Jump to content

zasada

Moderators
 • Posts

  3289
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  87

zasada last won the day on May 23

zasada had the most liked content!

7 Followers

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  zasadniczo
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  100+
 • Miasto
  Poznań

Kontakt

 • Imię
  Dominik Zasada
 • Strona www
  http://zlapane-szablony.blogspot.com/

Recent Profile Visitors

25112 profile views

zasada's Achievements

 1. Jeszcze raz. Napisałeś, że DMS i diacetyl w koncerniakach są konsekwencją skali produkcji i są nieuniknione? Jeszcze raz. Napisałeś, że dwie (częste) wady piwa domowego nie są tematem o którym warto wspominać od samego początku? Długie chłodzenie wynikające z braku chłodnicy jest częste u początkujących piwowarów. Brak troski o kondycję drożdży i warunki fermentacji także częściej spotykane jest na początku niż w późniejszych etapach przygody.
 2. @Piotr Ba padło konkretne pytanie wynikające z Twojej zdania: "Nie będzie żadnego dmsu ani diacetylu jeżeli będzie się Gotować!" Odpowiedz jeśli potrafisz, jeśli nie to nie ciągnij smugi. Gotowanie wpływa na DMS, na diacetyl wpływają inne elementy o których możesz poczytać np. na blogu forumowego kolegi: https://www.beerfreak.pl/diacetyl-czyli-maslo-piwie/ Jak powiedział klasyk: na to dwoje uszu jedne usta dano, aby mniej mówiono a więcej słuchano.
 3. Na oko i bez obliczeń daje ok.4-5g na litr. Tutaj bardziej idę w walor estetyczny. Ciekawe ile faktycznie by trzeba, żeby pH wyrównać / zdezaktywować pozostałości nadwęglanu.
 4. Tak, ale nadwęglan jako element mycia a nie dezynfekcji. Fermentory, kocioł i chłodnicę wcześniej myję z grubych osadów wodą i gąbeczką/ ręcznikiem papierowym. Kocioł, chłodnicę (butelki i fermentory też ale w innym cyklu) namaczam w roztworze ok. 3-4g na litr, potem idzie kwas cytrynowy - bardziej dla estetyki (błyszczenie vs matowy osad). Kocioł i chłodnice potem suszę czy wycieram. Butelki ociekam i chowam. Tuż przed użyciem dezynfekuję Starsanem. Fermentory Starsan.
 5. Jeszcze tak sobie myślę, że dobrze jest przyjrzeć się klasykom. Jamil w BYO podaje taki zasyp: 5.67 kg British pale ale malt (3 °L) 340 g black roasted barley (500 °L) 284 g crystal malt (4°L) czyli ok.9EBC - najbliżej Twojego CaraBody, 1/3 tego co planujesz. 284 g crystal malt (80 °L) czyli ok.210 EBC, czyli najbliżej Twojej 300 227 g chocolate malt (420 °L) czyli ponad 1100EBC czyli ewidentnie ciemny czekoladowy. Dać więcej bazowego, obciąć jasny karmel, podmienić czekoladowy na ciemny i jak wyżej radzi @Łachimerozbujać drożdże na czymś rzędu 10-11 BLG. PS. Fajny wątek, przeniosą do receptur!
 6. QR kod z butelki kierujenie do opisu Angielskiego Śniadania. Piwo mi smakuje, podejrzewam BE-256. Sam robiąc podobne idę w niższe BLG jednak. A Maklowicza wypiłem i zapomniałem. Brrr...
 7. @Holipter: przeniosłem do właściwego działu i wyedytowałem temat żeby miał więcej szans na trafienie do zainteresowanych.
 8. @Szlukasz kilka pytań: jaka proporcja woda / słód - mi powiedziano na początku żeby dawać więcej wody niż przy zacieraniu w garnku/ wiadrze/ lodówce, jakie zboża - żyto, pszenica czy tylko jęczmień, jak szybki przepływ - znów, powiedziano mi, że ma ciurkać jak przy sikaniu, po co bazooka do zacierania - ona ew. przydaje się do warzenia, do zacierania nie widzę sensu z niej korzystać.
 9. A tak swoją drogą weizen z bananem z browaru Cornelius to chyba całkiem spory hit sprzedażowy był swego czasu (ja jednak wolałem z grejpfrutem).
 10. Byłem po raz pierwszy w 2017(?) i wydawało mi się bardzo spoko impreza. Potem nastąpiła próba zmiany formuły, potem dwa lata kowidowe całkiem inne, niemiarodajne etc., co będzie teraz i w kolejnych latach? Zobaczymy.
 11. Za organizatorem podaję: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza do udziału w imprezie plenerowej pt. Piwo z kulturą. Jest to już kolejna X edycja Festiwalu Piwa, odbywającego się na terenie tutejszego muzeum. Głównym celem przedsięwzięcia jest przedstawienie historii i tradycji spożywania piwa na ziemiach polskich oraz przybliżenie sposobu jego warzenia. Wydarzenie ma charakter edukacyjno-rekreacyjny i jest przewidziane głównie dla osób dorosłych. Zapraszamy jednak całe rodziny, ponieważ dla dzieci przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje. W czasie imprezy zaprezentowane zostaną plansze graficzno-tekstowe z ciekawostkami na temat historii piwa oraz wystawa birofilska. Przedstawimy ponadto małe i średnie browary, funkcjonujące obecnie w Wielkopolsce, charakteryzujące się produkcją wyjątkowych i rzadko spotykanych piw. Impreza odbędzie 15 maja 2022 r. w godzinach od 12.00 do 19.00. (bs) W PROGRAMIE: Plac główny: – ciekawostki piwne – występ zespołu muzycznego „KAMRATY” – konkursy dla publiczności ( m.in. zostań degustatorem piwnym) – prezentacja piw małych i średnich browarów – pokaz domowego warzenia piwa – piwowar – pokaz toczenia kufli z gliny – warsztaty – pokaz wyrobu precli i degustacja – kuchnia piwna – quiz piwny – wypiek chleba w tradycyjnych piecach chlebowych Folwark: – pokaz uruchamiania małych maszyn rolniczych – prezentacja samochodów rolniczych marki Tarpan – prezentacja zabytkowych Syren i Warszaw – wystawa zbiorów birofilskich: kolekcja etykiet, kapsli piwnych – pokaz pracy kowala – zwiedzanie dostępnej części zabytkowej Gorzelni – stanowisko edukacyjne dla dzieci – gra terenowa dla rodzin Pociągi Kolei Wielkopolskich na imprezę Piwo z kulturą w dniu 15.05. Miejscowość Poznań Główny o. 12:10 15:15 17:00 Poznań Dębiec o. 12:15 15:20 17:05 Luboń k/Poznania o. 12:18 15:23 17:08 Wiry o. 12:23 15:28 17:13 Szreniawa o. 12:28 15:33 17:18 Miejscowość Szreniawa o. 13:02 16:17 18:17 Wiry o. 13:07 16:22 18:22 Luboń k/Poznania o. 13:12 16:27 18:27 Poznań Dębiec o. 13:15 16:30 18:30 Poznań Główny p. 13:20 16:35 18:35 źródło: https://muzeum-szreniawa.pl/piwo-z-kultura-juz-15-maja/ A od siebie dodam, że piwowarem domowym będę ja (drugi z prawej). Warzony będzie albo bitter, albo porter w wykorzystaniem surowców pokazywanych zwiedzającym.
 12. https://www.piwo.org/forums/topic/32895-infekcje/ to jest wątek wydzielony do zadawania takich pytań. Zamykam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.