Jump to content

Drzewo Jeżozwierza

Members
 • Posts

  133
 • Joined

 • Last visited

About Drzewo Jeżozwierza

 • Birthday 02/26/1981

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Drzewo Jeżozwierza
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  20-30
 • Miasto
  Gdańsk

Kontakt

 • Imię
  Sylwek

Recent Profile Visitors

940 profile views

Drzewo Jeżozwierza's Achievements

 1. WIT - 27l - na początku myślałem, że piwo do wylania, bo śmierdziało jak cholera, ale po miesiącu w fermentorze zaczęło w końcu pięknie czadzić kolendrą :-) Razem: 24220 l
 2. Kolba płaskodenna 1-2 l jak na zdj. poniżej: Unikaj raczej takiej kolby, nie bardzo się nadaje do tego celu, choć ponoć w koncernach piwowarskich takie stosują :-)
 3. Nie wchodzić na posesję, bo pies nogawkie poszarpi :-)

 4. No i prościej się nie da, można też spokojnie zamontować wentylator 80mm, nie ma tu żadnej różnicy. W każdym razie masz powyżej wszystko co trzeba, poza obudową i magnesami a sam montaż tego regulatora jest banalnie prosty, zresztą zapewne w zestawie dostaniesz instrukcję jak to zlepić do kupy :-). Popracuj nad dobrym ustawieniem magnesów, bo jest to bardzo ważne i najlepiej umieścić je na jakimś małym dystansie. Zapraszam jak coś do mojego tematu "Mieszadło magnetyczne baj maj hendmejd" czy jakoś tak :-). Powodzenia!
 5. Daj sobie spokój z potencjometrami, bo to się palić będzie jeśli po prostu prąd przez to puścisz, chyba, że pot większej mocy, ale to są niepotrzebne koszty, ewentualnie epłnoprawny regulator na LM317 lub 350 (różnią się max. prądem). Sugeruję jednak takie proste i tanie cudeńko bez zabawy w małego elektronika i jest potrzebna regulacja za grosze: http://allegro.pl/aa...4657780915.html :-)
 6. Ja kilka warek temu podczas przenoszenia fermentora miałem awarię kręgosłupa i tak stałem z tym pełnym fermentorem kilka minut nie mogąc się ruszyć ani centymetr. Od tamtej pory fermentuję w domu a nie w piwnicy, bo boję się trochę targać z II piętra (no dobra, zwozić windą), chyba, że sąsiad jest pod ręką, on zawsze pomoże :-). Czas sobie skonstruować malutki wózek do transportu fermentora :-) Poza tym obyło się bez wypadków.
 7. U mnie jest do ok 8 cm przy najwyższych obrotach, rdzeń trzyma się pięknie na środku.
 8. Aż sprawdzę :-). Przy napełnionej do 1l (zmieści się trochę więcej) kolbie litrowej przy wysokości słupa wody 14 cm na minimalnych obrotach, mam 2-3 mm wklęsłość na środku i bardzo delikatne mieszanie a na obrotach maksymalnych lej sięga 8 cm a pojedyncze pęcherzyki są zasysane do samego dna i rozbijane przez rdzeń. Rdzeń mam 30x6mm.
 9. Mi już Grodziskie przefermentowało na FM51, startowały ok. 8-10 godzin (choć może i szybciej) a cała fermentacja (ok. 20 st. C) była dość chillout'owa, nie zauważyłem jakiejś wysokiej piany czy intensywnego bulkania czy nawet jakiegoś wyraźnie zaznaczonego startu fermentacji, tak totalnie na luzie, jakby te cukry zjadały jak na kolacji przy świecach a nie w fast foodzie mając 5 minut na posiłek . Póki co piwko jeszcze stoi w fermentorze, zapach jest obłędny, drożdże ładnie zbite na dnie fermentora, trochę tego jeszcze pływa na powierzchni, więc przed rozlewem jakąś małą filtrację przez gazę będzie trzeba zrobić, żeby pozbyć się drobinek z powierzchni. Zobaczymy jak piwko się ułoży w butlach i nagazuje, ale póki co bardzo pozytywnie, na testy smakowe chwilę jeszcze poczekamy :-).
 10. Wartości kondensatorów nie maja tu istotnego znaczenia, to, że LM jest ciepły w niczym nie przeszkadza i nie ma sensu montować radiatora, co innego, jakbyś coś mocniejszego pod niego podłączał i przy dużym poborze prądu dość istotnie by się grzał ale przy takie aplikacji pomijamy takie rzeczy . Jako ciekawostkę dodam, że aktualnie buduję wzmacniacz audio, którego nominalna temperatura pracy będzie wynosiła około 60-65 st. C i to jest jak najbardziej ok Jako R2 sugeruję wstawić ok. 560 Ohm, wtedy będziesz miał zakres regulacji napięcia w granicach 4-9V co powinno spokojnie wystarczy, potencjometru bym nie ruszał i proponuję popracować nad dokładnym, centralnym ustawieniem magnesów, bo to jest przyczyną wyrzucania rdzenia prze wyższych obrotach. DR2: jak wstawi pot 4,7kOhm to zwiększy tylko maksymalne napięcie bez wpływu na minimalne przy skręceniu potencjometru na "najniższe obroty", obniżając wartość R2 regulujemy dolny zakres stabilizowanego napięcia co daje możliwość zmniejszenia obrotów wentylatora a na maksie 8V spokojnie wystarczy. EDIT: poprawiłem jeszcze wartość rezystora, bo z ciekawości rozkręciłem swoje mieszadło i podłączyłem pod zasilacz laboratoryjny, żeby nie być gołosłowny i wentylator ładnie startuje od ok. 4 V na minimalnych obrotach a przy 9V max na wyjściu przy takim układzie mamy już wysokie dość obroty i solidny wir :-)
 11. Moim zdaniem problem może leżeć w: * odwrotna polaryzacja - odwrotne podłączenie biegunów zasilania * trzepnięty LM317T * uszkodzony potencjometr lub zwarcie gdzieś w układzie * tutaj obstawiam coś innego: może być też problem przy współpracy z niektórymi zasilaczami impulsowymi jeśli są kiepskiej jakości, szczególnie jeżeli są malutkie i zgrabne :-). Tu w takim razie sugeruję wlutować kondensator 220-4700uF/35 lub 63V na szynie zasilającej pomiędzy zasilaczem impulsowym a stabilizatorem LM317T, w ten sposób odciążymy dość słaby zasilacz a sam stabilizator dostanie nieco lepiej odfiltrowane napięcie co może tu być dość ważne. Dołożenie kondensatora na wyjściu jedynie dodatkowo odfiltruje napięcie i odciąży sam układ LM317T, ale przy pracy z wentylem właściwie nie jest on w ogóle obciążony i spokojnie wystarczy na wyjściu dowolny elektrolit na napięcie ok. 35V Mam nadzieję, że pomogłem jakoś .
 12. Dzięki, chyba tak też zrobię i zamienię Marynkę na Magnuma bo mam szyszek trochę w lodówce .
 13. WiHura, Wiedziałem, że to napiszesz :-). Myśli mi się nawet taki ekstremista, ale jeszcze z aromatami palonymi i właśnie koniecznie smolistej barwie, jakie proporcje sugerujesz w takim razie, a może tak płatki drewniane ciosane ze starego podkładu na cichą i fermentacja w beczce po smole ?
 14. Planuję uwarzyć jakiegoś mocno aromatycznego czarnucha, bardzo mi podchodzi Smokey Joe, ale chciałem coś jeszcze nieco mocniejszego w aromacie i koniecznie smolisto-czarnej barwie, plan jest taki: 22l / 14,5-15BLG / 37IBU Słód whisky 3 kg Pale Ale 2 kg Czekoladowa pszenica 400 g Carafa III 300 g Chmiel Marynka 35 g / 60 min Grzybki Danstar Nottingham, zacieranie na wytrawnie. Ma to ręce i nogi czy z czymś przegiąłem? :-) Pozdrawiam i liczę na podpowiedzi
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.