od tego czy piwo jest kondycjonowane butelce czy nie; - dla piw pasteryzowanych zazwyczaj od 6 do 24 miesięcy (lub dłużej); - dla piw filtrowanych tak samo jak dla powyższych.
 3. Lej w plastik. Kup kilka butelek najtańszej mineralnej, wylej ją i wlej piwo.
 4. Wydajność jak najbardziej w porządku. Nie widzę powodów do paniki. Poprawić coś można prawie zawsze. Jak się nie da wszystkich słodów od początku to się nic nie stanie a w teorii będzie większa wydajność i niższy poziom kwaśności i mniej tanin. Zacieranie w stoutach tradycyjnie robi się na lenia, czyli w 67 stopniach - wyższa temperatura = większa wydajność. Ja robię stouty wg. receptury na porter bałtycki ze zmienionymi proporcjami i też wychodzą. I tak najważniejsza jest fermentacja.
 5. Nie wiem w ile litrów celujesz ale skoro ma być słodkie piwo to wywaliłbym chmiel Lubelski a ilość Targeta zredukował do jakichś 15 g. Dodatkowo połowę słodów palonych wrzuciłbym na wygrzew.
 6. No i widzisz - ja wolę słodkie, estrowe z mocniejszym bananem niż goździkiem. Kwestia gustu. Gdzieś widziałem tabelkę które drożdże ile i jakich cukrów odfermentowują i WB-06 miały zaznaczone wszystkie. Mi osobiście one nie pasują, ale zgadzam się ze stwierdzeniem że można na nich uwarzyć świetnego weizena. Ja nie potrafię i dlatego je odradzam. Chociaż swoje pierwsze pszeniczne robiłem na nich i było dobre, podobnie jak "Ursa Royzbawiony". Co do przerw to mi zbyt długa białkowa (ponad 30 min w trakcie dekokcji) parę razy zaszkodziła pianie, także w weizenach, więc wyrażam swoje obawy. Natom
 7. Odradzam. W mojej praktyce najgorsze drożdże do weizena (chociaż nie sprawdzałem dołączanych do brewkitów). Zeżrą wszystko do zera a nie o to chodzi. Jak chcesz dobre pszeniczne to zainwestuj w płynne Weihenstephaner Weizen albo Bawarian Wheat od Wyeasta - spokojnie zrobisz 4-5 warek dobrego weizena na jednej porcji. Zacieranie polecam dekokcyjne (może to i mit ale Niemcy tak robią a trochę wiedzą o weizenach), np. tak: 40* - 20 min 52* - 10 min 62* - dekokt 1/3 zacieru: 72* - 15 min gotowanie - 15 min po zwróceniu do reszty zacieru 72* - 15 min Przerwy ferulikowej wg "Brewing with wh
 8. Witaj. W tym dziale nie ma lamerskich pytań, są tylko proste, prostsze i banalne 1. Zapach siarkowy to naturalny zapach drożdży w trakcie fermentacji a belgijskie mają do tego zazwyczaj lekką kwaskowatość, bez paniki. Jak nie wali ewidentnie octem ani kanalizą to gęstwy można używać. 2. Można i się robi i to podobno działa. Ale ja zrobiłem tak raz, miałem infekcję i więcej tak nie robię. Wolę zebrać gęstwę i poczekać aż się odstoi - martwe drożdże opadną na dno. Umycie fermentora z pozostałości po poprzednim piwie też raczej nie zaszkodzi. Gęstwa po Triplu będzie trochę przechodzona b
 9. W dziale "Receptury" jest temat o piwie bezglutenowym.
 10. Twoja diagnoza jest trafna - prawdopodobnie chodzi o unoszący się osad i i niskie odfermentowanie. Po sklarowaniu i zlaniu znad osadów będzie lepiej. Drożdżowe estry w młodym, słabo odfermentowanym piwie górnej fermentacji to rzecz naturalna. Moim zdaniem Twój tester nie oddaje tego co będziesz miał w butelkach - obstawiam że będzie lepiej.
 11. No fakt, mogłem wyrazić się trochę (albo nawet mocno) delikatniej. Więc forma ew. do poprawki ale merytoryka się zgadza. Niestety - trzeba czytać, próbować i pisać tak, żeby się nie ośmieszać bo ewidentne błędy rzeczowe nie są wynikiem subiektywnej oceny, tylko braków wiedzy. Tzn. ja tak uważam, że pisanie bzdur jest nie w porządku i nie świadczy o kulturze, tylko o lenistwie. Ta ocena nie jest specyficzna tylko błędna. Dokładnie wypunktowałem co mi w ocenie nie pasuje - a Ty mi teraz zarzucasz że "nie przekazałem swojej opinii o piwie". Przeczytałeś w ogóle mojego posta? Odnoszę wrażenie że n
 12. No. Czyli wszystko gra Tylko takie rzeczy to bardziej na priv bo ładny się tu bajzel zrobił. Piwo łączy, poglądy na jego temat dzielą.
 13. Jakieś rzeczowe argumenty panowie? Czy dalej będziecie ciągnąć tą psychoanalizę? Bo jak tak to zapraszam na priva, szkoda temat zaśmiecać.
 14. Ale o co chodzi? Coś wrzuciłem do któregoś z Was? To poczekajcie łaskawie na swoją kolej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.