Jump to content

YoBombel

Members
 • Posts

  41
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Bombel Browar
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  117
 • Miasto
  Pruszcz Gdański

Kontakt

 • Imię
  Tomasz

Recent Profile Visitors

708 profile views

YoBombel's Achievements

 1. Na 95% to nie ma nic związanego z metodą szampańską/biere de brut (daję sobie 5% marginesu błędu, bo nie znam szczegółów ;-) ). Butelki wyglądają na zwykłe, piwo jest pasteryzowane, warzone było w Wąsoszu (wątpię, żeby to całe Yoni miało osobny magazyn przystosowany do refermentacji i metody szampańskiej). Zapewne zwykły kettle sour, tylko dopłacili (o ile nie ściemniają marketingiem tylko) za wyizolowanie bakterii w labie. Co do bakterii to zwykłe L.Acidophilus. Niemniej sukces osiągnęli - temat rozszedł się ostro po internetach, viral pełną gębą. Zobaczymy, czy zbudują tym jakąś markę.
 2. YoBombel

  YoBombel

 3. Też miałem mydlane posmaki w butelkach dezynfekowanych czystym nadwęglanem. Smak był na tyle mało intensywny (wychodził tylko w pilsach i był w tle), że się nim nie przejmowałem, ale jak trzecia osoba zwróciła mi na to uwagę, to zacząłem płukać - teraz wszystko gra.
 4. Najlepsze wychodzą fermentowane na blaszce z piekarnika.
 5. Poważnie czy żartujesz? Osobiście się tym nie zajmowałem, ale o uszy mi się obiło, więc tak - poważnie. Tu np. dyskusja z forum probrewer: http://discussions.probrewer.com/archive/index.php/t-6696.html "Design of 60 degree cones has been accepted throughout the industry but is not 100%. Different Cone angles have been constructed (for valid reasons)with acceptable results. But even among constructed 60 degree cones, result(final product) may vary. (One reason why blending is done) " Tu jakieś badania nad wpływem kształtu stożka: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/j.2050-0416.2009.tb00360.x/pdf Jest taki temat w branży, ja się nie znam, ale tu i ówdzie (Brewing Network głównie) zasłyszałem krótkie wzmianki o tej kwestii od ludzi z przeszłością w koncernach.
 6. Nie o to chodzi. Lagery z koncernów zawsze maja jakiś problem smakowy i chcę się dowiedzieć czy to wynika z samych drożdży czy po prostu tak słabo piwo robią. Najprawdopodobniej tak słabo im wychodzi fermentacja ze względu na geometrię tanku - gęstwa leżąca w takim stożku ma nad sobą olbrzymi słup piwa, który naciska na drożdże. Do tego jest ona dość solidnie ogrzewana swoją masą i ciśnieniem - temperatura w środku gęstwy może być sporo wyższa niż w reszcie fermentującego piwa. Stąd mogą się brać syfy z fermentacji, które w warce domowej nie wyjdą. Używałem kiedyś w domu gęstwy z browaru Carlsberga i była ona świetna, pewnie to były W-34/70, ale tak ładnie namnożone zachowywały się bardzo dobrze - piwa wychodziły czyste i fermentowały szybko.
 7. Butle Rodenbacha są pasteryzowane. "There are a number of sours out there that are pasteurized, so be careful, some in this category include most Belgian Flanders Reds (Rodenbach, Duchess etc...) " http://www.themadfermentationist.com/2010/06/harvesting-sour-beer-bottle-dregs.html Ich piwowar wspominał o tym w wywiadzie w Brewing Network.
 8. 1. Swanson L.Plantarum 2. Ja robię tak, że dodaję paczkę US-05 i 100ml wymieszanego starteru lacto (nie dodaję samego osadu), wychodzą mi z tego mocno kwaśne piwa o pH 3,2-3,3, ale znośne ze względu na obecność tylko i wyłącznie kwasu mlekowego. Można kontrować kwaśność słodami, zacieraniem lub dodatkami. 3. Po co chmielić? Nawet jak przetrwają, to goryczka i kwas to nie jest dobre połączenie.
 9. Również przerabiałem większe ilości Magnata i generalnie zgadzam się co do opinii o tym chmielu z dhanab. Aromat klasyczny dla chmieli kontynentalnych, kwiatowy, krótka goryczka. W domowych warunkach wyszedł mi na nim przyjemny pils single hop. Kwestią kluczową w jakości chmielu jest z jakich upraw pochodzą, pojawienie się na rynku Polish Hops doskonale to pokazało - nagle Lubelski nadaje się do czegoś innego niż "lawnmower beer" w znaczeniu dosłownym.
 10. Ja bardziej polecałbym: http://www.themadfermentationist.com/ Oraz książki American Sour beer to jest kopalnia wiedzy A tak to poczytać u nas na forum temat: http://www.piwo.org/topic/5205-piwa-fermentacji-spontanicznej-lambik-flandryjskie/?hl=%2Bpiwa+%2Bflandryjskie http://www.piwo.org/topic/17840-piwo-kwa%C5%9Bne-pomoc-w-ogarni%C4%99ciu-tematu/?hl=%2Bpiwa+%2Bflandryjskie&do=findComment&comment=350044 A i nieśmiertelny przepis Kościaka gdzie zebrał wiedzę o lambiorach: http://www.piwo.org/topic/8864-%C2%B5bik-czyli-zapiski-z-mikro-browaru-imc-kosciaka/page-7?do=findComment&comment=269171 Ja jednak bardziej polecałbym Milk The Funk, w którym są odniesienia do Tonsmeire. Do tego grupa na fb prężnie działa i można się mnóstwo rzeczy dowiedzieć (np. czemu nie poleca się fiolek lacto z White Labs i nie tylko). Choć na początek jak najbardziej książka - powinna ładnie wprowadzić w temat.
 11. Mastering Homebrew Moshera jest naprawdę niezłe i świeżo wydane. Są świetne wykresy, ilustracje, opisy słodów/chmieli (zwłaszcza opisy słodów są świetne), porady przy tworzeniu przepisów, sprzęt itd. Często do niej zaglądam, żeby sobie coś przypomnieć. How To Brew jest w necie za darmo na stronie http://howtobrew.com/ elegancko i legalnie.
 12. Na HBT jest spory temat http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=507504
 13. Czemu niby nie? Np. l.brevis lubią tlen.
 14. Buja się kręci bretty, tylko mniej. http://www.milkthefunk.com/wiki/Brettanomyces#Starter_Information
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.