Jump to content

czeburaszka710

Members
 • Content Count

  431
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

czeburaszka710 last won the day on August 31 2019

czeburaszka710 had the most liked content!

1 Follower

Kontakt

 • Imię
  Igor

Piwowarstwo

 • Miasto
  Brójce lub.

Recent Profile Visitors

1207 profile views
 1. Dla rolników . Lepsze babuni z lidla . Te dopiero mają kopa P.s. co do nazwy tematu .... minie kilka lat i polubisz wytrawne , to sprawa zagłębienia się w temat a nie ........
 2. Dokładnie tak jest . Co do suchych , zawsze można użyć małej ilości i rozkręcić na mieszadle po prawidłowej re hydratyzacji . Pomijając temat mniejszej czystości niż płynne czy z szalki , całkiem dobre wyniki można mieć . Zwłaszcza w porównaniu z suchymi sypanymi do brzeczki 😉 Co do ekstrakt vs brzeczka , różnicy nie zauważyłem . Jedynie z ekstraktu wygodniej , mniej zachodu , choć jak mam w zamrażarce brzeczkę to na to samo wychodzi . I tam i tam dodaję pożywkę z witaminami i sterylizuję , drożdżaki nie narzekają specjalnie
 3. wlp-001 , płynny odpowiednik us-05 . Nie kombinuj za wiele , warto nauczyć się kilku odmian drożdży, odpowiednich do konkretnych stylów i zmusić ich do czystej i prawidłowej fermentacji niż skakać z jednych na drugie .
 4. Co do agaru , rozpuszczam w wodzie razem z witaminami i pożywką , rozlewam w szalki i sterylizuję , uprzednio zapakowane w folię alu . Kondensat nie jest takim wielkim problemem , po ostygnięciu wyjmuję z szybkowara u obracam szalki agarem do góry . Z folii wyjmuję bezpośrednio przed użyciem , Wiadomo po zakażeniu drożdżami owijam taśmą żeby nie wysychał agar .
 5. Tak to jest jak nie używa się komory laminarnej . Wystarczy lekki powiew czy wydech w kierunki szalki i gotowe . A co konkretnie wyrosło niema najmniejszego znaczenia , ważne ze wyrosło to czego nie chcemy i to jest problem . Brak sterylnych warunków . Szukać drogę kontaminacji i robić wnioski na przyszłość .
 6. Nie jest żadną tajemnicą ze drożdże w dużych zakładach browarniczych zbierane i przetwarzane między innymi po odgarczaniu jako piekarnicze czy jako dodatek do pasz w postaci mączki . Zostaje kilka problemów , nie wiemy jaki to szczep i z jakiej fabryki trafił w sklep jako piekarnicze a druga sprawa to sterylność po odbieraniu z browaru , winiarni , gorzelni . O tym że drożdże utylizowane przez przetwarzanie ich na piekarnicze napisano na przykład w książce technologia pwa i słodu Vol'fghangh kuntsie .
 7. Mam odpowiedz . Kolego są dwa rodzaje metabolizmu drożdzaków anaerobowe i aerobowe , czyli beztlenowe i tlenowe . W skrócie to od czego może boleć głowa przy fermentacyj beztlenowej nie dotyczy zagadnień dotyczących starterów i metabolizmu tlenowego . Powiem jedną herezję . Nigdy nawet nie zadaję drożdże kręcone na mieszalniku w temp. pokojowej do schłodzonej brzeczki , tylko schładzam do temp startera i po zadaniu schładzam całość w komorze fermentacyjnej . Zanim drożdzaki dojedzą tlen i przestawią się na fermentacje anaerobną mija kilka ładnych godzin , a że jeden cykl namnażania naszy
 8. Wo gule nie zwracam uwagi na czas posmęcony warzeniu . Dla mnie to jak rytuał parzenia herbaty w Japonii , czy ryglowanie z przyjaciółmi . Wybieram wolny dzień wyłączam telefon wyganiam domowników z kuchni i warzę . Ma być zabawa bez stressu i pospiechu czysto dla przyjemności . Jak zacznę warzyć ze stoperem w ręku to raczej przestanę na jakiś czas .
 9. Mam ST-80 daje rady , jak do tej pory jedyny minus to ze nie ma magnesu i przez to w moim przypadku czasami komplikacja z umiejscowieniem Ten z ostatniego linka , zwróć uwagę na typ baterii do zasilania , nie koniecznie w razie potrzeby kupisz w najbliższym kiosku .
 10. Z palnikami jest taki problem że gaz skutecznie spala się w bardzo ważkim zakresie mieszanki gaz/powietrze . Palnik ze zmienianą dyszą nie koniecznie zapewni proporcję mieszanki przy większych przepływach gazu , ponieważ przepustowość powietrza ograniczona konstrukcją palnika co będzie skutkowało kopceniem i nie skutecznym spalaniem .
 11. U mnie dwa wentylatory jeden owiewa parownik drugi na dole miewa powietrze do góry . Ciąg obydwóch dość spory różnica temp praktycznie znikoma . Ale jest jedna ważna sprawa w lodówkach do naszych celów nie mogą być półki szklane bo zakłócają cyrkulacje powietrza . U mnie kratki metalowe . P.s. Uważam używanie lodówki do piwa bez wentylatorów za mało wydajne przedsięwzięcie z racji dość sporych rozrzutów temp. i słabej wymiany ciepła z fermentorów .
 12. Tak dużym atutem ze klasa energetyczna tej zabawki to D , porównaj to kolego z byle jaką lodówką na agregacie nawet hałaśliwym jak to ujęto w reklamówce i raptem wyjdzie że mniej jak A nie uświadczysz . Zapomnieli że te wentylatory co tam zastosowane też szumią przy czym bez przerwy , gdzie agregat ma pracę cykliczną . Tak nawiasem normalna lodówka praktycznie nie słyszalna . Wielki plus specom od reklamy tej lodówki
 13. Można pójść dalej , IPA bez chmieli , lager na kasze gryczanej na drożdżach górnej fermentacji . A tak żeby pszeniczne o smaku prawdziwej pszenicy ? Widzę że coraz częstsza tendencja u młodych piwowarów robienie czego kol wiek tylko nie piwa o smaku piwa . Przepraszam nie mogłem powstrzymać się . Żeby aż tak znudziło się tradycyjne piwowarstwo po 16 warkach ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.