Jump to content

zasada

Members
 • Content Count

  2081
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  15

Everything posted by zasada

 1. W skrócie: jeśli nie stosujesz drożdży z Norwegii, tzw. kwejków, to 30°C zadania da Ci piwo ostro alkoholowe. W wątku o drożdżach pszenicznych WB-06 od tego postu masz kilka wykresów zakresu pracy różnych szczepów, różnych producentów. Brzeczkę najlepiej jest schładzać trochę poniżej dolnej granicy optimum - fermentacja podnosi ją o kilka stopni w górę i lądujesz w optimum. Dlatego chłodnica jest tak ważnym sprzętem w browarze od samego początku. edit: skąd masz zestawy? Homebeer? No i jakie drożdże?
 2. Powodzenia w realizacji postanowienia! Dobrego piwa i dużo frajdy z warzenia.
 3. Na zacieranie dzisiaj The best of Mano Negra. Podczas warzenia kanał z (nie tylko) francuskim punkiem: https://m.youtube.com/channel/UC3u9nevkbUHspxzsS-3AdVA
 4. Zasadniczo browar warka #71: Gry Set 6 sprzęt zacierna i filtracyjna: blaszak 15 l ze sprężyną; warzelna: blaszak 20 l. zasyp 1,800 kg pilzneński 0,480 kg pszeniczny 0,120 kg płatki pszeniczne skleikowane w 1,5 litra wody zacieranie 9 litrów wody podgrzane do 72°C, po zasypaniu i dodaniu 1,5 litra skleikowanych płatków T ustaliła się na 65°C. 65°C -> 60°C przez 60’ 72°C przez 15’ 78°C przez 15’ filtracja i wysładzanie: trzema porcjami: 2,5 - 5,5 - 2,5 uzyskałem ok.17 l brzeczki o BLG=9,5-9,7 po przeliczeniach w zależności od spławika (Alla France i Biowin). chmielenie: Izabela granulat 5,6%AA 15 g @ 60 minut 15 g @ 20 minut 20 g @ 2 minuty chłodzenie chłodnicą z karbowanki do 18°C przez 26 minut uzyskano 12 l brzeczki o BLG= 10,1-10,8 w zależności od splawika. Drożdże: Imperial B56 Rustic kwartał po terminie, zadane bezpośrednio i według opisu z saszetki - store cold, pitch cold. No mam obawy. Parametry założone (Wort 70% wydajności) -> zaobserwowane V: 12 l -> 12 l BLG: 11 -> 10,1-10,8 FG: 2,8 -> ABV: 4,3 -> IBU: 29 -> Natknąłem się na nowe informacje o grisette jako stylu historycznym, nieco więcej wiem o różnicach między grisette a table saisonem i w świetle tego zastanawiam się czy to jednak trapist enkel jest tym co najbardziej lubię ostatnio (wersja na BE-256 smakowała mi najbardziej, T-58 też wydaje się smaczne - jedna butelka to za malo jeszcze). W kolejce ten sam zasyp na Danstar Abbaye.
 5. Czytając o grisette wykopałem dzisiaj bloga Hors Categorie. Głównie belgijskie, mieszane kultury drożdżowe, saisony (i grisette). http://www.horscategoriebrewing.com
 6. Piwnica 17°C. I co z tym fantem zrobić? edit: 17 i rośnie. A co zrobić? Lekkie belgijskie zrobione, lekkie brytyjskie w kolejce. Plany na mocne wersje odłożone na półkę.

 7. Naturalnie! ;D Ze swojej strony polecam żonę diakona, czyli niemal kabaretowy wykon Maxa Romeo. Styl to mógłby być tropical stout, np. klon Dragon Stouta. Jak Jamajka, to Jamajka! https://www.youtube.com/watch?v=EdvSEKncSgw
 8. O ile dobrze widzę zdjęcia w Guglu, to się nadajr. Ale bez wiertarki i zasypu, możesz się uchechłać zanim przerobisz kilo, o pięciu nie wspominając.
 9. OK, poproszę jak tylko dostaniesz takie informacje. To chyba już drugi raz kiedy stawiasz pewną nieoczywistą tezę na podstawie własnych doświadczeń. A ja bym chciał coś więcej niż jednostkowy przypadek/ wrażenie etc.
 10. Poproszę o szczegóły dotyczące złego wpływu refermentacji cukrem stołowym na organoloeptyczne cechy piwa. Jakiekolwiek źródło poza Twoją deklaracją. Bardzo ciekawy temat.
 11. Pomijając co myślę o wpisach z blogów o piciu piwa na forum poświęconym robieniu piwa, mam wrażenie, ze historyczna perspektywa, którą prezentujesz, jakkolwiek ciekawa, ma się nijak do bieżącej działalności gastronomicznej, gastronomiczno-hotelarskiej prezentowanej na łamach tych blogów.
 12. Nie mogę teraz znaleźć, ale jakiś czas temu przewijał się na forum temat takiego biznesu: wyposażam warzelnię rzędu 20 albo 50 litra, w miejscu dostępnym, z kaflami, wylewką, mediami, lodówkami etc. i został poddany analizie/ krytyce etc. Znajdę to podkleję. Zrelacjonowana jest także inicjatywa kolegów (nie z warszawy chyba), którzy w trzech bądź czterech wyposażyli sobie takie miejsce i korzystają zeń wspólnie. Znajdę to podkleję. edit: dzięki mocy czatu znalazłem odpowiedź szybciej niż przypuszczałem. To relacja z warzenia w tym miejscu wyposażonym siłami 4 piwowarów. http://karpackiewp.pl/2017/12/19/pokaz-warzenia-na-youtube-na-zywo/
 13. Czyli Staropramen. Obstawiam zatem jasny lezak. Spróbować zawsze warto, najwyżej wylejesz.
 14. O! A wiesz jakie to piwo? Jeśli jakiś eurolager to bez sensu, ale jeśli porter bałtycki to możesz zacząć zbierać zapisy na degustację. Ale nie wyrzucać kega na pewno.
 15. A bezpośrednio do słodowni może uderz? Strzegom, Malteurop, Optima.
 16. Spoko - spróbuj też przeprowadzić taki mały audyt na innych etapach procesu od chłodzenia.
 17. Imo za dużo. Chyba, że piszesz na znacznie więcej niż standardowa warka (19-25 litra). Ale ja mam minimalne doświadczenie - 2 warki w stylu, bez sukcesu w konkursach etc. Zobacz co proponuje BYO: https://byo.com/article/barleywine/ Poczytaj. Jak znajdę coś Jamila o BW to Ci podeślę/ wkleję. edit: Jamil w Brewing Classic Styles pisze tak: 9,75kg brytyjskiego słodu pale 284 g CaraMunich (60 °L) 284 g Crystal (120 °L) dla ok. 26 litrów po wysładzaniu Czyli ok. pół kilo karmelowych do takiego monstrum.
 18. Jaki Cristal masz? Osobiście poszedłbym do tematu jak najbardziej ortodoksyjnie, tj. pale + crystal kilka-kilkanaście procent.
 19. Pytałem bo imo to właśnie momenty z opcją na natlenienie. Spróbuj nalewać jak najwyżej, przykrywać kapslem i kapslowywać dopiero po napełnieniu wszystkich butelek. Piwo z surowcem do refermentacji może już wtedy zacząć wytwarzać CO2, które wypchnie pozostałe powietrze. Alternatywnie zamiast nalewać jak najwyżej, dokup rurkę z zaworkiem, reszta jak wyżej opisane. Zmień oxy na starsan. Zobacz, który z kroków pomoże pozbyć się problemu.
 20. Jak butelkujesz: z kranika czy przez zaworek, ile miejsca zostawiasz ponad lustrem piwa, czy po nalaniu zakładasz kapsel i nalewasz kolejną a kapslujesz po nalaniu wszystkich?
 21. No to trochę kłopot. Niemniej ja bym zostawił jeszcze tydzień - dwa w wiadrze w T pokojowej i lał do butelek. Dobrego piwa!
 22. W której dobie fermentacji to się stało? Od jakie T zaczałeś. Jakie BLG początkowe, na ilu się zatrzymało (jeśli mierzyłeś). Ja bym nie panikował, nie dodawał nowych drożdży a na pewno nie na zmarnowanie. Brytyjskie drożdże i w 12°C potrafią zrobić robotę.
 23. Mam neutralne suchary - notki i us05, jeśli wystarczą daj znać.
 24. Od jutra w Lidlu Classic Ales 6x500 ml za 34,99zł: https://www.lidl.pl/pl/Oferta-spozywcza.htm?articleId=58094 https://www.ratebeer.com/beer/brakspear-bitter-40bottle41/1033/ https://www.ratebeer.com/beer/jennings-cumberland-bottle/297534/ https://www.ratebeer.com/beer/marston39s-pedigree/44797/ https://www.ratebeer.com/beer/wychwood-hobgoblin-bottle/5107/ https://www.ratebeer.com/beer/lancaster-bomber-bottle/17536/ https://www.ratebeer.com/beer/ringwood-razorback-bottle/469538/ Wydaje się, że nie ma co się entuzjazmować, mimo, że tanio.
×
×
 • Create New...