Jump to content

r2less

Members
 • Content Count

  77
 • Joined

 • Last visited


Reputation Activity

 1. Like
  r2less got a reaction from Pessos in Fermentis Safale S-04   
  Fermetowalem nimi Polskie Ale. Temperatura skoczyła mi na początku do 24C, schłodziłem do 18, ale po pierwszym dniu było już pozamiatane. Nie tak to piwo miało wyglądać, ale estry, w połączeniu z dużą ilością chmielu na aromat, wyszły całkiem przyjemne - wg. nie wtajemniczonych degustatorów piwo jest "takie ...owocowe?!".
 2. Like
  r2less got a reaction from jsslash in Dezynfekcja clo2 a smak piwa   
  Cóż. Powyższa dyskusja skłania mnie do wniosku, że chlor piwu nie robi.
 3. Like
  r2less reacted to Undeath in Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.   
  Ostatnio zauważyłem, że wielu nowych piwowarów ma problem z ogarnięciem tematu dezynfekcji pojemników fermentacyjnych oraz odnalezieniem informacji na temat najpopularniejszej chemii dla piwowarów, to też skłoniło mnie do zebrania tej wiedzy, mam nadzieje, że w umiejętny sposób i komuś to pomoże. Uwagi mile widziane.

  Zacznę od definicji, niestety suchej teorii nie da się obejść, potem opiszę procesy mycia i dezynfekcji oraz najczęściej stosowane w nich środki chemiczne. W starszych artykułach, coder opisał problem dezynfekcji i od tego czasu wiele się nie zmieniło, jedynie piwowarzy nabyli więcej doświadczenia w kwestii chemii do dezynfekowania i mycia, która kiedyś była trudno dostępna. (link 1 i link 2). Jak wcześniej wspomniałem pewne metody są niezmienne, a w tym artykule głównie zajmę się chemią piwowarską i odkażaniem pojemników fermentacyjnych, mycie i odkażanie butelek jest już opisane wielokrotnie w innych opracowaniach, jednak część tych środków, które tu opiszę, można bez problemu stosować do butelek.

  Więc co to jest dezynfekcja?

  Dezynfekcja definiowana jest, jako proces polegający na zabiciu wszystkich form wegetatywnych mikroorganizmów (bez przetrwalników i wirusów). Mylona często jest z sterylizacją, która polega na całkowitym wyjałowieniu powierzchni z bakterii i wirusów (łącznie z przetrwalnikami). Ogólnie w piwowarstwie, wszystko, co dotyka brzeczki lub młodego piwa, począwszy od wyłączenia palników i schłodzenia brzeczki po gotowaniu, aż do konsumpcji powinno być zdezynfekowane. Dlaczego prawidłowa dezynfekcja sprzętu jest tak ważna? W warunkach domowych nie jest możliwe wyjałowienie całkowite sprzętu (fermentorów), jedynie poszczególnych elementów, np. w szybkowarze (ten sposób jest opisany w artykule zalinkowanym powyżej). Natomiast dążymy do tego by dać jak największe szanse na prawidłowy rozwój drożdży, a przetrzebiamy populację bakterii, po to by nasze robaczki zdominowały środowisko i zdusiły "w zarodku" infekcję.

  Przygotowanie sprzętu i pojemników fermentacyjnych do kontaktu z brzeczką, zawsze składa się z dwóch
  etapów, czyli mycia-czyszczenia sprzętu, oraz dezynfekcji. Zaznaczę też tutaj, że wrzątek jest najgorszą formą mycia i dezynfekcji, właściwie nie działa on na bakterie i dzikie drożdże, równie dobrze można nalać wody z kranu, osiągniemy ten sam efekt!

  Mycie i czyszczenie:

  Są różne sposoby czyszczenia sprzętu, na początek musimy oczywiście wypłukać fermentor z pozostałości drożdży i przemyć go ciepłą wodą (gąbka plus płyn do naczyń), a następnie przepłukać go dokładnie. Niestety na tym się nie kończy proces mycia sprzętu, z czasem i kolejnymi warkami sprzęt zaczyna się zużywać, wewnątrz fermentorów powstają liczne rysy i mają one wiele zakamarków, gdzie mogą się rozwinąć bakterie, albo zalegać dzikie drożdże i pleśnie, nie jest to widoczne gołym okiem, więc możemy sobie nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Teoretycznie powinno się kontrolować sprzęt czy nie posiada on za dużo zadrapań, odbarwień albo innych widocznych uszkodzeń, a zużyty przeznaczyć na inne cele, natomiast wężyki igielitowe i silikonowe, co jakiś czas wymienić na nowe (choć część osób pewnie powie, że od 5 lat używa ten sam, ja uważam, że jest to rzecz tak tania i dlatego warto ją od czasu do czasu wymienić).
  Przechodzimy do chemii, która nam pomoże dokładnie wyczyścić fermentor.

  Wybielacz - Podchloryn sodu:

  Na początek wybrałem wybielacz, znany i stosowany w wielu działach przemysłu, do piwowarstwa nadaje się jego czysta forma, bez jakichś dodatkowych zapachów (marki np. ACE albo Bielinka, która jest tańsza i ma więcej chloru), ale jest to mało popularny środek, przy którym trzeba zachować szczególną ostrożność. Wybielacz jest silnie bakteriobójczy za sprawą podchlorynu sodu, który też możemy kupić w czystej formie. Czym jest podchloryn (trochę teorii) i jakie ma właściwości? (informacje zaczerpnięte z karty produktu):

  Nazwa chemiczna: chloran(l) sodu. Inne nazwy: wodny roztwór chloranu (l) sodu, wodny roztwór podchlorynu sodowego, sól sodowa kwasu podchlorawego (chlorowego(I)).

  Wzór chemiczny: NaOCl

  Zastosowanie:
  · mycie i dezynfekcja pomieszczeń, powierzchni i urządzeń (mających również kontakt z żywnością)
  · dezynfekcja i uzdatnianie wody przeznaczonej do spożycia i na cele gospodarcze (baseny, ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, wodociągi, oczyszczalnie ścieków, do zwalczania życia biologicznego w układach wody chłodniczej)
  · dezynfekcja instalacji przemysłowych, maszyn (m.in. sprzętu mleczarskiego)
  · wybielacz (m.in. w przemyśle papierniczym i włókienniczym)
  · dezynfekcja armatury sanitarnej, umywalek, muszli klozetowych, pisuarów oraz innych urządzeń sanitarnych
  · substancja odkażająca w różnych gałęziach przemysłu

  Substancja przeznaczona wyłącznie do zastosowań profesjonalnych z zachowaniem szczególnej ostrożności.

  Jak stosować:


  Legenda:
  B - bakteriobójczy, Tbc - prątkobójczy (prątki gruźlicy), F - grzybobójczy, V – wirusobójczy

  Własności:

  · Substancja żrąca powodująca oparzenia
  · Nieorganiczny związek chemiczny jest niepalną, przeźroczystą cieczą o żółtej barwie i swoistym, drażniącym błony śluzowe zapachu. Reaguje z kwasami z wydzieleniem chloru
  · Gęstość: 1200-1300 kg/m3 w temp. 20°C

  Karta charakterystyki

  W praktyce podchloryn znajduje zastosowanie głównie do pojemników fermentacyjnych do mycia, choć też posiada właściwości dezynfekcyjne, niestety nie przydatne do piwowarstwa, ponieważ po użyciu trzeba go dokładnie wypłukać i wywietrzyć (ze względu na mocny chlorowy zapach). Jak widać z powyższego opisu środek ten jest bardzo skuteczny, jednak zawsze musimy pamiętać, aby przy jego użyciu nosić rękawice ochronne, okulary a także ubrania robocze. Koszt podchlorynu w czystej formie to 85-100 zł za 25 kg.

  NaOH - soda kaustyczna (ług sodowy):

  Bardziej popularnym środkiem wśród piwowarów jest soda kaustyczna, i jak to ktoś napisał "wszystkie drogi piwowara prędzej czy później prowadzą do NaOH". Niestety prawda jest taka, że dopiero kiedy przydarzy się nam infekcja zaczynamy interesować się tym środkiem, mimo, że na co dzień używamy go do przepychania rur w postaci popularnego kreta. Ale czym dokładnie jest soda kaustyczna? Ma on wiele zastosowań, jednakże najbardziej nas piwowarów interesują jego właściwości zmydlające.

  Charakterystyka:

  W naturalnej formie wodorotlenek sodowy jest białym lub bezbarwnym ciałem stałym rozpływającym się w powietrzu. Substancja ta nie ma zapachu. W przemyśle i handlu występuje pod nazwami: wodorotlenek sodowy, soda żrąca, soda kaustyczna, kaustyk. Stosowany jest w postaci roztworów wodnych, wodno-alkoholowych i alkoholowych.
  Taki roztwór nosi nazwę ługu sodowego. Rozpuszczaniu wodorotlenku sodowego w wodzie towarzyszy wydzielanie dużej ilości ciepła. Ług sodowy atakuje metale, takie jak: cyna, cynk i glin. W wyniku reakcji powstaje wodór, który z powietrzem tworzy mieszaninę wybuchową.

  Zastosowanie:

  Wodorotlenek sodu należy do podstawowych surowców chemicznych i znalazł zastosowanie niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu. Stosowany jest zarówno, jako surowiec (nośnik sodu) w różnego rodzaju syntezach do produkcji jonowych środków powierzchniowo czynnych, w przemyśle farmaceutycznym (m.in. przy produkcji polopiryny, kwasu salicylowego, sulfaniloamidów), do otrzymywania aluminium z przerobu boksytów, do otrzymywania szkła wodnego z krzemionki, przy produkcji tłuszczów i mydeł oraz w wielu innych syntezach organicznych i nieorganicznych.
  Wodorotlenek sodu jest dobrym środkiem odkażającym, wywołuje pęcznienie białek osoczowych, zmydla tłuszcz i wiąże cząsteczki zanieczyszczeń, a więc dodatkowo działa czyszcząco.
  Tyle teorii, w praktyce w mocnych stężeniach jest to substancja niebezpieczna dla organizmu, może powodować oparzenia chemiczne, jeżeli się dostanie do oczu - trwałą ślepotę, natomiast połknięta lepiej żebyście tego nie wiedzieli! Podchodzimy do niej bez strachu: zwykłe rękawiczki gumowe i okulary ochronne wystarczą, ewentualnie ubranie robocze. Sodę kaustyczną łatwo dezaktywować za pomocą kwasu, który trzeba zastosować nawet jeśli nie widać wyraźnego oparzenia, ponieważ może ona dopiero po pewnym czasie ukazać zniszczenia skórze (dalej działa po przemyciu wodą). Dlaczego o tym piszę i straszę? Po to, by nie było niepotrzebnych wypadków i oskarżeń, pamiętajcie to są silne środki i do każdego trzeba podchodzić ostrożnie, nie bez przyczyny nazywamy to chemią.

  Karta charakterystyki

  Gdzie kupić NaOH?

  Tak jak wspominałem, jego śladowe ilości znajdziecie w krecie, w innych środkach może być go więcej, jednak jego stężenie w tych produktach nie przekracza 30%. Na znanym serwisie aukcyjnym znajdziecie mnóstwo pozycji z czystą sodą w postaci granulek i płatków. Ja przetestowałem granulki, zakupiłem sobie zapas 25 kg, jestem z niej bardzo zadowolony, dobrze się przechowuje. Koszt czystej sody kaustycznej waha się od 80-120 zł za 25 kg, za kilogram zapłacicie nie więcej niż 10 zł. Do przechowywania większych ilości niezbędne są odpowiednie warunki, aby soda nie wyciągała wody z powietrza i się nie rozpuściła się z czasem, może wtedy stracić swoje właściwości.

  Jak stosować sodę kaustyczną?

  Do celów piwowarskich stosujemy stężenia 3-4%, czyli na 1 litr wody 30 gram sody (najwygodniejszą ilością są 3-4 litry). Pamiętać należy, że zawsze, ale to zawsze, sypiemy NaOH do wody, a nie odwrotnie. Do czyszczonego fermentora z roztworem możemy wrzucić wężyki i rurki oraz inny sprzęt, który ma kontakt z brzeczką lub młodym piwem. Przy kontakcie z wodą wydziela się energia cieplna, trzeba więc szczególnie uważać przy używaniu gorącej wody, bo roztwór zaczyna kipieć, pryskać i mocno parować. Staramy się, aby rozpuszczona soda - ług sodowy miał kontakt z całą powierzchnią czyszczoną, przez minimum 30 minut. Roztwór ten można stosować wiele razy i przelewać z fermentora do fermentora (zachowując ostrożność). Przestaje on być aktywny, gdy nie będzie już śliski – sprawdzamy np. trąc palec o palec z kropelką roztworu. Po rozprowadzeniu NaOH na powierzchni fermentora, należy go dokładnie spłukać (stosuję już sprawdzony sposób: spłukuję dwa razy ciepłą i raz zimną wodą). Dla bezpieczeństwa należy go dezaktywować, za pomocą kwasku cytrynowego, jeżeli jednak stosujemy kwasowe środki do dezynfekcji (ClO2, Piro, Starsan) nie ma takiej konieczności. Oczywiście można zalać cały fermentor słabszym roztworem i tak zostawić, to też działa, ale nie jest to ekonomiczne.
   
  Jak zdezaktywować sodę kaustyczną?
   
  Po przepłukaniu wodą fermentora, musimy zdezaktywować NaOH, którego resztki mogą zalegać w nim. Pierwszy sposób to przelanie kilkudziesięcioma litrami wody wiadra. Z czasem stężenie NaOH będzie bliskie 0 i nie będzie reagowało z niczym. Zasadę dezaktywujemy kwasem. W naszym przypadku nadają się środki dezynfekujące, o kwaśnym pH: Starsan, desprej oraz ClO2. Jeżeli używamy tych trzech specyfików nie potrzeba dodatkowo dezaktywować NaOH. Stosujemy standardową dawkę dla danego preparatu. Natomiast w przypadku środków (OXI, pirosiarczyn), których odczyny są zasadowe lub neutralne, fermentor dobrze przepłukać wodą z kwaskiem cytrynowym. Jakie stężenie takiego kwasku? Około 10-20 g (1 paczka) na 1 litr wody. I analogicznie do mycia wiadra NaOH, potrząsamy nim tak by rozprowadzić po całej powierzchni. Po operacji spłukujemy ponownie wodą. Do dezaktywacji można użyć też kwas mlekowy i fosforowy, stosowane często w piwowarstwie. Obniżamy pH wody do 3-4 i tak samo jak z kwaskiem cytrynowym przemywamy wiadro. 
   
  Uwagi: Płukanie Starsanem powoduje podnoszenie jego pH - po 2-3 razach może przekroczyć 3pH co jest równoznaczne z jego dezaktywacją. Mocniejsze stężenia kwasów nic nie zmienią NaOH zostanie i tak zdezaktywowane, a my stracimy więcej surowca.
   
  PBW- Powdered Brewery Wash

  Stosunkowo nowy w Polsce środek do mycia sprzętu. Został on stworzony specjalnie dla piwowarów domowych do czyszczenia sprzętu. Stosowany na początku głównie przez browary, w Ameryce powoli zdobył popularność browarach domowych. Głównym plusem tego środka jest to, że dociera we wszystkie zakamarki bez potrzeby szorowania. Do tego, w przeciwieństwie do sody i podchlorynu, jest przyjazny zarówno dla nas jak i dla środowiska, nie jest żrący, nie powoduje podrażnień i nie trzeba przy nim zakładać okularów ochronnych i rękawiczek gumowych. Jego stosunkowo wysoka cena może jednak dla niektórych z nas okazać się minusem. Kosztuje on 60 zł za kilogram.

  Karta charakterystyki w języku angielskim

  Zastosowanie: 30g - 90 g na 5 litrów wody (1-3 oz na galon wody), kontakt z powierzchnią mytą nie krótszy niż 30 minut. PBW należy dokładnie spłukać, dwu krotne przemycie wodą wystarcza. Więcej informacji o tym środku nie posiadam, jestem w trakcie jego testów.  Dezynfekcja:

  Myślę, że wyczerpująco omówiłem mycie fermentorów, przejdziemy zatem do dezynfekcji. Po dokładnym czyszczeniu wiadra musimy zdezynfekować powierzchnie, czyli zabezpieczyć ją przed bakteriami. Oto najpopularniejsze środki dezynfekujące, których stosowanie zalecają piwowarzy:

  Pirosiarczyn sodu/potasu (nazywany potocznie piro)

  Pirosiarczyn sodu to biały krystaliczny proszek, dobrze rozpuszczalny w wodzie. Główne zastosowanie ma w winiarstwie: konserwowanie wina, do stabilizacji nastawów i win, napojów fermentowanych, owocowych, soków surowych i miodów pitnych, również znajduje zastosowanie w dezynfekcji oraz w piwowarstwie. Pirosiarczyn sodu używany jest także w przetwórstwie owocowo - warzywnym. Działa hamująco na rozwój pleśni i bakterii, słabiej na drożdże. Jednak przedawkowany może wstrzymać fermentację i być wyczuwalny w smaku piwa. Piro jest środkiem drażliwym, powoduje duszności przy oddychaniu, z tego powodu przestaje być popularny w piwowarstwie. Pirosiarczyn działa kontaktowo i oparami, a czynnikiem biobójczym jest gazowy SO2. W piwowarstwie, przy odkażaniu sprzętu interesują nas głównie opary. Piro kupimy w każdym sklepie z akcesoriami do wina, a większe ilości przez internet w sklepach piwowarskich i serwisie aukcyjnym, koszt jego to 15 zł za kilogram.

  Karta charakterystyki

  Zastosowanie: Stosować w formie 2% roztworu (20 g pirosiarczynu na 1 litr wody, nie musi być ciepła, lepiej rozpuszcza się w zimnej. Przepłukać roztworem lub rozpylić wewnątrz butelki przy pomocy sterylizatorów mechanicznych. Butelki odstawić do osuszenia. Chcąc przyspieszyć jego działanie można dodać kwasku cytrynowego. Nie trzeba go spłukiwać. Minusem tego środka jest brak działania jego w niskich stężeniach na dzikie drożdże, które są też częstym powodem zakażeń, a także bardzo intensywny zapach. Nadaje się do butelek, ale ze względu na zapach używać należy go w przewietrznych pomieszczeniach i starać się nie oddychać oparami.

  Nadwęglan Sodu - OXI

  Ze względu na brak zapachu, szybkie odkażenie, brak potrzeby płukania, a także jego wydajność, stał się jednym z najpopularniejszych środków dezynfekcyjnych. Czysty nadwęglan sodu (w postaci granulek), możemy kupić tak samo jak sodę kaustyczną i większość środków chemicznych na najpopularniejszym serwisie aukcyjnym. Jego cena to około 15 zł za kilogram.

  Dawkowanie i zasada działania:

  Granulki, które w kontakcie z wodą uwalniają nadtlenek wodoru (wodę utlenioną), idealnie dezynfekując powierzchnię. Środek czynny popularnego OXI, który można kupić marketach (OXI zawiera jednak dość małe stężenie nadwęglanu). W małych stężeniach (jak niżej), nie wymaga płukania, w wyższych należy lekko spłukać sprzęt bieżącą wodą. Sprzedawcy często też dodają adnotacje: "UWAGA: Środek silnie utleniający, zachować ostrożność. Nie dodawać do innych środków dezynfekcyjnych". Można go stosować do dezynfekcji sprzętu jak i butelek.
  Stosujemy go 3-4g na litr wody. Choć jest to rzecz dyskusyjna, którą bardzo dobrze objaśnił kolega Leszcz007 w temacie o Nadwęglanie sodu:
  Pozwolę sobie zacytować to tutaj:
   
   


  Karta charakterystyki

  Myślę, że to wyczerpuje temat OXI.

  ClO2 (dwu(di)tlenek chloru)

  O ClO2 znajdziemy dużo informacji w Internecie, jest to środek o szerokim zastosowaniu, bardzo przydatny i popularny w piwowarstwie. Uważa się go za jeden z najskuteczniejszych środków do dezynfekcji. Dokładne informacje o nim znajdzie w tych linkach z stron producentów: Lenntech i Mexeo.

  Co to jest ten dwutlenek chloru i jak działa?

  Dwutlenek chloru to utleniający biocyd i toksyna metaboliczna. Oznacza to, że dwutlenek chloru zabija mikroorganizmy poprzez zakłócenie procesu transportu składników odżywczych przez ich ściany komórkowe, a nie przez zakłócenie procesów metabolicznych. Dwutlenek chloru przenika przez ścianę komórkową komórek bakterii i wchodzi w reakcję ze znajdującymi się w cytoplazmie aminokwasami, powodując śmierć organizmu. Pozwala to na stosowanie dwutlenku chloru w sposób ciągły bez konieczności zmiany środka bakteriobójczego. Z biocydów utleniających, dwutlenek chloru jest najbardziej selektywnym utleniaczem. Zarówno ozon jaki i chlor są znacznie bardziej reaktywne niż dwutlenek chloru i są zużywane przez większość związków organicznych. Dwutlenek chloru natomiast reaguje jedynie ze zredukowanymi związkami siarki, aminami drugiego i trzeciego rzędu oraz innymi mocno zredukowanymi i reaktywnymi związkami organicznymi. To pozwala na zastosowanie znacznie mniejszych dawek dwutlenku chloru, aby osiągnąć bardziej stabilne pozostałości niż w przypadku chloru lub ozonu. Dwutlenek chloru, jeśli odpowiednio zastosowany, może być w sposób skuteczny użyty przy znacznie większym ładunku materii organicznej niż ozon czy chlor. Wynika to z jego lepszej selektywności.

  Gdzie kupić i jak stosować:

  Tak jak poprzednie środki chemiczne kupimy go na serwisie aukcyjnym, a także w sklepach piwowarskich. Cena jego to 36 zł za litr ClO2 + litr aktywatora. Pozwala to na przygotowanie 250 litrów roztworu roboczego(średnio na warkę 20 l potrzebujemy 0,5l tego roztworu, co świadczy o jego wydajności). Dokładna instrukcja w linku jest bardzo przejrzysta: Ulotka Armex 5

  Jak to wygląda w praktyce (specjalnie pomijam tu stężenia, są one w ulotce jak ktoś potrzebuje), używam ClO2 od dłuższego czasu, zawsze w szafce mam rozrobione w plastikowym pojemniku pół litra roztworu aktywnego (RA), robię go za pomocą 20 ml ClO2, następnie dopełniam to wodą do 400 ml, dodaję aktywatora 20 ml, i dopełniam do 0,5 litra - tak przygotowany roztwór aktywuje się w przeciągu doby. Do rozwadniania ClO2 najlepiej używać zimnej wody, chlor rozpuszcza się w niej lepiej. Zwrócić uwagę należy również na pojemnik, w którym będzie przetrzymywany RA, ponieważ degraduje on plastik i powoduje jego pękanie oraz kruszenie, najlepiej nabyć pojemnik o grubych ściankach. Nie stosować słoików, bo chlor wyżera metale i zniszczy wam pokrywkę. RA następnie rozrabia się do roztwóru roboczego (RR), nalewam 50 ml do atomizera półlitrowego (trzeba zwrócić też uwagę żeby był do chemii i nie miał metalowych części) i dolewam wody, mieszam i zaczynam rozpryskiwać po fermentorze. ClO2 potrzebuje około 5 minut do całkowitej dezynfekcji, nie trzeba go spłukiwać, chlor się ulatnia, zostaje sama woda, którą można wylać. Roztwór roboczy jest jednokrotnego użytku. Można też rozrobić w wiadrze RR około litra, zamknąć szczelnie wiadro i zamieszać tak by dezynfekować dokładnie jego powierzchnię. Ogólnie można stosować go do wszystkiego od szybkiej dezynfekcji sprzętu, po butelki, niestety nie nadaje się, do kegów i metalowych układów (może powodować ich korozję, choć krótki kontakt nie zaszkodzi i jest często stosowany w browarach). Jednym z większych minusów tego środka jest zapach: mocny chlorowy basenowy. Niektóre osoby, nie znoszą tego zapachu, ale można się do niego przyzwyczaić.

  Poniższe informacje/ opinia przekonały mnie ostatecznie do stosowania tego środka, którego używam na co dzień w browarze domowym:
  " Kiedy porównamy go do innych środków - konkurować z nim może jedynie ozon, którego jednak nie można używać w wielu sytuacjach. Jest to bardzo skuteczny środek biologicznie czynny już przy stężeniach tak niskich jak 0,1 ppm i w szerokim zakresie pH." Odkąd go stosuje nie miałem infekcji!

  Karta charakterystyki

  Więcej o tym środku przeczytacie w linkach podanych na początku opisu.

  StarSan

  Kolejna z Amerykańskich nowości na rynku, tak jak PBW Starsan jest środkiem specjalnie stworzonym dla piwowarów domowych. Jest to mocno pieniący środek dezynfekujący. Wymagany jest tylko 60 sekundowy kontakt z czyszczoną powierzchnią, a w kontakcie z brzeczką zamienia się w pożywkę dla drożdży. Przeciwdziała osadzeniu się kamienia i korozji. Nie należy go stosować na miękkie metale i w systemach CIP. Jest to środek bezwonny i ekologiczny, można go używać wiele razy. Działa na bazie kwasu fosforowego. Posiada szerokie zastosowanie od butelek i kegów po dezynfekcję fermentorów i sprzętu.

  Karta charakterystyki

  Gdzie kupić i jak stosować:

  Jest to nowość na naszym rynku, dość trudno dostępny - mają go nieliczne sklepy piwowarskie i to w małych butelkach 118 ml. Koszt jednej takiej butelki w Polsce to 28 zł. Jest on bardzo wydajny wystarcza na 80 litrów środka aktywnego, który może zostać wielokrotnie użyty. Stosowanie: 7,5 ml Starsanu na 5 litrów wody. Najlepiej stosować wodę destylowaną, wtedy zachowuje swoje właściwości najdłużej. Tak jak ClO2 można go stosować za pomocą atomizera, wytwarzając pianę na powierzchni, która jest czynnikiem dezynfekującym lub nalać go do wiadra, zamknąć i mocno potrząsać (do spienienia). Innym sposobem jest również nakładanie go gąbką na odkażane powierzchnie. Po 60 sekundach działania piany, można go przelać do następnego naczynia/fermentora. Nie wymaga spłukiwania. Starsan przestaje być aktywny, jeżeli jego pH wzrośnie powyżej 3 i mocno się zmętni.

  Izopropanol -Alkohol izopropanolowy

  Stosowany w laboratoriach do szybkiej dezynfekcji powierzchni. W piwowarstwie środek ten jest mało popularny, głównie ze względu na cenę - 10 zł za litr (na warkę idzie około 200 ml). Czym jest ten środek? Nazwa chemiczna: propan-2-ol, alkohol izopropylowy. Wzór chemiczny:(CH3)2CHOH.
  Jest to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. Jest najprostszym alkoholem drugorzędowym. Ma jeden izomer podstawnikowy, propan-1-ol. 70% wodny roztwór stosowany jest jako płyn antyseptyczny. Ze względu na to, że izopropanol jest obojętny dla większości powszechnie używanych tworzyw sztucznych, dostępne są jego różne preparaty do zastosowania technicznego. Stosujemy go bez rozcieńczania, rozpryskując po dezynfekowanej powierzchni atomizerem, nie trzeba go spłukiwać w ciągu kilku minut sam wyparowuje.

  Karta charakterystyki


  Jest jeszcze kilka innych środków, ale bardzo mało popularnych typu desprej - niestety ze względu na swoją cenę i małą wydajność zostały szybko wyparte przez bardziej efektywne środki. Wspomnę tu jeszcze o ozonowaniu: jest to najskuteczniejszy sposób na dezynfekcję, niestety nie znajduje on zastosowania w piwowarstwie, ponieważ jest to bardzo drogi sposób (sprzęt) oraz ma wiele wad (powoduje korozję sprzętu, a przy złym użyciu oksydację piwa). Jeszcze innym sposobem są lampy UV, ale stosuje je się głównie przy odkażaniu pomieszczeń. Niestety nie orientuję się, czy udałoby się użyć ich do dezynfekcji sprzętu piw.  Mam nadzieję, że w pełni oddałem zastosowanie, wady i zalety każdego środka oraz porady dotyczące ich użytkowania. Nie namawiam do stosowania konkretnego zestawu środków, bo co piwowar to metoda, oraz inny sprzęt i sposób warzenia. Każdy musi dostosować chemię pod siebie, bez niej nie uda się uwarzyć bardzo dobrego piwa, czego każdemu życzę. Artykuł skierowany jest głównie do młodych piwowarów, którzy dopiero się uczą. Zdaję sobie sprawę z tego, że poszczególne środki do dezynfekcji przedstawiłem ogólnie, jednak moją intencją było zebranie w jednym artykule najważniejszych informacji. Mam nadzieję, że nikt nie żałuje kilku chwil spędzonych przy tej zajmującej piwowarów lekturze
 4. Like
  r2less reacted to HumanistaNG in Najważniejszy dzień mojego domowego browaru   
  W sumie od razu wiedziałem, że będę warzył na poważnie. Dlatego od razu kupiłem gar o pojemności 50 litrów oraz zacząłem od zacierania zamiast puszek czy ekstraktów. BrewKit wziąłem tylko dlatego, że był w zestawie startowym w BA.
   
  Pierwsze zacieranie było wesołe. Kur*y i chu*e słały się tęgo... Problemy przy pomiarze temperatury, niekontrolowane odparowanie, rozsypane na podłodze słody etc. Generalnie kilka godzin działania w trybie gaszenia pożaru. Później poszło piwo drugie, następnie trzecie i ze trzy kolejne do dnia dzisiejszego.
   
  Do pewnego momentu rodzina traktowała to jak szajbę, która szybko przejdzie. Kiedy wydatki na sprzęt i surowce osiągnęły kwotę czterocyfrową, musieli przyznać, że nie jest to kaprys chwili. Ale prawdziwy przełom nastąpił dopiero dzisiaj...
   
  Wczoraj, w świąteczny poniedziałek, pochwaliłem się, że smakuje mi moja AIPA 16 blg, zabutelkowana zaledwie tydzień temu. Młode piwo, ledwie co nagazowane, ale nie mogłem się powstrzymać i buteleczkę 0,33 odkapslowałem. Rodzina, dotychczas nieszczególnie gustująca w moich piwach (co prawda w dobrych piwach po 7-10 zł również nie za bardzo) zażądała więc degustacji kilku butelek tego świeżaka. Niestety nie miałem schłodzonych, bo jeszcze stoją na refermentacji, więc dałem ciepłe. Pierwszy kapsel zszedł bez fajerwerków, drugi również. Ale przy trzecim i czwartym zrobiło się wesoło, bo wystąpił piękny gushing. Nie wspomniałem Wam, że przy rozlewie zapomniałem o filtracji chmielu z cichej przez pończochę, przez co liczyłem się z możliwością, że niektóre butelki zawierają drobinki chmielu. Niestety akurat te butelki trafiły na stół. Z degustacji wyszła klapa, bo młode piwo praktycznie nikomu nie smakowało. Broniłem honoru mówiąc, że faktycznie może jest młode, ale poza chmielem w butelkach, jest dokładnie takie, jakie miało być. I w sumie to prawda, bo bardzo w to piwo wierzę...
   
  Przełknąłem kpiny, ale postanowiłem, że się nie dam. W końcu fakt, że mam w piwniczce już jakieś 200 butelek nie może pozostać niezauważony. Dziś wieczorem postanowiłem otworzyć AIPĘ 14 blg, zabutelkowaną miesiąc temu. Wiem, że za wcześnie, ale już wcześniejsze próbki mi smakowały, więc nie widziałem przeszkód. Schłodziłem w lodówce, przepłukałem mój kielich Palm'a i wypełniłem go piwem. Powąchałem i powiedziałem, że jest dobrze. Obok siedział ojciec, który najgłośniej wczoraj kpił z najnowszej warki. Jak się dowiedział, że to ta wcześniejsza warka, zażądał próbki. Powąchał, napił się i powiedział, że lepsze niż wczorajsze. Poszedłem z piwkiem do siebie, a wychodząc słyszałem, jak ojciec wyszedł z pytaniem, czy ktoś chce Żywca, bo idzie do piwnicy. Ok, spoko.
   
  Jakieś 10 minut później wchodzi do mnie ojciec z puszką Żywca w dłoni i mówi, że teraz ten jego ulubiony Żywiec wydaje mu się jakiś taki płaski i bez smaku i bez goryczki. Że w zasadzie jak woda, siki jakieś, niczym najtańsze piwo. A później stwierdził, że jednak bardziej smakowało mu to moje piwo, którego próbował przed chwilą. Bo więcej ciała, bardziej aromatyczne, dłużej się posmak utrzymuje i tak dalej...
   
  Sądzę, że to właśnie jest chwila, w której coś się zmieniło. W dniu dzisiejszym uznałem, że może jednak jest nadzieja. O ile wczorajsza porażka z wypływającą pianą i ciepłym, młodym piwem trochę mnie podłamała, dzisiaj jestem podbudowany. Okazuje się, że nie tylko mi zaczyna smakować to, co stoi w tych niepozornych butelkach. Że powoli, wraz z upływającym czasem i dojrzewającymi warkami, zmienia się podejście do piwa wśród moich bliskich. Teraz nie tylko warzenie jest przyjemnością, ale mam nadzieję, że kolejne osoby zostaną odciągnięte od piwa koncernowego na rzecz ciekawszych smaków.
   
  Nie piszę tego po to, żeby się chwalić. Piszę dla osób, które być może jeszcze zastanawiają się, czy zacząć przygodę z piwowarstwem oraz dla tych, którzy boją się zacierania. Fakt, pierwszy raz to chaos. Ale drugie piwo wyszło moim zdaniem dobre. A trzecie to już porter bałtycki 22 blg na jesień. I każde kolejne warzenie sprawia mi coraz więcej frajdy. I chyba o to w tym wszystkim chodzi
 5. Like
  r2less reacted to muniek123 in Alepiwo - promocje i nowości.   
  Witam.
  Pierwsze zakupy w Alepiwo już za mną. Mimo okresu świąteczno - noworocznego zamówienie zrealizowane bardzo szybko. Duży wybór i super ceny. Z pewnością jeszcze wrócę. Dla mnie, jako początkującego piwowara, przydałoby się tylko więcej gotowych zestawów.
  Pozdrawiam serdecznie i do następnego razu.
   
  P.S. Niedługo moja pierwsza warka z zacieraniem
 6. Like
  r2less reacted to mrblaha in Ciekawe aukcje na allegro.   
  Pod koniec w Lidlu były i po 99zł.
 7. Like
  r2less reacted to slotish in Wheat, Torrified - co to jest   
  Tutaj słowo prażona zostało użyte jako palona. Tak jak bodajże w Strzegomiu. To napewno nie to samo co pszenica prazona ( wheat torrified ), która jest jasna i lekko popękana jak pocorn
 8. Like
  r2less reacted to leszcz007 in Czas zacierania.   
  stosunek 2,9:1
  no właśnie wzrasta cały czas (mierzone przez 90'), ale trzeba zachować złoty środek, po 60' wzrosty są bardzo niewielkie (jakieś 0,2blg na 10min) i chyba nie ma sensu trzymać dłużej niż 90'. Poza tym różnie jest dla różnych słodów, kwestia rozluźnienie oraz siły diastatycznej, także dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w refraktometr.
 9. Like
  r2less reacted to cml in Porównywarka cen   
  Brakowało mi porównywarki - gdzie mogę zrobić najtaniej zakupy chcąc kupić np.: chmiel amarillo, słod pilzneński i reduktor osadów

  http://cml.dokuro.org/beer/

  Obsługiwane sklepy:
  twojbrowar.pl piwoszarnia.pl, homebrewing.pl, piwodziej.pl, - brak danych w formacie XML alepiwo.pl, browamator.pl, - sklep nie wykazuje chęci współpracy centrumpiwowarstwa.pl, piwowin.pl, - brak danych w formacie XML piwopiweczko.pl, homebeer.pl, sklepzinnejbeczki.pl ebrowarnik.pl - sklep przestał działać robiepiwo.pl esencjesmaku.pl piwniczka.org piwnykraft.pl marxam-enology.pl -> marxam.pl winoakcesoria.pl zapraszamy do testowania

  Najnowsza wersja wyszukiwarki eliminuje znane problemy.

  ZNANE PROBLEMY (właściciele sklepów zostali powiadomieni o problemach):
  - sklep centrumpiwowarstwa.pl nie zwraca poprawnych wyników dla takich podstawowych fraz jak: "pale ale", "pilzneński", "pale"
  - sklep sklepzinnejbeczki.pl nie zwraca w wynikach wyszukiwania cen
  - sklep piwodziej.pl nie zwraca czasem wyników - hosting home.pl, na którym rozlokowany jest sklep blokuje seryjne zapytania (wiele zapytań pod rząd)

  Ukłony dla jarasa za zajęcie się tematem dostarczania ustandaryzowanych danych ze sklepów
  Specjalne podziękowania dla mojej beta-testerki Kasi

  stara wyszukiwarka jest pod adresem http://cml.dokuro.org/firstbeer jesli komuś nie podoba się nowa
 10. Like
  r2less reacted to elroy in Jak to jest z tą żółcią w piwie   
  Do czasu ogłoszenia wyników prac kolegi bnp oraz górala z dodawaniem tego składnika do piwa wątek zamknięty.
 11. Like
  r2less reacted to moria in Klonowanie piw - wykaz receptur z magazynu BYO   
  Zrobiłam dla siebie wykaz receptur na klony piw z magazynu BYO, obejmuje lata 2006-2013 wraz z odnośnikiem, w którym magazynie można znaleźć daną recepturę. Wrzucam i dla Was Dodaję poniżej osobno spis receptur z wydania specjalnego BYO z 2006 r: 150 Classic Clone Recipes
   
   
  Magazyny BYO 2006-2013:
   
  21st Amendment Bitter American clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
  Abita Brewing Co.'s Andygator Doppelbock clone BYO 2012 Vol 18-06 October
  AieSmith Old Numbskull clone BYO 2010 Vol 16-07 November
  Allagash Trippel clone BYO 2008 Vol 14-04 Jul-Aug
  Allies Win the War clone BYO 2012 Vol 18-05 September
  Amherst Brewing’s Anniversary Ale clone BYO 2007 Vol 13-05 September
  Anderson Valley Barney Flats Oatmeal Stout clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
  Anderson Valley Summer Solstice Cerveza Crema clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
  Archer's Golden Bitter clone BYO 2009 Vol 15-06 October
  Avery The Kaiser Imperial Oktoberfest clone BYO 2006 Vol 12-08 December
  Baird Brewing Belgian Strong Pale Ale clone BYO 2012 Vol 18-08 December
  Ballantine IPA clone BYO 2010 Vol 16-03 May-Jun
  Ballantine XXX (original recipe) clone BYO 2010 Vol 16-03 May-Jun
  Barley Brewing's Blurry Bike IPA clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
  Bass & Cos Pale Ale clone BYO 2006 Vol 12-03 May-Jun
  Bateman 's XXXB Bitter clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
  Bend Brewing’s Hophead Imperial IPA clone BYO 2007 Vol 13-05 September
  Big Sky Moose Drool Ale clone BYO 2010 Vol 16-05 September
  Big Sky Moose Drool Brown Ale clone BYO 2011 Vol 17-07 November
  Big Sky Moose Drool clone BYO 2009 Vol 15-06 October
  Bison Brewing's Honey Basil Ale clone BYO 2011 Vol 17-04 Jul-Aug
  Bison Organic Chocolate Stout clone BYO 2008 Vol 14-06 October
  Black Diamond Brewing's Winter Ale clone BYO 2010 Vol 16-01 Jan-Feb
  Blue Dot Double India Pale Ale clone BYO 2008 Vol 14-06 October
  Boulder Singletrack Copper Ale clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
  Boulevard Brewing Co Nutcracker Ale clone BYO 2008 Vol 14-08 December
  Brasserie a Vapeur's Saison de Pipaix clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
  Brewdog Hardcore IPA clone BYO 2010 Vol 16-01 Jan-Feb
  Brewdog Punk IPA clone BYO 2010 Vol 16-01 Jan-Feb
  Brewdog Rip Tide Imperial Stout clone BYO 2010 Vol 16-01 Jan-Feb
  Brooklyn Local . 2 clone BYO 2011 Vol 17-08 December
  Brooklyn Monster Ale clone BYO 2011 Vol 17-08 December
  Brooklyn Sorachi Ace clone BYO 2011 Vol 17-08 December
  Brooklyn Summer Ale clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
  Broughton Black Douglas clone BYO 2007 Vol 13-07 November
  Butte Creek Organic Pilsner clone BYO 2008 Vol 14-06 October
  C.H. Evans Brewing Co.'s Kick Ass Brown Ale clone BYO 2012 Vol 18-05 September
  Carolina Brewing Co. Imperial Stout clone BYO 2010 Vol 16-05 September
  Cashmere Brewing Company Bulldog Amber clone BYO 2006 Vol 12-06 October
  Coach House Post Horn Premium Ale clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
  Coopers Sparkling Ale clone BYO 2009 Vol 15-02 Mar-Apr
  Dark Horse Thirsty Trout Porter clone BYO 2006 Vol 12-02 Mar-Apr
  Dark Winter Saison clone BYO 2011 Vol 17-04 Jul-Aug
  Dave's BrewFarm Matacabras Ale clone BYO 2011 Vol 17-02 Mar-Apr
  De Dolle Export Stout clone BYO 2008 Vol 14-02 Mar-Apr
  Deschutes Green Lake Organic Pale Ale clone BYO 2008 Vol 14-06 October
  Deschutes Hop Trip Fresh Hop Beer clone BYO 2013 Vol 19-04 Jul-Aug
  Dicks Bottleworks IPA clone BYO 2006 Vol 12-01 Jan-Feb
  Dick's Brewing Co. Danger Ale clone BYO 2011 Vol 17-05 September
  Dogfish Head 60–Min IPA clone BYO 2006 Vol 12-02 Mar-Apr
  Dogfish Head’s Chateau Jiahu clone BYO 2007 Vol 13-07 November
  Dogfish Head’s Midas Touch clone BYO 2007 Vol 13-07 November
  Dogfish Head’s Shelter Pale Ale clone BYO 2007 Vol 13-04 Jul-Aug
  El Camino (Un)Real Black Ale clone BYO 2012 Vol 18-05 September
  Elk Grove Brewery’s Otis Alt clone BYO 2007 Vol 13-05 September
  Elysian The Wise clone BYO 2010 Vol 16-05 September
  Empire Brewing Company American Strong Ale clone BYO 2012 Vol 18-08 December
  Epic Brewing Company Imperial Red Ale clone BYO 2013 Vol 19-01 Jan-Feb
  Erie Brewing’s Drake’s Crude clone BYO 2007 Vol 13-08 December
  Ettaler Curator Doppelbock clone BYO 2008 Vol 14-05 September
  Faust Schwarzviertler clone BYO 2013 Vol 19-01 Jan-Feb
  Firestone Walker 'Lil Opal clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
  Fish Tale Trout Stout clone BYO 2006 Vol 12-02 Mar-Apr
  Flossmor Station Brewing’s Black Wolf Schwarzbier clone BYO 2007 Vol 13-05 September
  Flying Dog Gonzo Imperial Porter clone BYO 2006 Vol 12-08 December
  Founder Brewing Company's Breakfast Stout clone BYO 2009 Vol 15-01 Jan-Feb
  Fred's Black Lager clone BYO 2008 Vol 14-06 October
  Fuller's ESB clone BYO 2011 Vol 17-02 Mar-Apr
  Fuller's London Porter clone BYO 2011 Vol 17-02 Mar-Apr
  Fuller's London Porter clone BYO 2009 Vol 15-01 Jan-Feb
  Fullers London Porter clone BYO 2006 Vol 12-03 May-Jun
  Fuller's London Pride clone BYO 2011 Vol 17-02 Mar-Apr
  Glacier Brew House's Imperial Blonde Ale clone BYO 2012 Vol 18-04 Jul-Aug
  Goose Island Summertime Koelsch clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
  Great Basin Brewing’s Smoke River Rauchbier clone BYO 2007 Vol 13-05 September
  Great Divide Brewing’s Old Ruffian balery Wine clone BYO 2007 Vol 13-05 September
  Great Divide Yeti Imperial Stout clone BYO 2006 Vol 12-08 December
  Great Lake Brewing's Edmund Fitzgerald Porter clone BYO 2009 Vol 15-08 December
  Haand Norwegian Wood clone BYO 2011 Vol 17-03 May-Jun
  Haand Norwegian Wood clone BYO 2011 Vol 17-04 Jul-Aug
  Hardy's and Hanson's Kimberly Classic clone BYO 2009 Vol 15-06 October
  Harpoon English-Style Old Ale clone BYO 2008 Vol 14-02 Mar-Apr
  Harpoon Summer Beer clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
  Heine Brothers Coffee Stout clone BYO 2007 Vol 13-05 September
  Hitachino Nest Sweet Stout clone BYO 2008 Vol 14-02 Mar-Apr
  Holden's Black Country Bitter clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
  Hook Norton Double Stout clone BYO 2009 Vol 15-01 Jan-Feb
  Ice Harbor Runaway Red Ale clone BYO 2009 Vol 15-02 Mar-Apr
  Ithaca Brewing Co IPAbbey clone BYO 2008 Vol 14-04 Jul-Aug
  Jack and Ken's Ale clone BYO 2012 Vol 18-05 September
  Jolly Pumpkin La Roja blone BYO 2008 Vol 14-01 Jan-Feb
  Karmaleit clone (Belgian Triple) BYO 2008 Vol 14-05 September
  Kissmeyer Baltic Porter clone BYO 2013 Vol 19-01 Jan-Feb
  Laht Neppur's American Hefeweizen clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
  Left Hand Twin Sisters Double IPA clone BYO 2006 Vol 12-08 December
  Leviathan Russian Imperial Stout clone BYO 2010 Vol 16-06 October
  Long Trail Double Bag Alt clone BYO 2008 Vol 14-07 November
  Lost Abbey Devotion clone BYO 2008 Vol 14-04 Jul-Aug
  M. T. Head Brewing Company's Bonehead Brown Ale clone BYO 2010 Vol 16-07 November
  Magic Hat Hocus Pocus clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
  Mauldron's Black Adder clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
  Mayflower IPA clone BYO 2013 Vol 19-03 May-Jun
  McKenzie's Saison Vautour clone BYO 2011 Vol 17-04 Jul-Aug
  Megalodon Imperial IPA clone BYO 2010 Vol 16-06 October
  Merriman Old Fart clone BYO 2009 Vol 15-06 October
  Midnight Sun Arctic Devil clone BYO 2010 Vol 16-07 November
  Midnight Sun Brewing’s Full Curl Scotch Ale clone BYO 2007 Vol 13-02 Mar-Apr
  Mikkeller Beer Geek Breakfast clone BYO 2011 Vol 17-03 May-Jun
  Millstream Brewing Co's Schild Brau Amber clone BYO 2010 Vol 16-06 October
  Mole's Brew 97 clone BYO 2009 Vol 15-06 October
  More Brown than Black IPA clone BYO 2012 Vol 18-05 September
  Mt. Stasha's Abner Weed Amber Ale clone BYO 2008 Vol 14-05 September
  N0gne 0 Imperial Brown Ale clone BYO 2011 Vol 17-03 May-Jun
  Narke Tanngnjost & Tanngrisnir clone BYO 2011 Vol 17-04 Jul-Aug
  Narke Tanngnjost and Tanngrisnir clone BYO 2011 Vol 17-03 May-Jun
  New Albion Ale clone BYO 2013 Vol 19-01 Jan-Feb
  New Belgium 1554 clone BYO 2010 Vol 16-08 December
  New Belgium Abbey clone BYO 2010 Vol 16-08 December
  New Belgium Fat Tire clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
  New Belgium Fat Tire clone BYO 2010 Vol 16-08 December
  New Belgium La Folie clone BYO 2008 Vol 14-01 Jan-Feb
  New Belgium Ranger IPA clone BYO 2010 Vol 16-08 December
  New Belgium Trippel clone BYO 2010 Vol 16-08 December
  New Holland Dragon's Milk clone BYO 2008 Vol 14-01 Jan-Feb
  Newcastle Brown Ale clone BYO 2006 Vol 12-03 May-Jun
  Ninkasi Brewing Company's Racin' Mason Irish Red Ale clone BYO 2011 Vol 17-01 Jan-Feb
  Oakhill Yeoman Ale clone BYO 2009 Vol 15-06 October
  Oakshire Brewing Co. O'Dark:30 clone BYO 2011 Vol 17-03 May-Jun
  Occidental Brewing Co. 's Dunkel Lager clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
  Oceanside Ale Works American Strong Ale clone. BYO 2012 Vol 18-08 December
  Odell Cutthroat Porter clone BYO 2006 Vol 12-02 Mar-Apr
  Odell Double Pilsner clone BYO 2006 Vol 12-08 December
  Old Style Ught clone BYO 2012 Vol 18-04 Jul-Aug
  Olde Burnside Brewing's Ten Penny Ale clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
  Ommegang Witte clone BYO 2008 Vol 14-04 Jul-Aug
  Oskar Blues Old Chub Scotch Ale clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
  Pecan Street Brewing CO. 's County Jail Pale Ale clone BYO 2012 Vol 18-03 May-Jun
  Pelican Stormwatcher's Winterfest clone BYO 2010 Vol 16-07 November
  Phillip's Brewing's Burleywine clone BYO 2010 Vol 16-07 November
  Pike Tandem Double Ale clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
  Punctured by Corpses Undead Porter clone BYO 2012 Vol 18-07 November
  Real Ale Brewing Co's Brewhouse Brown Ale clone BYO 2006 Vol 12-07 November
  Red Car Brewing’s Two Rail Pale Ale clone BYO 2007 Vol 13-03 May-Jun
  Red Lodge Ale’s Glacier Ale clone BYO 2007 Vol 13-07 November
  Red Rock Brewing Co Pacome blonde clone BYO 2008 Vol 14-04 Jul-Aug
  Rogue Dead Guy Ale clone BYO 2009 Vol 15-06 October
  Rogue Shakespeare Stout clone BYO 2011 Vol 17-03 May-Jun
  Rogue Shakespeare Stout clone BYO 2007 Vol 13-08 December
  Rudgate Viking clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
  Russian River Temptation clone BYO 2008 Vol 14-01 Jan-Feb
  Rusty Truck Brewing Co.'s Fender Bender Amber Ale clone BYO 2013 Vol 19-02 Mar-Apr
  Saint Arnold Summer Pils clone BYO 2006 Vol 12-02 Mar-Apr
  Salmon Creek Brewing’s Brother Larry’s Belgian clone BYO 2007 Vol 13-01 Jan-Feb
  SanTan Epicenter Ale clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
  Sasquatch Brewing Co.'s Oregon Session Ale Clone BYO 2013 Vol 19-04 Jul-Aug
  Schneider Aventinus clone BYO 2008 Vol 14-05 September
  Sea Dog Blue Paw Wheat Ale clone BYO 2006 Vol 12-04 Jul-Aug
  Secession Black IPA clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
  Selin's Grove Brewing's Shade Mountain Stout clone BYO 2010 Vol 16-08 December
  Short's Brew ing Company's The Magician clone BYO 2010 Vol 16-03 May-Jun
  Sierra Nevada Bigfoot Ale clone BYO 2012 Vol 18-08 December
  Sierra Nevada Bigfoot clone BYO 2010 Vol 16-07 November
  Sierra Nevada Celebration clone BYO 2012 Vol 18-08 December
  Sierra Nevada Ovila Quad clone BYO 2012 Vol 18-08 December
  Sierra Nevada Pale Ale clone BYO 2012 Vol 18-08 December
  Sierra Nevada Ruthless Rye IPA clone BYO 2012 Vol 18-08 December
  Sierra Nevada Torpedo Extra IPA clone BYO 2009 Vol 15-05 September
  Sierra Nevada’s Stout clone BYO 2007 Vol 13-07 November
  Ska Brewing Co. Kingpin Double Red clone BYO 2010 Vol 16-05 September
  Ska Brewing’s Pin Stripe Red Ale clone BYO 2007 Vol 13-05 September
  Slipstream Cream Ale clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
  Smuttynose Brewing Co. 's Noonan (Black IPA) clone BYO 2012 Vol 18-01 Jan-Feb
  Snake River Brewing 01 ' Stinky's Strong Ale clone BYO 2012 Vol 18-08 December
  Snake River Brewing Co. See You In Helles clone BYO 2006 Vol 12-05 September
  Southern Tier Brewing Co. 's Creme Brulee Milk Stout clone BYO 2011 Vol 17-08 December
  Speedway Brewing Company's Speedy Kiwi clone BYO 2008 Vol 14-03 May-Jun
  Squatters Full Suspension Pale Ale clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
  St. Bernardus Abt 12 clone BYO 2008 Vol 14-05 September
  St. Peter's Organic Best Bitter clone BYO 2008 Vol 14-06 October
  Stewart's Brewing Co. McBride's Strong Ale clone BYO 2012 Vol 18-08 December
  Stone 12 clone BYO 2008 Vol 14-08 December
  Stone Darth Porter clone BYO 2008 Vol 14-01 Jan-Feb
  Stone IPA clone BYO 2008 Vol 14-08 December
  Stone Pale Ale clone BYO 2008 Vol 14-08 December
  Stone Ruination IPA clone BYO 2008 Vol 14-08 December
  Stone Russian Imperial Stout clone BYO 2008 Vol 14-08 December
  Stone Smoked Porter clone BYO 2008 Vol 14-08 December
  Summit Extra Pale Ale clone BYO 2009 Vol 15-03 May-Jun
  Surly Bitter Brewer clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
  Surly Brewing Company 's Furious clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
  Sweet Water Tavern Giddyup Stout clone BYO 2006 Vol 12-08 December
  Timothy Taylor Best Bitter clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
  Traquair House Ale clone BYO 2008 Vol 14-02 Mar-Apr
  Triple Rock Brewery Dragon's Milk Brown Ale clone BYO 2009 Vol 15-05 September
  Troegs Nugget NE)ctar Ale clone. BYO 2011 Vol 17-06 October
  Trout River Rainbow Red Ale clone BYO 2006 Vol 12-02 Mar-Apr
  Turmoil Cascadian Dark Ale clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
  Two Brother Domain DuPage clone BYO 2008 Vol 14-04 Jul-Aug
  Two Brothers Brewing Co's Domaine DuPage clone BYO 2010 Vol 16-05 September
  Upstream Grand Cru clone BYO 2008 Vol 14-01 Jan-Feb
  Victory Brewing Co. Storm King Imperial Stout clone. BYO 2012 Vol 18-08 December
  W -10 Pitch Black IPA clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
  Weeping Radish Black Radish Lager clone BYO 2009 Vol 15-06 October
  Weimar Weisse clone BYO 2007 Vol 13-06 October
  Weyerbacher Fifteen clone BYO 2010 Vol 16-05 September
  Wolaver's Alta Gracia Coffee Porter clone BYO 2010 Vol 16-03 May-Jun
  Wynkoop Pattys Chili Beer clone BYO 2006 Vol 12-03 May-Jun
  Wynkoop's Tut's Royal Gold clone BYO 2010 Vol 16-07 November
  Youngs Double Chocolate Stout clone BYO 2006 Vol 12-03 May-Jun
   
   
   
   
  BYO 150 Classic Clone Recipes - 2006 (pogrubione są nazwy browarów):
   
  ABITA BREWING CO. Turbodog
  ALASKAN BREWING CO.
  Alaskan Amber
  Alaskan Smoked Porter
  ALESMITH BREWING CO. AleSmith IPA
  ALLGAUER BRAUHAUS AG Oberdorfer Weissbier
  ANCHOR BREWING CO. Anchor Steam
  AVERY BREWING CO.
  New World Porter
  Old Jubilation Ale
  BASS P.L.C. Bass & Co.'s Pale Ale
  BEAMISH & CRAWFORD P.L.C . Beamish Genuine Irish Stout
  BEAR REPUBLIC BREWING CO.
  Hop Rod Rye
  Racer 5 .
  BELL'S BREWERY INC.
  Bell 's Best Brown Ale
  Two Hearted Ale
  BIG HOLE BREWING CO. Wisdom Cream Ale
  BIG ROCK BREWERY Warthog Cream Ale
  BIG SKY BREWING CO.
  Slow Elk Oatmeal Stout
  Powder Hound Winter Ale
  BITBURGER BREWERY Bitburger Premium
  BJ'S RESTAURANT & BREWERY
  BJ's Grand Cru
  BJ's Millenium Ale
  BOSTON BEER CO. Sam Adams Winter Brew
  BRASSERIE D'ORVAL Orval Trappist Ale
  BRAUEREI AYING Ayinger Celebrator
  BRECKENRIDGE BREWERY
  Avalanche Ale
  Breckenridge Christmas Ale
  BREWERY OMMEGANG
  Hennepin
  Ommegang Abbey Ale
  BRIDGEPORT BREWING CO. BridgePort Porter
  BROUWERIJ BOSTEELS DeuS
  BROUWERIJ DUVEL MOORTGAT Duvel
  BROUWERIJ WESTMALLE Westmalle Tripel
  BRURM@ BAR
  BAR Pale Ale
  Raven Hair Beauty
  BUTTE CREEK BREWING CO. Butte Creek Winter Ale
  CAMBRIDGE BREWING CO. Cambridge Amber Ale
  CAPITAL BREWERY CO. Capital Brown Ale
  CAROLINA BEER CO. Cottonwood Frostbite
  CLEARWATER BREWERY Clearwater Light
  COOPERS BREWERY LTD. Coopers Sparkling Ale
  CRAIGMILL BREWERY Fraoch Heather Ale
  CREEMORE SPRINGS BREWERY Creemore Springs Premium Lager
  CROOKED RIVER BREWING CO. Crooked River ESB
  DARK HORSE BREWING CO. Thirsty Trout Porter
  DESCHUTES BREWERY
  Black Butte Porter
  Mirror Pond Pale Ale
  DICK'S BREWING CO. Bottleworks IPA
  DOGFISH HEAD CRAFT BREWERY
  60-min IPA
  90-min IPA
  Indian Brown Ale
  Midas Touch
  FISH BREWING CO. Fish Tale Trout Stout
  FLYING DOG BREWERY Tire Biter Golden Ale
  FLYING FISH BREWERY Farmhouse Summer Ale
  FREDERICKSBURG BREWING CO. Fredericksburg Porter
  FULL SAIL BREWING CO.
  Full Sail Amber Ale
  Full Sail Wassail
  FULLER, SMITH & TURNER P.L.C.
  Fuller's ESB
  Fuller's London Porter
  GRAND TETON BREWING CO. Bitch Creek ESB
  GUINNESS & CO.
  Guinness Draught
  Guinness Foreign Extra Stout
  HAINES BREWING CO. Lookout Stout
  HARPOON BREWERY
  Harpoon IPA
  Winter Warmer
  HEINEKEN BROUWERIJEN Heineken
  HIGHLAND BREWING CO.
  Gaelic Ale
  Highland Heather Ale
  LA CONNER BREWING CO. La Conner Pilsner
  LABATT BREWING CO. Labat! Blue
  LAGUNITAS BREWING CO.
  Cappuccino Stout
  Lagunitas IPA
  LAKE PLACID PUB & BREWERY Ubu Ale
  LAKEFRONT BREWERY Eastside Dark
  MAC & JACK'S BREWERY African Amber
  MAGIC HAT BREWING CO.
  #9
  Feast of Fools
  MARKET STREET BREWERY & PUBLIC HOUSE Vanilla Creme Ale
  MENDOCINO BREWING CO. Red Tail Ale
  MINNEAPOLIS TOWN HALL BREWERY Hope and King Scotch Ale
  MURPHY BREWERY LTD. Murphy's Pub Draught
  NEW BELGIUM BREWING CO.
  Fat Tire Amber Ale
  La Folie
  Saison Belgian Style
  Farmhouse Ale
  NORTH COAST BREWING CO.
  Acme IPA
  Blue Star Wheat Beer
  Old Rasputin Imperial Stout
  O'FALLON BREWERY Cherry Chocolate Beer
  ODELL BREWING CO.
  Cutthroat Porter
  Easy Street Wheat
  OLD DOMINION BREWING CO. Oak Barrel Stout
  OTTER CREEK BREWING CO.
  Mud Bock Spring Ale
  Otter Creek Pale Ale
  PACIFIC COAST BREWING CO. Blue Whale Ale
  PAPER CITY BREWERY Winter Palace Wee Heavy
  PAULANER BRAUEREI GMBH & CO. KG Paulaner Hefe-Weizen
  PIZZA PORT BREWING CO. Mo' Betta Bretta
  PLZENKY PRAZDROJ Pilsner Urquell
  PYRAMID BREWERIES INC. Snow Cap Ale
  RAM BIG HORN BREWING CO. Total Disorder Porter
  REDHOOK ALE BREWERY
  Double Black Stout
  Redhook ESB
  Winterhook
  ROCKY RIVER BREWING CO. Chocolate Jitters
  ROCKYARD BREWING CO. Double Eagle Ale
  ROGUE ALES
  Hazelnut Brown Nectar
  Imperial IPA (I' PA)
  St. Rogue Red Ale
  RUSSIAN RIVER BREWING CO.
  Pliny the Elder
  Sanctification
  SAINT ARNOLD BREWING CO.
  Elissa IPA
  Saint Arnold Christmas Ale
  Saint Arnold Summer Pils .
  SAMUEL SMITH OLD BREWERY Samuel Smith's India Ale
  SAND CREEK BREWING CO. Oscar's Chocolate Oatmeal Stout
  SCHLOSS EGGENBERGER Samichlaus
  SCOTTISH & NEWCASTLE P.L.C
  John Courage Amber
  Newcastle Brown Ale
  SHIPYARD BREWING CO. Shipyard Export Ale
  SIERRA NEVADA BREWING CO.
  Celebration Ale
  Sierra Nevada Pale Ale
  SIN CITY BREWERY Sin City Amber .
  SPOETZEL BREWERY Shiner Bock
  SPRECHER BREWING CO. Sprecher Special Amber Lager
  SPRINGFIELD BREWING CO. Mueller Wheat
  SQUATTERS PUB BREWERY Full Suspension Pale Ale
  STEELHEAD BREWING CO. Wee Heavy Scotch Ale
  STONE BREWING CO. Ruination IPA
  SUDWERK RESTAURANT & BREWERY Sudwerk HUbsch Marzen
  SUMMIT BREWING CO. Summit Winter Ale
  T&R THEAKSTON LTD Old Peculier
  TABLEROCK BREWPUB & GRILL TableRock Nut Brown Ale
  TERRAPIN BEER CO. Terrapin Rye Pale Ale
  THE CAROLINA BREWING CO. Carolina Nut Brown Ale
  THE PORTSMOUTH BREWERY Navish's Oatmeal Stout
  THIRSTY DOG BREWING CO. Old Leghumper Porter
  THREE FLOYD'S BREWING CO.
  Alpha King Pale Ale
  Dreadnaught
  TOMMYKNOCKER BREWERY Imperial Nut Brown
  TRAQUAIR HOUSE BREWERY Traquair House Ale
  TROEGS BREWING CO. Troegs Hopback Amber Ale
  TROUT RIVER BREWING CO. Rainbow Red Ale
  VERMONT PUB & BREWERY Vermont Smoked Porter
  WARSTEINER BRAUEREI Warsteiner Premium Varum
  WIDMER BROTHERS BREWING CO.
  Hop Jack Pale Ale
  Snowplow Milk Stout
  WOLVERHAMPTON & DUDLEY BREWERIES Banks's Mild Ale
  YOUNG & CO.'S BREWERY P.L.C.
  Young's Double Chocolate Stout
  Young's Special London Ale
  YUKON BREWING CO. Arctic Red
 12. Like
  r2less reacted to feder in CLO2   
  To ja dopiszę parę rzeczy:
  Armex 5 jest łatwiej przygotować - ponieważ nieaktywny ClO2 miesza się z aktywatorem w stosunku 1:1. Ten z laufa aktywator ma w butelce o mniejszej pojemności, przez co mniej dokładnie się odmierza - może zdarzyć się przez to sytuacja, że zabraknie aktywatora, a sam ClO2 w butelce jeszcze będzie.
  Armex 5 ma nieszczelne butelki. Do mnie przyszły grubo owinięte w czarną folię, a mimo to trochę wydostało się na zewnątrz - paczka było przez to cała mokra. Nie przeszkadza to za bardzo w domu, bo tam butelki stoją już tylko pionowo, ale rozpakowując trzeba bardzo uważać, żeby nie zniszczyć sobie ubrania - którychś z płynów odbarwił mi kurtkę .
  Poza tym bardzo przyjemnie się go używa.
   
×
×
 • Create New...