Skocz do zawartości

Sizla

Members
  • Postów

    55
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla rabbek w Uprawa chmielu   
    Sizla zrób tak jak ja. Przykręć deski do słupków od siatki i pomiędzy nimi daj drut i porób naciągi.
     
    http://images65.fotosik.pl/902/43fe5822b7402413med.jpg
  2. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla Exar_Kun w Fermentis Safale S-04   
    Jestem w trakcie fermentowania Milk Stouta z dodatkiem laktozy i ksylitolu na S-04. Po 4 dniach zeszło mi z 14,7 (12,2*) do 8 (5,5*) blg i jest słodko. W niedzielę/poniedziałek ponownie zmierzę gęstość i posmakuję czy jest słodycz.
     
    * - gęstość nie licząc ksylitolu i laktozy
  3. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla Bogi w Wytrawne , bardzo mocne i ciemne piwo przyprawowe   
    Chyba raczej darować sobie na cichą, tylko do fermentatora wlać i zobaczyć czy litr takiego ekstraktu przypraw wystarczy.
  4. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla dege w Wytrawne , bardzo mocne i ciemne piwo przyprawowe   
    w tym roku zrobilem dwie warki "swiatecznego" do pierwszej dalem : 2szt kardamonu [ rozlupane i dodane tylko czarne nasionka ] ; 2 szt cynamonu [ okolo 5g ]; 4szt ziela angielskiego; 13 sztuk gozdzikow; 3g imbiru sypanego; 6szt pieprzu czarnego; 7szt kolendry... wszystko co nie jest sypkie na o,30 - 1min do mikrofali pozniej zalalem spirytusem i po 15 min dodane na cicha. Piwo jest baardzo aromatyczne, na poczatku mialo mocna goryczke bardziej wynikajaca z przypraw. Po hmm 2 miesiacach jest nadal bardzo przyprawowe, ale goryczka juz nie przeszkadza.
    druga warka miala byc lzejsza : 1 szt kardamonu; polowa galki muszk; 1,5 sztuki cynamonu; 2 szt ziela angielskiego; 11 gozdzikow; 1 lyzeczka imbiru sypanego; pol lyzeczki ziaren pieprzu; jak w poprzedniej do mikrofali poznije spirytus i dodane na cicha. przyprawy nie daly meczacej goryczki, aromat wyczuwalny, ale moim zdaniem lepsze jest to pierwsze... 2gie wyszlo malo zdecydowane.
  5. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla Gawon w Wytrawne , bardzo mocne i ciemne piwo przyprawowe   
    nie wiem co chcesz uzyskać ale kawowego,palonego i czekoladowy za dużo wydaje mi się
    z przyprawami to też zależy kto co lubi ,ja dałem 2 lata temu do świątecznego 2 gwiazdki anyżu i może w tym roku da się coś wypić myślę że z połowy gwiazdki same te nasionka czy kulki wystarczyły by ,z kardamonem tak samo i za gałką trzeba uważać ,zresztą trudno zgrać taką ilość przypraw ze sobą że by to ładnie grało ,a z tak wyrazistymi słodami to jeszcze większe wyzwanie
    powodzenia
  6. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla Bogi w Wytrawne , bardzo mocne i ciemne piwo przyprawowe   
    Ja przyprawy gotowałbym osobno i tak wywar-około np. litra dodał do warki. Proporcje:
     
    10g kolendry, 5g wyłuskanego kardamonu, 2,5g anyżu, 2 goździki, 2cm kory cynamonu pokruszonej i 1/8 gałki odłupanej.
  7. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla Kamill w Wytrawne , bardzo mocne i ciemne piwo przyprawowe   
    ja robiłem świąteczne ciemne przyprawiane i dałem półtorej gwiazdki anyżu (nie wiem czy to nawet z dwa gramy wyjdzie) i czuć mocno przyprawy a ty masz jeszcze kardamon itp. chyba za dużo po 5 gramów. Ciemne słody u mnie nie przekraczały 3% a wyszło bardzo ciemne (miałem czekoladowy 1200 EBC), ty masz tylko kawowego, czekoladowego , palonego aż 13,7% a tam jeszcze są inne ciemne np Aroma 100EBC plus sam pale ale... amatorskim zdaniem uważam , że będziesz miał za ciemne za bardzo przyprawione oraz kolejny aspekt mocne bardzo 8 kg słodów na 25L. mocne ale czy nie za mocne? daj znać jak wyszło, pzdr
  8. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla Kilus w Mangrove Jack's BELGIAN ALE M27   
    Mocccne ^^. No jestem zadowolony raczej Trochę za wcześnie w sumie, by coś mówić. Jeszcze się nie ułożyło.
  9. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla Jacenty w Lista składników - doradźcie jak je połączyć -3cie piwko nastawiam :P   
    Jesteś idealnym przykładem jak nie należy formułować wypowiedzi. Zauważ, że brak odzewu, to na naszym forum rzadkość. Tu naprawdę chętnie wszyscy pomagają. Powiem Ci dlaczego nie doczekałeś się odpowiedzi, Twoje wpisy są chaotyczne, zbyt dużo pytań, zbyt wiele treści, wszystko zmieszane, ogólny bałagan. No i rzecz najważniejsza, błędy. Brak dużych liter, znaków interpunkcyjnych itd itp. Nawet zacząłem czytać, ale po kilku chwilach się zniechęciłem. Podejrzewam, że nie tylko ja tak zareagowałem. Skrzynkę piwa stawiam, że gdy pytania zaczniesz formułować zwięźlej i staranniej, to odpowiedzi Cię zasypią. Powodzenia.
  10. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla jimmy_jb w co myślicie o takim zestawie słodów ?   
    Tu trochę jest:
    http://www.beercolor.com/malt_descriptions.htm
     
    tutaj masz fajną tabelkę porównawczą:
    http://www.homebrewtalk.com/wiki/index.php/Malts_Chart
     
    a tutaj nawet po polsku:
    http://www.piwo.org/topic/1327-charakterystyka-slodow-dostepnych-w-polsce/
  11. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla jimmy_jb w co myślicie o takim zestawie słodów ?   
    T-58 są przede wszystkim bardzo szybkie: z 14 Blg sfermentowały mi do 3 Blg w ciągu trzech dni (piwo zacierane na średnio - głównie w 67 stopniach). Mocniej odfermentowane piwo moim zdaniem szybciej dojrzeje więc jeśli chcesz mieć pijalną 18-tkę na święta to jak najbardziej polecam te drożdże.
     
    Z dymionym Ci średnio pomogę bo sam go nie używałem. Jednakże w piwach znajomych jego obecność (nawet w niewielkich ilościach) była zazwyczaj dominującą a to dość charakterystyczny i trudny do przyswojenia aromat więc ja na Twoim miejscu zostawiłbym go na inne piwo - takie o trochę mniej zróżnicowanym zasypie.
     
    Perle na 5 minut nie da zbyt intensywnego aromatu chyba że wrzucisz go dużo (tak około 30g). Tu masz ciekawe opracowanie o niemieckich chmielach:
     
    http://hallertauerho...komplett-05.pdf (o Perle jest na 58 stronie)
     
    a tutaj ogólnie o chmielach:
     
    http://charlesfaram....s/hop-varieties
    http://beerlegends.com/perle-gr-hops
     
    Nie to że Lubelski całkiem nie pasuje, to jest bardzo dobry chmiel, ja go doceniam i dość często używam ale właśnie popijam sobie swojego czerwonego lagera, do którego (na 10l warkę 12,5 Blg) poszło 10g Lubelskiego na 15 min i jego smak jest dość wyraźny i mocno trawiasty. W pilsach i jasnych ale mi pasuje ale moim zdaniem do piw ciemnych lepiej użyć czegoś innego, bardziej stonowanego. Jednakże taki kontrujący akcent może fajnie zagrać więc po prostu zrób jak uważasz.
     
    PS. A z goździkami uważaj, są bardzo intensywne.
  12. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla Gąska w co myślicie o takim zestawie słodów ?   
    Chmiel nagets to jakaś nowa odmiana z mc Donalda? przepraszam za offtop, chodziło zapewne o nugget.
  13. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla krzysiek9999 w co myślicie o takim zestawie słodów ?   
    A co chcesz żeby Ci wyszło? Chociaż moim zdaniem obojętnie co, to za dużo ciemnych słodów. Jeszcze do tego dymiony, przyprawy i będziesz wodą rozcieńczał, żeby się dało wypić
  14. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla jimmy_jb w co myślicie o takim zestawie słodów ?   
    Zakwaszający bym wywalił bo przy takiej ilości karmelowych i palonych jest imho bez sensu, zwłaszcza w ciemnym piwie (a takie Ci wyjdzie). Napisz jak planujesz zacierać. Domyślam się że to będzie górna fermentacja więc polecam drożdże T-58 bo są dobre do piw z przyprawami, ew. standardowo S-04 albo US-05 chociaż do tak mocnego piwa możesz też użyć S-33. Jeśli słód dymiony (wędzony) to nie za dużo, może jakieś 300-500g na 20 l, żeby nie zabić aromatów innych słodów. Co do chmielenia to zgadując że celujesz w 20l polecam około 30-40 g na 60 minut Marynki albo Perle przy czym ja osobiście wolę ten drugi. Jeśli chcesz wyraźną goryczkę i smak chmielu to nachmiel tak: 40g na 60 minut, 20 g na 15 minut, 20 g na 1 minutę (czyli w momencie wyłączenia palnika). Do takiego piwa zdecydowanie polecam niemiecki Perle (wyrazista ale zaokrąglona, stonowana goryczka) ew. Marynkę albo zamiennie jakieś aromatyczne na 15 minut i 1 minutę. Co do chmieli aromatycznych to używanie lubelskiego (albo Saaza) na smak (10-20 minut) da Ci prawdopodobnie trawiaste posmaki więc do takiego piwa nie polecam, raczej jakieś szlachetne niemieckie (Hallertau Tradition, Hersbruecker) albo angielskie (Fuggles albo jeszcze lepiej Challenger). Jeśli nie chcesz silnej goryczki i wyczuwalnego chmielu to nachmiel tak: 25 g na 60 minut, 15 g na 30 minut i bez dodatku na smak (10-20 minut) i aromat (10-0 minut).
  15. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla nikiboom w moje nowe piwo --> troche niezgodnie z kanonami sztuki - co z tego będzie ? :]   
    Daj piwu spokój, nie zaglądaj tyle bo jeszcze się zainfekuje, poczekaj cierpliwie i nie kombinuj. Jakie wyjdzie, takie wyjdzie - będziesz miał doświadczenie na przyszłość
  16. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla Baton w moje nowe piwo --> troche niezgodnie z kanonami sztuki - co z tego będzie ? :]   
    Trochę teorii: http://www.wiki.piwo.org/Filtracja_i_wys%C5%82adzanie
    Tutaj zrób to sam x3: http://www.wiki.piwo.org/Filtrator_z_oplotu_%28Jejski%29
    http://www.wiki.piwo.org/Filtrator_z_oplotu_%28Usiu%29
    http://www.homebrewing.pl/newsdesk_info.php?newsPath=3&newsdesk_id=28
    A tu link do sklepu: http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/akcesoria/filtrator_z_oplotu
  17. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla bzium1986 w drugie piwo - czy to ma sens ?   
    Lubelski do chmielenia na zimno się nie nadaje.
    Ba, nawet można powiedzieć, że troszkę ponad 0,5kg glukozy. Co gorsza, kilogram glukozy po rozpuszczeniu w wodzie nigdy więcej nie będzie kilogramem
    Nie bardzo wiem, na czym polega różnica między glukozą a sacharozą, ale skoro nawet bardzo doświadczeni piwowarzy używaja glukozy... Coś może w tym być. Choć dla mnie - różnic brak.
     
    Producent (np. BA) zestawów zakłada dość niską wydajność, ze względu że takie zestawy są zamawiane głównie przez początkujących. Z 8kg zasypu spokojnie można wyciągnąć 25l 18blg, mi tyle czasami wychodzi .
     
    Jak się nie ma wpływu na temperaturę, to trzeba dobrać coś do panujących warunków. Jeśli nie możesz przygotować sobie pudła ze styropianu, to na Twoim miejscu poczekałbym z warzeniem, aż będzie chłodniej. S33 na taką temp. to nie polecam, a jeśli koniecznie chcesz warzyć - to doradzałbym zakup drożdży lepiej znoszących wysoką temperaturę. Jest parę drożdży belgijskich, które mogą fermentować do 30st C, może coś w tym kierunku?
  18. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla Usiu w Irish Stout - 8 dzień buzliwej /co dalej ! ?   
    Będzie pan zadowolony, choć tak jak pisze Bzdzionek irish stouty gazuje się bardzo nisko, poniżej 2,0 v/v. Ja np. nie lubię słabo gazowanych piw.
  19. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla Bzdzionek w Irish Stout - 8 dzień buzliwej /co dalej ! ?   
    Moim zdaniem stout nie musi być tak mocno wysycony CO2
    Na początku refermentacji trzymanie piwa w lodówce trochę mija się z celem, chodzi o to żeby piwo w miarę szybko się nagazowało, a w tym przypadku wymagana jest praca drożdży, które muszą skonsumować dodany przez Ciebie cukier, więc w lodówce ich praca będzie uśpiona. Najlepiej jest zatem trzymać piwo przez pierwszy tydzień do dwóch w wyższej temperaturze, a kiedy już się odpowiednio nagazuje przenosimy je do niższej temperatury, gdzie piwo będzie sobie leżakować.
  20. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla korzen16 w Irish Stout - 8 dzień buzliwej /co dalej ! ?   
    Nie zapominaj o refermentacji w temperaturach pokojowych. Do tego celu świetnie spisuje się Pet 0,5(0,33)l, w którym można kontrolować poziom nagazowania (PET zaczyna twardnieć od napełniającego się CO2) Na ten cel przeznaczam te tzw. nadmiarowe butelki
    Po nagazowaniu jak najbardziej do piwniczki na dojrzewanie.
  21. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla KosciaK w Irish Stout - 8 dzień buzliwej /co dalej ! ?   
    Pierwszy tydzień, dwa trzymaj w temperaturze pokojowej by refermentacja spokojnie się skończyła. Dopiero potem przenieś do chłodniejszego.
  22. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla korzen16 w Irish Stout - 8 dzień buzliwej /co dalej ! ?   
    To nieistotne. Zmierz pojutrze w celach kontrolnych, jak będzie stałe to możesz butelkować (3°Blg to już wartość do przyjęcia, ale musisz mieć pewność, że to już koniec fermentacji)
    Tak na marginesie, to zwróć uwagę, że jeszcze kilka dni temu chciałeś butelkować przy 6°Blg, a dziś masz 3° (to byłoby dodatkowe 3g/l cukru do refermentacji).
    Butelkować można pod warunkiem, że dwa, trzy kolejne pomiary co kilka dni, dają identyczną wartość.
     
    Nie ważna jest ilość dni fermentacji, ale dojście do pewnego poziomu odfermentowania, który w kolejnych dniach nie będzie się już więcej zmieniał (obniżał). Na początku warzenia można jedynie założyć, że w temperaturach fermentowania (ok.20°C) burzliwa i cicha trwają po siedem dni (lub 14 dni bez przelewania); ale całkowitą pewność daje wyłącznie pomiar odfermentowania, który będzie wykazywał cechy jak wyżej.
  23. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla wizi w Irish Stout - 8 dzień buzliwej /co dalej ! ?   
    sprawdź za 3 dni. Jak nadal będzie 3 Blg, to dopiero rozlewaj.
  24. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla Góralczyk w Irish Stout - 8 dzień buzliwej /co dalej ! ?   
    Cierpliwości.Nie sprawdzaj co chwila co się tam dzieje,jeszcze (tfu tfu) syfa jakiegoś załapiesz i będzie siara nie piwo.Na twoim miejscu jeśli już przelałeś na cichą ,zrobiłbym tydzień cichej i dopiero po tygodniu sprawdził BLG. Nie sugeruj się rurką. Są na tym forum są jej fani i zaprzysięgli wrogowie :-) Nie jestem jakimś ekspertem ale (chociażby biorąc pod uwagę moje ostatnie doświadczenie ) cierpliwość jest cechą wymaganą u piwowarów. Życzę pysznego piwka. Mnie Irish Stout z Coopersa wyszedł wspaniały .
  25. Super!
    Sizla przyznał(a) reputację dla zasada w drugie piwo - czy to ma sens ?   
    No ale do pszenicy starcza spokojne 20 - 30 gram - rzuć okiem na receptury w wiki np. tutaj
    I jeśli mogę - zainstaluj sobie Firefoxa albo Chrome'a - te przeglądarki wyłapują błędy w postach - strasznie ciężko czyta (mi) sie Twoje wiadomości.
    Aha, z samych ekstraktów, zassałem z jakiejś strony tabelę przepisów - kliknij w załącznik. może się przyda.
    receptury z ekstraktów.pdf
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.