Jump to content

r2less

Members
 • Content Count

  77
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by r2less

 1. r2less

  r2less

 2. I ja robiłem kiedyś zawody refraktometr kontra spławik. Oba urządzenia się wtedy dobrze spisały. Może z lekkim wskazaniem na refraktometr, który mylił się tylko przy 20 Brx o 0,1 (na balingometrze takiej różnicy nie widać) Ważne jest, jak już pisano wyżej, o dokładne wagowe proporcje cukier/woda i jednorodność roztworu. Ja rozpuszczałem cukier w gorącej wodzie, przykrywałem naczynie, czekałem do następnego dnia, aż wystygnie i jeszcze dokładnie mieszałem. Roztworu było kilogram, bo dokładność mojej wagi to 1 gram (to znaczy, że i tak 0,1 Brx różnicy jest w granicach błędu). Sprzęt kalibrowałem tą samą wodą, z której robiłem roztwór, czyli kranówką. Przed złożeniem reklamacji warto zadbać o szczegóły, żeby nie było siary. A jak sprawdzić czy sama waga nie przekłamuje?
 3. Dwie metryczki rzeczywiście były w spamie, ale za Grodziskie nie dostałem jeszcze. A ja widziałem, że za Grodziskie dostałeś, i to na blasze! Mało jeszcze?
 4. W poszukiwaniu metryczek warto zajrzeć do spamu. Gmail moją zakwalifikował właśnie jako spam.
 5. Ja w desperacji szarpnąłem się na wór płatków błyskawicznych: http://sklep.agrol.e...t&id_product=76 25 kg to w sumie dużo, ale jak się zrzucić w parę osób to wychodzi dość tanio. Jedną warkę już na nich zrobiłem. Świetna wydajność bez kleikowania. Polecam.
 6. Właśnie robię na tych drożdżach coś kształt witbiera i mam wrażenie, że coś długo im idzie robota. Saszetkę kupiłem niedawno, daty produkcji już nie pamiętam, ale całkiem świeże były. Opakowanie spuchło po jednym dniu, chlusnąłem zawartość do fermentora z 25 litrami brzeczki 13,4 Blg. Odfermentowanie FFT ustabilizowało dopiero po 5 dniach do 6,5 Brx wg refraktometru, co po przekalkulowaniu daje 2.8 Blg FG. Mija właśnie 10 dzień fermentacji w temperaturze od 20 do 24 C. Początek był burzliwy, piany była masa, aż się nie zmieściła w fermentorze. Teraz piwo jest klarowne, drożdże równiutko na dnie w 5-7 mm warstwie. Więc sobie myślę, że sprawdzę kontrolnie odfermentowanie i do butelek, a tu niespodzianka (przynajmniej dla mnie), bo refraktometr pokazuje 7,4 Brx, czyli mniej więcej 3,5 Blg FG. Jak dotychczas, czyli od mniej więcej 10 warek, nie zdarzyło mi się, żeby po 10 dniach odfermentowanie było inne niż w FFT. I teraz co? Poczekać kolejne 10 dni i może przejedzą te 0,7 Blg? Może one jakoś bardzo flokujące są? Zamieszać nimi? Trochę szkoda, bo tak ładnie leżą... Dodam, że obok pracują robale ze szczepu Wyeast 3787 Trappist High Gravity i po 5 dniach odfermentowały brzeczkę 13 Blg tak jak FFT, co do kreski, i to z gęstwy naprawdę nieświeżej (5 miesięcy w lodówie)
 7. Mam, a właściwie miałem taką samą z IKEI i wytrzymała do 18 warki. Teraz jestem mądrzejszy i wiem, że nie wolno wykonywać żadnych ruchów garem. Mi się to parę razy zdarzyło i lekko wyszczerbiły się brzegi płyty, bo gar stał na dwóch polach i wystawał poza płytę, aż którego razu pękła po całości zaczynając od jednego z wyszczerbień.
 8. Kroplę do pomiaru musisz chłodzić tak, żeby nie odparowywała. Najlepiej pobrać pipetką i odstawić ją na kilka minut. Potem kroplę na szkło i żadnego odchylania klapki.
 9. 15. Belgian Blonde, 24l 16. Vienna Ale, 26l 17. Koelsch, 24l 18. Winter Ale, 25l RAZEM: 43145,5 l
 10. Ja się właśnie rozglądam za kolejną płytą indukcyjną, bo dotychczasowa przy 18-tej warce jednak pękła. Na samym początku użytkowania zrobiłem garem małe wyszczerbienie z brzegu, a sposób ostaniego pęknięcia wskazuje, że ten mały zadzior mógł jakoś szkło osłabić. Być może jakiś mały twardy okruch był pod garem, a może jeszcze co innego, ciężko zgadnąć. Od tego pierwszego wyszczerbienia postępowałem z płytą jak z jajkiem, a tu trach. Płyta FOLKLIG z IKEI za 999 zeta, raczej nie polecam, choć pewnie gdybym był bardziej ostrożny, to do nieszczęścia by nie doszło.
 11. W sumie, może to i nie jest bug, ale w wersji mobilnej forum widoczne są awaraty ignowanych użytkowników. W pełnej wersji nie ma ani postów ani awatara. Można by tak podrasować ten ficzer dla mobilnej wersji?
 12. Jak na razie mam za sobą kilkanaście warek, ale AIPA jeszcze nie. Pewnie kiedyś zrobię, ale jeszcze się boję, choć powiadają, że to styl łatwy.
 13. Eksperymentalnie stwierdziłem, że aptekę daje źle wypłukany Domestos. Nie płukany ClO2 nie daje żadnych posmaków - również doświadczalnie. No i jeszcze zrobiłem jakiś czas temu taki eksperyment, że 5 butelek wypłukałem tylko wodą, resztę tradycyjnie ClO2. Wynik był taki, że spośród tych pięciu: - jedno piwo lekko skwaśniało, drożdże łatwo odrywały się od dna - jedno piwo skwaśniało ledwie wyczuwalnie, drożdże też fruwały - trzy piwa były bez zarzutu, tak jak te z użyciem ClO2 Po tym doświadczeniu nie chcę ryzykować nawet jednego kwacha nie używając np ClO2, bo cała operacja trwa kilkanaście minut, a ile czasu średnio poświęcamy na wyprodukowanie jednego piwa? Właśnie kilkanaście.
 14. Fermentować najlepiej bez kranika, we wstępnej fazie fermentacji najłatwiej o zakażenie. Potem pozostaje przelać piwo do drugiego baniaka z kranikiem, dodać co tam się chce do refermentacji (ilość można precyzyjnie wyliczyć). A rurka z zaworkiem pomaga bardzo, na tym etapie musiałaby być porządnie uświniona, żeby coś się nie udało.
 15. Przecież blg, to w przyliżeniu procentowy udział cukru w roztworze. Z powyższego wynika, że połowa masy demerary anihiluje podczas rozpuszczania, albo, że duża część składu demerary to związana woda, ale połowa to chyba ciut dużo.
 16. Na przykład ten szczep? http://store.homebrewheaven.com/rum-distillers-yeast-w-ag-72gm-p2077.aspx
 17. A widać, że wrze? Jak widać to znaczy, że wrze. I nie chodzi o gejzer tylko o to, żeby ruch na powierzchni było widać. Zabawa z przykrywką jest ryzykowna, bo jak wykipi to się można nie pozbierać.
 18. Hm... Jak na razie zakapslowałem Gretą 18 warek. Nie wiem co to ucięta szyjka, wręcz przeciwnie - jakieś dwie butelki na warkę nie dają się zakapslować, kapsel się nie daje docisnąć. Pewnie mam farta.
 19. r2less

  izolacja gara

  Wypas A czym tniesz styropian, żeby równo było?
 20. W takim na przykład klonie "St. Bernardus Abt 12 60th" z BYO użyte zostały Challenger i Styrian Goldings
 21. Fermetowalem nimi Polskie Ale. Temperatura skoczyła mi na początku do 24C, schłodziłem do 18, ale po pierwszym dniu było już pozamiatane. Nie tak to piwo miało wyglądać, ale estry, w połączeniu z dużą ilością chmielu na aromat, wyszły całkiem przyjemne - wg. nie wtajemniczonych degustatorów piwo jest "takie ...owocowe?!".
 22. Musisz mieć ekstra zimną wodę w kranie. Ja latem mam kranówkę o temperaturze 24C. Zawsze warto szukać.
 23. Chyba jedyną wadą chłodzenia lodem jest to, że lód w postaci wody zostaje w brzeczce i ją rozrzedza. A jakby tak lód nie zostawał tylko go stamtąd wyjąć? Np. zanurzyć kilka petów (oczywiście czyściutkich i sterylnych) z lodem, a potem je wyjąć? A może użyć dwóch petów 5-litrowych? Trzebaby mieć wielki zamrażalnik, albo bardzo mroźny balkon. Tak tam sobie kombinuję, sam z pomysłu nie skorzystam, bo mam chłodnicę zanurzeniową.
×
×
 • Create New...