Jump to content

hopek

Members
 • Content Count

  277
 • Joined

 • Last visited


Reputation Activity

 1. Like
  hopek reacted to c64club in Mikrobrowar na końcu świata - wszystko czego potrzeba   
  Mały apdejt. Siedzę tu już trzy miesiące, uwarzyłem 23 piwa. Z racji ograniczonej pojemności (wiadro piwowarskie + konieczność noszenia z bulbulatorium) oraz zwiększonego zapotrzebowania w sezonie letnim, popełniłem dwa HGB, takie do wypicia na wieczór. Czyli nastaw około 16°Blg, na rozlewie rozrzedzane do 12°Blg.
   
  Ze sprzętu mam: dwa gary (co niedziela dwie warki), 6 fermentorów, wężyki, własnej roboty syfon, "około bardzo dużo" butelek PET (ekipa skrzętnie zbiera), kuchnię gazową 5x4kW+2kW, sito, worki do chmielenia, spławiki, termometry i podstawki grzejne 20W z termostatami (prod. własna). Większość fermentacji przebiega w stabilnych 17°C.
  Mam też pomieszczenie o stałej temperaturze +4°C, a zimą będzie jeszcze mniej choć wciąż w plusie. Trzeba być jełopem żeby w takie miejsce nie wziąć chociaz jednych drożdży lagerowych. Jak się towazrystwo domysla, mam same górne.
   
  Receptury nie są ambitne ale są smaczne. Jeszcze raz dzięki kol. @jancewicz za inspiracje do warek z syropów. Z wieeelkich planów na receptury wyszło nic (albo i więce niż planowano), ponieważ co niedzielę rano robię sesję "co mogę zrobić z tych składników" i "na co macie ochotę". Zupełny fristajl z grubsza mieszczący się w opisach stylów. Powstały więc "około-belgijskie", kilka pszenic, bierre de garde (piołun, jaśmin, jałowiec), moje ulubione jałowcowe, dwa brown portery, jeden baltic porter (trochę niedobarwiony - syropy należy mniej oszczędnie traktować najciemniejszymi słodami), kilka "około-IPA" w tym popisowy west coast, dwa kwasy.
   
  Z sukcesów:
  -wspaniały west coast, który jeszcze raz wstawię i jeśli wyjdzie powtarzalny, to będe w Polsce powtarzał
  - 3 osoby "nie lubię piwa, to smierdzi", w tej chwili już bez podpowiedzi odróżniające Belga od Polish Ale IPA i pszenicy, mające własne preferencje
  - 1 browar domowy założony w Turcji
  - 1 uczeń, któremu zostało 9 miesięcy wspólnego warzenia i raczej odpali swój browar domowy po powrocie
   
  Odkrycia:
  - dodatek indyjskiej kolendry (takiej o ziarnach wielkości 3-4mm)  jako składnika do pszenic. Nijak się nie ma do tych  dziwnie gorzkich i niearomatycznych ziarenek wielkości gorczycy, jakie zazwyczaj kupimy w markecie. Bez kryptoreklamy - przyprawy marki TRS -  polecam
  - metodą HGB (jeśli jest jedynym "oszustwem" w procesie) można zrobić całkiem zmaczny trunek
 2. Thanks
  hopek reacted to Oskaliber in INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane   
  Wygląda na normalną fermentację.
   
  Normalny biofilm. W końcu to bretty. 
 3. Haha
  hopek got a reaction from Fenris in Skuteczność chmielenia na zimno   
  a no właśnie, tutaj mamy 3 czynniki, które wpływają znacząco na aromat chmielowy z chmielena na zimno. Pierwszy to niedofermentowane piwo, które po przelaniu na cichą wydyma wieko. Drugi praktycznie wpływa na pierwszy czyli natlenowanie podczas przelania. 3 to zbyt ciepła estrowa fermentacja. Wg mnie rozwiązaniem problemu są fermentory stożkowe z zaworem, przez które zlewamy drożdże. Ale kto tak robi?
  Nad piwem zostaje poduszka CO2, a my pozbywamy się drożdży od dołu. Ponadto z opinii piwowarów i z degustacji piw mocno chmielonych polskimi odmianami można wywnioskować, że aromat z rodzimych odmian nie jest zbyt trwały.
   
  Z drugiej strony w "For the love of hops" podane są przepisy, w których chmielenie na zimno rozpoczynamy jeszcze w trakcie dofermentowania.
 4. Like
  hopek got a reaction from zamyślony in Czym się zajmujecie na codzień?   
  wyuczony - inżynier logistyk, wykonywany - kierownik zmiany na produkcji.
 5. Like
  hopek got a reaction from Tomassino in Nieściągająca, niezalegająca goryczka   
  Witam,
   
  Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak osiągnąć możliwie jak najmniej ściągającą, niezalegającą goryczkę. Marzy mi się uwarzyć piwo, które walnie goryczką jak młotem, ale nie będzie zalegać, po to abym chciał wypić kolejny i kolejny łyk. Do tej pory moje piwka chmielone raczej solidnie miały uczucią zalegania, i ściągania. Czy używam chmieli polskich, czy amerykańskich mam ten problem. Czy ściąganie i zaleganie zależy od rodzaju chmielu, zawartości alfakwasów, zawartości olejków aromatycznych? Może jednak od sposobu chmielenia? Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami co zrobić, aby w piwie było czuć intensywnie chmiel, ale aby nie zalegał i nie ściągał.
 6. Like
  hopek got a reaction from GB... in Czas miedzy zacieraniem a warzeniem   
  zagotowanie po filtracji po to aby ponownie kolejnego dnia gotować - oszczędność czasu ujemna.
 7. Like
  hopek got a reaction from amorph in Wysoka temperatura w mieszkaniu - czy będzie fermentacja?   
  tylko belgijskie style piwa, cała reszta wyjdzie podła, alkoholowa, rozpuszczalnikowa.
 8. Like
  hopek got a reaction from udarr in Jak zrobić wzorcowe AIPA?   
  Na warkę podwójną, np. 2x22 to goryczka będzie ok, ale mi w kalkulatorze wyszło 133 IBU.
  policz sobie goryczkę np tutaj - wystarczy wpisać ilość chmielu, ilość alfakwasów, "pellet" z listy w razie granulatu. Do tego z lity OG, powiedzmy 60.
   
  Sugeruję:
  60' Chinnook 20g
  20' Citra 20g
  10' Citra 20g
  1' Cenntenial 25g
   
  z kalkulatora jakieś 56 IBU, ale realnie na pewno większe ponieważ przy chłodzeniu też dostajemy goryczkę. Zakładam, że chłodzenie będzie w wannie, więc dojdzie pewnie z 10 IBU albo i więcej. Jeśli będziesz chłodził chłodnicą dodaj 5' do czasów chmieli na smak i aromat.
  Na cichą bardzo dobrze sprawdza się Amarillo. Dodaj 25-50g Amarillo + 25-50g Citra na 4-7 dni w zależności od temp chmielenia "na zimno" im niższa tym bliżej 7 dni im wyższa, np pokojowa - 4 dni. Z Amarillo i Citra otrzymasz bardzo słodki aromat, więc jeśli nie chcesz słodyczy w aromacie to sięgnij po bardziej żywiczne, leśne chmiele.
   
  Nie wiem jak koledzy wcześniej sugerowali, ale AIPA dla początkującego wg mnie powinna mieć sporo karmelu, który przykryje ewentualne błędy, a takie na pewno będą. Jakieś 0,3-0,4kg karmelowego w przedziale barwy 30 - 150 powinno się znaleźć.
   
  Ja pewnie nie jestem nawet w połowie drogi do wzorcowego AIPA. Piszecie, że to generalnie proste piwo, to ciekaw jestem jakie macie efekty. Już same czyste przefermentowanie jest trudne, nie wspomnę o odróżnieniu świeżych surowców od nieco mnie świeżych (mam na myśli chmiel). Ponadto kwestia utlenienia, które położyło mi aromat w nie jednej AIPA. No i woda. Twarda, z wysokim poziomem Magnezu kładzie każde IPA.
 9. Like
  hopek reacted to Dagome in Sugestie, pomysły i zmiany dotyczące forum. Luźna dyskusja.   
  Zaawansowana wiedza to tworzenie niuansów w smaku piwa, jego głębokości, warstwowości, bogactwa. Wygładzanie smaku, doskonalenie szczegółów, pilnowanie balansu i finiszu.
   
  Problem z zaawansowaną wiedzą jest taki, że jej zastosowanie wymaga opanowania podstaw. Inaczej to nie działa.
  Taką podstawą jest dobrze przeprowadzona, czysta fermentacja - czyli coś, z czym większość piwowarów ma ogromny problem.
  W sytuacji, w której piwo jest przefermentowane kiepsko, rozwodzenie się nad tym, czy np. goryczka po FWH jest lepsza, albo czy Iunga jest lepsza od Magnum, czy dać Simcoe, czy jednak Citrę - nie ma większego znaczenia.
  Percepcja aromaty, smaku, goryczki w znacznej mierze zależy od fermentacji. Jeżeli np. piwo jest alkoholowe - goryczka zawsze będzie ostra, aromat mniej intensywny, smak płytszy. Jeżeli swoją IPA utlenicie, aromat zawsze będzie mniej intensywny i mniej świeży - i to nie jest kwestia tego, że Amarillo jest lepsze od Centennial. Jeżeli po chmieleniu na zimno piwo pozostaje bardzo mętne, goryczka zawsze będzie łodygowa, ściągać i zalegać. I to nie jest kwestia tego że FWH jest lepsze, bo akurat tak się komuś trafiło, że w poprzednim piwie z FWH goryczka była trochę lepsza.
   
  To takie przykłady.
  Co chcę przez to powiedzieć? To, że na sporą część takich pytań zaawansowany piwowar nie będzie chciał odpowiedzieć nie dlatego, że pilnuje jak cerber swojej drogocennej wiedzy, ale dlatego że to nie ma większego znaczenia. Najpierw dobrze odfermentuj piwo. Użyj dobrej wody i świeżych surowców. Nie dopuść do zakażenia i właściwie refermentuj. I na pewno będzie Ci smakować nie zależnie od receptury! A to, czy będzie trochę słodsze, czy nie, bardziej palone, czy nie, czy bardziej żywiczne, czy cytrusowe - na tym etapie to nie ma żadnego znaczenia. Na tym etapie to kwestia gustu.
 10. Like
  hopek reacted to kantor in Sugestie, pomysły i zmiany dotyczące forum. Luźna dyskusja.   
  To i ja poofftopuję
  Jestem już na tym forum trochę i zauważyłem że w ciągu tego czasu zmieniło ono charakter z merytorycznego na taki jakby to nazwać "społeczny", wiedzy jest sporo ale tylko na poziomie podstawowym, jak ktoś zapyta dlaczego drożdże nie ruszają albo w jakiej temp. ruszą, to dostanie od razu odpowiedź, na poziomie średnio-zaawansowanym albo zaawansowanym jest jej b. mało, co dobrze widać chociażby po tematach stricte technicznych jak dział drożdże/chmiel.
  Dlaczego tak jest, nie wiem.
  Obecnie forum ma funkcję głównie spajającą środowisko piwowarskie, można pogadać o niczym, zorganizować jakieś spotkanie, podyskutować o czyichś zapiskach i pomóc początkującym, czy jest to złe, też nie do końca bo to także jest potrzebne.
  Moderacja oczywiście mogłaby być mocniejsza ale na tym forum podoba mi się głównie że pomimo tego że jest mała, jest kultura wypowiedzi i z przyjemnością się tu zagląda, jak się przesadzi to będzie strach coś napisać bo: nie w temacie/nie w tym dziale/itp.
   
  edit:
  Chociaż z drugiej strony tematy techniczne(chmiel/szczepy) to rzeczywiście można by wymoderować aby były w nich tylko opinie od osób które użyły danego szczepu/odmiany chmielu i chcą się podzielić spostrzeżeniami, bo to czy coś rusza czy nie to raczej inny dział
 11. Like
  hopek got a reaction from Dazhdbog in Sugestie, pomysły i zmiany dotyczące forum. Luźna dyskusja.   
  [...]bo forum nie ma moderatora, admina z prawdziwego zdarzenia. Latam po forach różnych tematyk i takiej kołomyji jak tutaj nie widziałem. Proste uporządkowanie w stylu:
  piaskownica - właśnie dla takiego bałaganu, gdzie po raz setny pada pytanie o bulkadełko, kto chce wchodzi i pomaga, kto nie chce nie traci czasu;
  wsparcie piwowarskie - mocne moderowanie, usuwanie duplikatów, restrykcyjne postępowanie. To pozwoli na stężenie wiedzy jaką się dzielimy bez powtórzeń po raz setny tego samego. Bo rozdział wsparcie piwowarskie nie różni się niczym od piaskownicy.
  artykuły i opracowania - jako tako działa bo kto ma jakiś artykuł, coś opracuje to wrzuca - to dobry filtr, nie masz konkretnej wiedzy, nie tworzysz tematu.
  receptury - powinno być takie jak podrozdział o szczepach drożdży: jeden temat dla AIPY, jeden dla RISa, jeden dla white ipa, itd, a nie 15 dla każdego stylu bo jeden użył Columbusa, drugi Tomahawka, a trzeci Zeusa na goryczkę i mamy 3 tematy bo każdy chce mieć swój na swoją wyjątkową recepturę. Ginie to później w 23 stronie i ktoś kto chce poczytać w jednym uporządkowanym wątku jak ludzie robią dany styl, trafi na 3 tematy zamiast wspomnianych 15.
   
  Tak jak tutaj, temat powinien się skończyć na 2 stronie, z pierwszej powinni dostać ostrzeżenia, w tym również ja, ale nie dostanę bo musiałby dostać co drugi w tym wątku za te offtopy.
 12. Like
  hopek got a reaction from Cyneq in Sugestie, pomysły i zmiany dotyczące forum. Luźna dyskusja.   
  [...]bo forum nie ma moderatora, admina z prawdziwego zdarzenia. Latam po forach różnych tematyk i takiej kołomyji jak tutaj nie widziałem. Proste uporządkowanie w stylu:
  piaskownica - właśnie dla takiego bałaganu, gdzie po raz setny pada pytanie o bulkadełko, kto chce wchodzi i pomaga, kto nie chce nie traci czasu;
  wsparcie piwowarskie - mocne moderowanie, usuwanie duplikatów, restrykcyjne postępowanie. To pozwoli na stężenie wiedzy jaką się dzielimy bez powtórzeń po raz setny tego samego. Bo rozdział wsparcie piwowarskie nie różni się niczym od piaskownicy.
  artykuły i opracowania - jako tako działa bo kto ma jakiś artykuł, coś opracuje to wrzuca - to dobry filtr, nie masz konkretnej wiedzy, nie tworzysz tematu.
  receptury - powinno być takie jak podrozdział o szczepach drożdży: jeden temat dla AIPY, jeden dla RISa, jeden dla white ipa, itd, a nie 15 dla każdego stylu bo jeden użył Columbusa, drugi Tomahawka, a trzeci Zeusa na goryczkę i mamy 3 tematy bo każdy chce mieć swój na swoją wyjątkową recepturę. Ginie to później w 23 stronie i ktoś kto chce poczytać w jednym uporządkowanym wątku jak ludzie robią dany styl, trafi na 3 tematy zamiast wspomnianych 15.
   
  Tak jak tutaj, temat powinien się skończyć na 2 stronie, z pierwszej powinni dostać ostrzeżenia, w tym również ja, ale nie dostanę bo musiałby dostać co drugi w tym wątku za te offtopy.
 13. Like
  hopek reacted to Dario in RIS: 22,5 BLG, po 3 dniach fermentacja prawie stoi (?)   
  3 dni fermentacji, przefermentowało to trzeba butelkować. Za 3 dni w takiej temperaturze się nagazuje i można pić, a nie tam trzymać miesiącami.
 14. Like
  hopek got a reaction from reichterror in Receptura NZIPA   
  rada o dodawaniu soli bez znajomości swojej wody może okazać się szkodliwa. Jeśli ma wodę węglanową i siarczanową to gips może wsypać do śmietnika.
  Poza tym receptura całkiem, całkiem jak na drugą warkę.
 15. Like
  hopek reacted to psh0 in Czas ekstrakcji aromatów w chmieleniu na zimno   
  polecam artykuł, wiele przydatnych informacji w tym temacie
  http://byo.com/stories/issue/item/3187-advanced-dry-hopping-techniques
 16. Like
  hopek reacted to Mariusz_CH in Czarne i podłe piwa   
  Zerknij teraz: http://www.brewersfr...tor/?id=SXPDM4M
  Po zaznaczeniu opcji
  poziom HCO3 spada do praktycznie lekko powyżej środka skali. Czyli w tym przypadku potrzebujesz 6,5 ml kwasu mlekowego do wody do wysładzania.
   
   
  Dodatkowo, gotowanie i dekantacja:
  i masz już poziom HCO3 do piw jasnych, no i trzeba użyć mniej kwasu mlekowego.
   
  Ja bym się martwił bardziej tym magnezem i siarczanami.
 17. Like
  hopek reacted to Mariusz_CH in Czarne i podłe piwa   
  EDIT:
  źle przeliczyłem twoje dane.
  W tym kalkulatorze http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=SXPDM4M
  można wpisać alkaliczność jak CaCO3 lub w stopniach niemieckich. Kalkulator podaje w tym momencie HCO3 na poziomie ~ 326 ppm - czyli powyżej normy.
  Ten sposób przeliczenia mówi to samo http://screenshooter...00108283/MCH153
  Masz bardzo węglanową wodę.
 18. Like
  hopek reacted to Mariusz_CH in Czarne i podłe piwa   
  Jeszcze jedna rzecz, przeanalizowałem na spokojnie twoją wodę i wydaje się że masz sporą zawartość jonów wapnia i magnezu. Biorąc pod uwagę taki sposób przeliczenia z twardości ogólnej: http://screenshooter...00108283/MCH119 to będziesz miał wapnia ~116 ppm (wartość w normie) i magnez ~ 38 ppm co jest wartością moim zdaniem za wysoką (najlepiej nie przekraczać 20ppm) Taki poziom jonów magnezu ze sporą ilością siarczanów (a jest ich 120 - 165 ppm przy niskim poziomie chlorków) dodatkowo przy mocnym chmieleniu da przerażającą szorstkość i paskudną gorycz. Ciemne słody także ją pogłębią.

 19. Like
  hopek reacted to prusak in Czarne i podłe piwa   
  Nie zajarzyłem, miałem pszenicę prażoną i była jasna.Zanim zaczniesz mieszać przy wodzie spróbuj wsypać słody palone do "mashoutu" czyli pod koniec zacierania.
 20. Like
  hopek got a reaction from GB... in Projekt żytnie   
  GB... z warki zostało kilka butelek. Piwko wyszło naprawdę dobre, gęste, oleiste, wręcz kisielowate, w życiu nie powiedziałbym, że to ma 12 blg, bo odczucie w ustach daje jak 16 blg. Nagazowanie średnie, nieco mniejsze niż w pszenicach wg mnie jest na miejscu. Co do nut wynikających z drożdży - z racji fermentacji w 17 st. C WB-06 nie dały tak bananowych aromatów jak moje weizeny fermentowane w 20+. W każdym razie rogen powinien znaleźć się w repertuarze każdego piwowara bo żyto daje dosyć wyraźne smaki i odczucia w ustach. Rozmyślam nad żytnim stoutem, myślę, że wytrawność i neutralna fermentacja może dobrze współgrać z oleistością żyta.
 21. Like
  hopek got a reaction from Świdnicki Browar Domowy in Ryżowy dolniak   
  anmar - kleikowany w jakiej temperaturze? Czy po prostu rozgotowywany przez 40 min. W jakim celu zmiksowany blenderem - czy rozgotowanie nie wystarczy?
   
  planuję ryżowego górniaka, jednak posiadam tylko drożdże odłożone na czarną godzinę: S-33 i Gozdawa PAY7. Może połowicznie w temacie ale nie chcę tworzyć n-ego tematu. Które drożdże polecacie? Pewnie ani na jednych ani na drugich nie zostanie osiągnięta wytrawność, którą podobno daje ryż w zasypie.
 22. Like
  hopek reacted to Mariusz_CH in Chłodnica z rury nierdzewnej karbowanej   
  Złączki dodatkowo. Powiedz sprzedawcy co chcesz uzyskać i po problemie
 23. Like
  hopek got a reaction from pan_czarny in Słodkie ciastka i pomarańcza   
  w sumie to też trochę psioczyłem, zakładając tematy dot. chmielowości nie otrzymując konkretnej odpowiedzi na pytanie "jak?". Więc się wyciszyłem trochę i poszedłem z kilkoma radami, głównie Czesława i uwarzyłem AIPA. Po drodze zajrzałem do książki for the love of hops. Niestety, mój angielski, który wystarcza do prostych artykułów zagranicznych z tematyki wiadomości, kultury masowej, itp nie poradził sobie z tą publikacją. Zrozumiałem jakieś tam fragmenty, ale ogólnie kiepsko z angielskim z tak fachowym słownictwem. Idąc za radami, zacząłem trzymać chmiel nie w piwnicy gdzie reszta surowców a w lodówce (może mrozić?). Piszecie tutaj o karmelowości, której jest za dużo, postarałem się zrobić jak twierdzicie coś opozycyjnego. Uwarzyłem APIĘ bez słodu karmelowego.
   
  WARKA #23
   
  zasyp 100% Strzegom:
  pale ale 5 kg
  pszeniczny 0,5 kg
  monachijski typ I 0,5 kg
  pilzneński 0,5 kg
   
  zacieranie w ok. 20 l wody,
  6 g gipsu do zacieru,
  64-67 st. C 60' (powiedzmy na pół wytrawnie)
  mash out 76 st. C 10'
   
  chmielenie:
  35 g Junga FWH (podobno ta odmiana chmielu daje lepszą, niezalegającą goryczkę i taką po raz pierwszy uzyskałem)
  15 g Cascade 2'
  19 g Willamette 2'
  21 g Simcoe 2'
  mech 10'
  gotowanie jakieś 70-75'
   
  blg właściwe równo 17
   
  dłuuugie chłodzenie ze względu na ponad 30 st C na zewnątrz, wymieniałem wodę w wannie 3x, ochłodziłem do 19 st C i w tej temp. zadałem drożdże, jeden słoik walił lekką kiszonką, nie ryzykowałem, drugi zdawał się bez obcych aromatów (US-05), spróbowałem piwka znad drożdży - ok. Temperatura otoczenia - 17 st C.
   
  Fermentacja doszła do temp. 19 st. C. Nie byłem zbyt zadowolony z tego faktu bo jak Czesław twierdzi fermentowanie tuż przy dolnej granicy pracy drożdży nie zasłoni chmielowości i zbuduje lepszą kontrę chmielową. Z braku dostatecznego czasu nie mogłem sobie pozwolić na zbijanie tej temp. Fermentacja trwała 2 tyg. w ostatnich dniach przeniosłem fermentor do temp. pokojowej aby dofermentowało / zredukowało produkty uboczne fermentacji.
   
  Przelałem na cichą i wrzuciłem:
  50g Amarillo
  50g Centennial
  chmielenie trwało jakieś 5,5 dnia (zgodnie z radami, że dłuższe chmielenie nie wnosi nic dobrego, do tej pory chmieliłem na zimno tydzień i w sumie różnicy nie czuję, teraz przychmielę American Stouta przez 2 tyg na zimno i sam się przekonam jak to jest, wiadomo trochę eksperyment niewymierny bo to zupełnie inne piwko niż jasna 17). Możliwe, że dokonałem błędu bo w przed dzień rozlewu zajrzałem do fermentora i trochę poirytowała mnie pulpa chmielowa na powierzchni piwa. Opaliłem wazówkę i delikatnymi ruchami nieco zatopiłem ten chmiel. Nie wiem czy słusznie, ale ubzdurałem sobie, że z zatopionego chmielu będzie więcej aromatu. Co Wy robicie aby chmiel nie pływał na powierzchni?
   
  Dokonałem rozlewu z 115g cukru, otrzymując 44 butelki 0,5l.
   
  2 tyg refermentacji w temp. 17 st. C. Piwko już właściwie nagazowane, więc recenzja:
   
  Aromat - słodki, owocowy, pierwszy raz chmieliłem na zimno Centennialem i albo daje te same wrażenia zapachowe co Amarillo albo Amarillo go zdominował. Ogólnie nie jest intensywny, jest wyraźny, ale nozdrzy nie spaliło. Zdarzało się, że chmieliłem na zimno 50g z większościowym udziałem Amarillo i dawało lepsze aromaty chmielowe. Z wadliwego zapachu czuć niestety alkohol.
   
  Smak - słodko-gorzki. Piwo gładkie. W pierwszej chwili uderza słodycz, potem chmielowy smak, na końcu goryczka, niestety lekko alkoholowa, ale nie zalega (a przynajmniej poziom "zalegania" tej goryczki mnie satysfakcjonuje).
   
  No i tyle, myślę, że kolejna będzie lepsza. Planuję wziąć się za płynne Wyeast 1056 American Ale. Dziwi mnie tylko nieco sprzeczne podejście. Z jednej strony aby nie zasłonić chmielowość dawane są rady na fermentację w niskich temperaturach, a z drugiej strony mamy zacną AIPĘ fermentowaną 11 dni, wzrastająco, od 18 do 21 st.C. Czy to różnica w specyfice drożdży suchych / płynnych?
 24. Like
  hopek reacted to b.dawid in Fermentum Mobile -pierwsze polskie płynne drożdże piwowarskie   
  Przespałem się z tematem i swoją opinię też chętnie wyrażę. Odniosę się tylko do tworzonego od jakiegoś czasu klimatu wokół tych drożdży. O ile z początku miałem pewną radochę z całej tej otoczki tak teraz trochę już mnie zmęczyło to mistyczne oczekiwanie. Mam wrażenie że to już zaczyna się dorabianie ideologii do produktu który nowością nie jest, może to tylko wrażenie ale taka "promka" jak z tym jednym sklepem to w moim subiektywnym odczuciu taki słynny "kapiszon"... przecięcia wstęg, uściski... wizyty w zakładach pracy
 25. Like
  hopek reacted to Mariusz_CH in Skład wody a goryczka   
  Kamil, na początek:
   
  później;
   
  GBA-water-primer.pdf
   
  a na koniec dużo praktyki, bo w praktyce pewne rzeczy lekko inaczej się mają.
   
  Do tego;
   
  http://www.brewersfr...tor/?id=FLB7CXB
   
  http://www.franklinb.../tools/rac.html
   
   
  W przypadku korzystania z samej wody RO jest dużo prościej. Tylko kalkulator jest potrzebny, trochę soli i wiedza jaki woda ma mieć profil. Budujemy jej profil od zera. Dochodzi do tego jeszcze np. brak konieczności obniżania pH wody do wysładzania. Polecam RO. W domu się przydaje bardzo, nie tylko do piwowarstwa.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.