Jump to content

cafekot

Members
 • Content Count

  69
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W kilku postach znalazłem uwagi że, milimetrowe nacięcia filtrują ekspresowo ale i puszczają trochę wysłodków do brzeczki. Filtrator będzie składał się z rurek połączonych nie na stałe, może zrobię kilka wersji i ponacinam rurki ,,długie" kilkoma brzeszczotami o różnej średnicy : 1mm / 0.5 mm / 0,25 mm - zobaczę która wersja sprawdzi się najlepiej. Podzielę się tym doświadczeniem jak zacznę warzyć - teraz czekam na koniec plagi muszki octówki (w tym roku to jest istna masakra).
 2. Witam - odnowię temat tak jak i moje warzenie (po długim romansie z alkoholami wysoko-%). Mam zamiar wykonać filtrator z rurki miedzianej lub odpowiedniej - plastikowej, nacięcia wykonam brzeszczotem włosowym o średnicy ??? i tu nie wiem na co się zdecydować : http://www.modelmotor.pl/pilka-brzeszczot-do-metalu-antilope-12-sztuk-0.html zerknijcie na tabelę z wymiarami ????? Wybiorę chyba brzeszczot nr 8/0 o grubości 0,16 mm - najdrobniejszy, co sądzicie - jaki wybrać ??
 3. Jeśli better bottle to jest to co na fotce - to mycie tego po burzliwej fermentacji jest tak samo koszmarne jak mycie szklanej butli. Jeśli chodzi o konieczność ochrony przed światłem no żaden problem wystarczy czymś przykryć i zaglądać sobie od czasu do czasu.
 4. Bardzo fajnym pomysłem byłoby wyprodukowanie całkiem przezroczystego fermentora w którym to można obserwować zachodzące procesy co jest przyjemne i pożyteczne - tak jak w szklanym balonie. Może ma ktoś wejścia w Browamatorze i podrzuci im pomysł ? myślę że byłby na to popyt (zrzekam się jakiejkolwiek prowizji ).
 5. Mam identycznie to samo z tym piwem - przelałem na cichą 18.XI , temp. 8-10 st. i cały czas pracuje, obecnie co 1,5 min bańka, dobrzy ludzie napisali mi że - to może odgazowywać się, ale nie sklarowało jeśli by sklarowało to zmierzył bym Blg i przy 3 przelał do butelek a tak nie wiem co mam robić - najlepiej czekać. Co do zapełniania rurki płynem to zawsze robię to spirytusem, nie zapełniam mocno pojemniczków bo przy podnoszeniu fermentora, lekko opada dno i zasysane jest powietrze do środka, lepiej aby ten płyn z rurki nie dostawał się do środka ! Ważna jest nakładka na rurk
 6. OK - i tak będzie, dzięki wielkie wszystkim za taką ożywioną dyskusję. Właśnie zacieram Księżycowego Lagera (piwa nocne to u mnie rzadkość) ale byłem w wielkim mieście i jak zwykle skończyło się to zakupem kilku płyt, słucham i zacieram - pełna mikoryza. Zastanawiam się jak mam napowietrzyć tego lagera ?
 7. Widzę że łączy nas zamiłowanie do własnego piwa ale mentalnie mamy całkiem inne podejście ? to bardzo dobrze, z takiej ,, forumowej? mieszanki wychodzą tylko dobre rzecz. - może pochopnie stosujesz formę MY - jesteś przekonany że to kilka set złotych ? -czy to powód do zadowolenia ? - nie chodziło mi konkretnie o ten problem ale o ogólną tendencję; Co do bajki to nie zła - ja zawszę staję do mniejszej kolejki.
 8. Sorki Wena ale tak myśląc to piwowarzy domowi i nie tylko, dalej by latali po rozgrzaną podkowę do kowala aby brzeczka dalej fermentowała i wylewali odrobinę piwa za próg za pomyślną przemianę brzeczki w piwo . Naprawdę nie mam pojęcia skąd się bierze takie zachowawcze podejście do próbowania i eksperymentowania, przecież udane i nie udane próby są motorem w rozwoju piwowarstwa domowego. Daleki jestem od zachwytu nad wszystkim co się dzieje za oceanem i chylę czoło przed dziedzictwem europejskiego piwowarstwa ale warto czasami pójść nurtem zmian zachodniego piwowarstwa domowego (ktoś mi n
 9. To co napisałeś dotyczy tlenu technicznego a mi chodzi o -tlen medyczny- . Jeśli chodzi o szkodliwość podawania tlenu to jak to się ma do znanego powiedzenia ratowników medycznych ,,jak nie wiesz co jest kolesiowi to podaj mu tlen". Wczytałem się w temat tlenu na forach medycznych i na ten temat jest sporo dyskusji (jego wpływu na organizm) - konkluzja jest jedna : każda przesada szkodzi. Kopyr pisał o czynniku krytycznym zestawu akwarystycznego - wysterylizowana rurka + kamień akwarystyczny do napowietrzania przetrzymywany w słoiczku ze spirytusem - jaki to czynnik krytyczny?
 10. Bez opinii kogoś z doświadczeniem w temacie nie wymyślimy nic konkretnego.
 11. Odkryłeś moje prawdziwe intencje. Dom stary - poniemiecka leśniczówka ale pleśni brak, właśnie adoptują jedną z tzw. sionek na własny kącik warzelny (jak wszystko dopieszczę to jakieś foty zamieszczę). Prawdą pewnie jest że, przelanie brzeczki 1 czy 2-krotne załatwia w 100% napowietrzenie ale tak sobie wymyśliłem : brzeczka wystudzona w fermentorze, przez uchylną pokrywę wsadzam wężyk - kilkunasto sekundowe odkręcenie reduktora od butli i napowietrzone - takie to proste.
 12. O dobroczynnym wpływie napowietrzania brzeczki sporo naczytałem się na piwowarskich forach, ten etap produkcji piwa traktowałem dość po macoszemu a może faktycznie warto czasami coś natlenić , szczególnie że mam zamiar uderzyć w duże BLG. Jedno ze zdjęć browaru (coś pięknego) zamieszczonego przez Wesołego pokazuje niewielką butlę z tlenem i krótki opis : ,, Tlen medyczny z reduktorem do natleniania brzeczki przed fermentacją?. Poszukałem trochę w necie i za wiele nie znalazłem ? parę informacji : - ,,Tlen medyczny można bez problemu kupić bez recepty . Stawia
 13. Jedyne co zrozumiałem - służy to do mycia butelek, ale i tak dzięki za tłumaczenie.
 14. Poszperałem w necie z myślą ? czym w wielkim świecie butelki myją ? Załączam link - na końcu strony jest reklamowane jakieś ustrojstwo chyba do mycia butelek, może ktoś z forumowiczów zna obcą mowę i objaśni do czego służy ,, Bottle Rinser/Washer 'Maxi-Wash? ? http://www.brupaks.com/bottling%20cleaning%20rinsing.htm
 15. Obraca się - wykonując ruchy góra-dół wprowadzam szczotkę w rotację. Moim zdaniem ta szczotka nie jest najlepiej skonstruowana - obrót przy samym dnie jest niewielki, jednak jest to najskuteczniejsza szczotka do usuwania uciążliwych osadów którą udało mi się kupić do tej pory.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.