Skocz do zawartości

pralat

Members
  • Postów

    212
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    pralat otrzymał(a) reputację od Undeath w Browar Monobrew   
    #13 I znów hop! - American Pale Ale #3

    Data warzenia: 23.04.2017r.
     
    Zasyp:
    Słód Pale Ale Strzegom 2,5kg (71% zasypu)
    Słód Monachijski Strzegom 0,4kg (11%)
    Słód Pszeniczny jasny Bestmaltz 0,4kg (11%)
    Słód Zakwaszający Bestmalz 0,2kg (6%)

    Chmiele:
    50g Simcoe 13,1%
     
    Drożdże:
    US-05 
     
    Zacieranie:
    68°C-66°C - 60min
     
    Gotowanie:
    10g Simcoe - 60min
    10g Simcoe - 30min
    30g Simcoe - 5min
     
    Uzyskano ok. 19l brzeczki o ekstrakcie 11°Blg. Brzeczka schłodzona do 25°C, po zadaniu drożdży umieszczona w temperaturze ok. 17°C.
     
    EDIT (24.04.2017r.):
    Na dobę po zadaniu drożdży widoczne wszelkie oznaki fermentacji. Zapach z rurki fermentacyjnej mocno estrowy z nutami truskawki.
     
    EDIT (17.05.2017r.):
    W 23. dniu fermentacji w wiadrze zupełny brak piany. Piwo jednolicie mętne, kolor słomkowy. Ekstrakt na poziomie 2,5°Blg. Przyjemny słodko-chmielowy aromat z lekką nutą zwietrzenia. W smaku przyjemna goryczka odpowiednio balansująca słodycz.
     
    EDIT (22.05.2017r.):
    W 28. dniu fermentacji 18l piwa zabutelkowane z dodatkiem 90g cukru. Ekstrakt na poziomie 2°Blg. Piwo jednolicie zmętnione, słomkowożółte. Aromat słodko-chmielowy bez wykrytej poprzednio nuty zwietrzenia.
     
    EDIT (29.05.2017r.):
    Tydzień po zabutelkowaniu odkapslowanie skutkuje krótkim sykiem i choć piwo nie tworzy w szklance piany, jest już lekko nagazowane - zdecydowanie lżej niż poprzednie warki przy podobnej ilości dodanego cukru po takim czasie, co każe mi sądzić, że sodą kaustyczną i dwutlenkiem chloru pozbyłem się przybierającej na sile infekcji. Piwo ma słomkowożółty kolor i jednolite zmętnienie. Aromat z butelki głównie chmielowy, po przelaniu do szklanki chmielowy z nutą drożdży. W smaku przyjemna słodycz balansowana goryczką zdecydowanie zachęcającą do następnego łyku, całość niesamowicie pijalna - piwo znika ze szkła w niebywałym tempie. Wyczuwalny posmak drożdży, zwłaszcza w ostatnich łykach.
     
    EDIT (05.06.2017r.):
    Po dwóch tygodniach nagazowanie piwa na poziomie brytyjskich ale. Kolor słomkowożółty. Aromat rześki, chmielowy, po ogrzaniu w tle nuta zbożowo-chlebowa. Smak lekki, orzeźwiający, chmielowy. Posmak drożdży zanika. Piwo zdecydowanie udane.
  2. Super!
    pralat przyznał(a) reputację dla Krwawyben w Próba jodowa   
    Panowie, każdy ma swoje poczucie humoru, nie każdemu musi pasować. Tak samo poglądy. Jeśli chcecie pomóc mi w tej sprawie to proszę bardzo, jeśli uważacie mnie za dziecko internetu itp. to zostawcie przemyślenia dla siebie, mnie ani nie za bardzo to porusza, ani nie jest potrzebne. Nie piszę tego ze złośliwości - po prostu nie lubię negatywnych emocji w dyskusji nawet jeśli ktoś inny zadaje bardzo głupie pytanie. Z chęcią skorzystam na przyszłość z Twojej pomocy, lecz nie w takiej formie. Prawda, mogłem podać więcej danych, ale nie podałem.
    Naprawdę dajmy spokój z tego typu kłótniami
  3. Super!
    pralat otrzymał(a) reputację od bart3q w Piwny depozyt - Wrocław   
    I właśnie dlatego uważam, że każdy kto dokonuje wymiany bezwzględnie powinien tutaj postować zaktualizowany stan depozytu, tak, jak zaczęliśmy już to robić powyżej. Dzięki temu, kiedy nastąpi jakaś wymiana bez wzmianki o niej tutaj, będzie można po kolejnej aktualizacji wnioskować co stało się z tymi piwami, które zniknęły (bo za nie pojawią się inne).
  4. Super!
    pralat otrzymał(a) reputację od Ferguson w 13.10.2013 Spotkanie organizacyjne grupy operacyjnej „Wrocław”.   
    Nie będę, w ZUP można kupić piwo . Nie wiem, wydaje mi się to trochę niestosowne, że Niedźwiedź i ekipa udostępniają nam salkę żebyśmy się spotkali porozmawiać, a my przyniesiemy swoje piwa zamiast kupić ichniejsze. To co innego niż nasze spotkania degustacyjne.
  5. Super!
    pralat przyznał(a) reputację dla korzen16 w Piwny depozyt   
    chodzi mi o to, że posiadanie oryginalnie zapakowanego towaru na zapleczy nie jest jednoznaczne z jego sprzedażą. OK więc ktoś znalazł trzy opakowania aspiryny rozpuszczalnej na parapecie w pomieszczeniu socjalnym - nie oznacza to przecież że handlujesz lekami.
    PS no chyba że stoją tam dwa pełniutkie kartony ..... wtedy rzecz ma się inaczej
     
     
     
    Zawsze należy żądać podstawy prawnej dla wymagań i nie dać się
  6. Super!
    pralat przyznał(a) reputację dla krtex w Amber Ale - ocena receptury   
    Wydłużyłbym czas zacierania do 90 minut. Nie zaszkodzi, a wydajność będzie lepsza:)
     
    Przy okazji poczytaj sobie o zacieraniu jednotemperaturowym:
    http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wp%C5%82yw_poszczeg%C3%B3lnych_czynnik%C3%B3w_na_fermentowalno%C5%9B%C4%87_brzeczki_i_wydajno%C5%9B%C4%87
    http://www.piwo.org/topic/3631-zacieranie-jednotemperaturowe-wplyw-parametrow/
  7. Super!
    pralat przyznał(a) reputację dla Rafek00 w English Brown Ale - prośba o pomoc w doprecyzowaniu składników   
    Polecam tak na marginesie tą tabelkę zamiany słodów, którą ktoś kiedyś wrzucił, a ja zapisałem w zakładkach i korzystam http://www.kotmf.com...s/maltnames.php
  8. Super!
    pralat otrzymał(a) reputację od Pan Zazak w Browar Monobrew   
    #3 Wywczas - Pacific Summer Ale
     
    Data warzenia: 20.07.2013r.
     
    Tegoroczny urlop spędzę co prawda pośród chłodów północy, ale wakacyjne piwo i tak wypadało uwarzyć chociażby dlatego, że po powrocie do upałów będę potrzebował go dwa razy bardziej. Jaki był plan? Lekkie, orzeźwiające, aromatyczne piwo.
     
    Zasyp:
    Słód Pale Ale Strzegom - 4kg
    Słód Caramel Pils Bestmalz - 0,5kg
    Słód Carahell Weyermann - 0,5kg
     
    Chmiele:
     
    Wakatu 7,4% 100g
    Summer 6,1% 50g
     
    Drożdże:
    US-05
     
    Zakładałem uzyskanie 25l brzeczki o ekstrakcie około 12°Blg.
     
    Zacieranie:
    62°C - 30min.
    72°C - 20min.
    76°C - 10 min. (mash out)
     
    Chmielenie:
    Wakatu 30g - 60min.
    Wakatu 20g - 40min.
    Wakatu 15g - 15min.
    Summer 15g - 15min.
    Wakatu 10g - 0min.
    Summer 10g - 0min.
     
    Tym sposobem udało się otrzymać 20l brzeczki o ekstrakcie 13°Blg. Trochę mniej objętościowo niż zakładałem, ale przerwałem wysładzanie, gdy zobaczyłem 3°Blg. Jak się później okazało, była to wina wysokiej temperatury i ostatecznie wyszło więcej stopni Blg niż planowałem, przy mniejszej objętości - trudno. Po rehydracji dodałem drożdże. Zobaczymy co z tego będzie.
     
    EDIT (28.07.2013r.):
    Po tygodniu zlałem piwo znad osadu na cichą fermentację i dodałem po 25g chmielu Summer i Wakatu - tych samych, które użyłem do gotowania.
     
    EDIT (05.08.2013r.):
    Po kolejnym tygodniu zabutelkowałem piwo. Jest dość aromatyczne, widać wyraźny efekt chmielenia na zimno. Mam jednak nadzieję, że aromaty się jeszcze poukładają. Dodałem 135g cukru do refermentacji. O dziwo wyszło mi tylko 35 butelek, a więc aż 2,5l uciekło razem z gęstwą w fermentorze i z chmielinami w drugim fermentorze. Ilość cukru obliczyłem zakładając 20 litrów, więc mam obawy, że piwo będzie przegazowane. Areometr wskazał lekko ponad 2°Blg przy temperaturze 26°C. Przy pomocy tego kalkulatora obliczyłem, że końcowa zawartość cukru to ok. 2,5°Blg. To dość głębokie odfermentowanie jak na drożdże US-05, co jest zapewne zasługą wysokiej temperatury fermentacji (ok. 23-24°C). Póki co zostawiam piwo w spokoju i wyjeżdżam na miesiąc.
     
    EDIT (03.09.2013r.):
    Przekonany, że piwo jest przegazowane, pierwszą butelkę porządnie schłodziłem i otworzyłem nad zlewem. Ku mojemu zdziwieniu piwo wydało jedynie syk i nie miało najmniejszego zamiaru wyemigrować z butelki. Po przelaniu do szkła wytworzyła się obfita, biała, drobnopęcherzykowa i sztywna piana o konsystencji ubitej śmietany, która po pewnym czasie zredukowała się do kożuszka obecnego do końca konsumpcji. Piwo jest jednolicie mętne, a jego kolor oceniłbym jako słomkowożółty, wpadający bardzo delikatnie w bursztyn. Zarówno z butelki, jak i ze sniftera wydobywa się intensywny aromat chmielu z ledwo wyczuwalnym niechcianym pierwiastkiem, który moim zdaniem wynika z fermentacji w wysokiej temperaturze. W smaku piwo jest mocno wytrawne, a więc zacieranie w dwóch temperaturach przyniosło efekt. Brak mocnych akcentów słodowych zwraca uwagę na elementy smaku pochodzące z chmielu - zdecydowanie czuć owoce tropikalne, jednak nie cytrusy, jak w przypadku chmieli amarykańskich, a inne, których nie potrafię zidentyfikować. Może faktycznie jest to marakuja, którą często wymienia się opisując smak chmieli pacyficznych. Goryczka jest na odpowiednim poziomie. Podobnie jest z nagazowaniem, o które tak się bałem.
     
    Moje uczucia co do tego piwa nie są tak ekstremalnie pozytywne jak te, które wzbudził No to hop!, co nie zmienia faktu, że jestem z niego bardzo zadowolony. Wszystko poszło zgodnie z planem i Wywczas jest lekkim, orzeźwiającym piwem na lato.
     
    EDIT (30.09.2013r.):
    Po kolejnym miesiącu leżakowania w piwnicy piwo jest już mocno przegazowane. Zaskakuje mnie trochę fakt, że po takim czasie piwo wciąż refermentuje. Wysycenie jest już tak wysokie, że bąbelkom zdarza się poderwać drożdże z dna (które notabene za nic w świecie nie chcą się zbić). Praktycznie niewyczuwalne są już akcenty pochodzące z pacyficznych chmieli, za to pojawił się lekki, niepokojący aromat kanalizy.
     
    EDIT (09.10.2013r.):
    Znienacka trafiłem na najlepszy dotychczas egzemplarz Wywczasu. Piwo było niemal idealnie klarowne, bardzo aromatyczne i smaczne. Przy następnym rozlewie spróbuję przyłożyć się bardziej do porządnego wymieszania piwa z syropem cukrowym i umycia butelek. Załączam zdjęcie tego egzemplarza.


  9. Super!
    pralat otrzymał(a) reputację od Quentin w Pierwsze IPA - da się? -edit- dało się ;)   
    Na Twoim miejscu dodałbym całe 300g ekstraktu. To ma być IPA - za dużo ekstraktu nie będzie . Osiągniesz w ten sposób pewnie jakieś 14-15Blg. Moim zdaniem zużyć cały Twój ekstrakt w ten sposób, a refermentować cukrem - to na prawdę nic nie zmienia przy refermentacji.
     
    Co do gotowania - zależy w jakim celu chcesz dochmielać tego kita. Jeśli na aromat, wówczas 0min to nie za mało. Wrzuć też część na cichą i zrezygnuj z woreczka. Raz tylko użyłem takiego do chmielenia na zimno - za nic w świecie nie chciał iść na dno, tylko pływał po powierzchni. Wrzuć granulat bezpośrednio do piwa. Jeśli chcesz dochmielać na goryczkę, co moim zdaniem powinieneś zrobić, bo ta z kita może nie być wystarczająca, to wrzuć z 10g chociaż na pół godziny gotowania.
     
    Poczytaj w moich zapiskach o mojej pierwszej warce - też IPA z puszki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.