Skocz do zawartości

zasada

Members
 • Zawartość

  1750
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Zawartość dodana przez zasada

 1. zasada

  Piwo z aromatem wina

  23°C to za wysoko - drożdże mogły dać wyższe alkohole, niechciane estry/ fenole, które w połączeniu z kwaśnością jęczmienia prażonego dają Ci wrażenie wina. Dodatkowo 8 dni to dość krótko - drożdże mogły nie przerobić wszystkiego i zostawić po sobie związki dające niechciany profil. Ale gdybam, nie wiem jaki dokładnie to smak/ zapach. Poczytaj o "smakach pobocznych" i tym czym są spowodowane, może trafisz. https://learn.kegerator.com/off-flavors-in-beer/ https://www.morebeer.com/articles/homebrew-off-flavors Najlepsze opracowanie, książkowe powiedzmy, jest obecnie niedostępne: http://www.howtobrew.com/book/section-4/is-my-beer-ruined/common-off-flavors edit: okazuje się, że wersja internetowa oparta na wczesniejszym wydaniu książki, jest uboższa niż znana mi, pochodząca z najnowszej, czwartej edycji. Ja miałem taki sam problem w drugim piwie w życiu, to był stout z puchy Bremakera.
 2. zasada

  Aplikacja Chat

  Albo w komentarzach do profilu!
 3. zasada

  Piwo z aromatem wina

  Jaki zasyp, jakie zacieranie, w jakich temperaturach fermentowało, jak przygotowałeś butelki do rozlewu? Im więcej konkretów podasz, tym większa jest szansa na odpowiedź przynajmniej zbliżoną do prawdy. A poza pytaniem: 8 dni dla 15 BLG może być za mało.
 4. zasada

  RIS - weryfikacja receptury.

  Kurcze, a może zrób po prostu piwo ze słodu i zobaczysz jakie nuty, akcenty i posmaki wyjdą z zastosowanych słodów? Mówią, że Caramunich wnosi lekkie śliwki - może to wystarczy? Ja wiem, że nie o to pytałeś ale nie mogę się powstrzymać przed lansowaniem prostoty.
 5. zasada

  Angielski Barley Wine

  Najprostszy zasyp - najlepszy zasyp. Tu nie ma dyskusji. Ja dałbym połowę tego, ale wiem, że są różne gusta. Jeśli przed warzeniem chciałbyś sobie o BW poczytać to daj znać PW. Mam ciekawego.pdf'a
 6. zasada

  Pierwsza warka

  Cenne rady? Pisz mniej a konkretniej: Jakie konkretnie drożdże, jakie temperatury, jaki sprzęt. Bez konkretów na forum nie ujedziesz daleko. Dobrego piwa!
 7. zasada

  Angielski Barley Wine

  A tam polecają w pierwszym przepisie White Labs WLP500 (Trappist Ale) or Wyeast 3787 (Trappist High Gravity)
 8. zasada

  Skiśnięta IPA - proszę o pomoc

  Zgodnie z deklaracją, foto fragmentu książki:
 9. zasada

  Angielski Barley Wine

  Jeśli chcesz angielski barley wine, to wypadałoby użyć angielskich chmieli, drożdży i słodów. To co planujesz wygląda jak ciekawy, mocny miszmasz. edit: najbardziej brakuje właściwych drożdży. zastanawia mnie też chmiel na aromat w sytuacji gdy piwo będzie długo dojrzewało oraz wykorzystanie Saaza do chmielenia na goryczkę. Nie wiem jaki stosunek alfa do beta ma Iunga, ale bardziej o niej bym myślał na 60 minut.
 10. zasada

  Skiśnięta IPA - proszę o pomoc

  Odchodząc od wątku osobistego a przechodząc do merytorycznego. W Brew Your Own British Real Ale, Graham Wheeler pisze o kilkukrotnym "arousing the yeast during fermentation" w odniesieniu do jednej konkretnej grupy drożdży brytyjskich. Ostatnio wklejałem to na czacie w PW więc nie dam rady wkleić ich teraz ponownie, ale jak znajdę to nadrobię.
 11. zasada

  lol :)

  https://repostuj.pl/poczekalnia/post/prawdziwa-gwiazda/
 12. zasada

  2 tygodnie po butelkowaniu

  Zapraszam dwa działy obok: https://www.piwo.org/forums/topic/20193-list-otwarty-do-sklepów-piwowarskich/ Powodzenia i łutu szczęścia z pierwszym piwem, więcej rozwagi z drugim. Smacznego!
 13. zasada

  Aplikacja Chat

  Że zażartuję: wydajność w pracy wzrośnie
 14. zasada

  lol :)

  https://9gag.com/gag/aN1NWDv
 15. zasada

  Co mogę zrobić z tych składników?

  Mało kreatywny pomysł to 25 litrów piwa w okolicach stylu best bitter z nowoczesnym twistem tj. duża ilością amerykańskiego chmielu na aromat, czyli golden ale/ summer ale/ modern bitter czy haj tam nazywają to marketingowcy. Warka 25.00 L 1.045 OG / 1.011 FG / ABV 4.4% / 35 IBU Składniki 3.00 kg Light D.M.E. Extract Extract Ilość Chmiel Typ Czas 45.00 g Kent Golding Pellet 60minut 45.00 g Kent Golding Pellet 15minut 60.00 g Cascade Pellet 1minut drożdże 1 paczka uwodnionych S-04 Plik do Qbrew w załączniku, żebyś mógł zmodyfikować gramaturę pod posiadany chmiel (inne AA niż domyślnie). puradawid-bitter.qbrew
 16. zasada

  Smak mydła w piwie.

  A dotyka to wyłącznie Grodzisza (niskie BLG i delilatność)? Bo kiedyś usłyszałem już taka opinię w odniesieniu do rauchbocka, i absolutnie się nie sprawdziło (3 lata i wciąż silna szynka/ boczuś).
 17. zasada

  Red AIPA receptura

  Miałem rzucić okiem na receptury klonów. Oczywiście zapomniałem ale skoro temat wraca to nadrabiam. W numerze BYO poświęconym nowym IPA można znaleźć kilka klonów: Amarillo Sunset Red IPA (5 gallons/19 L, all-grain) OG = 1.077 FG = 1.018 IBU = 85 SRM = 18 ABV = 8.1% po 0.23 kg crystal 120 °L i 80 °L i 57 g Carafa® Ill Brunhilde India Red Ale (5 gallons/ 19 L, all-gra in) OG = 1.064 FG = 1.016 IBU = 75 SRM = 15 ABV = 6.6% 0.29 kg karmelowy 120 °L i 0.23 kg karmelowy 40*L i 28 g black patent LEAF PEEPER IMPERIAL RED (5 gallons/ 19 L, all-g rai n) OG = 1.072 FG = 1.0 14 IBU = 77 SRM = 15 ABV = 7.6% 0.45 kg Simpsons dark crystal 75 °L i 57 g Briess Midnight Wheat W sumie niewiele się różną od Twojego przepisu. heh.
 18. zasada

  Fermentacja lagera - temperatury

  Książkę sobie kup (ściągnij), albo i dwie zamiast pytać internetów na przysłowiową pałę. Pierwsza, druga. edit: o poranku widzę, że wieczorem byłem dość obcesowy. To efekt lagerów: koźlaka i portera bałtyckiego Ale pomijając formę, treść jest dokładnie taka sama: planując poważnie piwowarzenie, warto odwoływać się do sprawdzonej wiedzy i informacji zamiast anonimowych porad w sieci. I uwaga do punktu 2 w wypowiedzi kolegi. Po uwodnieniu drożdży w wyższej T, przed zadaniem do fermentora dobrze jest powoli schładzać dodając partiami zimną brzeczkę. Na forum koledzy dzielili się tym o ile stopni etc. ale zadanie uwodnionych w wyższej od razu do zimnej brzeczki może skończyć się szokiem dla drożdży i złymi tego faktu konsekwencjami. Ale odsyłam do wspomnianych książek. W pierwszej jest sporo o lagerach, dostępna jest także online w starszej wersji. Druga poświęcona jest wyłącznie lagerom - warto!
 19. zasada

  Pytania początkującego

  Balling Potter i fermentacje tajemnic!
 20. zasada

  Pytania początkującego

  Nie. Czas gotowania to standardowo 60 minut. Zapis powyżej oznacza najprawdopodobniej, że chmiel x został dodany na ostatnie 15 minut z tych 60, czyli po upływie 45 minut od chwili gdy zawrzało a chmiele x i y na ostatnie 10 minut z tych 60, czyli po upływie 50 minut od chwili gdy zawrzało.
 21. zasada

  Pytania początkującego

  https://www.youtube.com/watch?v=mvpCPXV8kYA Obstawiam takie albo podobne
 22. zasada

  Etykiety zasadniczo

  Pliki graficzne etykiet dotychczasowych oraz etykiet planowanych.
×