Jump to content

mpx80

Members
 • Content Count

  21
 • Joined

 • Last visited

About mpx80

 • Birthday 01/01/1980

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Dziadowski Mikrobrowar Blokowy
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  dziesięć pękło
 • Miasto
  Olkusz
 1. Witam. Pierwszy raz w życiu uwarzyłem piwo z dodatkiem słodów palonych (stout owsiany, 0,3 kg słodu palonego). Sprawdzając stopień odefermntowania stwierdziłem że piwo jest wyraźnie kwaśne. Owa kwaśność zmimimalizuje się w czasie refermentacji?
 2. Chyba że nie masz "różnicówki" (instalacja TN-C). Osobiście nawet gdybym miał TN-S`a to brałbym silniczek na 12 lub 24 V.
 3. Witam. Dobiega końca fermentacja pszenicznego i przymieżam się do rozlewu. Całą fermentację przeprpwadzałem w skrzyni z mrożonymi butelkami pet i utrzymywałem temperaturę 18-20 st C. Dziś mija 12 dzień, blg zeszłoz 12,5 do 2 i się utrzymuje. Drożdże WB-06. W pokoju gdzie dokonywał bym rozlewu mam ok 24 st C. Pytania: 1. Jako temperaturę rozlewu przyjać 20 czy 24 st C. Może wyciągnąć fermentor na na przykład 2 godzinki żeby temperatura piwa doszła do tych ok 24 st C? 2. Refermentację w butelkach przeprowadzać w tych 24 st C czy znieść do piwnicy - tam mam 20 st C ? 3. Po nagazowaniu piwa w jakiej temperaturze go przechowywać? Bo jak refermentacja będzie w 24 st C to potem można przenieść go do 20 st C ale jak będe refermentował w 20 st C to po nagazowaniu zostawić go w tej samej temp czy przenieść w chłodniejsze miejsce (czyli nie wiem gdzie - chyba do lodówki:P )?
 4. Co jakiś czas otwierałem po jednej buteleczce i degustowałem. Niestety ale zapach rozpuszczalnika nie zniknął, poza tym samo piwo miało nieokreślenie dziwny smak i wcale nie było dobre. Poza tym do tej pory było mętne - było bo wylało się do babci klozetowej. Reasumując : kicha - pozostaje pytanie na które sam muszę sobie odpowiedzieć - gdzie nastąpiło zakażenie bo temperatury w czasie fermentacji i napowietrzenie brzeczki na pewno były właściwe. Zastanawiam się poważnie czy nie zrezygnować z fermentacji cichej na rzecz przedłużonej fermentacji burzliwej.
 5. Słody przechowywane były w pokoju w stanie w jakim je otrzymałem czyli zapakowane szczelnie.
 6. Witam. Na początku roku kupiłem dwa zestawy surowców do zacierania z BA (stout owsiany i pszeniczne). Na opakowaniach jest podany termin użycia - 28.04. Niestety z powodu kontuzji ręki nie byłem w stanie skorzystać z nich do tej pory. Planuję warzyć pod koniec maja. Czy miesiąć po "terminie" wpłynie w znaczący sposób na smak piwa? Co się w nim zmieni?
 7. Nie był to bardzo silny zapach ale na tyle wyraźny że od razu nasuwało się skojarzenie do rozpuszczalnika. Tak czy inaczej zabutelkowano i teraz ma miejsce oczekiwanie na efekty. Za kilka tygodni napisze się co i jak.
 8. Pobrałem jeszcze raz próbkę. Wydaje mi się że w smaku jest ok. Jak już wszystko mam przegotowane to zabutelkuję. Najwyżej później wyleje i wszystko w tym temacie.
 9. Zanim wyciągnąłem rurkę i się sztachnąłem tym zapachem to w pobieranej próbce tego nie wyczuwałem. Sprawdziłem teraz jeszcze raz. Teraz wydaje mi się że w smaku nie czuć rozpuszczalnika. Albo się ulotnił (próbka stała około godziny) albo mi się wcześniej przywidziało:P.
 10. Witam. Potrzebuję pilnej porady. Mam wszystko przygotowane do rozlewu, wyciągam rurkę fermentacyjną i od razu czuć zapach rozpuszczalnika - nie niewiadomo jaki intensywny ale czuć. Próbki pobierane do sprawdzenia blg miały zarówno zapach jak smak prawidłowy choć dziś wydaje mi się że minimalnie czuć posmak rozpuszczalnika. Piwo to BPA zestaw z BA. Fermentacja w temperaturze 17-19 st C z przewagą 18 st C. Drożdże S-33, 9 dni na burzliwej (blg z 12 do 4,5) i 11 dni na cichej. Temp cichej i burzliwej taka sama. Kilka dni temu jak zaglądałem przez otwór po rurce fermentacyjnej to piany nie było praktycznie wcale zapachu rozpuszczalnika nie było, a dziś widać jej więcej choć nie wydaje się być niezwykła. Na wszelki wypadek załączam zdjęcie. Rozlewać do butelek czy w kanał?
 11. Wracając do tematu po siedmiu dniach zmierzyłem blg wyszło 5, zabełtałem fermentorem i (fakt) podociskałem jeszcze wieko (choć wydawało mi się domknięte) i po kilka minutach - bulkanie. Dziś tj po 9 dniach blg 3. Jeszcze chwile musi postać
 12. Właśnie o to chodzi że wody mam ledwo co a co do wieka to jest to nowy fermentor i wydaje mi się że jest dobrze domknięty . Nie muszę słuchać bulkania żeby być szczęśliwym. Ważne żeby dobre piwko wyszło:).
 13. Mexican Cerveza z Coopersa to moja druga warka z jasnym ekstraktem słodowym. Pamiętam że mocno schłodzone (do kilku stopni) było niezłe. Trzymane w temperaturze pokojowej było ohydne:P - takie wspomnienie mi się nasunęło.
 14. Witam. We wtorek nastawiłem swoją drugą zacieraną warkę (IPA z browamatora), uwodniłem drożdże US-05 i dodałem do brzeczki (temp brzeczki 22 st C). Po kilku godzinach pojawiła się piana na wysokość ok 1 cm ponad lustro brzeczki, dziś (piątek) widać że piana dochodziła do 10 cm. Zastanawia mnie tylko jedno. Od tamtej pory nie bulknęło ani razu choć widać po poziomie wody w rurce fermentacyjnej że jakiś gaz się wydziela - wieko mam dociśnięte szczelnie. Jak docisnę powierzchnię wieka to bulknie tylko że zamiast zapachu piwnego jak miałem do tej pory czuć jakiś ostry gaz aż w nosie szczypie . Pytanie: czy te drożdże tak mają? Nie zaglądałem do środka. Temperatura w pokoju to 18-19 st C. Blg na razie nie mierzyłem.
 15. Uwarzyłem 3 warki z puszek coopersa (zaczynam zacierać) i tylko pierwszą robiłem na cukrze a dwie kolejne na słodach płynnych coopersa. Brzeczka z cukrem odfermentowała mi do 1 blg a dwie pozostałe do 3 blg. Drożdże były takie same więc wydaje mi się że też od surowca do fermentacji zależy stopień odfermentowania.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.