Jump to content

marek85

Members
 • Content Count

  28
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Marek

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  40+
 • Miasto
  Białystok

Recent Profile Visitors

755 profile views
 1. @DanielN orientujesz się może, co dzieje się z samym NaOH w wyniku tych reakcji? Czy przereagowuje na coś czy zjadamy go razem z naszym cukrem?
 2. W opisie tych drożdży FM podaje, że są one podobne do WYEAST 1217-PC West Coast IPA. Zakładam, być może błędnie, że jest to ten sam szczep, pobrany po prostu z banku drożdży i namnożony przez producenta. Zastanawia tylko fakt, że zakres temperatur różni się, dla FM to 18-21 a dla wyeast ~17-23. Ciekawi mnie, z czego wynika ta różnica.
 3. u mnie w butelce mają skłonność do tego aby unosić się w toni piwa, a efekt nasilał się jeżeli w piwie znajdują się jakieś mikro drobinki z chmielenia na zimno (używam worka teflonowego ~100 mikronów), słabnie jeżeli robimy piwo z mchem irlandzkim. Schłodzenie butelki powoduje jednak, że wszystko opada, jednak nie jest to jakiś super zbity osad. Sam profil smakowy/zapachowy bardzo mi odpowiadał i z piw byłem zadowolony.
 4. @Daniel() jeżeli mówimy o dodawaniu cynku w postaci soli ZnCl2, to nie będzie miało to też wpływu na zwiększenie ilości chlorków? Przez co trzeba będzie brać poprawkę na dodawanie innych soli (chlorek wapnia)?
 5. w jakich proporcjach mieszasz?
 6. orientujecie się czy jest obecnie na rynku polskim jakaś pożywka która by zawierała cynk? Czy to co jest w sklepach piwowarskich to nie jest Activit od L’Institut Œnologique de Champagne (IOC), tyle że po porcjowane?
 7. Zrobiłem roztwór starsan (2ml/1l). Po 1,5 miesiąca ph=~2, trochę zmętniał i mniej się pieni niż na początku. Czy to normalne i jest on nadal aktywny? Tak długo jak PH nie zacznie zbliżać się do 3?
 8. Czy „zachowanie” drożdży w butelce może świadczyć o infekcji? A mianowicie miałem taką sytuacje, że pierwsze piwo z drożdży (Kveik FM) wyszło ok, żadnego dziwnego zachowania. Kolejne piwo zrobione z gęstwy i drożdże w butelce zamiast tworzyć w toni delikatną mgiełkę zaczęły się zbijać w grudki i nie specjalnie chciały opadać (dopiero wizyta w lodówce powodowała opadnięcie wszystkiego na dno, ale już nie bardzo chciał ten osad się zbić). Praktycznie wszystkie piwa robione z kolejnych gęstw miały też skłonność do przegazowywania się i w/w zbijania się w grudki. Więc uznałem, że zaszło jedno z:
 9. jajeczka jakiegoś owada, gdzieś no forum było już o tym. Ja je usuwam mechanicznie szczotką.
 10. marek85

  Fałszywe dno

  czy ktoś z was używał: http://marxam-enology.pl/pl/p/Falszywe-dno-z-podpora/4176? jakieś opinie? warto nie warto?
 11. Ktoś z was używał takiego pasa https://goo.gl/VXjVNY? Fermentacja w lodówce, czy 30W wystarczy na fermentor 25L? Czy lepiej szukać budowlanych pasów 80W, lub owijać jakoś kablem od terrarium (8m --80W)? Dodatkowo czy taki jeden hotpoint na fermentorze nie będzie powodował jakiś niepożądanych efektów pracy drożdży?
 12. Odkopie temat. Czy ktoś z was używał kiedyś takiego pasa grzewczego https://pl.aliexpress.com/item/Brew-Belt-Fermentation-Heating-Belt-Pad-for-Beer-Wine-Spirits-with-EU-PLUG/32732448585.html?isOrig=true#extend ? Zastanawia mnie czy 30W to wystarczająca moc, aby utrzymać te 18-20C brzeczki umieszczonej w lodówce która stoi w pomieszczeniu w którym jest 12C. Jak w ogóle sprawują się takie pasy które są zakładane na fermentor, czy takie grzanie punktowe nie szkodzi jakoś piwu?
 13. Czy znacie jakiś patent na to, aby zwiększyć efektywność chmielenia na zimno? Zawsze pozostałe chmieliny w wiadrze po chmieleniu na zimno pachną bardzo intensywnie, co by sugerowało, że zostało w nich jeszcze dużo olejków (na pewno pachną też olejki, które rozpuszczają się w wyższych temperaturach) i chciałoby się te olejki wykorzystać na maksa.
 14. http://marxam-metalshop.eu/pl/c/falszywe-dno/62
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.