Jump to content

aopon

Members
 • Content Count

  52
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Brąswałder
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  20
 • Miasto
  Brąswałd

Kontakt

 • Imię
  Andrzej

Recent Profile Visitors

694 profile views
 1. Dzięki, faktycznie za dużo goryczki. W jakich temperaturach zacierałeś? Jakie dałeś drożdże?
 2. Witam, zaczynam dopiero z własnymi recepturami, możecie zerknąć na https://brewness.com/pl/recipe/mango-ipa-7/view ? Będę wdzięczny za opinie i ewentualne poprawki. Dzięki, pozdrawiam
 3. Witam sąsiada zza miedzy!

   

  1. aopon

   aopon

   a witam witam :) No to wiadomo, jak będziesz zamawiał jakieś składniki na warki to daj znać, zawsze dostawa taniej :)

  2. aopon

   aopon

   tylko pisz ma mojego maila, andrzej@liberosoft.pl

 4. aopon

  aopon

 5. Mam do Was prośbę - zerknijcie na te zdjęcie wyżej. Mieliście kiedyś taki efekt, że jasne drożdże (mam nadzieję, że żywe są na dole), a martwe z syfem wyżej? Warto reanimować tę gęstwę czy dać sobie spokój? Gęstwa ma teraz około 3 miesięcy, cały czas wygląda tak samo, zapach jest ok
 6. Witam, moje FM52 rozwarstwiły się tak jak na tym zdjęciu: Wygląda, że rozwarstwienie jest odwrotne, żywe drożdże na dole, martwe wyżej - czy też tak miewacie? Zapach jest ok. Dziwię się tylko trochę bo przy wcześniejszym zbieraniu tej samej gęstwy było standardowo, żywe na górze. Pozdrawiam
 7. Dzisiaj startuję z kręceniem startera na IIPA 19Blg, ilość obliczyłem na https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/. Aby namnożyć odpowiednią ilość drożdży w 2 litrowej kolbie musiałem podnieść ekstrakt startera z 9 do 11 Blg, mam w związku z tym pytanie czy na mieszadełku magnetycznym przy tym Blg namnożą się drożdże w 48 godzin czy przetrzymać dłużej?
 8. Napiszesz proszę jak piwo wyszło? To był totalny eksperyment Wrzuciłem pamiętam wszystko co miałem z pozostałości po innych piwach i to co rosło dookoła domu - w smaku nie było to za dobre. Zatarłem za bardzo wytrawnie i generalnie wyszło trochę puste. Miało 11 Blg. Rozmawiałem przed robieniem z Pawłem Błażewiczem z Browaru Kormoran właśnie co do drożdży, kombinowałem żeby może dać jakieś dzikie, albo zakazić czymś te piwo , a może piekarnicze. Uświadomił mnie, żeby tak nie kombinować i dać normalnych piwowarskich. Mój wybór padł na S-04 w sumie przypadkiem, bo takie akurat miałem w lodówce. Podsumowując moje piwo było bardziej zlewką, może któreś kwiatki, które sypnąłem były niedobrane. Warto myślę zobaczyć co Mariusz z Chłopów Bosych tam dodał: https://www.youtube.com/watch?v=axoWgw00bZA
 9. Robiłem swoje Rosanke na S-04. Tutaj informacji o drożdżach nie ma, ale zawsze trochę o samym Rosanke http://browarnik.blogspot.com/2017/03/warzenie-kolejnego-zwycieskiego-piwa.html
 10. Na szybko rzuciłem okiem do kalkulatora MrMalty'ego - na pierwsze piwo wychodzi mi objętość trochę powyżej litra (jakieś 1,15 l, dodaj do tego te 200 ml na drugi starter), na drugie trochę powyżej półtora (1,65 l; zakładając, że oba startery na mieszadle magnetycznym). Zważywszy na cyrki z chłodzeniem, parę dni leżenia w lodówce itd. możesz jeszcze podciągnąć objętości o kilka procent w górę, ale to chyba nie zrobi dużej różnicy (jeśli w ogóle). Poza tym plan brzmi OK. Oczywiście, drugi stopień zrób sobie na świeżo i po wystudzeniu dodaj do niego drożdże wyciągnięte z pierwszego stopnia. No i sterylność, ale o tym chyba nie muszę mówić. Wielkie dzięki, mógłbyś podłączyć zrzut z MrMalty'ego? Dzięki, nie musisz załączać, ogarnąłem o co chodzi Dzięki jeszcze raz za pomoc.
 11. Na szybko rzuciłem okiem do kalkulatora MrMalty'ego - na pierwsze piwo wychodzi mi objętość trochę powyżej litra (jakieś 1,15 l, dodaj do tego te 200 ml na drugi starter), na drugie trochę powyżej półtora (1,65 l; zakładając, że oba startery na mieszadle magnetycznym). Zważywszy na cyrki z chłodzeniem, parę dni leżenia w lodówce itd. możesz jeszcze podciągnąć objętości o kilka procent w górę, ale to chyba nie zrobi dużej różnicy (jeśli w ogóle). Poza tym plan brzmi OK. Oczywiście, drugi stopień zrób sobie na świeżo i po wystudzeniu dodaj do niego drożdże wyciągnięte z pierwszego stopnia. No i sterylność, ale o tym chyba nie muszę mówić. Wielkie dzięki, mógłbyś podłączyć zrzut z MrMalty'ego?
 12. Dzięki za pomoc. Chciałbym pójść za radą paradox-a. Nie mam jeszcze doświadczenia ze starterami, patrzę sobie na ten przepis: http://blog.homebrewing.pl/starter-drozdzowy-prosta-instrukcja-ze-zdjeciami/ Dori pisze tam o 100g suchego ekstraktu na litr startera. Jeżeli taka ilość wystarczy na AIPA 16 Blg, to czy mogę przyjąć takie założenia: - robię pierwszy starter odpowiednio wcześniej, 1200ml z użyciem 120g suchego ekstraktu - stawiam na mieszadło na 2 dni - 1 litr odlewam i przechowuję w lodówce - z pozostałych 200ml robię drugi starter, ale 2 litrowy z użyciem 200g suchego ekstraktu - ten ma być na IIPA 19 Blg Jakoś tak?
 13. Witam, mam do uwarzenia dwa piwa, AIPA 16 Blg oraz Imperial IPA 19 Blg, warka na 20 litrów każde. Chciałbym użyć jednej fiolki drożdży płynnych FM52 Amerykański Sen. Mam pytanie czy jeżeli zrobię 2 litrowy starter z użyciem 200g suchego ekstraktu to namnoży się odpowiednia ilość drożdży tak aby zadać po jednym litrze do każdego piwa? Piwa będę robił w odstępie jednego dnia, także zbieranie gęstwy nie wchodzi w rachubę. Dzięki i pozdrawiam.
 14. Dzięki za info (i za szpadel ). Zmienię drożdże na Mauribrew Weiss Y1433. Schemat zacierania jest taki: - 45°C - 15 min - 55°C - 15 min - 62°C - 40 min - 72°C - 40 min Powiedzcie mi jeszcze czy w 45C i 55C zacierać tylko pszenicę, a później dodać słód pilzneński czy od razu całość?
 15. Witam, odświeżę trochę wątek, może macie nowe doświadczenia. Planuję zrobić Hefe-Weizen Anteksa na drożdżach WB-06 i chciałem wrócić do dyskusji zacierania. Ze względu na duże odfermentowanie tych drożdży warto skrócić przerwę w 62C? Wolałbym trochę słodszą pszenicę, nie potrafię jednak odpowiednio dobrać temperatur. Możecie coś zaproponować?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.