Jump to content

Maciek Aniol

Members
  • Posts

    48
  • Joined

  • Last visited

Recent Profile Visitors

1007 profile views

Maciek Aniol's Achievements

  1. Cześć. Dzięki za odpowiedź. Nasza Pani z Sanepidu poprosiła o mikrobiologiczne badania przechowalnicze z uwzględnieniem bakterii coli, dzikich drożdży oraz pleśni. Zostały wykonane na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu ale laboratorium szybko stwierdziło, że jak piwo niefiltrowane i niepasteryzowane to więcej niż 21 dni nie dadzą. Sprzedajemy niewielkie ilości butelek ale czasami jest to problem. Nie za bardzo też mogę doszukać jakichkolwiek przepisów jasno stwierdzających jakie badania dokładnie należy wykonać. Jedynie co znalazłem to norma PN-A-79098/1995 która według informacji wyczytanych na necie została wycofana. Ktoś coś może napisać więcej na ten temat?
  2. Witam wszystkich, Ponieważ nie mogę znaleźć w sieci sensownych informacji chciałbym poruszyć temat daty ważności piwa niepasteryzowanego, niefiltrowanego. Na butelkach małych browarów, które można kupić w sklepie widać sporą rozbieżność. Od parunastu dni do paru miesięcy. Pytanie więc jest następujące. Na jakiej podstawie i w jaki sposób powinna być wyznaczana data ważności piwa? Wiem, że Sanepid wymaga czasami zrobienia tzw. badań przechowalniczych. Czy jest to obowiązkowe? Z jakich przepisów właściwie to wynika?. Pozdrawiam, A
  3. Ano fakt Teraz sam też znalazłem. Dzięki. Dobrze, że na forum są bardziej spostrzegawczy. Człowiek nie może być w każdej dziedzinie biegły Art. 9(1) ust. 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi: Producent napojów alkoholowych jest obowiązany do uzyskania zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi, jeżeli zbywa swoje wyroby przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia, o których mowa w art. 18 ust. 1 [na sprzedaż detaliczną przyp. BrPr]. Krótko mówiąc by sprzedawać przedsiębiorcom posiadającym zezwolenie (nie koncesję!) na obrót hurtowy producent nie musi mieć odrębnego zezwolenia. Takie będzie mu potrzebne ja będzie chciał sprzedawać bezpośrednio do detalu. Wynika to też pośrednio z brzmienia art. 9(4) pkt 4 ww. ustawy Warunkiem prowadzenia działalności na podstawie zezwoleń, o których mowa w art. 91 ust. 1 [zez. na obrót hurtowy], jest: zaopatrywanie się w napoje alkoholowe, wymienione w zezwoleniu, u producentów oraz u przedsiębiorców posiadających zezwolenie na obrót hurtowy tymi napojami;
  4. Witam szanownych formumowiczów, Chciałbym poruszyć następujące zagadnienie. Czy producent piwa musi posiadać koncesję na hurtową sprzedaż alkoholu? Niestety nie udało mi się w sieci znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Według ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 obrót hurtowy rozumiany jest jako: "zakup napojów alkoholowych w celu dalszej ich odsprzedaży przedsiębiorcom posiadającym właściwe zezwolenia" Producent piwa zakupuje jedynie surowce niezbędne do jego produkcji a nie napój alkoholowy. Ktoś może opisać jaki rodzaj koncesji jest tutaj niezbędny i na jakiej podstawie? Pozdrowionka!
  5. Zapraszamy. Oczywiście, że można sprzęt zobaczyć. Z chęcią oprowadzimy .
  6. Ale tak w środku tygodnia? To chyba tylko dla oficjeli. Chyba że ma to coś wspólnego ze świętem TRZECH KRÓLI. A sądząc wg symboli 3 gat piwa? Już doszukuje się numerologi. Spokojnie wbrew pozorom na otwarciu nie będziemy odczytywać cytatów z biblii . Impreza początkowo zaplanowana była na 18/19 grudnia. Niestety nasze zapędy wyhamował skutecznie Urząd Celny. Z uwagi na to, że działamy przy stacji narciarskiej to jedyny sensowny termin przed feriami.
  7. Warzył będzie głównie nasz młody piwowar Piotr również obecny tutaj na forum. Zamierzam go oczywiście aktywnie wspierać.
  8. Witam wszystkich forumowiczów, Miło mi poinformować, że w tym tygodniu warzenie rozpoczyna nowo powstały Browar Kamienica. Nasz skromny przybytek ulokowany jest przy rekreacyjnej Stacji Narciarskiej Kamienica, u stóp Śnieżnika w malowniczym zakątku Kotliny Kłodzkiej. Na chwilę obecną browar wyposażony jest w 600l warzelnie z ogrzewaniem elektrycznym słowackiej firmy Techimpex oraz 5 zbiorników fermentacyjnych. Produkcję zaczynamy od piwnej klasyki. Na pierwszy ogień pójdą: Jasny Anioł - Lekki i orzeźwiający pilsik al'a Ceska Desitka, 10,5BLG, z Saaz'em i Lubelskim, Czerwony Anioł - Nieco bardziej treściwe, górskie Red Ale, 12,7 BLG, z angielskimi odmianami chmielu, Ciemny Anioł - Mocne, ciemne al'a Tmavy Special, 14,5 BLG, z Premiantem. Młode piwo będzie można zdegustować już na Święta natomiast oficjalne otwarcie browaru przewidziane jest na 05.01.2016. Jak przystało na browar z zapleczem restauracyjnym na miejscu nie zabraknie też zdrowych i ciekawych potraw. Wiecej informacji o nas znajdziecie na stronach internetowych: https://www.facebook.com/browarkamienica/ http//www.browarkamienica.pl Na sam koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim forumowiczom, którzy w mniejszym lub większym stopniu przyczynili się do otwarcia Browaru Kamienica. Wasza pomoc była czasami nieoceniona! Pozdrawiamy i zapraszamy na piwo i strawę zimą i latem, Ekipa Browaru Kamienica
  9. Dla mnie to oczywiste Tylko pytanie czy dla urzędasów z GUM też. Przepraszam ale wolę zapytać głupio niż potem mieć kłopoty na miejscu. Pomiaru paliwa niestety nie widziałem
  10. Słyszałem o takim przypadku. Dlatego przymiar wydaje się być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Natomiast zastanawiam się jeszcze nad zakresem pomiaru w przypadku przymiaru sztywnego. Pomiar wykonuje się tylko wokół objętośći nominalnej? Np. Jeśli mam kocioł 600l to podaje zakres przykładowo 550l-620l? Bo jeśli w okolicach włazu będę miał przyspawaną płytkę. Wsunę w nią przymiar z przykręconym zderzakiem to ciężko będzie odczytać coś przy dnie zbiornika.
  11. Tak, ten Polmiar z Marek polecam. Dla GUM płynowskaz musi być szklany. Mamy taki w whirpoolu, wytrzymał już 50 warek bez pękania. Zresztą można go zakręcić i używać tylko przy kontroli. OK dzięki wielkie za informacje, teraz wiem jak to ma wyglądać. Rozwiązanie z przymiarem rzeczywiście wydaje się sensowne.
  12. OK same przymiary to wiem. Znam nawet jednego producenta. Pytanie jak instaluje się taki przymiar w kotle żeby zbiornik spełniał wymogi GUM?
  13. Producent jest tego świadom i chce to załatwić ale staram się im pomóć i pchnąć sprawę do przodu. Jeśli chodzi o przymiar to wiem, że taka opcja jest możliwa ale nie do końca wyobrażam sobie jak ma to wyglądać żeby spełniać wymogi. Z tego co wyczytałem w zbiorniku musi być wtedy płytka odniesienia i "prowadnica" przymiaru, który unosi się wraz z poziomem cieczy. Pomiar odczytywany jest na górze zbiornika. O takim czymś mówimy? Są jakieś firmy, które takie ustrojstwa robią?
  14. Może zacznę od wymogów dla samego kotła bo sprzęt jest w tej chwili na etapie produkcji i to jest dla mnie w tej chwili najważniejsze. Urzędnik UC, z którym miałem przyjemność i któremu podlegam jednoznacznie stwierdził, że metoda rozliczania się z akcyzy za pomocą pomiaru gęstości oraz objętości w kotle jest dla niego wystarczająca i jedynie ten zbiornik musi podlegać w moim wypadku państwowej kontroli metrologicznej. Z uwagi na to ,że producent -firma ze Słowacji- nie zatwierdziła w GUM typu kotła jako zbiornika pomiarowego chcemy rozpocząć tą procedurę. Przestudiowałem wcześniej zarówno powyższą prezentację jak i rozporządzenie określające wymogi co do konstrukcji zbiorników pomiarowych posadowionych na stałe i udało mi się zebrać następujące informacje: - zbiornik musi być wyposażony w pionowe urządzenie pomiarowe ( w moim przypadku płynowskaz z przymiarem), - przymiar musi być przytwierdzony do zbiornika na stałe tak żeby nie można było zmienić jego położenia bez zerwania plomb, - rysunek umiejscowienia przymiaru w stosunku do płynowskazu pokazany jest w rozporządzeniu, - pomiędzy płynowskazem a zbiornikiem powinny być zawory oddcinające, - płynowskaz powinien mieć możliwość opróżnienia (dolny zawór trójdrożny albo dwa zawory) , czysznienia i wymiany rurki, - zbiornik musi mieć możliwość przyplombowania na stałe do podłoża lub musi być wyposażony w zaplombowane urządzenie poziomujące (pion,libelka), - zbiornik musi mieć tabliczkę znamionową z następującymi danymi: a) znak lub nazwa producenta, b) numer produkcyjny c) znamionową objętość w l, dm3 lub m3, d) datę produkcji, e) znak zatwierdzenia typu nadany przez GUM, - na zbiorniku powinna być informacja "zbiornik bezciśnieniowy" (w przypadku kotła), - bezpośrednio przy zbiorniku powinny być ulokowane zawory odcinające dopływ i odpływ. Czy coś ważnego pominąłem? Na co jeszcze zwrócić uwagę?
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.