Jump to content

Biniu

Members
 • Content Count

  748
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

About Biniu

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Biniauer
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  12
 • Miasto
  Łódź

Kontakt

 • Imię
  Damian

Recent Profile Visitors

1627 profile views
 1. Biniu

  Biniu

 2. Robisz 100ml "starter" dla paczki suchych drożdży? Chyba musisz jeszcze raz mojego posta przeczytać :-). Nie robię 100 ml "startera", tylko na początku gotowania warki odbieram trochę brzeczki i dodaję do uwodnionych i mieszających się drożdży celem intensywniejszego namnażania i szybszego startu fermentacji. W ten sposób jak nie miałem zbyt wiele drożdży pod ręką, to z powodzeniem mogłem z 1 paczki nawet 3 warki zrobić :-) Drożdże w takim zagęszczeniu komórek na ml w ogóle się nie rozmnażają. Nie kombinujcie, róbcie tak jak podaje producent na opakowaniu/w specyfikacji, a będzie dobrze.
 3. Biniu

  Pszeniczny Porter

  Pszeniczny porter, jeśli chodzi o zastąpienie słodów jęczmiennych pszenicznymi będzie się różnił od jęczmiennego. Robiłem taki "pszeniczny porter wędzony", po jakimś czasie piwo powtórzyłem zastępując słód pszeniczny jasny pilzneńskim. Była wyczuwalna różnica. Piwo miało mniejszą pełnię. Co najlepsze przy prawie identycznym ekstrakcie końcowym. Aha, żeby nie było, że to siła autosugestii. Mówili mi o tym ludzie (fani tego porteru), którzy od razu stwierdzali "tamten był lepszy, bardziej kremowy, gładki, pełny". Także od tamtego piwa twierdzę, że jednak zastosowanie pszenicznego słodu "coś daje". Wcześniej raczej stałem na stanowisku, że "nic nie daje", ale widać człowiek całe życie się uczy.
 4. Hej, od dwóch lat kombinuje jak uzyskać dobrego weizena i od kilku warek najlepiej sprawdza się schemat: Zadanie drożdży w 12,5°C. Potem temperatura podczas fermentacji samoczynnie podchodzi do 22°C i zazwyczaj 4 dnia już jest przefermentowane do końca. Wtedy jest dobra równowaga między bananem a goździkiem. Takie schemat dotyczy drożdży wb-06 z innymi szczepami może być różnie. Jeszcze sprawa że zbiorniki mam b.dobrze zaizolowane termicznie i temperatura piwa podnosi się tylko dzięki fermentacji a nie ogrzewa od otoczenia. Ale generalnie co piwowar to inna metoda i chyba nie ma tu złotego środka. Trzeba eksperymentować i wypracować swój sposób.
 5. Daję znać. Fuzli nie zarejestrowano. Piękne brzoskwinie/morele + cytrusy od amerykańców. Żałuję teraz, że nie rejestrowałem temperatury fermentacji, bo chciałbym powtórzyć to piwo
 6. Czemu oplot zły? Nawet 50% żyta 15°Blg finalnie na nim przefiltrowałem w jakąś godzinę. Standardowe piwo wysładzam z 30 minut czasem wolniej by brzeczka gotowała się podczas gdy dolewam kolejne porcje filtratu. Fachowe FD z nierdzewni i powycinanymi odpowiednio szczelinami jest lepsze, ale mi nigdy się nie chciało w to inwestować. Kolega gdzieś wyżej wspominał o izolacji garnka. To ja dodam, że warto zaizolować filtrator.
 7. Nie powinno być źle, ale ja bym więcej niż 500g karmelu nie dawał. 500g jakiegoś 200-300 ebc powinno wraz z monachijskim dać odpowiedni kolor. Możesz za to zwiększyć udział Monacha. Moim zdaniem daje on fajniejszą pełnię niż karmelki To Twoje piwo i Twoja decyzja. Każdy ma też swój gust.
 8. Powinno być dobrze. Na nic mocnego sie nie zapowiadało. Nie sądzę by ponad 27°C wzrosła temperatura (a to gorna granica zakresu optymalnej temperatury fermentacji), ale zobaczymy Mimo wszystko uważam te drożdże dobrym rozwiązaniem na lato, bo przy odrobinie wysiłku na chłodzenie fermentora można w miare czyste piwa otrzymywać. Choć ja celowo nie chłodziłem.
 9. 3 tygodnie temu robiłem mały żytnio-amerykanski eksperyment. Tak się złożyło, że nie mogłem fermentować w lodowce tylko musiałem w pokoju. Drożdże zadałem w 18°C ale w otoczeniu bylo 23,5°C. Tydzień temu przelalem na cichą i chmieliłem na zimno amerykanami. Efekt przed chmieleniem był taki, że fajne owocowe estry łączyły sie z cytrusami od chmielu. Dla mnie ekstra. Dzis butelkuje to wieczorem napiszę coś więcej. Drożdże: http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/drozdze-piwowarskie-suche/128-mauribrew-ale.html Generalnie przy temperaturze fermentacji(nie otoczenia!!!) 21-22°C drożdże dają czysty profil.
 10. Racja, racja. Te 10% przez kolegę sugerowane, nie będzie wcale przesadzone!
 11. Okej. Po roku przerwy czas na uwarzenie żytniego ale :]

 12. Nie wiem czy już nie jest po czasie, ale czy jak weźmiesz inne w miarę neutralne piwo i zmieszasz z tym nieudanym eksperymentem to poziom ostrości jest już akceptowalny? Ja bym właśnie próbował uratować w ten sposób. Czyli zrobić kolejną warkę takiego samego piwa tyle, że bez dodatku papryczek i kupażować ze sobą.
 13. Tak spojrzałem na to co napisałem to 400 to za dużo. Tak 200g wydaje mi się OK. Chodziło mi o to, żeby mniej do przerobienia później było. Te 200 g nie zbije pH tak by enzymom przeszkadzało, a zawsze mniej skrobi później do przerobienia. Przy 20% nie powinno być mega kwasu. Robiłem 25% i kwas był subtelny w gotowym piwie, wyczuwalny, ale nie mocno (dla mnie za słabo, choć ja w ogóle bardzo lubię kwaśne rzeczy więc mam lekko zaburzoną percepcję).
 14. Spokojnie 20% zakwaszającego z Weyermanna nie da Ci mega kwasu przy 12°Blg. Radziłbym zacierać na wytrawnie by bardziej ten kwas wyeksponować. Ja bym zrobił tak: Najpierw bym wrzucił z 400g zakwaszającego razem ze wszystkimi słodami ok. godziny w 62-65°C następnie dorzucił resztę zakwaszającego i do negatywnej próby jodowej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.