Jump to content

adamsky

Members
 • Content Count

  1531
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

About adamsky

 • Birthday 04/16/1979

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Chmielowe Laboratorium
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  46
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Adam

Recent Profile Visitors

1554 profile views
 1. adamsky

  adamsky

 2. Nawiasem mówiąc wyczułeś dzikość w tym ciemnym? Bo ciemne fermentowało na gęstwie z tego jasnego. Zgadzam się że poziom bardzo dobry. Co do miętowego stouta to świetnie zagrało to połączenie. Zapamiętałem też owsiane APA z imbirem. Aromat świetny, minimalna pikantność w smaku, muszę uwarzyć takie na wiosnę.
 3. Pytanie jakie piwa były zgłoszone do konkursu. Nie wiem jak to wyglądało, ale przeglądając wyniki w żadnej z kategorii nie znalazłem ani jednego piwa z takich browarów jak Pracownia, Podziemie czy Artezan. Tak że ten.
 4. Co do nie-warzenia w wakacje, to nie wiem czy bierzecie poprawkę na proces produkcji. Warzenie, potem 2-4 tygodnie w fermentorze, potem ze 4 tygodnie w butelce żeby się trochę odleżało i cały misterny plan w pizdu. Piwa na wrzesień/październik będą miały burzliwą w lipcu/sierpniu. Ja bym tu raczej celował ze stylami które mogą ewentualnie poleżeć od wiosny. Ewentualnie dać na wrzesień i październik dwa style belgijskie. Raz że temperatury wtedy nie będą aż takim problemem. Dwa, że jeśli w ogóle bawimy się w belgię to dobrze by było zrobić ze 2-3 style, żeby był sens się bawić w drożdże.
 5. Nie ma powodów żebyś strzelał bulwersa. Jeśli lubisz robić drożdżom disneyland, to rób go dalej, żaden problem dla nas. Ale postaraj się zrozumieć ludzi na forum. Tutejsza społeczność od cholery energii poświęca na prostowanie różnorakich mitów, które narosły bo ktoś gdzieś coś napisał, nikt nie sprostował i leci w świat. Dlatego niektórzy starają się prostować od razu, żeby mity się nie mnożyły. Nie chodzi o to co ty sam robisz. Chodzi o to żeby nie zostawiać bez komentarza teorii, że sucharów po starterze jest kilka razy więcej i że jest to świetna sytuacja.
 6. A to ciekawe... w jaki sposób 'liczysz drożdże'? Bo jeśli porównujesz objętość gęstwy z uwodnioną saszetkę to wiesz... Poza tym jak duży masz ten starter? Bo jeśli namnażasz saszetkę sucharów w powiedzmy litrowym starterze to efekt jest mniejszy niż przypuszczasz.
 7. Chmielnie whirpoolowe ma podciągnąć aromat, nie goryczkę. Chodzi właśnie o to, żeby alfakwasy nie ulegały izomeryzacji, a olejki przechodziły do brzeczki i jednocześnie nie odparowywały zbyt intensywnie.
 8. Jeśli jesteś mega zadowolony to nie trzeba. Drożdże płynne to przede wszystkim dużo większe bogactwo różnych szczepów. Jeśli zależy ci na zwykłych, neutralnych drożdżach ejlowych i dodatkowo przeraża Cię te 40zł, to moim zdaniem możesz spokojnie zostać przy sucharach. No i odpuść sobie te startery dla sucharów. Jeśli robisz zwykłe 20 litrowe warki to jest przerost formy nad treścią.
 9. Tu już wchodzimy w kwestie mocno indywidualne. Gdybym to ja warzył, to: - Pszenicznego 'na pianę' bym nie dawał, bo nie widzę większego sensu przy takim piwie. Natomiast poważnie się zastanawiam czy w kolejnym quadruplu nie użyję słodu pszenicznego jako podstawowego zamiast pilzneńskiego. Bo tak. - Nie wiem czy bym sypał Caraaroma, bo opis na stronie Weyermanna jest mocno zbliżony do tego czego można się spodziewać po Special B - Palonego bym nie dawał. W ostatnim quadruplu sypnąłem minimalne ilości Midnight Wheat, żeby było tylko lekko muśnięte kawą/czekoladą i nie do końca mi to pasuj
 10. Trochę dziwna ta prezentacja jeśli Westvleteren 12 i St. Bernardus Abt 12 są przedstawiane jako dwie różne interpretacje stylu. Quadrupla warzyłem dwa razy, więc nie jestem jakimś wybitnym ekspertem, ale przynajmniej jeden z nich wyszedł pierwsza klasa. - pszeniczny bym wywalił, chyba że ci na przykład zalega w magazynie - monachijski rzeczywiście jest często stosowany w recepturach, ale moim zdaniem nie jest obowiązkowy - zależy na ile zależy ci na wytrawności - płatki dębowe do wywalenia - ten styl sam w sobie jest na tyle bogaty że nie ma sensu dodatkowo kombinować - Abbey moim
 11. #51 Sif, Earl Grey Farmhouse Wheat Ale Zanim pojawił się pomysł z Kveikami był tu planowany witbier. Potem zmieniły się drożdże, zamiast kolendry i skórek pomarańczy wjechała bergamotka, więc z wita został tylko zasyp. Zacieranie przeprowadzałem trochę inaczej niż zwykle. Zazwyczaj zaczynam od nieco wyższej temperatury i pozwalam żeby sobie spadała. Tym razem wystartowałem od 62°C i zostawiłem palnik w kuchence odkręcony na minimum, żeby temperatura powoli rosła do tych 73°C. Fermentacja w końcu będzie w słusznych, Kveikowych temperaturach. Podziewam się lekkiego piwa z mocnym aromatem
 12. Mam ten szczep na tapecie w tej chwili (konkretnie The Yeast Bay Sigmund's Voss Kveik). Jedno piwo rozlane, trzy fermentują, jeszcze jedno albo dwa będę warzył. Na razie fermentowałem zachowawczo, poniżej 30°C. Ostatnie planuję mocniej dogrzać. Wstępna ocena: - bardzo przyjemny, łagodny, owocowy aromat - piwo bardzo gładkie w smaku, zakorąglone, próbka przy rozlewie smakuje już w zasadzie jak odleżakowane piwo, samo piwo pije się jak soczek - flokulacja słaba, pierwsze piwo wyszło bardzo mętne i niespecjalnie chce się klarować w butelce - przy dekantacji pierwszej warki miałem spore pr
 13. Może wie jak przeliczać blg na cukier, ale nikt mu nie wyjaśnił, że podczas fermentacji 80% zostaje zeżarte przez drożdże.
 14. A wyizolowano do komercyjnego użytku inne szczepy? Masz jakieś info na ten temat?
 15. Co do chmielenia to Citra ok na goryczkę - daje najgładszą z tych chmieli które tam masz. Co do aromatu to wybrałeś 3 chmiele z grupy tych zdecydowanie najbardziej popularnych, więc będzie ok. Sam schemat chmielenia dość standardowy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.