Jump to content

zasada

Members
 • Content Count

  2081
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  15

zasada last won the day on June 21

zasada had the most liked content!

6 Followers

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  zasadniczo / maltańskie
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  >90
 • Miasto
  Poznań

Kontakt

 • Imię
  Dominik Zasada
 • Strona www
  http://zlapane-szablony.blogspot.com/

Recent Profile Visitors

8601 profile views
 1. W skrócie: jeśli nie stosujesz drożdży z Norwegii, tzw. kwejków, to 30°C zadania da Ci piwo ostro alkoholowe. W wątku o drożdżach pszenicznych WB-06 od tego postu masz kilka wykresów zakresu pracy różnych szczepów, różnych producentów. Brzeczkę najlepiej jest schładzać trochę poniżej dolnej granicy optimum - fermentacja podnosi ją o kilka stopni w górę i lądujesz w optimum. Dlatego chłodnica jest tak ważnym sprzętem w browarze od samego początku. edit: skąd masz zestawy? Homebeer? No i jakie drożdże?
 2. Powodzenia w realizacji postanowienia! Dobrego piwa i dużo frajdy z warzenia.
 3. Na zacieranie dzisiaj The best of Mano Negra. Podczas warzenia kanał z (nie tylko) francuskim punkiem: https://m.youtube.com/channel/UC3u9nevkbUHspxzsS-3AdVA
 4. Zasadniczo browar warka #71: Gry Set 6 sprzęt zacierna i filtracyjna: blaszak 15 l ze sprężyną; warzelna: blaszak 20 l. zasyp 1,800 kg pilzneński 0,480 kg pszeniczny 0,120 kg płatki pszeniczne skleikowane w 1,5 litra wody zacieranie 9 litrów wody podgrzane do 72°C, po zasypaniu i dodaniu 1,5 litra skleikowanych płatków T ustaliła się na 65°C. 65°C -> 60°C przez 60’ 72°C przez 15’ 78°C przez 15’ filtracja i wysładzanie: trzema porcjami: 2,5 - 5,5 - 2,5 uzyskałem ok.17 l brzeczki o BLG=9,5-9,7 po przeliczeniach w zależności od spławika (Alla France i Biowin). chmielenie: Izabela granulat 5,6%AA 15 g @ 60 minut 15 g @ 20 minut 20 g @ 2 minuty chłodzenie chłodnicą z karbowanki do 18°C przez 26 minut uzyskano 12 l brzeczki o BLG= 10,1-10,8 w zależności od splawika. Drożdże: Imperial B56 Rustic kwartał po terminie, zadane bezpośrednio i według opisu z saszetki - store cold, pitch cold. No mam obawy. Parametry założone (Wort 70% wydajności) -> zaobserwowane V: 12 l -> 12 l BLG: 11 -> 10,1-10,8 FG: 2,8 -> ABV: 4,3 -> IBU: 29 -> Natknąłem się na nowe informacje o grisette jako stylu historycznym, nieco więcej wiem o różnicach między grisette a table saisonem i w świetle tego zastanawiam się czy to jednak trapist enkel jest tym co najbardziej lubię ostatnio (wersja na BE-256 smakowała mi najbardziej, T-58 też wydaje się smaczne - jedna butelka to za malo jeszcze). W kolejce ten sam zasyp na Danstar Abbaye.
 5. Czytając o grisette wykopałem dzisiaj bloga Hors Categorie. Głównie belgijskie, mieszane kultury drożdżowe, saisony (i grisette). http://www.horscategoriebrewing.com
 6. Piwnica 17°C. I co z tym fantem zrobić? edit: 17 i rośnie. A co zrobić? Lekkie belgijskie zrobione, lekkie brytyjskie w kolejce. Plany na mocne wersje odłożone na półkę.

 7. Naturalnie! ;D Ze swojej strony polecam żonę diakona, czyli niemal kabaretowy wykon Maxa Romeo. Styl to mógłby być tropical stout, np. klon Dragon Stouta. Jak Jamajka, to Jamajka! https://www.youtube.com/watch?v=EdvSEKncSgw
 8. O ile dobrze widzę zdjęcia w Guglu, to się nadajr. Ale bez wiertarki i zasypu, możesz się uchechłać zanim przerobisz kilo, o pięciu nie wspominając.
 9. OK, poproszę jak tylko dostaniesz takie informacje. To chyba już drugi raz kiedy stawiasz pewną nieoczywistą tezę na podstawie własnych doświadczeń. A ja bym chciał coś więcej niż jednostkowy przypadek/ wrażenie etc.
 10. Poproszę o szczegóły dotyczące złego wpływu refermentacji cukrem stołowym na organoloeptyczne cechy piwa. Jakiekolwiek źródło poza Twoją deklaracją. Bardzo ciekawy temat.
 11. Pomijając co myślę o wpisach z blogów o piciu piwa na forum poświęconym robieniu piwa, mam wrażenie, ze historyczna perspektywa, którą prezentujesz, jakkolwiek ciekawa, ma się nijak do bieżącej działalności gastronomicznej, gastronomiczno-hotelarskiej prezentowanej na łamach tych blogów.
 12. Nie mogę teraz znaleźć, ale jakiś czas temu przewijał się na forum temat takiego biznesu: wyposażam warzelnię rzędu 20 albo 50 litra, w miejscu dostępnym, z kaflami, wylewką, mediami, lodówkami etc. i został poddany analizie/ krytyce etc. Znajdę to podkleję. Zrelacjonowana jest także inicjatywa kolegów (nie z warszawy chyba), którzy w trzech bądź czterech wyposażyli sobie takie miejsce i korzystają zeń wspólnie. Znajdę to podkleję. edit: dzięki mocy czatu znalazłem odpowiedź szybciej niż przypuszczałem. To relacja z warzenia w tym miejscu wyposażonym siłami 4 piwowarów. http://karpackiewp.pl/2017/12/19/pokaz-warzenia-na-youtube-na-zywo/
 13. Czyli Staropramen. Obstawiam zatem jasny lezak. Spróbować zawsze warto, najwyżej wylejesz.
 14. O! A wiesz jakie to piwo? Jeśli jakiś eurolager to bez sensu, ale jeśli porter bałtycki to możesz zacząć zbierać zapisy na degustację. Ale nie wyrzucać kega na pewno.
 15. A bezpośrednio do słodowni może uderz? Strzegom, Malteurop, Optima.
×
×
 • Create New...