Skocz do zawartości

pan_czarny

Members
 • Zawartość

  300
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana pan_czarny w Rankingu w dniu 24 Lipiec 2016

pan_czarny posiadał najczęściej polubioną zawartość!

O pan_czarny

 • Urodziny 23.09.1987

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Przełom
 • Rok założenia
  2012
 • Liczba warek
  105
 • Miasto
  Białystok

Kontakt

 • Imię
  Piotr
 1. Gotowanie brzeczki tylko przy pomocy grzałek nurkowych

  jeśli zastosujesz jakiś sterownik (Pamel, CraftbeerPi, albo coś podobnego), to będziesz mógł ograniczyć moc grzałki i kontrolować wrzenie.
 2. Modernizacja Browaru o kroczek wyżej

  Starsan jest jednak pewniejszy, musiałbyś tą brzeczkę cyrkulować przez dłuższy czas.
 3. Tak. Przeleżała sporo w piwnicy. Nie mam zastrzeżeń do wykonania, ale przesiadam się właśnie na wymiennik ciepła. Sprzedane dziś
 4. Na sprzedaż chłodnica zanurzeniowa z rury karbowanej ze stali nierdzewnej. Średnica ok. 26 cm, wysokość zwojów ok. 35 cm. Usztywniona miedzianym drutem. Średnica rury fi 16 mm. Została użyta raz - do przepuszczenia wody w garnku z wodą lodową, celem dodatkowego schłodzenia wody przed przepłynięciem do drugiej chłodnicy zanurzonej w brzeczce To znaczy, nigdy nie miała kontaktu z brzeczką, użyta 1 raz w środowisku wodnym. Nie waham się napisać, że stan jest idealny. Zakończona nakrętkami 3/4 cala. Gratis dokładam 2 przyłącza, 2 szybkozłączki ogrodowe i węże igielitowe fi 10 mm. Wartość tych akcesoriów w Leroy Merlin to ok. 30 zł. Cena za całość: 150 zł + 20 zł wysyłka.
 5. CraftBeerPi - sieciowy sterownik browaru

  Pytanie ode mnie. Czy jest jakieś ograniczenie w długości kabla sondy temperatury? Chciałbym mieć sterownik w jednym pomieszczeniu i przez sieć odczytywać warunki w leżakowni (oddzielne pomieszczenie) oraz na fermentorach.
 6. Kegerator - kran czy kolumna?

  pionowa kolumna na pewno jest wygodniejsza pod względem utrzymania czystości - kładziesz pod spodem jeśli nie ociekacz, to jakiś talerzyk i nic się nie rozchlapie po podłodze. Do kranów montowanych z boku musisz jakoś podwiesić ociekacz, co w moim wypadku wymagało sporej gimnastyki, bo miałem do dyspozycji dość duży, a przez to ciężki (ale za to darmowy), którego magnesy nie chciały utrzymać. Nie wygląda w związku z tym pięknie, ale to w końcu robota chałupnicza
 7. Pytanie z nieco innej beczki. Mysle nad automatyzacja domowego browaru i zastanawiam sie nad metoda chlodzenia. Czy da sie zastosowac chlodzenie whirlpoolowe przy chlodzeniu przeciwbieznym, albo przez wymiennik ciepla? Dac sie pewnie da, ale chodzi tez o to, zeby mialo to rece i nogi, tj. zeby np. nie chlodzic brzeczki dwukrotnie, zawracajac do kadzi na chmielenie i tracac czas.
 8. 25.11.2017 XI Pomorski Konkurs Piw Domowych

  Prośba do organizatorów o podanie liczby butelek, wymaganych do przyjęcia zgłoszenia. Mam 4x0.33L - wystarczy?
 9. pan_czarny

 10. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Dziwne rzeczy piszesz. A kiedy skład jury jest anonimowy? Zawsze i od zawsze na arkuszu masz napisane, kto sędziował. Sugerujesz, że jeżeli sędziowie nie są anonimowi, to "wiesz, czego się spodziewać" i jakie wyniki będą? Sugeruję, że wiedząc, kto jest organizatorem i jak wyglądały poprzednie edycje konkursu, oraz widząc w komisji nazwiska sędziów, którzy dokonują rzetelnej oceny (po zaliczeniu X konkursów już można sobie wyrobić opinię), wiem, że ocena ma szansę być rzetelna. W przypadku konkursu jakiejś organizacji-krzak nie oczekuję cudów. To się chyba nazywa głosowaniem nogami. W zapasy polemiczne nie będę wchodził, wyraziłem swoje zdanie i tak jak w zeszłym roku nie będę próbował Cię do niego przekonywać.
 11. 20.05.2017 Podlaski Konkurs Piw Domowych

  Czy naprawdę musimy w co drugim poście sugerować, że sędziowie to niekompetentni lenie? Sędziowałem Podlaski KPD. Jestem niezbyt zaawansowanym sędzią, ale motywacji do rzetelnego wypełniania metryczek nie czerpię z udowadniania czegokolwiek komukolwiek. Akurat jestem z Białegostoku i nie ponoszę kosztów dojazdu/noclegu, zgłosiłbym się do jury tak czy owak, ale proponuję docenić pozostałych, którzy przyjeżdżają na własny koszt i wykonują rzetelną pracę. Sugerowanie, że bez bata nad głową by tego nie robili, nie zachęca do angażowania się w działalność non-profit, jaką jest sędziowanie konkursów piw domowych. Konsekwentnie powtarzam, że jako sędzia jestem przeciwko wysyłaniu arkuszy pojedyńczych, bo nie brakuje osób złośliwych/niedoinformowanych, które nie wiedząc, że ocena sensoryczna musi być wypadkową kilku indywidualnych ocen aby mieć jakąkolwiek wartość merytoryczną - będą wyciągać niespójności (zupełnie naturalne) na forum publiczne. Jako piwowar również, ponieważ wiem, że piwo poddawane jest ocenie, która siłą rzeczy nie jest prawdą objawioną - jeśli w ocenie kompetentnego sędziego jakaś wada występuje, to prawdopodobnie w większej grupie osób, takich opinii byłoby więcej. Jest to dla piwowara informacja, nad którą należy się pochylić, a nie ignorować, bo 3/4 składu twierdzi, że wszystko gra. Dużo istotniejszy dla mnie, jako uczestnika konkursów, jest skład jury sędziowskiego. Dobrze, żeby nie byli to anonimowi ludzie, bo wówczas nie wiadomo czego się spodziewać i wyniki mogą być różne.
 12. XV Konkurs Piw Domowych PSPD 2017

  ale to chyba zależy od szczepu, w sensie zwartość gęstwy?
 13. IV Międzynarodowy KPD Chorzów

  Nie, niech startują. Jasno sformułowany regulamin nie pozostawia wątpliwości -> może startować "browar domowy", nie mogą startować "sędziowie danego stylu".
 14. IV Międzynarodowy KPD Chorzów

  Wystarczy 1 zdanie o tym, kto może wystawić piwo (np. "browar domowy") i 1 zdanie o tym, kto jest wykluczony z rywalizacji (np. sędziowie danego stylu). W razie wątpliwości, na forum jest sporo regulaminów z innych konkursów, można zapożyczyć rozwiązanie
 15. IV Międzynarodowy KPD Chorzów

  Kolego, rozwiązanie jest banalnie proste, nie startuj w konkursach których regulaminy Ci się nie podobają, zamiast szukać afery tam, gdzie jej nie ma. Natomiast w regulaminie przydałby się paragraf dot. podobnych sytuacji, żeby nie prowokować dyskusji.
×