Skocz do zawartości

Jurand

Members
  • Postów

    116
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    Jurand otrzymał(a) reputację od ronson w RIS 30 BLG   
    Ja bym na 10 litrów te palone zostawił wszystkie od początku pod warunkiem że masz dość twardą wodę. Jeśli nie to trochę możesz podbić gipsem. Wyrzuć lubelski a w to miejsce daj marynkę  na 20 minut (60/20 min). Chociaż ja dałbym Iunge fajne Risy na Iundze wychodziły. 
    Co do drożdży to wolę do stoutów z suchych s-04. US jakoś mi do stoutów nie pasują. 150-200 ml S-04 z takim ballingiem sobie poradzą (sprawdzałem). Temperaturę na koniec fermentacji podnieś do 19-20st. ( 2-3tydzien).
    Dobrze dać czekoladowy 400 ok 0.2.zamiast caramunich 3
    Po namyśle może że 100-200 gr bym dorzucił palonego
  2. Super!
    Jurand przyznał(a) reputację dla Gawron w Nie dajmy się zwariować :)   
    Taki filmik znalazłem. Też tak macie?
    https://www.youtube.com/watch?v=hGJVTV6c8P8
  3. Super!
    Jurand przyznał(a) reputację dla dirk gently w Czas produkcji piwa.   
    Ech znowu będzie że jestem złośliwy, ale co tam. Wypij najpierw kilka prawdziwych piw żeby mieć pogląd i rozeznanie, bo szkoda czasu i pieniędzy żeby warzyć takie coś jak perła.
  4. Super!
    Jurand otrzymał(a) reputację od kondek w Piwo świąteczne. na czym oprzeć recepturę.   
    Wcale nie jest za późno. Proponuję zrobić coś w stylu Brown ale, polecam dodać słodu czekoladowego ok 300gr. Fermentuj na drożdżach belgijskich z suchych sprawdziły się T-58 z płynnych masz większy wybór. Zacierają na słodko, Balling ok 17 ze słodów plus cukier. Ja dodaję cukier dark muscovado 0,5-1 kg. Podniesie to balling o dodatkowe 2,5-5 stopni. Słód żytni dodaje pełni - kilogram wystarczy. Przyprawy na ostatnie 5 minut lub po wyłączeniu palników. Nie przesadzaj z goryczką celuj w ok 40-50 ibu. Przyprawy dajesz jakie lubisz cynamon imbir wanilia skórka cytrusów gałka muszkatołowa goździki (uważaj na goździki nie więcej jak 10-15 na 20 l bo zdominują piwo). Dobrze jest dodać dodatkowo przed rozlewem 100-200 ml rumu z przyprawami. Jak nie przesadzić z przyprawami piwo będzie dobre po 2 miesiącach w butelkach. Ja świąteczne zawsze robię we wrześniu i na grudzień jest gotowe.
  5. Super!
    Jurand otrzymał(a) reputację od Bogi w Christmas Ale   
    Ten MONACHUJSKI ciemny powinien zrobić robotę...
  6. Super!
    Jurand otrzymał(a) reputację od Bartek Śliwiński w Christmas Ale   
    Ten MONACHUJSKI ciemny powinien zrobić robotę...
  7. Super!
    Jurand przyznał(a) reputację dla vettis w Browar Escarabajo   
    WARKA 250 Polish Pale Ale 11,7°Blg – 42,0IBU – 65l przelana na cichą. Zeszło do 3°Blg
    30l z dodatkiem 100g Marynka 2015 9,5% A-A (PL)
     

     
    Przy okazji sprawiłem sobie pojemniejszy sosiek na słody podstawowe
     

     

  8. Super!
    Jurand przyznał(a) reputację dla Lodzermensch w Brasserie Lodzermensch   
    Temat ten zalozylem 3 lata temu w lipcu 2013, pierwsza domowa warke uwarzylem mniej wiecej w marcu tegoz roku. Minely zatem 3 lata i 3 miesiace od kiedy pierwszy raz w jakikolwiek sposob sprobowalem uwarzyc piwo.
     
    Bez dwoch zdan - warzenie wciagnelo mnie bez reszty. Nie wiem czy pisalem juz to w zapiskach, ale swiadomosc posiadania umiejetnosci stworzenia czegos namacalnego, majacego swoja postac, teksture, smak,zapach, jakas namacalna wartosc tak jak chleb, buty czy cegla- bardzo na mnie wplynela. W domu wychowywano mnie w kulcie nauk humanistycznych, jakiegos tam etosu ksiazek, prymatu umyslu i intelektu. Zawodowo zajalem sie po studiach audytem finansowym gdzie sumiennie wykonywalem, a wlasciwie nadal wykonuje swoje obowiazki - niemniej jednak wlasnie zrobienie piwa w domu bylo dla mnie krokiem milowym. Zdarzalo mi sie czasem myslec - co byloby gdyby warunki zyciowe na okolo zmienily sie diametralnie - dajmy na to wybuchla przyslowiowa wojna - co moglbym zaoferowac swiatu w tych niekorzystnych okolicznosciach aby moc przezyc. Powiedzmy sobie szczerze, ze usluga badania procesow finansowych nie cieszylaby sie wowczas wielka wartoscia na rynku dobr i uslug  A piwko? Panie kochany, czlowiek zawsze wypije! Nawet milosnicy polskich kabaretow
     
    W zasadzie juz po paru warkach czulem, ze chce robic piwo zawodowo, ze jesli tego nie sprobuje to zmarnuje zyciowa szanse. Zaczalem warzyc piwo w duzych ilosciach, z czasem zmniejszylem pojemnosci warek zeby uczyc sie jeszcze wiecej bo jednoczesnie czulem ze bez solidnego bagazu "domowego" nie moge porwac sie na cos wiekszego. Jakos skromnosc i pokora nie pozwalalaby mi miec te kilkanascie warek na koncie i isc na przyklad warzyc kontraktowo. Poza tym, jak juz sie przekonalem, warzenie kontraktowe nie niesie w sobie tego ladunku emocji jakie niesie warzenie na sprzecie - ale o tym za chwile.
     
    Otwieranie browaru zajelo, moj Boze, z poltora roku.Na poczatku stycznia 2015 znalezlismy - to znaczy ja i moja ukochana Juska, ktora zreszta popchnela mnie do tego calego pomyslu, odpowiedni lokal w Pabianicach. Akurat mieszkamy w Lodzi na Rudzie Pabianickiej (czyli niejako od strony Pabianic) wiec do browaru jest chwilka, krocej niz do centrum. 
    Lokal zaczelismy wynajmowac w maju 2015 - i tu uwaga : jesli czytajacy planuje otworzyc browar i kalkuluje : otwieranie browaru trwa - najkrocej mowiac od zamowienia sprzetu do ruszenia trzeba policzyc sobie nawet z rok. Oczywiscie mozna wierzyc ze pojdzie szybciej , pewnie w niektorych przypadkach ta wiara nie okaze sie plonna. Ale w wiekszosci - okaze.
    Zatem jesli macie te swoje kajeciki w ktorych notujecie ile potrzeba Wam pieniedzy - wezcie pod uwage ze przez X czasu trzeba utrzymac lokal - chyba ze jestescie szczesliwcami posiadajacymi go na wlasnosc. 
     
    W sumie troche sie rozpisalem na temat, ktory nie mialem zamyslu - choc byc moze bede go jeszcze poruszal. No ale do brzegu.
     
    Dygresja tego wpisu mial byc jednak nieco element : jestem po pierwszym warzeniu i musze powiedziec ze jesli wyobrazacie sobie ze jest to taka zabawa z wiekszym garnkiem jak w domu - to tak nie jest. Warzelnia i fermentory to maszyny - sa wielkie i w jakis sposob grozne. Kiedy w domu cos sknoci nam sie z filtracja to przezyjemy. Kiedy przecieka kranik to poscieramy. Kiedy chlapnie nam z gara i upadnie na palca prawej stopy nie ma tragedii. 
    Z maszyna przemyslowa jest inaczej - ma w sobie moc i przynajmniej u mnie wzbudza spory respekt. Kazda drobna niedogodnosc znana z warzenia domowego w browarze rzemieslniczym urasta do rangi wiekszego problemu.Kiedy padnie pompa to zostaniemy z tysiecem litrow brzeczki problemu. Kiedy jest wyciek a wlasnie pompujemy sode kaustyczna to musimy sie tym zajac.
    Jednoczesnie na piwowarze ciazy odpowiedzialnosc : za browar, za pomyslnosc przedsiewziecia i za swoje zdrowie.Nie mowiac juz o odpowiedzialnosci finansowej.   Dodatkowo wbrew pozorom w browarze "niedomowym" mozna zrobic sobie krzywde : chemia, oparzeniami, dzwiganiem ciezarow. 
    Dobrnalem do swojej pierwszej przemyslowej warki. Zrobilem ja sam, bez szkolenia ani pomocy nikogo, na instalacji ktora zlozylem rowniez sam z kilku roznych elementow, mimo ze nigdy nie nie pracowalem w browarze ani nawet nie uzyskalem wskazowek(oczywiscie teraz widze jej pewne bledy). A jednoczesnie wiem juz ze nie jest to zabawa, nie jest to domowy garnek ktory niczym nam nie szkodzi, mozemy sie na niego obrazic, wylac brzeczke do kibla i pojsc spac w pol godziny  
    Wiec jczytelniku marzacy o browarze wez to pod uwage. Jesli taka wizja Cie nie zraza, brnij do przodu bo ja sobie poradzilem,
     
  9. Super!
    Jurand przyznał(a) reputację dla Bogi w Leżakowanie piwa przez 18 lat   
    Anniversary Ale, które warzono właśnie na urodziny potomka, a otwierano na jego/jej ślub. Miało przeważnie 31 blg. W 1898 roku w miejscu, gdzie teraz kręcą Downtown Abbey   uwarzono na cześć nowo-narodzonego lorda piwo w ilości 4,000 pint, które miało być otwarte w momencie osiągnięcia pełnoletności (21 lat). Beczka została zamknięta, opatrzona inskrypcją i pękła podczas imprezki w roku 1919. Wcześniej zdarzały się piwa mające nawet 29 lat, ale nadal dwucyfrowe jeśli chodzi o moc. Czasem takie piwo, nazywane Coming-of-Age ale przechowywane w 200 galonowych beczkach, co jakiś czas (co 7 lat) dostawało nowy dodatek chmielu. Ubytek piwa z beczki uzupełniano świeżym piwem czyli stosowano system solera. Piwa takie pito w kieliszkach do szampana, żeby się od razu nie uwalić, w każdym razie nie traktowano go jak piwo, ale jak coś bardziej dystyngowanego. 6 maja 1935 otwarto ostatnie piwo tego typu i tradycja całkowicie zanikła.
  10. Super!
    Jurand otrzymał(a) reputację od birek03 w RIS (Imperial Stout) prośba o sprawdzenie receptury   
    Dla mnie za dużo Jungi na 60 minut. Daj 50 gr na 60minut i 50 na 20 minut. Simcoe sobie daruj bo i tak po pół roku lub dłużej nic nie da. Ja na Jundze zrobiłem już kilka risów i jestem zadowolony - fajna pożądna goryczka ale bez zalegania. Ale jak przedobrzysz to daje taką nieprzyjemną ściągającą gorączkę. Ten schemat chmielenia jest sprawdzony na 20 litrów 25-27 blg. Simcoe dawałem na 0 minut do studzenia (40gr) po roku nic nie wyczułem (ja leżakuje risy minimum rok).
  11. Super!
    Jurand przyznał(a) reputację dla dirk gently w Skwaśniały RIS? Pierwsza warka   
    "RIS? Pierwsza warka"
    Dziękuję, nie mam więcej pytań.
     
    Pomijam po co robiłeś RISa skoro "nienawidzisz" kawy.
  12. Super!
    Jurand otrzymał(a) reputację od zepu w RIS - prośba o weryfikację receptury   
    Uważałbym na tyle chmielu na 60 minut goryczka może być ściągająca i nieprzyjemna. Pamiętaj że palone słody też dają goryczkę. Ja bym zostawił 50 gr marynki na 60 minut. Powinna dać dość porządną goryczkę. Chinooka szkoda i tak po pół roku nic nie zostanie a po ekstrakcie sądzę że trochę go poleżakujesz. Zamiast tego daj 30gr Jungi albo innego goryczkowego na 30 minut. Lubelski przesuń na 15 minut.Ja ostatniego RISa chmieliłem 40 gr Junga 60 minut, 40 gr Junga 30 minut i goryczka jest ok.
  13. Super!
    Jurand otrzymał(a) reputację od stjimmyjos w RIS - prośba o weryfikację receptury   
    Wygląda fajnie. Ja bym dał wszystko co napisałeś oprócz crystal 150.Zacieraj na wytrawne. Jeśli masz możliwość to po 2-4 dniach fermentacji burzliwej podnieś temperaturę o ok 2 st. C (ok. 18-20)
  14. Super!
    Jurand otrzymał(a) reputację od kranu w American IPA - czy dochmielić?   
    Syp całe 30gr w takim razie. 17blg trzeba w końcu czymś zbalansować.
  15. Super!
    Jurand otrzymał(a) reputację od Wasilij Pacior Browarow w stout   
    Stouty dość długo się układają, zakładam, że jakbyście dali mu trochę czasu to piana by była bardziej trwała. U mnie każdy stout na początku ma słabą pianę, ale po czasie robi się bardzo trwała.Co do czekolady polecam słody jasne czekoladowe. 400 gr na 20 litrów robi robotę.
  16. Super!
    Jurand otrzymał(a) reputację od Lodzermensch w Brasserie Lodzermensch   
    Powodzenia!!
    Śledząc portfolio Twojego browaru domowego szykują się super piwka.
    Czekam z niecierpliwością.
  17. Super!
    Jurand przyznał(a) reputację dla Lodzermensch w Brasserie Lodzermensch   
    Od pierwszej warki piwowarstwo pochlonelo mnie bez reszty.
    A w zasadzie stalo sie szybko obsesja. Czesto pierwsza mysla po przebudzeniu lub ostatnia przed zasnieciem. A z pewnoscia stale obecna podczas zawodowych i innych zajec: podczas spotkan, projektow, sluzbowych wyjazdow. Moze znasz to uczucie gdy szef pyta o plany "rozwoju" na nastepny rok a jednym planem w Twojej glowie jest przetestowanie kolejnego szczepu drozdzy albo chmielu. 
    Gdy siedzisz na firmowym spotkaniu, ale Twoje mysli kraza tylko wokol aktualnej fermentacji lub planowanej na wieczor nowej warki.
    W piwowarstwie piekne jest to, ze tworzymy cos namacalnego, co fizycznie istnieje i, nie ma co ukrywac, w jakis sposob uszczesliwia ludzi. A jak do cholery mozna uszczesliwic kogokolwiek pracujac np. w audycie? 
     
    Mysle ze wielu z nas, piwowarow domowych, wczesniej czy pozniej zaczyna marzyc o zamianie swojego 40 litrowego garnka na cos nieco wiekszego. U mnie to marzenie pojawilo sie bardzo szybko. A ze mam u swojego boku kogos kto wspiera zawsze z calych sil to po prostu ktoregos dnia powiedzielismy, ze po prostu trzeba zaczac to robic. No i robimy,mniej wiecej od roku, powoli zblizajac sie do celu. Moze uda ruszyc sie we wrzesniu, moze w pazdzierniku. Ale mysle, ze juz pokonalismy najwieksze przeszkody, ktorych bylo wiele - jesli nie ma sie odpowiedniej kwoty pieniedzy to zawsze w zyciu jest nieco pod gorke. 
     
    Dla mnie praca w malym browarze rzemieslniczym to po prostu kontynuacja warzenia w domu, Wiec tak samo zamierzam kontynuowac zapiski gdzie po prostu teraz do domowych warek dojda tez jakies notatki dotyczace postepu prac i poczynan w browarze. 
    Sam browar bedzie dzialal pod nazwa Browar Ziemia Obiecana.
     
    Facebook:
    https://www.facebook.com/zobrowar
     
    Logo:
     

  18. Super!
    Jurand przyznał(a) reputację dla FurioSan w Piwowarzy Domowi Charytatywnie   
    Hej
    24-26 Lipca w Fabryce w czasie Beerweekend'u będziemy prowadzić charytatywną zbiórkę pieniędzy na rzecz Domu Dziecka im. J. Brzechwy 
     
    Szczegóły na fejsie 
    https://www.facebook.com/events/1468613230115998/
     
     
    Zasada - za datek dostajesz cegiełkę/voucher który upoważnia Cię do próbowania piw Krakowskich Piwowarów Domowych 
     
    Obecnie potwierdzone są piwa:
     
    - Pale Ale (single hop Endeavor)
    - Pale Ale (single hop Lemon Drop)
    - American Pale Ale
    - American IPA (single hop Centennial)
    - American IPA (single hop Galaxy)
    - Black IPA
    - Grodziskie
    - Witbier x2
    - White IPA
    - American Wheat
    - Black American Wheat
    - Peated Rye FES
    - Rye Stout
    - Peated Stout
    - Rose stout
    - a'la Kriek
    - Milk Porter na 'owocach' w dwóch wersjach 
     
    Z przyczyn ograniczonego wyszynku nie wszystkie piwa będą serwowane w tym samym czasie. 
     
    Jeśli akcja odniesie jakikolwiek sukces to będziemy starać się ją powtarzać co roku lub częściej
     
    PS.  Nasza akcja jest w pełni błogosławiona przez aparat urzędniczy : numer zbiórki to 2015/2783/KS
     
    http://xn--zbirki-dxa.gov.pl/zbiorki/zbiorki/szczegoly-zbiorki.xhtml?zbiorka_nazwa=PIWOWARZY%20CHARYTATYWNIE%20-%20ZBI%C3%93RKA%20NA%20DOM%20DZIECKA%20IM.%20J.%20BRZECHWY&v=-473516490819750233090237156550142094297928826864
     
     
    Zapraszamy wszystkich do udziału i dotacji 
  19. Super!
    Jurand otrzymał(a) reputację od Roboraff w Przyprawy "świąteczne" na cichą (stout) - Wasze doświadczenia   
    200ml poszło na ok 10 l. Chodzi o to żeby nadać aromat jaki tobie będzie pasował. Pamiętaj że zapach trochę osłabnie po jakimś czasie. Możesz do tego wszystkiego dodać świeżo startej skórki z pomarańczy.
  20. Super!
    Jurand otrzymał(a) reputację od e-prezes w Witam z Puław   
    Witaj,
    fajnie że Puławy rosną w siłę z tego co wiem jest nas już czterech.
    Jeśli czegoś potrzebujesz wal jak w dym jak będę mógł pomogę.
  21. Super!
    Jurand otrzymał(a) reputację od Kamilo w maksymalne blg brzeczki - suche drożdże   
    Jeżeli lubisz wydawać kasę bez potrzeby to proszę bardzo temat jest właśnie o tym ile drożdży rzeczywiście potrzeba żeby piwo poprawnie
    odfermentowało, a twój post niewiele wniósł do tematu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.