Skocz do zawartości

Cichus

Members
 • Zawartość

  859
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O Cichus

 • Urodziny 08.08.1991

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Cichy Browar
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  >140
 • Miasto
  Łódź

Kontakt

 • Imię
  Maciej

Ostatnie wizyty

739 wyświetleń profilu
 1. Cichus

  Cichy Browar

  Skończyły się upały, więc można powrócić do warzenia. Dziś bez specajlnego pomysłu, ale trzeba uzupełnić zapasy czegoś codziennego. W tym momencie nie ma jeszcze drożdży dolnej fermentacji w sklepach (albo jeszcze nie było), więc padło na NEIPA. Warka No. 206 - NEIPA V Zakładana objętość: 20 l/22 l* Zakładany ekstrakt: 15°Blg/15°Blg Surowce fermentowalne: Słód pilzneński, Viking - 3,6 kg Słód Maris Otter, Fawcett - 0,9 kg Płatki pszenne błyskawiczne - 1,2 kg Płatki owsiane błyskawiczne - 0,8 kg Chmiele: Iunga - 18 g Citra - 100 g* Amarillo i Pekko - ilości nieznane wrzucone do zacierania Drożdże: FermWyeast 1450 "Denny's Favourite 50" - gęstwa Zacieranie: 70°C - 60' Wygrzew do 78°C Filtracja i wysładzanie: OK Gotowanie i chmielenie: Łączny czas - 60 ' Iunga, 18 g - 60' Citra, 100 g - hop stand Fermantacja: Drożdże zadane 23 września, około 18:00 w temperaturze około 23°C i przeniesione do piwnicy w której aktualnie jest 16°C. Chmielenie na zimno: Rozlew: Uwagi: *- na zimno jeszcze coś dosypę.
 2. Ja mam trochę inne odczucia. U mnie piwo wyszło brzeczkowe w opór, ale siarki już na szczęście nie ma (a była na prawdę bardzo mocna). Fermentowało w 30°C i ta temperatura była utrzymywana przez około 14 dni, później pozwoliłem spaść do temperatury otoczenia. Po niemalże tygodniu od zabutelkowania słabo nagazowane, ale to może być kwestia za niskich temperatur dla tych drożdży. Przy butelkowaniu natomiast było bardzo dziwne - kwaśne, jak zepsute, myślałem, że nic z tego nie będzie, ale nie do szybkiego spicia będzie w sam raz.
 3. Cichus

  Cichy Browar

  Lecimy dalej. Postanowiłem w tym roku powrócić do rzeczy z którymi dawno nie miałem do czynienia typu Porter Bałtycki, stout w różnych postaciach. Dawno, dawno temu warzyłem coś co miało być brown porterem i z tego co pamiętam, miało ciekawy orzechowy smak i aromat prawdopodobnie pochodzący od słodu brown, dlatego zaopatrzyłem się w ten brytyjski specjał i postanowiłem się nim pobawić. Do tego drożdże WLP099, które już raz gościły u mnie w browarze, ale niestety tylko w jednym piwie. ESB z warki No.39- bo właśnie w tym stylu ono było z dodatkiem tych grzybów wyszedł wyjątkowo paskudny. Nieświadomy zatarłem piwo "normalnie" i (40l) podzieliłem na dwa wiadra, w jednym zadałem Mangrove Jack'sy, a w drugim WLPki. Na MJ wyszło ok i odfermentowały w granicach normy (tj. 2-3°Blg), drugie natomiast zostało zżarte praktycznie do 0°Blg i wyszło mocno alkoholowe. W piwie, które nie ma czym ukryć alkoholu, niestety nie jest to dobra opcja. Leżakowanie również nic nie dało. Drugiej warki niestety nie było mi dane zrobić, bo zabrakło na to czasu, chęci i samozaparcia. Dziś podejście mam trochę inne, chciałem zrobić brzeczkę, aby było w niej jak najmniej cukrów fermentowalnych dla drożdży, podbić pełnię płatkami owsianymi i trochę zamaskować alkohol dodatkiem słodów palonych, więc powinno się udać. Nawet przy stosunkowo niskim ekstrakcie. Warka No. 205 - Brown Porter Zakładana objętość: 10l/ 14l* Zakładany ekstrakt: 14°Blg/11°Blg Surowce fermentowalne: Słód Maris Otter, Fawcett - 1,5 kg Płatki owsiane - 1 kg** Słód Brown, Fawcett - 0,5 kg Słód Chocolate, Fawcett - 0,2 kg Chmiele: Iunga - 12 g Drożdże: White Labs WLP099 "Super High Gravity Ale" - 1,2l starter Zacieranie: 70°C - 60' 72°C - 30' Wygrzew do 78°C Filtracja i wysładzanie: OK Gotowanie i chmielenie: Łączny czas - 120 '*** Iunga, 12g - 70' Fermantacja: Drożdże zadane 6 IX 2018, około 13:00 w temperaturze około 20°C. Po zadaniu umieszczone w torbie izolacyjnej, w której panowała temperatura około 14°C. Rozlew: Uwagi: *- w założeniach miał to być podwójny, ale coś źle obliczyłem przy wodzie do wysładzania i... **- płatki dodałem po 30 minutach zacierania, więc... ***- ostateczenie też musiałem gotować dłużej.
 4. Cichus

  Cichy Browar

  Sezon rusza pełną parą. Chociaż pewnie nie będzie tak intensywny jak poprzedni. Od początku 2018 uwarzyłem więcej warek niż w 2016, a zanosi się, że pobiję i 2017. Na ten moment leci warka No. 204, która jak okaże się godna, to wyślę ją na konkurs do Warszawy. Warka No. 204 - SH Amarillo Black IPA Zakładana objętość: 20 l/22 l* Zakładany ekstrakt: 15°Blg/15°Blg Surowce fermentowalne: Słód pilzneński, Viking - 2,5 kg Słód pale ale Maris Otter, Fawcett - 2,5 kg Słód pale crystal 90 EBC, Crisp - 0,3 kg Słód Carafa I Special, Weyermann - 0,2 kg Słód Carafa III Special, Weyermann - 0,15 kg Chmiele: Amarillo - 180 g Drożdże: Wyeast 1450 "Denny's Favourite 50" - 2l starter Zacieranie: 69°C - 60' Słody palone dodane w połowie zacierania. Wygrzew do 78°C Filtracja i wysładzanie: Trochę za drobno zmieliłem słód. Z jednej strony wydajność ok, ale wysładzanie poszło tak sobie. Gotowanie i chmielenie: Łączny czas - 60 ' Amarillo, 30 g - 60' Amarillo, 90 g - Hop Stand, po schłodzeniu do 82°C - około 45' Fermantacja: Drożdże zadane 3 września, około 9:00 w temperaturze około 18,5°C, fermentor trzymany w lodówce, a potem przeniesiony do torby izolacyjnej, gdzie mam nadzieję uda się utrzymać początkową temperaturę na satysfakconującym poziomie. Torba sprawdziła się jako lodówka na FPD, więc teraz też powinna dać radę. Po 3 dobach przeniesienie albo do domu, albo do piwnicy, zależy gdzie jaka temperatura będzie się utrzymywała. Odfermentowało do około 3°Blg Chmielenie na zimno: Amarillo 120 g Rozlew: Rozlano z dodatkiem 89 g cukru białego. Wyszło około 20 l - spore straty z chmielenia na zimno. Uwagi:
 5. Cichus

  Cichy Browar

  Po półtoramiesięcznej przerwie czas wrócić do garów. W ogóle walnąłem się w numeracji i warka 200 okazuje się być 201, ale to nie szkodzi. Już do eksela wpisałem, więc musi tak zostać. Dziś postanowiłem rozbujać drożdże, które od jakiegoś czasu zalegały mi w lodówce, a nie było kiedy ich wykorzystać przed urlopem - FM600 "African Pombe". Drożdże pochodzą z gorącej afryki i bardzo lubią upały (Zalecana temperatura fermentacji 25-35°C), zwłaszcza takie jakie były u nas na początku sierpnia. Z pomocą przyszedł mi nowy fermentor stożkowy firmy Grainfather. Jak na razie nie mam chłodzenia i myślę, jak je rozwiązać (pewnie użyję lodówki turystycznej i pompki, którą można dokupić), ale przy tych drożdżach grzanie powinno wystarczyć. Z tego co zdążyłem się dowiedzieć, grzyby, które nie są nawet Saccharomyces, produkują spore ilości siarkowodoru (starter dawał siareczką, aż miło, chociaż startery nie pachną fiołkami). Zobaczymy co z tego wyjdzie. Najwyżej piwo trochę poleżakuje. Miałem ochotę na piwo niskoalkoholowe, więc zebrałem wszystko razem i tak powstało: Warka No. 203 - Pombe μAPA Zakładana objętość: 20 l/22 l* Zakładany ekstrakt: 7,7°Blg/7,5°Blg Surowce fermentowalne: Słód pilzneński, Viking - 2 kg Płatki pszenne - 1 kg Chmiele: Cashmere - 100 g- Drożdże: Fermentum Mobile FM600 "African Pombe" - 1l starter Zacieranie: 70°C - 60' Wygrzew do 78°C Filtracja i wysładzanie: OK Gotowanie i chmielenie: Łączny czas - 60 ' Cashmere, 20 g - 60' Cashmere, 30 g - 0' Fermantacja: Drożdże zadane 31 sierpnia, około 15:00 w temperaturze około 23°C, sterownik ustawiony na 30°C; Natleniałem poprzez bujanie w plastikowym fermentorze, następnie przelałem do stalowego. W pierwszej dobie smród jak skur***n. Po prawie tygodniu, zdecydowanie zelżał. Chmielenie na zimno: Rozlew: Uwagi:
 6. Cichus

  Grainfather Conical Fermenter/Glykol Chiller

  A sensorycznie jak? Aromat, klarowność? Nie miałeś przegazowania?
 7. Cichus

  Grainfather Conical Fermenter/Glykol Chiller

  Jak sobie radzisz z napowietrzaniem brzeczki po przelaniu piwa do zbiornika?
 8. A tak zapytam, próbowałeś odzyskiwać drożdże z puszki? Bardzo się to różni od odzyskiwania z butelki?
 9. Cichus

  Cichy Browar

  Jeszcze co do zakwaszania w Grainfatherze - robiłem do do tej pory 3 razy z czego pierwszy raz nie poszło do końca po mojej myśli, bo nie uwzględniłem tego, jak należy chłodzić brzeczkę za pomocą chłodnicy przeciwbieżnej i prawdopodobnie ubiłem bakterie (inna sprawa, że używałem Floractinu, który kosztuje u mnie w aptece 10 złotych/15kaps., więc tu też mógł być problem). Za drugim i trzecim razem zawziąłem się i spróbowałem jeszcze raz. Do chłodzenia znów użyłem chłodnicy przeciwbieżnej, ale tym razem postanowiłem zamieszać brzeczkę kilka razy w czasie chłodzenia. To był strzał w 10. Po odpowiednim schłodzeniu i zamieszaniu miałem 41°C i zadałem bakterie. Za pierwszym razem starałem się utrzymywać temperaturę za pomocą grzałki i sterownika od Graingathera, ale ostatecznie po drodze wyłączli mi prąd i temperatura spadła do 21°C. Za drugim razem już się w to nie bawiłem. Grzałki nie włączałem. Wydaje mi się, że temperatura była wystarczająca, bo kwaśność była satysfakcjonująca. Jak pisałem, nie mam pHmetru, ale na szczęście kwaśność da się ocenić organoleptycznie w skali kwaśne/niekwaśne. Przed zakwaszaniem dodałem 15 ml kwasu mlekowego, a po zadaniu bakterii pod pokrywkę wpuściłem CO2, następnie pokrywkę owinąłem folią aluminiową.
 10. Cichus

  Cichy Browar

  Ostatnia warka sezonu 2017/2018. Kolejna dopiero za jakieś miesiąc - półtora. Teraz czas na sprzątanie, zakupy i inne obowiązki. Warka No. 202 - Sour IPA Zakładana objętość: 30 l/30 l* Zakładany ekstrakt: 12°Blg/12°Blg Surowce fermentowalne: Słód pale ale, Viking - 5 kg Słód pilzneński, Viking - 2 kg Chmiele*: Na hopstand: Oktawia 50 g Sorachi Ace - 30 g Cascade - 30 g Citra - 30 g Amarillo - 30 g Drożdże: Yeast Bay "Hazy Daze IPA Blend" - starter Yeast Bay "Brett Brux-Strain TYP207" - gęstwa (2 wiaderka) Bakterie: Lactobacillus plantarum 299v - zawartość paczki SanProbi (20 kaps.) rozsypana na powierzchnię schłodzonej brzeczki. Zacieranie: 70°C - 60' Wygrzew do 78°C Filtracja i wysładzanie: OK Gotowanie i chmielenie: Łączny czas - 60 ' Przed zakwaszaniem gotowałem brzeczkę przez 20 minut, potem schłodziłem do około 40°C i wsypałem bakterie. Po 48 h, gotowałem 40'. Chmiel dodany po schłodzeniu brzeczki poniżej 80°C i trzymany przez 30 minut. Fermantacja: Drożdże zadane 11 lipca, około 21:00. Piwo zostało podzielone na 3 wiadra i każde uzupełnione wodą do 10 l - w przypadku Grainfathera jest to wygodne rozwiązanie. Chmielenie na zimno: Wersja na Hazy Daze dostała 100 g Simcoe, 50 g Amarillo i 50 g Galaxy. Chmielenie trwało niecałe dwie doby, w temepaturze około 25°C. Pradwopodobnie wyjdzie łodyga. Przy rozlewie starałem się nie napowietrzać. Keg przeplukałem CO2. Wersja na Brettach, wiadro I - Sorachi Ace 100 g (on zdominował to piwo), Mosaic 30g, Tomahawk 30 g i Columbus 30g Wersja na Brettach, wiadro II - pulpa mango alphonso 1300 g (tak, to nie chmielenie na zimno, ale nie chce mi się robić osobnej podsekcji) Rozlew: Wersja na Hazy Daze i Bretty chmielone na zimno trafiły do małych kegów. Uwagi:
 11. Cichus

  Browar Ignaczew

  Podobne wrażenia mają ludzie na jewarzce. Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 12. Cichus

  Cichy Browar

  Ale żeby nie było nudy, postanowiłem zrobić coś mocniejszego. Założeniem było zużycie, wsystkich słodów jakie mi zostały. Niestety nie udało się to do końca, ale magazyn jest pusty. Zasyp był srogi (ponad 16, ale kg nie Blg). Trzecią setkę rozpoczynam piwem ciężkim, choć nie aż tak ciężkim jak zakładałem, ale i tak jest nieźle. Swoją drogą to pierwsze takie piwo w moim browarze. Żeby nie było, warzone było wczoraj. Warka No. 201 - Russian Imperial Stout Zakładana objętość: 40 l/36 l* Zakładany ekstrakt: 26°Blg/26°Blg Surowce fermentowalne: Słód pale ale, Viking - 5 kg Słód pilzneński, Viking - 5 kg Słód pszeniczny, Viking - 1 kg Słód Monachijski II, Steinbach - 3,8 kg Słód Carapils, Weyermann - 0,5 kg Słód Amber, Fawcett - 1 kg Słód Carapale, Viking - 0,4 kg Jęczmień palony - 0,7 kg Słód Carafa I, Weyerman - 0,3 kg Słód Carafa II, Weyermann - 0,2 kg Chmiele: Iunga - 100 g Drożdże: Safale S-04 - gęstwa Zacieranie: 69°C - 60' Wygrzew do 78°C Filtracja i wysładzanie: Na początku miałem nie wysładzać, ale ostatecznie postanowiłem wysłodzić za pomocą 15 l wody. Gotowanie i chmielenie: Łączny czas - 120 ' Iunga 100 g - 60' Fermantacja: Ostatecznie do fermentacji trafiło 35 l brzeczki, podzielonej na dwa wiadra. Do jednego z wiader dodam miód uzupełniony wodą do 5 l. Drożdże zadane 1 lipca, około 17:00. Po fermentacji 12 l macerowene z 50 g płatków dębowych francuskich średnio opiekanych. Rozlew: Uwagi: Stout wyszedl cienki, nie potrzebnie wysladzałem. Do tego drożdże go prawdopodobnie przegazują. Nie polecam tego stylu życia.
 13. Cichus

  Cichy Browar

  I stało się, warka No. 200. Właśnie zakończyła zakwaszanie w kotle. Przyjęło się, że na takie okrągłe warki przygotowuje się coś specjalnego. Na 100 uwarzyłem imperialny porter, na 200 chciałem coś zupełnie innego - padło na pseudo-historyczny saison. Kwaśny od kwasu mlekowego produkowanego przez lactobacillus, fermentowany mieszanką drożdży Brettanomyces i Saccharomyces. W zasypie użyłem symbolicznej ilości orkiszu. Do tego przyprawy, które oprócz chmielu mogły być użyte w takim piwie. Warka No. 200 - Sour Brett Saison Zakładana objętość: 20 l/20 l* Zakładany ekstrakt: 16°Blg/16°Blg Surowce fermentowalne: Słód pilzneński, Viking - 4 kg Słód pszeniczny, Viking - 1 kg Słód carapils, Weyermann - 0,2 kg Płatki orkiszowe - 0,6 kg Chmiele: Iunga - 40 g Dodatki: Anyż - 3 g Kolendra - 3 g Drożdże: Yeast Bay "Saison/Brettanomyces bend" - starter Bakterie: Lactobacillus plantarum 299v - starter Zacieranie: 70°C - 60' Wygrzew do 78°C Filtracja i wysładzanie: OK Gotowanie i chmielenie: Łączny czas - 60 ' Iunga 40 g - 5' Przyprawy - 5' Fermantacja: Zakwaszanie w Grainfatherze, opiszę to w innym poście. Trwało dwie doby, ale się zakwasiło - jestem w stanie to stwierdzić jedynie organoleptycznie, bo nie mam pH-metru. Drożdże zadane 2 lipca, około 21:00. Rozlew: Uwagi:
 14. Cichus

  Cichy Browar

  Warka uwarzona w dzień ojca i z okazji dnia ojca padło na ten styl. Piwo zrobione z dedykacją dla najlepszego pomocnika piwowara czyli mojego Taty. Warka No. 199 - Jasne pełne Zakładana objętość: 20 l/20l Zakładany ekstrakt: 12°Blg/12°Blg Surowce fermentowalne: Słód pilzneński, Viking - 3,8 kg Słód Carapils, Weyermann - 0,2 kg Płatki ryżowe błyskawiczne "Halina" - 1,2 kg Chmiele: Oktawia - 25 g Saaz - 50 g Cashmere - 30 g Drożdże i inne mikroorganizmy: Fermentum mobile FM30 "Bohemska Rapsodia" - gęstwa Zacieranie: 62C - 20 72°C - 40'' Wygrzew do 76°C Filtracja i wysładzanie: OK Gotowanie i chmielenie: Łączny czas - 60 ' Oktawia 25 g - 60' Saaz, 50 g - 0' Cashmere, 30 g - 0' Fermantacja: Drożdże zadane 23 VI 2018 około 20. Całość w lodówce, bez lagerowania. Uwagi: Wybór chmieli zupełnie przypadkowy. Niestety saszetka z Cashmerem rozwaliła mi się w transporcie i musiałem go jakoś zagospodarować.
 15. Cichus

  Cichy Browar

  Też się zastanawiałem czy nie, ale po pierwsze nie chciałem niespodzianek w postaci prawdziwie dzikiej fermentacji, a po drugie szkoda mi było wylewać niektóre rzeczy. Dodałem wszystko na raz.
×