Skocz do zawartości

pan_czarny

Members
 • Zawartość

  295
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana pan_czarny w Rankingu w dniu 24 Lipiec 2016

pan_czarny posiadał najczęściej polubioną zawartość!

O pan_czarny

 • Urodziny 23.09.1987

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Przełom
 • Rok założenia
  2012
 • Liczba warek
  105
 • Miasto
  Białystok

Kontakt

 • Imię
  Piotr
 1. Kegerator - kran czy kolumna?

  pionowa kolumna na pewno jest wygodniejsza pod względem utrzymania czystości - kładziesz pod spodem jeśli nie ociekacz, to jakiś talerzyk i nic się nie rozchlapie po podłodze. Do kranów montowanych z boku musisz jakoś podwiesić ociekacz, co w moim wypadku wymagało sporej gimnastyki, bo miałem do dyspozycji dość duży, a przez to ciężki (ale za to darmowy), którego magnesy nie chciały utrzymać. Nie wygląda w związku z tym pięknie, ale to w końcu robota chałupnicza
 2. Pytanie z nieco innej beczki. Mysle nad automatyzacja domowego browaru i zastanawiam sie nad metoda chlodzenia. Czy da sie zastosowac chlodzenie whirlpoolowe przy chlodzeniu przeciwbieznym, albo przez wymiennik ciepla? Dac sie pewnie da, ale chodzi tez o to, zeby mialo to rece i nogi, tj. zeby np. nie chlodzic brzeczki dwukrotnie, zawracajac do kadzi na chmielenie i tracac czas.
 3. 25.11.2017 XI Pomorski Konkurs Piw Domowych

  Prośba do organizatorów o podanie liczby butelek, wymaganych do przyjęcia zgłoszenia. Mam 4x0.33L - wystarczy?
 4. pan_czarny

 5. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Dziwne rzeczy piszesz. A kiedy skład jury jest anonimowy? Zawsze i od zawsze na arkuszu masz napisane, kto sędziował. Sugerujesz, że jeżeli sędziowie nie są anonimowi, to "wiesz, czego się spodziewać" i jakie wyniki będą? Sugeruję, że wiedząc, kto jest organizatorem i jak wyglądały poprzednie edycje konkursu, oraz widząc w komisji nazwiska sędziów, którzy dokonują rzetelnej oceny (po zaliczeniu X konkursów już można sobie wyrobić opinię), wiem, że ocena ma szansę być rzetelna. W przypadku konkursu jakiejś organizacji-krzak nie oczekuję cudów. To się chyba nazywa głosowaniem nogami. W zapasy polemiczne nie będę wchodził, wyraziłem swoje zdanie i tak jak w zeszłym roku nie będę próbował Cię do niego przekonywać.
 6. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Czy naprawdę musimy w co drugim poście sugerować, że sędziowie to niekompetentni lenie? Sędziowałem Podlaski KPD. Jestem niezbyt zaawansowanym sędzią, ale motywacji do rzetelnego wypełniania metryczek nie czerpię z udowadniania czegokolwiek komukolwiek. Akurat jestem z Białegostoku i nie ponoszę kosztów dojazdu/noclegu, zgłosiłbym się do jury tak czy owak, ale proponuję docenić pozostałych, którzy przyjeżdżają na własny koszt i wykonują rzetelną pracę. Sugerowanie, że bez bata nad głową by tego nie robili, nie zachęca do angażowania się w działalność non-profit, jaką jest sędziowanie konkursów piw domowych. Konsekwentnie powtarzam, że jako sędzia jestem przeciwko wysyłaniu arkuszy pojedyńczych, bo nie brakuje osób złośliwych/niedoinformowanych, które nie wiedząc, że ocena sensoryczna musi być wypadkową kilku indywidualnych ocen aby mieć jakąkolwiek wartość merytoryczną - będą wyciągać niespójności (zupełnie naturalne) na forum publiczne. Jako piwowar również, ponieważ wiem, że piwo poddawane jest ocenie, która siłą rzeczy nie jest prawdą objawioną - jeśli w ocenie kompetentnego sędziego jakaś wada występuje, to prawdopodobnie w większej grupie osób, takich opinii byłoby więcej. Jest to dla piwowara informacja, nad którą należy się pochylić, a nie ignorować, bo 3/4 składu twierdzi, że wszystko gra. Dużo istotniejszy dla mnie, jako uczestnika konkursów, jest skład jury sędziowskiego. Dobrze, żeby nie byli to anonimowi ludzie, bo wówczas nie wiadomo czego się spodziewać i wyniki mogą być różne.
 7. XV Konkurs Piw Domowych PSPD 2017

  ale to chyba zależy od szczepu, w sensie zwartość gęstwy?
 8. IV Międzynarodowy KPD Chorzów

  Nie, niech startują. Jasno sformułowany regulamin nie pozostawia wątpliwości -> może startować "browar domowy", nie mogą startować "sędziowie danego stylu".
 9. IV Międzynarodowy KPD Chorzów

  Wystarczy 1 zdanie o tym, kto może wystawić piwo (np. "browar domowy") i 1 zdanie o tym, kto jest wykluczony z rywalizacji (np. sędziowie danego stylu). W razie wątpliwości, na forum jest sporo regulaminów z innych konkursów, można zapożyczyć rozwiązanie
 10. IV Międzynarodowy KPD Chorzów

  Kolego, rozwiązanie jest banalnie proste, nie startuj w konkursach których regulaminy Ci się nie podobają, zamiast szukać afery tam, gdzie jej nie ma. Natomiast w regulaminie przydałby się paragraf dot. podobnych sytuacji, żeby nie prowokować dyskusji.
 11. sztuczne gazowanie i rozlew butlą co2 z mini kegów 5l?

  nie wypadnie, ja mam wszystko na złączkach JG i nigdy nic nie wypadło.
 12. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Wszyscy laureaci otrzymali maile z listą nagród i sposobem ich realizacji. Każdy ze zdobywców podium otrzymał: -dyplom -trofeum -piwo ze sklepu Piwa Świata -bon na 100 zł do realizacji w jednym z 3 współpracujących z nami sklepów -1 fiolkę drożdży od Fermentum Mobile -wybrane słody ze słodowni Viking Malt -konto na okres od 3 miesięcy do 1 roku w serwisie Brewness Ponieważ niezawodny Maryh 2 razy znalazł się na podium, jedno 3 miesięczne konto Brewness przeszło na laureata nr 4 w kategorii Munich Dunkel - Szamana. Gratulujemy! Zapraszamy za rok!
 13. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Drodzy laureaci, mam już od wszystkich dane kontaktowe. W tej chwili dogaduję ostatnie szczegóły ze sponsorami. Być może niektóre firmy już się z Wami skontaktowały, niemniej spodziewajcie się ode mnie maila ze szczegółami dot. odbioru poszczególnych nagród. Proszę o wyrozumiałość, jest tego trochę i zebranie kompletu informacji trwa.
 14. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Wszystkich laureatów z miejsc 1-3 proszę o pilny kontakt na pw - muszę podać Wasze dane sponsorom.
 15. Puchar PSPD

  Kiedy jest planowana aktualizacja klasyfikacji generalnej?
×