Jump to content

danbar

Members
 • Content Count

  60
 • Joined

 • Last visited

About danbar

 • Birthday 12/17/1979

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Bratkowa
 • Rok założenia
  2012
 • Liczba warek
  40
 • Miasto
  Skierniewice

Kontakt

 • Imię
  Daniel

Recent Profile Visitors

351 profile views
 1. No tak, ale starter bym dekantował, zostawiłbym tylko kulturę drożdżową
 2. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, wow, aż trzy miesiące? A stopniowy starter to konieczność? Planowałem zrobić 1,5 l i kręcić przez tydzień
 3. Witam Wszystkich, Chciałbym prosić o radę. Postanowiłem uwarzyć pierwsze piwo na drożdżach dzikich (20L), wybrałem szczep, którym mogę przeprowadzić całą fermentację: Brettanomyces bruxellensis Vrai WLP648. Kompletnie nie mam doświadczenia jeśli chodzi o dzikusy, stąd moje pytania: czy robić starter? (w necie są bardzo różne opinie na ten temat), jak długiej fermentacji burzliwej mogę się spodziewać (temp: 21 stopni) - oczywiście w przybliżeniu, zdaję sobie sprawę ile czynników może tu wpłynąć na czas, ale powiedzmy, że nie sknociłem zacierania (65 st. / h) czy potem robi się fermentację cichą, tak jak przy zwykłych drożdżach - zakładam, że tak. Czy przy butelkowaniu dodać cukier jeśli BLG nie spadło do zera? Będę bardzo wdzięczny za porady. Pozdrawiam.
 4. Witam Szanownych Piwowarów, Mam pytanie - chciałbym uwarzyć 2 warki 12 litrowe dzień po dniu, korzystając z tych samych drożdży, akurat FM11 - czy zasadne, dopuszczalne jest zrobienie 2 litrowego startera, a później rozdzielenie go na dwie jednolitrowe porcje (po uprzednim zmieszaniu gęstwy) i zadanie każdej porcji do tychże 2 warek? Starczy drożdży? Będę wdzięczny za pomoc Pozdrawiam
 5. wielkie dzięki, spróbuję, trzeba się uczyć na doświadczeniach *-)
 6. Witam serdecznie, chciałbym się zapytać, czy rozsądne jest po zakończonej burzliwej fermentacji piwa zalać ten sam fermentor z drożdżami na dnie, bez przemywania inną brzeczką. Wiem, że na dnie są żywe, ale i martwe drożdże. Czy to dobra praktyka, czy niesie to za sobą zbyt duże ryzyko? Byłbym wdzięczny za podpowiedź.
 7. No tak, następnego zatrę na wytrawnie :-), po prostu bałem się, że wyjdzie za duży alko.A z drugiej strony wszelkie przepisy jakie znalazłem sugerowały 66-67 stopni właśnie.
 8. No może i tak, ale w smaku nie jest bardzo słodkie, bo porządnie nachmielone, balans moim zdaniem jest ok, nawet przy tych 10 BLG. Pytanie, czy jeśli na cichej mi nie zejdzie, to czy można to bezpiecznie zabutelkować i leżakować z 10 miesięcy.
 9. zamierzam podczas rozlewu dodać 2-3g drożdży suchych oraz niewielką ilość cukru, jakieś 30-35 gram glukozy na 15 litrów gotowego piwa. Ale butelkować 10BLG? Trochę strach.
 10. Witam szanownych piwowarów. Wiem, że o RIS-ach napisano już kilka postów ale żaden z nich nie za bardzo był w stanie mi pomóc. Uwarzyłem RIS-a, 29 BLG, zacieranie 67 - 60min, 75- 10 min, drożdże Wyeast 1056,starter 4L, wlany do 16 litrów brzeczki, napowietrzenie - 10 minut pompką akwariową. Fermentacja 4 tygodnie, w temperaturze wzrastającej od 14,5 do 22 niezbyt burzliwa, raczej spokojna (22 stopnie, ostatni tydzień). Dziś chciałem przelać na cichą, mierzę i okazuje się, że mam 10,5 BLG. Czy to oznacza niedofermentowanie i czy mam kombinować (dodawać drożdże np?), zaplanowałem podnieść temperaturę do 24 stopni i odczekać jeszcze tydzień. Warto? Robić coś z tym czy po prostu na cichą zlać w nadziei, że dofermentuje? Z góry dziękuję za wsparcie.
 11. Efekt końcowy jest fajny. Bardzo wyraźnie czuć banana. A co do siarki to zwiększ temp. otoczenia na 18 stopni i siarka zniknie. No właśnie podniosłem już 2 dni temu i faktycznie o wiele mniej siarki :-), teraz po prostu zwolniły. Poczekam 3-4 dni i ewentualnie sprawdzę BLG gdyby piana nie opadła.
×
×
 • Create New...