Jump to content

piwosz

Members
 • Posts

  197
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by piwosz

 1. piwosz

  piwosz

 2. Warka 12 Foreign Extra Stout #3 Dostałem zakaz robienia bałaganu po świętach, więc jak najszybciej wyjąłem garnek i robię jazde. Zasyp 5kg pilzneński strzegom 340g caraaroma wayermann 225g palony jęczmień strzegom 115g carafa I wayermann Ciemne słody sypane na oko Zacieranie 67* - 45' 72* - 45' Nie mam pojęcia co z tego wyjdzie, yolo mash out Chmielenie Marynka 60' - 50g Lubelski 15' - 50g Drożdże S-04 Startowe 17 Blg
 3. Sezon się zaczął, ja trochę spóźniony, ale zaczynam warzenie :-D Warka 11 Foreign Extra Stout #2 Zasyp 5kg pilzneński strzegom 160g caraaroma wayermann 275g palony jęczmień strzegom 385g carafa I wayermann Zacieranie 65* - 45' 72* - 45' mash out trochę się zapomniałem i słody ciemne poleciały dopiero na 72* Chmielenie Marynka 60' - 40g Lubelski 10' - 50g Drożdże S-04 Startowe Blg 18Blg, po fermentacji (w 19*) spadlo do 6Blg. W smaku zapowiada się kozacko. Szkoda tylko, że tak mało karmelowego miałem, przydał by się troszkę :->
 4. Wg. Michała Kopika jeżeli DMS byłby z zakażenia to bardziej poszedłby w stronę gotowanych warzyw, a ja mam ewidentną kukurydzę. A piwo stało miesiąc w jednym fermentorze, a żadnych oznak infekcji (wizualnych albo smakowych) nie było, przy rozlewie także brak wyczuwalnego dmsu. No trudno, to raczej się nie wyklepie.
 5. Na Cascade, Simcoe i Citrze piłem single hopy, tylko zapach Citry mi nie podchodzi (zbyt owocowo-słodki, jakby jakaś przeleżała brzoskwinka). A jak będziesz robił single hopy to się dowiesz które chmiele ci pasują i potem według twojego gustu będziesz mógł coś innego sklecić.
 6. Siema ziomy, Jeżeli tydzień po butelkowaniu czuć kukurydzę w piwie to już raczej zostanie? Trochę mnie ten dmsior dziwi, bo zrobiłem 3 dry stouty, dwa poprzednie bez dmsu, wszystko względnie ok, czas gotowania i warunki takie same, więc trochę dziwne. Tyle, że w ostatnim zamiast kilo monacha to dostałem 800g płatków jęczmiennych, ciekawe czy to spowodowało taki obrót sprawy. Najwyżej będę polewał surówkę na obiad tym piwem...
 7. A jak z refermentacją z lemoniadą? Pewnie zbyt kwaśno dla drożdżaków?
 8. No jo, historycznie radlery mieszano pół na pół z lemoniadą... Jak uwarzysz 20l jakiegoś niemieckiego pilsa(?) to miałbyś z 40l napitku na lato edit: karczmarz: lemoniadę można zawsze na bieżąco przyrządzać, aby dostosować do własnych upodobań
 9. W niższej temperaturze CO2 lepiej rozpuszcza się w wodzie (piwie), więc jak podniesiesz temperaturę to więcej CO2 będzie uciekać, więc nic dziwnego, że ci raz na jakiś czas bulka.
 10. Nie powinieneś zakrywać, prekursory DMSu muszą się ulotnić podczas gotowania
 11. Strasznie chaotyczny post... nic nie zrozumiałem, ale Tak. Przetestuj na dowolnym napoju
 12. Jajko zjeść, chlebek zjeść, setka chmielu wejdzie
 13. Ja też miałem zmętnienie na S04, ale po kilku miesiącach jakiś pan dzikus coś dojadł w butelkach i miałem gushing... Saszetka S04 czeka na zadanie, trochę się cykam, ale no trudno.
 14. Jeszcze raz 60 min - marynka 30 min - lubelski 0 min - magiczny chmiel Oznacza: wrzucasz marynke na 60 minut przed końcem gotowania wrzucasz lubelski na 30 minut przed koncem gotowania wrzucasz magiczny chmiel na 0 minut przed końcem gotowania (czyli wyłączasz palniki i wrzucasz magiczny chmiel)
 15. 60 min - marynka 30 min - lubelski 0 min - magiczny chmiel oznacza, że np. o godzinie 16:00 zaczyna ci wrzeć woda, więc wrzucasz porcję marynki, tyle ile w przepisie. O 16:30 wrzucasz lubelskiego, a o 17:00 wrzucasz magiczny chmiel.
 16. Warka 10 Foreign Extra Stout #1 Dostałem zakaz robienia bałaganu po świętach, więc jak najszybciej wyjąłem garnek i robię jazde. Zasyp 5kg pilzneński strzegom 340g caraaroma wayermann 225g palony jęczmień strzegom 115g carafa I wayermann 420g płatki błyskawiczne jęczmienne Zacieranie 64* - 40' 72* - 30' mash out wszystko wrzuciłem od razu Chmielenie Marynka 60' - 40g Lubelski 10' - 50g (miałem dać 45g wg. wyliczeń, ale nie będzie mi tutaj 5g leżeć luzem) Dróżdż S-04 Potem edytuje z większą ilością szczegółów
 17. Z tym roggenem na trzecią warkę to uważaj :-) Bo całą noc będziesz filtrował
 18. Złap kilka ciemniejszych piw, zapewne trafisz na porter, stout. Smacznego
 19. W większych ilościach piołun (jaki wariat będzie spożywał większe ilości piołunu) co najwyżej was przeczyści, a w gębie zostaje przez dobre kilka minut... :-)
 20. Jasne, że wyjdzie. Anteks http://www.wiki.piwo.org/Pils_%28Mgliste%29,_Andrzej_Smyk_%28anteks%29 robił z podobnego zasypu pilsa. Carahell jest trochę ciemniejszy i trochę mniej chciane posmaki (w pilsie) może wprowadzić jak byś go sypnął za dużo. Nawet z samego pilzneńskiego słodu wyjdzie dobry pils ;-)
 21. Jakich ciekawych rzeczy może się człowiek dowiedzieć
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.