Jump to content

zasada

Moderators
 • Content Count

  2861
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  49

Everything posted by zasada

 1. Poznań, Wilda, 200 ml Wyeast 3726 Farmhouse Ale, pierwsze pokolenie po 10BLG, zebrane we wtorek po circa miesiącu w wiadrze. Myślałem, że uda mi się do weekendu wykorzystać, plany jak zwykle do tyłu.
 2. @grzesiuu@x1d okazuje się, żem botaniczne ciele. To tak jak z wrzosem.
 3. Google moim przyjacielem: W Polsce jest rośliną zagrożoną wymarciem i ściśle chronioną prawnie, spotykaną tylko w pasie wybrzeża bałtyckiego.
 4. Imo ważny tak samo jak klasyczny charakter chmielowy. Ale one co, jak nie fenole to estry dają czy są czysto-czyste?
 5. Bardzo się cieszę. Ja zabutelkowalem we wtorek wersje na Wyeat Farmhouse z Oktawia i szykuje się do BE256 i/lub T5 i Sybilli właśnie. Pewnie minie jeszcze sporo zanim je zrobie, ale zrobię
 6. Nie, raczej nie. Mi stygnie bo się ślamazarzę.
 7. W wypadku gotowania w garnku, dokładałem grzałkę na moment zanurzenia chłodnicy. W Klarsteinie podkręcam trochę moc. Przed zanurzeniem przepuszczam przez chłodnice ciepłą wodę, minimalizuje to spadek temperatury i obciąża chłodnice. No i staram się wkładać ja na 20-30 minut.
 8. Post prosiebny. Nie korzystałem nigdy z Ali, nie mam konta etc. Szukam jednego sprzedawcy mającego w ofercie sensowne: pHmetr i refraktometr. Ktoś ma w zakładkach albo historii transakcji takiego sprzedawcę i poratuje początkującego linkiem?
 9. Nie wiem. Nie mówię po algorytmowemu.
 10. W załączniku plik uzyskany od Aquanetu po mejlowym zapytaniu. To co (chyba) najważniejsze poniżej: Chlorki - 86 mg/l Siarczany - 80 mg/l Sód - 33 mg/l Wapń - 52 mg/l pH - 7,8 Twardość ogólna - 5,3 mval/l Twardość ogólna - 264 mg CaCO3/l Powoli wgryzam się w temat, bardzo powoli. AQUANET jakosc wody P-n-I kw.2021.pdf
 11. Kombinacja dwóch warunków: Fraza "100% pilzneński" i 100% pilzneński tylko w tytułach zawartości załatwia sprawę.
 12. Cześć, pomijając celne uwagi kolegów mam swoją. Fajnie, że zaczynasz, szkoda, że falstartem. Linkowana przez @Jancewicz wiki piwo.org to faktycznie podstawowe źródło ale jeśli potrzebujesz instrukcji krok po kroku, i lubisz ciemne piwa (pytanie, bardziej stout, czy munich dunkel) możesz skorzystać np. z https://targipiwne.pl/jak-uwarzyc-piwo-stout/ Tymczasem wycofaj, przegrupuj się i zacznij od nowa!
 13. Ok. Czyli drugi głos za tym modelem. Notuję w kajeciku.
 14. Jak widzę opinie z czasem zmieniły się z dobry za taką cenę w no jednak się spartolił. Na alle znalazłem jeden taki Lidlowski za jakieś 79 złych, więc nie ma ani waloru ceny, ani jakości. @Miborwskazał mi jeden model na Ali, ale czy na alle widzieliście coś wartego uwagi? Pierwszy raz podchodzę do tematu mierzenia pH i macam po omacku.
 15. @Nazwa użytkownikaw wyższych? Muszę sobie teorie odświeżyć ale siarka mi się z lagerami a co za tym idzie z niższymi temperaturami kojarzy. @x1dno tak, trudno po wicie wnioskować o wpływie drożdży na percepcję chmielenia.
 16. No jasne. Sklepy szukają zachęt na forach. Teraz chyba tylko Marxam się tutaj pojawia.
 17. No proszę Cię. Jest tyle zmiennych leżących po stronie piwowarów, że zrzucanie winy na paczkę/ serię chociaż możliwe wydaje mi się jednak mało prawdopodobne. Ale nie o tym. W linkowanym wątku z HBT jest mowa o "brown yeast". Google translator wypluł mi takie tłumaczenie: Pomijając koślawość tłumaczenia, co o tej zależności powiecie? Faktycznie K97 dają goryczkę i smak chmielowy bardziej wyraźne, surowe, świeże?
 18. W pojedynczych wypadkach chyba jest wspomniane.
 19. Czytałeś wątek? Chyba więcej na temat tutaj nie znajdziesz.
 20. Szukając informacji o K-97, dotarłem do fajnego wątku na HBT, a potem do cytowanego w dyskusji bloga. Na blogu znajduje się "drzewo genealogiczne drożdży piwnych". Na piwo.org nie pamiętam aby było przywoływane, ale myślę, że może się przydać jako rozbudowana tabela zastępstw. Wpis na blogu: https://beer.suregork.com/?p=4112 Plik .pdf w załączniku na wypadek, gdyby witryna się zepsuła. Brewing_yeast_tree_Oct_2019.pdf
 21. Na forum też było:
 22. Szykuje się do ich użycia, czytam trochę i znalazłem taki świetny wątek https://www.homebrewtalk.com/threads/review-of-safale-k-97-german-ale-great-for-open-fermentation.600146/
 23. Jeśli jesteś w stanie zapewnić temperatury zacieru rzędu 62-72°C to pewnie jest szansa na zacieranie piwa. Pytanie jak z filtracją i wysładzaniem. Potem warzenie przefiltrowanej brzeczki, jej chmielenie i chłodzenie - na ile starcza mi wyobraźni może być problem, bo zbiorniki z płaszczem są raczej zamknięte (?). Na forum są koledzy z doświadczeniem to pewnie pomogą.
 24. Zasadniczo browar warka #83: nie-Koźlak (majowy hehe) Na gęstwę po #81 miałem pomysł, żeby zrobić tropical stout. Szykowałem się, ale ostatecznie stanęło na stylu bardziej lubianym. Miałem wątpliwości czy iść w SMaSH (Monach 2 + Sybilla), czy coś kombinować i stanęło na mieszaniu. Niedużym jak widać w zasypie, ale jednak nie SMaSH. Planuję wreszcie natlenić brzeczkę i po raz pierwszy użyć pożywki. Tymczasem dzień zaczyna się od namoczenia gara w celu usunięcia przypalenia. Poprzednio kończyłem późno i namaczałem krótko (20-30 minut?) Dwa razy nadwęglan, łącznie jakieś dwie godziny da
 25. Jak łączysz przypalenie zacieru z dynamicznym wychodzeniem z butelek?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.