Jump to content

hopek

Members
 • Content Count

  277
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  56
 • Miasto
  Łódź

Kontakt

 • Imię
  Tomasz

Recent Profile Visitors

860 profile views
 1. Witam w załączniku pierwsze moje piwo funky. Wcześniej fermentowane na White Labs WLP510, potem White Labs WLP650 Brettanomyces Bruxellensis. Po 2.5 m-cach taki oto widok. Na początku byłem negatywnie zaskoczony, pierwszy rzut oka wygląda jak pleśń, ale po bliższym przyjżeniu się przypomina nalany roztopiony wosk na ciecz (zbite drożdże?). W smaku charakter funky i żadnych negatywnych smaków czy aromatów zatem zaryzykowałem z chmieleniem na zimno. Planowany rozlew 13.03.
 2. Witam ponownie! Piwo uwarzone 08.12.2019, dzielę się recepturą, może ktoś będzie miał uwagi lub z niej skorzysta. Zasyp: - pale ale castle malting 5 kg, - cara gold 120 EBC castle malting 0,55 kg. Zacieranie: - słody do 62 st C, podgrzanie do 68 st C, - korekta ph - 2,5 ml kwasu mlekowego, - 67-68 st C - 60', - 78 st C mash out. Wysładzanie: - 3,5 ml kwasu mlekowego do 5,5ph. Gotowanie: - 20g Magnum 11,5% aa od razu do gara z brzeczką po wysładzaniu, - 25g EKG 4,5% aa 20', - 100g sacharozy wygotowanej w 1l wody, - 25g EKG 4,5% aa 1'. Chłodzenie: - do 16 st C 35', - ekstrakt początkowy 13,8 Blg, - zadanie starteru White Labs WLP510. Fermentacja: - temp początkowa 17,5 st C, - 11.12.19 18,5 st C, - 14.12.19 20 st C, - 16.12.19 21 st C, - 18.12.19 22 st C, - 22.12.19 zeszło do 2,5 Blg (ale to nie koniec, myślę, że jeszcze z 0,5 dojadłoby). Zadanie prosto z fiolki White Labs WLP650 Brettanomyces Bruxellensis. Ustawienie 17,5 st C, - 23.12.19 18 st C, - 30.12.19 21 st C (musiałem wyjąć z lodówki, kolejne piwo czeka na fermentację w dobrej temp.), - cdn... Uwagi: - myślę, że dałem nieco za dużo kwasu mlekowego, nie mam wyczucia jeśli chodzi o pomiar na paskach ph. Planuję na 5 dni przed rozlewem dać 50g EKG na zimno. Pytanie - nie wiem jak przeprowadzić temat fermentacji / refermentacji na Brettach. Jedni fermentują 2 m-ce, przepis Czesława - krócej. Pytanie czy zostaną jeszcze cukry do dojedzenia? Ile cukru do refermentacji i czy w ogóle skoro Bretty potrafią powoli dojeść nawet do 0? Na ten moment połowę warki chcę dać cukru jak do nisko nasyconego piwa a drugą połowę bez. Dzięki za wsparcie i proszę o poradę w ww kwestii.
 3. Mega ciekawa inicjatywa. Kibicuję. W warunkach jakie opisujesz zrezygnowałbym całkowicie z kapsli, szklanych butelek i walił wszystko w pety jeśli jest ich pod dostatkiem. Przybliż proszę chociaż region w jakim będziesz bo zjada nas ciekawość. Pólkula południowa, uchatki, pingwiny, zimno...
 4. Cześć jak @dziedzicpruski jestem zwolennikiem mocnego chłodzenia przed jakimkolwiek przelewaniem (cold crash). Ponadto jw napisane - przy rozlewie do pojemnika z kranikiem warto rozmieszać cukier, lekko zakręcić i poczekać 30 min - osad opada.
 5. Witam serdecznie Po długiej przerwie wziąłem się za gotowanie. Na zdjęciu kwas metodą kettle souring. Fermentowane od 18 do 22 st C 3 tyg na gęstwe US-05. Kilka dni po rozpoczęciu fermentacji dałem litr pasteryzowanego przecieru z mango. 5 dni przed rozlewem wrzuciłem 70g Cascade i 90g macerowanego tydzień w whisky zestu cytrynowego. Cold crash i pyk w butelkę, ale jako surowiec do refermentacji poszedł pasteryzowany sok multiwitamina, raczej mętny. Co to jest w 1/4 objętości butelki? Drobinki owoców czy się rozwija jakieś ustrojstwo? Piwo w smaku bez zarzutu, żadnych niepokojących aromatów. To normalne w kwasach z dodatkiem owoców? Drobinki czy jakieś pektyny?
 6. cześć Czesław. Czy masz może zapiski jak smakowało to piwo? Czy coś dziś byś zmienił w procesie? Kilka lat temu też wertowałem Brew like a Monk ale ostatecznie nie podjąłem się a Orval jest moim ulubionym belgiem, który najczęściej powtarzam. Wskazówki na klona są również na milkthefunk i myślę, że na nich oprę swoją próbę czyli najpierw Ardeny Wyeast 3522, potem Brety Wyeast 5526. Piszą tam: Ferment at 65 °F (18 °C) for 4-6 days. Ale muszę przyznać rację, że podobny schemat fermentacji wzrastającej stosuję u siebie z sukcesami i chyba sugestię o stałej temp. przełamię właśnie Twoją propozycją. Myślę jednak nad krótszą fermentacją aby więcej cukru zostawić Bretom. Co proponujesz? Z góry dzięki za wsparcie.
 7. hopek

  hopek

 8. Pinta pokazała swoim Vermont IPA, ze na S-04 też można zrobić świetnie IPA.
 9. a co jeśli to Ty wybierzesz książkę którą chcesz napisać? A ja przeczytam cokolwiek napiszesz?
 10. No to ja mam propozycję dla tych hobbistów co piszą, że warzenie to wypoczynek, żaden koszt - dajcie adres, zamówię jakieś surowce a Wy zgodnie ze szkołą i oczywiście z zaangażowaniem i pasją uwarzycie. Jak już sfermentuje i zabutelkujecie dajcie znać to zamówię kuriera.
 11. hehe, przeczytałem wątek i niezłe niektóre propozycje. Wg mnie ograniczanie kosztów surowców przy nie zajmowaniu się kosztami energii a zwłaszcza pracy to chyba lekkie przekłamanie. Jaki sens jest warzyć NPA skoro przy identycznym nakładzie pracy uwarzę fest chmieloną IIPA? Jakość jednego piwa i drugiego to przepaść opierając się na składnikach. No ale niech będzie: IIPA 20l: słód pilzneński śrutowany 7 kg x 4.5 zł, słód karmelowy jakiś lepszy 0,25 kg x 7 zł, chmiel amerykański 4 x 100g x 22 zł, US-05 2 x paczka x 9 zł, RAZEM: 139.25 zł NPA 20l: słód pilzneński śrutowany 3 kg x 4.5 zł, ryż biały 1 kg x 3 zł, chmiel junga 15 g, 1.5 zł, US-05 1x 9 zł, RAZEM: 27 zł I teraz dalsza część rozważań: w obu przypadkach media + energia 10 zł moja praca: 8h x 20 zł 1# receptura ok. 310 zł, butelka 7.75 zł 2# receptura ok. 200 zł, butelka 5 zł Pominąłem już kapsle, cukier do refermentacji, amortyzację sprzętu bo to koszty które każdy może policzyć inaczej. Teraz pytanie czy warto starać się uwarzyć najtańsze piwo za aż 5 zł? Oczywiście to będzie piwo na pewno lepsze od eurolagera (jeśli dobrze sfermentuje) ale czy nie lepiej dołożyć do składników i uwarzyć świetne piwo oferujące wiele za 7.75 zł? Dla mnie rachunek jest prosty. I póki nie zejdę z kosztów procesu (szybkości) nie myślę o kosztach składników.
 12. Na 20 litrów dałem 30g cukru. Po 2 m-cach niskie nagazowanie, myślę, że za 2 m-ce będzie idealne. Leżakował na cichej ponad rok a przy butelkowaniu łyżka gęstwy.
 13. Witam, po dłuższej przerwie postanowiłem wrócić do warzenia i po kilku degustacjach rodzimych kwachów przyszło mi do głowy zrobić coś samemu. Zawsze to jakieś nowe zagadnienie - kwasy. Po pobieżnym przeczytaniu kilku wątków polecanych na pierwszej stronie tematu ugotowałem brzeczkę złożoną z słodu pilzneńskiego, żytniego, pszenicznego, niesłodowanego owsa i z użyciem 40g 2-3 letniej Sybilli tylko podczas zacierania. Otrzymałem 13 blg do których poszły US-05. Niestety nie zakwasiłem lekko brzeczki kwasem (mam fosforowy). Oczywiście po tym warzeniu (mądry Polak po...) kupiłem numer Piwowara z tematem przewodnim traktującym o kwaśnych piwach i bakterie Lactobacillus brevis. Po lekturze czasopisma złapałem się za głowę ponieważ polecane metody były "nieco" inne od tych które już podjąłem. Natomiast wydaje mi się, że to co już zrobiłem nie przekreśla mojej szansy na kwas. Piszę ponieważ mam pewne wątpliwości. Byłem przekonany, że skoro dochodzi do zakażeń poprzez używanie sprzętu piwowarskiego uprzednio mającego styczność z bakteriami to chlupnięcie fiolki z lactobaciliusami do młodego piwa wystarczy aby skutecznie zakwasić piwo. A tutaj pisze się o starterach i to w trudniejszych warunkach niż standardowo - wysoka temperatura, glukoza, kreda, dłuższy czas namnażania. Co jeśli zrezygnuję ze startera? A jeśli starter to czy z mieszadłem czy bez (tlen)? Jaka temperatura? Producent zaleca fermentację w 21-24 st. C a co ze starterem? Przeczytałem również że l.brevis tworzą również kwas octowy. Co zrobić aby zminimalizować ten produkt uboczny? Czy trzymać możliwie najbardziej warunki beztlenowe? Czy koniecznie szkło czy może być fermentor?
 14. wypiłem White IPA i Coffee stout od Fuse. Warzysz bardzo dobre piwa. White IPA mimo, że nie najświerzsza ładnie pachniała chmielem oraz w bardzo małym stopniu nutami typowymi dla belgów. Bardzo smaczne piwo. Coffee stout poza słabą pianą nei ma wad. Palone, wyczuwalna kawa, słodycz idzie w parze z goryczką. Bardzo pysznie. Najlepsze piwa jakie piłem z depozytu. Gratuluję!
 15. zdecydowanie belgi. Dla hop headów tylko IPA z przedrostkiem 'belgian'. Bawiłem się w fermentowanie belgów w dolnym zakresie - zaczynając od 15 st. C ale bardziej mi smakują te fermentowane od początku w 20, podnosząc w trakcie fermentacji jeszcze o parę stopni. Większość browarów trapistów podnosi fermentację do 27-29 stopni C.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.