Jump to content

zasada

Moderators
 • Posts

  3279
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  86

Everything posted by zasada

 1. @Szlukasz kilka pytań: jaka proporcja woda / słód - mi powiedziano na początku żeby dawać więcej wody niż przy zacieraniu w garnku/ wiadrze/ lodówce, jakie zboża - żyto, pszenica czy tylko jęczmień, jak szybki przepływ - znów, powiedziano mi, że ma ciurkać jak przy sikaniu, po co bazooka do zacierania - ona ew. przydaje się do warzenia, do zacierania nie widzę sensu z niej korzystać.
 2. A tak swoją drogą weizen z bananem z browaru Cornelius to chyba całkiem spory hit sprzedażowy był swego czasu (ja jednak wolałem z grejpfrutem).
 3. Byłem po raz pierwszy w 2017(?) i wydawało mi się bardzo spoko impreza. Potem nastąpiła próba zmiany formuły, potem dwa lata kowidowe całkiem inne, niemiarodajne etc., co będzie teraz i w kolejnych latach? Zobaczymy.
 4. Za organizatorem podaję: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza do udziału w imprezie plenerowej pt. Piwo z kulturą. Jest to już kolejna X edycja Festiwalu Piwa, odbywającego się na terenie tutejszego muzeum. Głównym celem przedsięwzięcia jest przedstawienie historii i tradycji spożywania piwa na ziemiach polskich oraz przybliżenie sposobu jego warzenia. Wydarzenie ma charakter edukacyjno-rekreacyjny i jest przewidziane głównie dla osób dorosłych. Zapraszamy jednak całe rodziny, ponieważ dla dzieci przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje. W czasie imprezy zaprezentowane zostaną plansze graficzno-tekstowe z ciekawostkami na temat historii piwa oraz wystawa birofilska. Przedstawimy ponadto małe i średnie browary, funkcjonujące obecnie w Wielkopolsce, charakteryzujące się produkcją wyjątkowych i rzadko spotykanych piw. Impreza odbędzie 15 maja 2022 r. w godzinach od 12.00 do 19.00. (bs) W PROGRAMIE: Plac główny: – ciekawostki piwne – występ zespołu muzycznego „KAMRATY” – konkursy dla publiczności ( m.in. zostań degustatorem piwnym) – prezentacja piw małych i średnich browarów – pokaz domowego warzenia piwa – piwowar – pokaz toczenia kufli z gliny – warsztaty – pokaz wyrobu precli i degustacja – kuchnia piwna – quiz piwny – wypiek chleba w tradycyjnych piecach chlebowych Folwark: – pokaz uruchamiania małych maszyn rolniczych – prezentacja samochodów rolniczych marki Tarpan – prezentacja zabytkowych Syren i Warszaw – wystawa zbiorów birofilskich: kolekcja etykiet, kapsli piwnych – pokaz pracy kowala – zwiedzanie dostępnej części zabytkowej Gorzelni – stanowisko edukacyjne dla dzieci – gra terenowa dla rodzin Pociągi Kolei Wielkopolskich na imprezę Piwo z kulturą w dniu 15.05. Miejscowość Poznań Główny o. 12:10 15:15 17:00 Poznań Dębiec o. 12:15 15:20 17:05 Luboń k/Poznania o. 12:18 15:23 17:08 Wiry o. 12:23 15:28 17:13 Szreniawa o. 12:28 15:33 17:18 Miejscowość Szreniawa o. 13:02 16:17 18:17 Wiry o. 13:07 16:22 18:22 Luboń k/Poznania o. 13:12 16:27 18:27 Poznań Dębiec o. 13:15 16:30 18:30 Poznań Główny p. 13:20 16:35 18:35 źródło: https://muzeum-szreniawa.pl/piwo-z-kultura-juz-15-maja/ A od siebie dodam, że piwowarem domowym będę ja (drugi z prawej). Warzony będzie albo bitter, albo porter w wykorzystaniem surowców pokazywanych zwiedzającym.
 5. https://www.piwo.org/forums/topic/32895-infekcje/ to jest wątek wydzielony do zadawania takich pytań. Zamykam.
 6. Jak na wesele to lepiej zamówić/wypożyczyc jednak. Na forum szukaj hasła kegator. Z kompa podrzucę kilka odnośników, tymczasem mam nadzieję, że nie jesteś spamerem
 7. Pierwszy września i hasło promocyjne: Mamy dla was podręcznik do kolejnej klasy piwowastwa domowego!
 8. Do granicy 30IBU. Trzymając się budżetowej Marynki - 25 g na początku i 25 g na ostatnie 10-15 minut. Ale zależy jakie %AA masz, ja liczyłem wg. używanej ostatnio z 2020, ona miała 8,4 (zakładam wydajność rzędu 70% i litraż rzędu 23l). Fajna piwnica!
 9. Z linkowanych zestawów poszedłbym w golden ale. Ale... Lepiej kupić 5 kilo pilzneńskiego (25zł), ze 100 g polskiego chmieli marynka/ sybilla (10 zł), i drożdże w zależności od tego jakie masz temperatury. Np. Danstar Nottingham ok.17 zł, S-04 są w AlePiwo po 9,90, przy braku kontroli temperatury Danstar Voss Kveik, albo Kveik Lutra Jakie masz temperatury?
 10. zasada

  lol :)

  Lista obecności sprzed 3200 lat, podaje następujące przyczyny nieobecności robotnika: balsamował brata, warzył piwo, ugryzł go skorpion... https://9gag.com/gag/aDDOnKO
 11. Testowałem kilkukrotnie układ:.zacieranie, filtracja i wysladzanie wieczorem a od rana warzenie. Raz przez noc skislo. Koledzy zostawiają np.zacierajac przez noc. Ta chyba tylko raz zrobiłem. Jeśli zostawisz filtrat na noc, dobrze podgrzać do 85, albo zagotować.
 12. Ten cyngwajs ma sprawić, żeby strumień wody w tym systemie płynął mocniej. Nie wiem na ile to faktycznie wpływa na przypalanie. Temat chyba był poruszany w zbiorczym temacie kociolkowym: https://www.piwo.org/forums/topic/21425-brewcraftercoobrabulldog-25/
 13. zasada

  OXI

  @loloppłucz starsanem.
 14. No właśnie o tym napisałem. Też mnie to dziwi. Pozostaje poczekać. Może odpowiedzą z opóźnieniem. @Joosto po zadaniu pytania na workspace PSPD pojawiły się informacje, od FM ale nie bezpośrednio. I teraz się zastanawiam. FM21 z... FM25 - FM26 - FM27 - FM28?
 15. Ej, serio można dopytać. Mnie nie ma na FB ale chyba tam najszybciej by było. W każdym razie zamówione, obstawiam, że przed przyszłym weekendem przyjdą/
 16. Magnum ma opinię chmielu ostrego, metalicznego. Imo z przyprawami lepiej zagra bardziej neutralny, czy ziołowy. Ale jeśli używałeś ostatnio magnum i jego goryczka Ci podeszła to wiesz, rady nieznajomego z Internetu nie muszą znaczyć zbyt wiele
 17. Ok. To ja jestem w stanie powiedzic tylko, że wybrałbym inny chmiel.i dał go tylko na goryczkę. Nie wiem: Iunga, Marynka? Przyprawy i kawa sa dyskutowane w wielu miejscach na forum (i w piaskownicy, i we wsparciu) zatem musisz poszukać.
 18. Z racji roku saisona ogłoszonego przez PSPD, dziwi mnie cisza wokół najnowszej premiery Fermentum Mobile. Za stroną producenta: Typ fermentacji: górna Zakres temperatur fermentacji: 20-28 st.C Stopień odfermentowania: 76-85% Flokulacja: średnia Tolerancja alkoholu w piwie: 10% ABV Profil smakowy: łączy właściwości belgijskich i francuskich szczepów do saisona. Pozwala uzyskać bogaty profil aromatyczny i głębokie odfermentowanie Szczep polecany do piw w stylach: Saison, Grisette Profil szczepu zbliżony do: brak odpowiednika https://fermentum-mobile.pl/portfolio-item/fm702-prace-sezonowe/ Plany na grisette mam zawsze, więc będzie okazja sprawdzić ten szczep pod nieobecność Wyeast Farmhouse i Imperial Rustic.
 19. Powodzenia w aktywizacji forumowej i.warzelnianej! No i chodzi Ci o jakąś konkretną poradę? Bo znalazła się w tytule posta, ale w treści już nie.
 20. Ok. Zaćmienie. Wejdź na discorda, tam poza towarzysko-politycznymi tematami zagadnienia sprzętowe i zakupowe są jednymi z najczęściej poruszanych. Efekty natychmiastowe.
 21. Jeśli dobrze rozumiem. Ja mam taką (ale kupioną już w PL): KLIK. A sprzedawcę na discordzie linkował elroy. Lepiej znaleźć pewnie wysyłkę z Czech-Niemiec-Hiszpanii...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.