Skocz do zawartości

br.an.tr

Members
  • Postów

    566
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    br.an.tr otrzymał(a) reputację od smola w Nalewanie nagazowanego piwa z kega do butelek   
    Hej. Ja posiadam inny model. Ale się wydaje konstrukcyjnie to samo. Tylko do nalewania butelek szklanych to muszę używać plastikowej podkładki (bez podkładki to mogę nalewać butelki pet). Tak wo gule jestem zadowolony z tej na lewarki. Podczas procesu nalewania mam wolne dwie ręce. To mogę od razu przyklejać etykiety na kapsel. Jak będziesz kupować to poproś sprzedawce o komplet zapasowych uszczelek. Mogą się przydać kiedyś. 
    Do tej pory rozlałem setki butelek i wszystko działa ok . Na lewarki jeszcze nie rozbierałem jak wygląda w środku czy coś tam koroduje lub coś jest zniszczone.  


  2. Dzięki!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla Penetrator w Fermentacja w zimnym garażu z pomocą grzałki akwariowej bez obawy o skażenie   
    Witam. Pewnie mój pomysł nie jest odkrywczy, ale nie odnalazłem tu na forum podobnego. Jeśli się mylę, to skasuj proszę moderacjo moje wypociny, żeby nie powielać informacji. Dziwi mnie jednak że moi znajomi są zaskoczeni że radzę sobie bez problemu tanim kosztem z fermentacją w zimnym garażu i są zdziwieni kiedy opowiadam im o swoim sposobie.
    Zauważyłem że jeżeli ktoś wpadnie już na pomysł dogrzewania brzeczki w czasie fermentacji grzałką do akwarium, to chce tę grzałkę wkładać koniecznie do środka fermentora, lub ewentualnie fermentor wkłada do większego od niego naczynia, lub po prostu innego fermentora zapełnionego wodą i tam wkłada grzałkę. Pierwsza opcja grozi skażeniem, a druga wg. mnie jest dość kłopotliwa, tym bardziej jeżeli w fermentorze zamontowany jest kranik.
    Znacznie prostszym sposobem jest postawienie tuż obok fermentora jakiegoś słoika wypełnionego wodą i to do niego włożyć grzałkę. Całość włożyć (lub przykryć) do pojemnika ze styropianu, żeby jak najbardziej odizolować to środowisko od zimnego otoczenia.

    Ja robię to tak.
    Grzałkę akwariową 50 Wat wkładam do butelki po "Kubusiu". Zatykam butelkę od góry jakimś korkiem, balonikiem (lub innym np. zwiniętym papierem), by nie wyparowała woda. Termostat ustawiam na żądaną temperaturę fermentacji. Butelkę / słoik stawiam tuż przy fermentorze. Do ścianki fermentora przyklejam za pomocą taśmy sondę termometru elektronicznego i na wszelki wypadek (gdyby termostat grzałki się zepsuł, co podobno się zdarza) sondę zdezolowanego już regulatora temperatury RT-2C. Przestałem już bawić się w zaizolowanie termiczne tych sond. Przyklejam do fermentora zwykłą taśmą. Regulator temperatury RT-2C ustawiam np. na 20 st. C. Fermentor leży na płycie ze styropianu, a przykrywam go "kostką" ze styropianu. Uważam że w praktyce taki pojemnik jest lepszy od pojemnika z otwieraniem bocznym.
    Dzięki świetnej izolacji styropianu, grzałka włącza się niezwykle rzadko. Zużycie prądu jest naprawdę śladowe. Dzięki temu że temperatura brzeczki w czasie fermentacji samoistnie wzrasta, to grzałka na początku praktycznie wcale się nie włącza.
    Cały pomysł to w zasadzie odwrócenie sposobu schładzania fermentującej brzeczki za pomocą zamarzniętych butelek w pojemniku ze styropianu.
    Nie udało mi się tutaj dodać załączników, więc udostępniam link do fotek które wszystko wyjaśnią, jeśli ktoś nie zrozumiał opisu.:
    https://www.dropbox.com/sh/8mow12q2dkgcth2/AABk1hjM9uCdtGqN-6lMtWeoa?dl=0
  3. Haha
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla rob7320 w Mycie i dezynfekcja butelek   
    Zatrudnij do mycia żonę ,dziewczynę  będzie miło i przyjemnie 
  4. Dzięki!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla Wuuu w Kompletowanie sprzętu do kegowania   
    Jestem bardzo zadowolony i złego słowa nie powiem. Dobrze trzyma temperaturę, nawet z włączonym wiatrakiem chodzi cicho. Trochę głośniej jak dochładza, ale do przeżycia.

    Piwo wysyca się wg tabeli na ok 2.0 V w czasie 3-4 dni w temp 6-7C i nigdy mi się nic nie przegazowało. Na reduktorze mam stale 14 PSI. Minus to, że nie mam tych węższych kegów i przy trzech, żeby domknać drzwiczki muszę posiłkować się taśmą klejącą.

    Na pewno zlożyłbyś wszystko taniej, ale mnie się nie chciało w to bawić. A co do ceny to jeśli jeszcze nie jesteś członkiem PSPD, to dobry moment żeby się zapisać. Składka roczna to 100 pln, a w MarXamie mamy 10% zniżki i na samym kegeratorze jesteś do przodu prawie 2 stówki

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  5. Dzięki!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla Wuuu w Kompletowanie sprzętu do kegowania   
    Nie. Po prostu na starcie montujesz, korzystając z dwóch trójników, wężyki z trzema szybkozłączkami do CO2. Przez niepodpiętą szybkozłączkę gaz się nie ulatnia.
     
    Wygląda to w ten sposób:
     

     
     
  6. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla Jarzyn_waleczny w Ciekawe aukcje na allegro.   
    W lidlu pojawiły się kociołki v2 z wyświetlaczem lcd za 300 pln.
  7. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla darinho w Stół do warzenia   
    Witam. Chciałem się podzielić ,,moim" projektem na stół do warzenia piwa. Pomysł nie jest do końca mój, jest zaczerpnięty z internetu, tam wyglądało to nieco inaczej i bardziej profesjonalnie. Taboret był umieszczony chyba na jakiejś suwnicy na kółkach. Ja chciałem zrobić stojak podobny do Hermsa, ale podpatrzyłem to rozwiązanie i zrobiłem takie coś z tego co miałem pod ręką. Założenie jest takie, że trzy gary stoją w jednym miejscu, palnik jest umieszczony pod nimi na lekkich prętach. No i w zależności od tego czy zacieram, gotuję czy grzeję wodę do wysładzania to podsuwam palnik pod odpowiedni gar. Jeszcze tego nie testowałem. Jak przetestuję to opiszę.
     
    Do wykonania potrzeba kątowniki, pręty do stabilizacji i jakieś lekkie pręty na których będzie jeździł taboret. Ważne aby palnik ustawić tak, aby był tuż pod kątownikami, żeby nie tracić ciepła. Ja na początku zrobiłem sobie szybki projekt ze zbędnej sklejki.
     

     
    Pospawany z kątowników. Z naciętymi kątówką miejscami na suwnice. Zrobiłem możliwość regulacji wysokości, zawsze lepiej mieć opcję regulacji. Np w razie gdyby trzeba było zmienić taboret.

     
    Suwnice zrobiłem ze starego karnisza, fajny, bo lekki. Składa się ona z dwóch elementów także można je rozsuwać i zsuwać. 

     
    W jednym boku jest wspawany dodatkowy kawałek płaskownika, żeby można było przykręcić śrutownik.

     
    Gotowy pomalowany z nową kadzią zacierną. 

     
    Niedługo pierwsze testy w nowej warzelni. Będę edytował temat. W zasadzie pierwszy test już był. Gotowałem wodę z kwaskiem, aby wygotować chłodnicę. Woda zagotowała się normalnie. Garnek stoi może te 2-3 mm wyżej niż by stał na palniku. W razie czego można zawsze odkręcić nóżki od taboretu i podwiesić go wyżej.
     
     
  8. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla Billy the Kid w Sterownik temperatury do lodówki   
    I już w obudowie

  9. Dzięki!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla tomitomi13 w Szybka metoda ponownego pakowania chmielu w torebkach z wykorzystaniem oryginalnego opakowania - tutorial.   
    Pewnego dnia kupiłem na bazarze torebkę kawy w ziarnach. Poprosiłem przy tym o rozpakowanie i zmielenie. Pan rozpakował mi torebkę, zmielił kawę. Patrzę a on spod lady wyciąga prostownicę do włosów i zaczyna traktować brzegi w miejscu własnie odciętego przy rozpakowywaniu opakowania.... Podał mi paczkę ze zmielona kawą... patrzę - zgrzew jak nowy!
     
    No to myślę sobie... muszę to zastosować w pewnych innych okolicznościach... Co prawda nie będzie to vacuum, ale zawsze lepiej tak niż wcale. Często zostaje mi trochę chmielu i nigdy nie wiedziałem jak to sensownie zapakować ponownie.
     
    Niestety tutorial poniższy zawiera lokowanie produktu... ale jest to całkowicie niezamierzone  .
     
    I tak:
    Potrzebne będą:
    1. Żelazko... rozgrzane na ** (dwie kropki)
    2. Kawałek folii aluminiowej.
     
    Do dzieła:
    Nowa Paczka z chmielem.

     
     
    1. Odcinamy pasek wzdłuż krawędzi (odcięty fragment wyrzucamy).
     
     
    3. Warzyliśmy ale zostało nam np. 10g, przykładamy wzdłuż otwartej krawedzi kawałek folii aluminiowej:
    .
     
    4. Prasujemy  wzdłuż odciętej uprzednio krawędzi

    5. Voila! Paczucha z zawartością znów jest hermetycznie zamknięta.
     

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
  10. Dzięki!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla Undeath w Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.   
    Dokładnie jak @Daniel / Gruby Stefan napisał. Ja też lecę na kranówce - przy moim przerobie zbańczyłbym na wodzie destylowanej. Przy rozrabianiu star sanu daje jakieś 10 ml na 5 litrów wody, po zbadaniu pH jest poniżej 3 (niżej nie mam pasków).
  11. Dzięki!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla DanielN w Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.   
    Możesz, chociaż producent zaleca demineralizowaną. Na kranówce jest w teorii krótszy termin przydatności. W praktyce robię tyle, żeby szybko zużyć. Zwiększam też ilość StarSanu do około 2-2.2ml/litr wtedy pH jest w okolicach 2.5 (musi być poniżej 3, aby środek był skuteczny)
  12. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla Alexy w Mobilny keg :)   
    Hej!
     
    Nic mnie tak nie wkurza jak butelkowanie piwa z kega na imprezę Tym bardziej, że piwo jest już w kegu i można je pić...
     
    Wykombinowałem zatem mobilnego kega.
     
    Zestaw skłąda się z:
    1) Keg (z urwaną górą - akurat taki kupiłem, w sam raz do tego projektu )
    2) Butla CO2 (rozważałem kartridże CO2 ale udało mi się okazyjnie kupić butlę 0,5kg)
    3) Pudło styropianowe z odysku
    4) Weżyki i kran picnic
    5) Wózek aby tego nie dźwigać
     
    Dookoła kega mieści się 12 butelek 0,5l zamrożonej wody. (będzie jak znalazł na następny dzień!!! )
     
    Niebawem mam plenerową imprezę ze znajomymi, gdzie patent zostanie poddany próbie. Wyjechać z domu muszę rano a impreza właściwa zaczyna się wieczorem - mam nadzieję, że schłodzony do 4C keg obłożony zamrożonymi butelkami nie ociepli się zbytnio. Testy na zimnym kegu z piwem nagazowanym do 2,5 vol wypadły super. Musiałem tylko oczywiście przed wyszynkiem zrzucić ciśnienie do zera i dopuścić lekko z butli, i potem leciało bardzo ładnie z picnica. Nie ma opcji nalewać z ciśnienia w jakim gazowało się piwo bo wąż za krótki i zbyt duża różnica ciśnienia na wylocie - wiadomo...
     

     

     

     
  13. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla rafple w Pudło chłodzące   
    Może w ten sposób:

     
    Pozdrawiam
  14. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla Krabol w Płukarka? do butelek   
    Zgodnie z obietnicą wstawiam fotki, jak widać doszła grzałka i termoregulator. Konektory grzałki oraz termoregulator zamknąłem w puszce dla bezpieczeństwa. Jest kilka rzeczy które muszę zmienić, np węże są zbyt miękkie i zaginają się. Muszę też zastosować sitko na odpływie z pojemnika, ponieważ syfy wypłukane z butelek czasami zatykają dysze. Co do dysz, jest to rurka alu 6/4mm nagwintowana u podstawy i wkręcona w rurę PP. Pompa została zamknieta w pudełku z racji braku wodoodporności. Do pudełka dodałem wiatraczek żeby silnik pompy się nie przegrzał w zamknięciu. Jeśli chodzi o koszty, pompa z allegro za 25zł, termoregulator 15zł, wężę i odpływ 25zł, rurki i kolanka PP 10zł, rurka na dysze 3zł. Stolik zrobiony na szybko z desek zalegających w garażu. Reszta rzeczy z odzysku.












  15. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla Mathun w Wino a butelki po piwie.   
    Temat stary, ale nikt konkretnie nie odpowiedział.
    Przelać i zakapslować można, bo nikt zabronić Ci tego nie może.
    Mam pewne wątpliwości natomiast co do tego ile lat takie coś może stać.
    Co roku przybywa mi kilka butelek, a wypijam jedną dlatego ja zawsze będę wybierał korki! najlepiej lite lub kolmatowe (koszt jednego przy zakupie paczki 100szt to około 35groszy).
    Zwróć uwagę że piwo ma dość krótką datę ważności i dość szybko po upływie tej daty się psuje, zmienia się smak.
    Kapsel ma taką samą datę ważności jak piwo (jest jednorazowy). Tworzywo z którego jest wykonane uszczelnienie kapsla ma wytrzymać 2-3 lata w towarzystwie piwa ( słabszy alkohol niż wino) i pod takim kontem jest przebadane - żeby się nie rozpuszczało  i nie truło tych którzy to piją (zakrętki do spirytusu nie mają "gumy" jak kapsle od piwa).
    Wino powinno oddychać i dzięki zastosowaniu korka jest to możliwe. 
     
    "Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Bordeaux potwierdzają wpływ korka na dojrzewanie wina. Sekret tkwi w jego złożonej strukturze, której nie udało się jeszcze technologicznie odtworzyć. Każda zatyczka z korka jest wysokiej klasy naturalnym zamknięciem, które składa się z około 800 milionów maleńkich komórek suberyny (prawie 40 milionów komórek na centymetr sześcienny), wypełnionych powietrzem."
     
    Moja rada jest taka jeśli produkujesz więcej niż Ci przybywa to zainwestuj w korki.
    Jeśli produkujesz tyle co wypijasz i sam to pijesz to kapsluj.
     
    Niestety Ci co myślą że zaoszczędzą, bo mają dużo butelek do "zalania" nie powinni oszczędzać, bo po kilku/kilkunastu latach może się okazać że zaoszczędzone dzisiaj 20zł, przyniosło tylko straty. pozdrawiam
  16. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla Marcin Wojtczuk w sztuczne gazowanie i rozlew butlą co2 z mini kegów 5l?   
    A tutaj jest nawet gotowiec, wystarczy w to wcisnąć odpowiednie przewody, tylko nie wiem czy to wytrzyma ciśnienie CO2, bo jest dedykowane do sprężonego powietrza:
    http://www.beerservice.pl/pl/p/Adapter-na-5L-beczolki-ALU/299
     

  17. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla zielony07 w Budowa warzelni 50l od podstaw   
    Trochę wiedzy jest tu : http://alkohole-domowe.com/forum/jak-zamontowac-termometr-w-kegu-bez-spawania-t8382.html
    Ja bym dał sondę na zewnątrz a potem dobrze ocieplił gar. Może niezbyt dokładne będą pomiary, ale to warzelna..
    Zawsze można pamela trochę przeskalować.
  18. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla BazylWidzew w Piwniczkę buduję.   
    Mam taką piwniczkę. Kanał w garażu i na końcu kanału piwnica, sprawdziłem temp w kanale mam teraz 13°C a w piwnicy 10°C. Tylko u mnie jako drzwi do piwnicy służy foliowy worek od palety betonu komórkowego, jakbym miał drzwi to pewnie różnica temperatur była by większa. U mnie maksymalnie w letnie upały jest w piwnicy 15-16°C, a nie mam jeszcze ocieplonego dachu garażu i jak są upały to w garażu mam ponad 30°C
  19. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla sugarsweet w Ciekawe aukcje na allegro.   
    OT: dlaczego kegi drożeją... bo mają więcej zastosowań niż mogłoby się wydawać...
    https://www.olx.pl/oferta/bielarka-do-wapna-przyczepa-rozrzutnik-zetor-bizon-tur-ciagnik-prasa-CID757-IDenLSr.html
    ;(
  20. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla jac007 w Naboje CO2   
    Chyba wystarczy http://twojbrowar.pl/pl/kegowanie/202-zasobnik-co2-do-kegow-19l.html
  21. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla darinho w Suszarka do butelek.   
    Witam. Chcę się z Wami podzielić moim sposobem na prostą, tanią i bardzo szybką w wykonaniu suszarkę/ociekacz do butelek. Co prawda kupno suszarki to nie jest wielki wydatek i jest ona pewnie wygodna, ale zawsze to oszczędność pieniędzy i miejsca (to zależy). Suszarkę zrobiłem ze starego wiadra fermentacyjnego, którego używałem już tylko do odmakania butelek, odbierania wody po chłodzeniu itp. Myślę, że większość z Was ma takie stare wiadro, a jeśli nie to wystarczy dokupić sobie 1-2 dodatkowe pokrywy do wiader, które już posiadamy, ponawiercać otwory i dawać butelki do ocieknięcia nad dobre wiadro. Kiedyś miałem sobie kupić oryginalną suszarkę, ale trochę zniechęcała mnie do tego konieczność jej dezynfekcji, bo jej elementy wchodzą do wnętrza butelki (pewnie trochę przesadzam) W przypadku opisywanej tu suszarki żaden element nie wchodzi do środka butelki, bo opiera się ona o zewnętrzną krawędź. W tym temacie http://www.piwo.org/topic/11527-suszarka-do-butelek/ktoś trafnie zauważył, że można dawać butelki do ocieknięcia do skrzynek na piwo, ale np. ja skrzynki zazwyczaj mam dość brudne bo stoją w piwnicy na podłodze, pajęczyny itp. , więc ten pomysł średnio mi pasuje.
     
    Potrzeba: wiertło łopatkowe do drewna ok 38 mm (od biedy nóż lub jeszcze coś innego) i pokrywka od wiadra, lub całe stare wiadro z pokrywką.
    Wykonanie: nawiercić otwory tak aby jedna butelka była dość ściśle obok drugiej. Mniej więcej tak jak na zdjęciach.
    Koszt: najtańsza opcja czyli tylko dokupienie pokrywy i zrobienie dziur nożem to ok 3,5 zł   
     





     
    Pewnie ameryki nie odkryłem, ale może komuś się przyda.
  22. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla ASadam w Płukarka? do butelek   
    Jak zwykle podczas browarzenia wpadają mi do głowy różne pomysły, czasami bardziej a czasami mniej szalone.
      
    Podczas mycia 300 butelek na 3 warki o mało mnie szlag nie trafił z powodu płukania umytych już butelek. Nie jest to wcale rzecz błaha bo po pierwsze trzeba dobrze wypłukać zawartość (płukać trzeba kilkakrotnie) a po drugie nie zaświnić całego pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest też czas.
    Powziąłem więc myśl aby ten proces usprawnić. Zacząłem ponad rok temu ale brak czasu, itp, itd.
     
    W końcu wszystkie rurki zostały pospawane, wytrawione, dysze o odpowiedniej średnicy nawiercone.
    Pierwsze testy za mną.
     





     
    Urządzenie pozwala na płukanie jednocześnie całej skrzynki butelek. Wystarczy włożyć do skrzynki i obrócić do góry nogami oraz odkręcić wodę. Dysze są na tyle małe, że rozbryzgują wodę wewnątrz butelki płucząc ją dokładnie.
    W tym czasie myjemy kolejną partię.
     


    Na zdjęciach starałem się to uchwycić ale chyba się nie udało.
     

    W zamyśle sprzęt miał służyć dodatkowo do aplikacji środka czyszczącego np. NaOH, w odpowiednim zbiorniku. Jednak ze względu na konieczność zastosowania miedzianych dysz, chyba takie zastosowanie odpada. No ale to się jeszcze zobaczy.
  23. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla Undeath w Beznadziejne pojemniki fermentacyjne   
    Sieknę klasykiem:
     

     
    Ja wolę wydać 2 cebuliony więcej i mieć porządne pojemniczki przezroczyste z ładnymi dziurami z sklepu piwowarskiego z możliwością zwrotu jak coś nie halo, niż takie właśnie sytuacje (albo samemu zrobić) Niestety też musiałem się przejechać jak Ty kolego Morze zanim doszedłem do takiego wniosku. Najtańsze aukcje na allegro i z największą popularnością to niestety często jest chałtura byle jak byle by było.
  24. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla Tymek19 w Chmielnik sezon 2017   
    Czytałeś? - http://www.piwo.org/topic/303-chmielnik-sezon-2008-2012/?p=45511
  25. Super!
    br.an.tr przyznał(a) reputację dla karczmarz w Zlewanie zacieru przez kran 1/2"?   
    około 30cm
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.