Jump to content

zasada

Members
 • Content Count

  2537
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  33

Everything posted by zasada

 1. Jak zacierałeś? Ale wracam do wcześniejszego: zostaw wiadro w spokoju na tydzień. Nie zaglądaj, nie grzeb. Serio, serio.
 2. Ja bym skrzynkę przeniósł do najchłodniejszego dostępnego miejsca, a z dobę przed wypiciem do lodówki przenosił pojedyncze butelki.
 3. Tak jak @punix napisał. Generalnie polecam drogę: sprawdzam jakie mam warunki, sprawdzam jakie drożdże lubią takie warunki, sprawdzam jakie piwa mogę zrobić na tych drożdżach. Oczywiście już na poziomie "jakie mam warunki" można pokusić się o modyfikacje i wtedy zakres drożdży możliwych do wykorzystania rośnie. Powodzenia!
 4. Desprej nie jest kwasem. Jest alkoholem. Kwasem jest Starsan.
 5. Ale czy redukuje utlenienie użytego chmielu? No chyba niespecjalnie, mhm? edit: KOCI / CATTY (0810)(p-mentano-8-merkapto-3-on) Możliwości eliminacji: – eliminacja możliwości utlenienia piwa podczas przechowywania (m.in. przechowywanie gotowego piwa w temperaturze poniżej 12-13°C) – sprawdzenie materiałów użytych do produkcji piwa Źródło: https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/2015/06/opis-cech-piwa.pdf strona 16
 6. Zmiana drożdży na takie, które pracują chętnie w 18°C i wyższej. Zmontowanie skrzynki ze styropianu/ styroduru i obniżanie temperatury zamrożonymi butelkami z wodą/ lodem. Powodzenia!
 7. Wysoką temperaturą zadania drożdży i niecierpliwością początkującego piwowara domowego. Zapomnij o wiadrze na półtora tygodnia. Po tym czasie zmierz BLG, poczekaj jeszcze trzy dni i zmierz ponownie.
 8. zasada

  lol :)

  https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aR7rv35_460svvp9.webm https://9gag.com/gag/aR7rv35 Brak piwa i telewizji robi z Homera szaleńca. Pozdrawiam serdecznie!
 9. Musisz mieć słód czynny enzymatycznie, jakiś podstawowy.
 10. Pierwsze: na forum jest wątek do takich pytań Drugie: na oko ok.
 11. zasada

  lol :)

  https://9gag.com/gag/aGdEDWz
 12. Dobry ruch - powodzenia!
 13. Ale równie dobrze możesz użyć cukru białego buraczanego dostępnego w każdym domu (albo u sąsiada). Pisałem z @lukasz001 na ten temat i założyłem, że "belgijska pszenica" to witbier (na co wskazują dodatki), wtedy sugerowanie trzech szczepów weizenowych, dwóch ejlowych i jednego witbierowego to srogi żart sklepu IMO. Ale potem doczytałem, że przymiotnik "belgijski" otrzymują w tym sklepie zestawy oparte na słodach Castlemaltig. Specyficzne podejście nie powiem.
 14. Daj proszę linka, bo to dość dziwna sugestia.
 15. Ja bym zostawił w jednym pojemniku do rozlewu. zmierzył za tydzień i jeśli się nie zmieni myślał o rozlewie. BTW na tych drożdżach to pszeniczniaka raczej nie uzyskasz/ uzyskałeś. Pszeniczny golden ale brzmi ciekawie.
 16. W takim razie BLG nie ma większego znaczenia. Zacząłbym od jaśniejszego.
 17. Igielitowy (?) na bank. Silikonowy da radę. Ale chłodnica to imo konieczny sprzęt jeśli chce się robić dobre piwa.
 18. @koncept: kilkukrotnie zostawiałem filtrat na noc, raz na dłużej nawet i nie miałem objawów, które opisałeś.
 19. Serio pytasz? Akurat pytanie czy można zostawić przefiltrowana brzeczkę do następnego dnia pojawia się na forum co jakiś czas. edit: tylko trzeba się oczytać przed działaniem.
 20. Osobiście nie widziałem w PL słodu z Warminster, nie spotkałem się także z określeniem "klepiskowy" w związku z MO, a widziałem MO light czy jakoś inaczej nazwane jaśniejsze. Korzystałem z Fawcetta, Simpsonów i Crispa. Lubię i staram się wybierać ale nie jestem w stanie wskazać na różnice pomiędzy MO a Halcyonem czy innym pale ale (czy to Weyerman, czy to Optima, czy to Viking).
 21. Wątek w związku z dwoma postami (1, 2) i tym, że akurat Kegator opublikował bardzo fajny tekst o MO. Tłumaczenie maszynowe, z lekkimi ręcznymi poprawkami. Część deskryptorów widziałem po raz pierwszy na oczy. Pominąłem część o obliczaniu siły diastycznej zasypu i przykłady piw Źródło: https://learn.kegerator.com/maris-otter-the-legendary-british-malt/
 22. Rzuć okiem na tutejszą wiki: https://wiki.piwo.org/Zacieranie_ziarna#Zacieranie_sterowane_temperaturowo_.28step_mash.29
 23. Czyli Zbyszko? Fajnie. Chętnie, chętnie!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.