Jump to content

suthum

Members
 • Posts

  167
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by suthum

 1. suthum

  suthum

 2. Już pisałem w innym wątku o butelkach, ale się powtórzę. Po spożyciu płukam flaszkę 2x, żeby resztki drożdży wylać, psikam PIRO ze spryskiwacza do butelki, kapsluję kapslem, który był wcześniej na butelce i flaszkę "do magazynu". Roboty tyle co nic. Przed rozlewem przynoszę flaszki, odkapslowuję, wylewam PIRO i płukam wodą z kranu. Szybko, bez zbędnego pieprzenia się i skutecznie. Wolę po każdym spożyciu wypłukać i zakapslować flaszkę, niż walczyć z pełnym zbiorem w dniu butelkowania.
 3. Warka 37 - Szybki Letniak - 05-08-2015 3kg - Pale Ale 50g - Pszeniczny Palony 6g Chinook 12,7% - 60' 20g - chinook - chłodzenie 50g - Cascade - chłodzenie mech irlandzki drożdże - Gęstwa S04
 4. Należy w tym wątku zaznaczyć, że UCHYLENIE wieka to NIE TO SAMO co ROZSZCZELNIENIE. Rozszczelnienie polega na tym, że zatrzaskujesz całe wieko po obwodzie i lekko podnosisz z rantu tam gdzie jest wycięcie w kołnierzu. tylko lekko, tak, żeby z "zamka" wyskoczyło. wieko jest dalej szczelne dla wszelkiego robactwa, bo dziury nie ma, a gaz przez takie rozszczelnienie spokojnie ucieknie. Ciśnienie podczas fermentacji lekko wybrzuszy dekiel i jak już będzie wystarczająco wysokie, to sobie ucieknie tym właśnie rozszczelnieniem.
 5. Warka 36 - Pszeniczna Kolendra - 05-05-2015 1kg - Pale Ale 2kg - Pszeniczny 0,5kg - Jęczmienny Wędzony Weyermann 6g Admiral 14,3% - 60' 17g Kolendra gnieciona - 10' 6 torebek herbaty owocowej - 10' mech irlandzki drożdże - pszeniczne gozdawa wyszło 50 butelek. smak spoko, goryczka niewielka "koncernowa". dorzucić kolendry bo mało
 6. cydynka, jest tyle ciekawych chmieli na których zrobisz piwa przy których gingers sam się zakopie łopatą. mój sposób na "letniaka", czyli piwo sesyjne którego można wypić ze smakiem 4 butelki przy ognisku i się nie skuć jak wieprz: 4kg słodu pale ale lub pilzneński 6-10g Admiral 14,3% - 60' może być inny dowolny goryczkowy (magnum, marynka) 50g Cascade 7,1% - 5' 50g Citra 13,5% - na 70* po wyłączeniu palników drożdże - S-04 lub us-05 Zacieranie 71* na lenia - wlewasz wodę o temp 75* do wiadra, wsypujesz słód i czekasz 60-90 minut. temperatura wody spadnie jakieś 4-5* po wsypaniu słodów. uzupełniasz pod koniec lub w trakcie zacierania gorącą wodą aż do rantu wiadra i wysładzasz. gwarantuję ci, że efekt przerośnie twoje najśmielsze oczekiwania, a na dżindżersa nawet nie spojrzysz. jak chcesz piwo o mniejszej zawartości alko, to daj 3kg słodu, ale to już będzie taki napój niskoalko. 6g chmielu goryczkowego zbliży cię wartościami goryczki do poziomu tyskiego.ostatni chmiel wrzuć jakieś 15-30 minut po wyłączeniu palników, to więcej aromatu ci zostanie w piwie.
 7. nic nie przelewaj. to co ma osiąść na dnie, to osiądzie, lepiej drożdże posprzątają po sobie, jak będzie ich więcej we wiadrze. większa pewność, że dofermentuje ci do końca i granatów nie będzie. fermentacja cicha jest to bardzo umowne określenie. chodzi o to, że cały czas drożdże przerabiają cukry, tylko na początku jest to bardziej widowiskowe. Nie dotykaj, a po 4 tygodniach zrób pierwszy pomiar BLG. za 2 dni zrób następny. jeżeli nic się nie zmieni, lej w szkło. Najwyżej jeśli faktycznie będziesz maił coś zawieszone w piwie po tych 4 tyg, to wtedy przelejesz przez pończochę do 2 wiadra i stamtąd rozlew. a nie dalej, jak strona wcześniej jest podlinkowany art z piwowara. polecam lekturę: http://www.piwo.org/topic/10089-dla-poczatkujacych-czuj%C4%99-si%C4%99-ca%C5%82kowicie-zagubiony/page-67?do=findComment&comment=341702
 8. Ale na co chcesz czekać z tą fermentacją? Zostaw to wiadro w spokoju na 3 tygodnie. Nie otwieraj, nie patrz w jego stronę nawet. Uwierz, że nie ma potrzeby przelewania zawartości po tygodniu do 2 wiadra. Jeśli nie chcesz sobie narobić biedy i wylać w kanał syfu, nie zaglądaj tam. ja wiem, że to początki, że ciężko na dupie wysiedzieć, ale cierpliwi zostaną nagrodzeni.
 9. Na jaki H*J chcesz otwierać fermentor po 6 dniach? Cały czas bębni na forum, że (bez urazy) nowicjusze mają trzymać zamknięte wiadra co najmniej 2 tyg, lepiej 3, a doskonale 4 tyg. W tym czasie czytać, czytać ,czytać. Dopiero po tych 2-3-4 tyg możesz być na 90% pewien, że ci odfermentowało i dokonać pomiarów. Ale zrobisz jak chcesz. Zapewne wiesz już gdzie jest temat "Infekcja"
 10. jeszcze szybciej niż z gąbką jest nalać odrobinę mleka na talerzyk i po prostu musnąć etykietą o to mleko. wystarczy żeby było lekko wilgotne i lepi się elegancko. nawet jest chwila jeszcze na poprawki po przyłożeniu do flaszki.
 11. Warka 35 - Summer Ale 3 - 09-03-2015 4kg pale ale 500g płatki pszeniczne 10 torebek herbaty owocowej 3 łyżeczki płatków chili 10g Admiral 14,3% - 60' 50g Cascade 7,1% - 5' 50g Citra 13,5% - na 70* po wyłączeniu palników drożdże - Gęstwa S-04 po czekoladowym Zacieranie 71*
 12. masakra Artykuł 44 tej samej ustawy mówi natomiast, iż wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru jest zakazane i podlega karze (tak jak do tej pory - do 1 roku pozbawienia wolności), a wyrabianie ich w znacznych ilościach - karze odpowiednio surowszej (do 2 lat), przy czym sprzęt służący do wyrobu tych napojów podlegać może z wyroku sądu konfiskacie niezależnie od tego, czyją jest własnością. masz działalność/koncesję, czy co tam jeszcze trzeba, to goń bimber do upadłego, nie masz, to się ukrywaj. zresztą taki offtop, że masakra. bicie piany o złote gacie. to nie jest forum bimbrownicze i destylacja ma się nijak do piwowarstwa, więc może utnijmy tą pogawędkę, bo do niczego nie prowadzi.
 13. cytat: 22 grudnia 2006 weszła w życie ustawa z dnia 18 października 2006 o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych[4], która wprowadza przepisy zgodne z obowiązującymi w Unii Europejskiej i znosi ustawę z 2 marca 2001 o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych[5]. W nowej ustawie znalazł się jednak artykuł 1 ust. 2 mówiący, że nie stosuje się jej wobec napojów wytworzonych domowym sposobem i nieprzeznaczonych do obrotu, a w ust. 3 - że napoje, o których mowa w ust. 2 nie mogą być wytwarzane bezpośrednio w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej. Artykuł 44 tej samej ustawy mówi natomiast, iż wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru jest zakazane i podlega karze (tak jak do tej pory - do 1 roku pozbawienia wolności), a wyrabianie ich w znacznych ilościach - karze odpowiednio surowszej (do 2 lat), przy czym sprzęt służący do wyrobu tych napojów podlegać może z wyroku sądu konfiskacie niezależnie od tego, czyją jest własnością. Art. 44 dotyczy jedynie działalności gospodarczej (zgodnie z art.3 ust.1).
 14. cytat: w uchwale z dnia 30 listopada 2004 Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła co następuje: "Znamiona przestępstwa z art. 12a ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2001 roku o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych wypełnia również wyrabianie alkoholu etylowego na własny użytek.", co praktycznie znaczy, że produkcja bimbru na własny użytek jest czynem prawnie zabronionym i zgodnie z ustawą można być za to skazanym na rok więzienia.
 15. Jest tańszy i ogólnodostępny, to jest jedyna różnica przy refermentacji. Jest to jakis argument. Tyle tylko, że inne surowce też kupujemy przez internet, tak że przy okazji można zamówić i glukozę. Co do ceny to hobby musi kosztować. nie musi kosztować. moim zdaniem kasa w błoto. do refermentacji cukier, do warzenia słody/ekstrakty słodowe. w szczególnych przypadkach można podbić blg cukrem.
 16. Kontrabas - destylacja w domowych warunkach w naszym kraju jest zabroniona przez prawo. Zablokowano ci twój temat wzięty "z kapelusza" dotyczący destylacji piwa. Piszesz na forum poświęconym generalnie fermentacji (to jest legalne) drożdżowej i teraz masz focha i czepiasz się innych? odpuść, bo trolem zaczyna lecieć.
 17. tydzień w kuchni/pokoju, później do piwnicy. najlepiej butelki w karton wsadź, żeby światła nie dostały(niby brązowe bezpieczne, ale lepiej dmuchać na zimne)
 18. szybciej, mniej grzebania, łatwiej schodzi przy myciu. nalewasz na talerzyk trochę mleka, powycinane etykiety tylko muskasz o to mleko i na flaszki. expresowa robota.
 19. Zwykły papier do drukarki i kleimy do butelek na mleko
 20. czapką drożdżową się nie przejmuj. przy przenoszeniu fermentora do rozlewu zabujasz nim do tego stopnia, że sama opadnie na dno. Przy robieniu piwa nie jest wskazany pośpiech. o 2 tyg pisałem nie dlatego, że kończy się fementacja, tylko dlatego, że możesz dokonać wówczas 1 pomiaru blg. Po 1-2 dniach pomiar powtarzasz i jeśli nic się nie zmieniło, to możesz myśleć o butelkowaniu. Weź jednak pod uwagę, że możesz potrzymać we wiadrze 3-4 tyg i będziesz miał bardziej klarowne piwo(więcej drożdży opadnie na dno). to tak z grubsza.
 21. widzę, że czepialstwo się zaczyna na forum. Panowie - luzu trochę proszę. A w temacie: Dominik - nie grzeb w piwie, nie otwieraj fermentora, nie nurzaj w piwie paluchów, ani żadnej innej rzeczy, czekaj co najmniej 2 tyg zanim zaczniesz cokolwiek robić przy piwie. Po 2 tyg możesz myśleć o pierwszych pomiarach blg. Rurka to zło , nie patrz na pierdy z rurki, bo one o niczym nie świadczą(jedynie o tym, że CO2 ucieka z wiadra). Im więcej grzebiesz i otwierasz fermentor, tym większa szansa na syfa(infekcję)
 22. Warka 32 - Pszenica z opuncją - 07/02/2015 1kg - wiedeński 2,5kg - pszeniczny 500g - płatki pszeniczne 400g - płatki żytnie 1łyżeczka chili 1łyżeczka pieprzu 4 torebki zielonej herbaty z opuncją (zacieranie) 4 torebki zielonej herbaty z opuncją (warzenie) 6g chmielu Admiral 1łyżeczka mchu irlandzkiego zacieranie 68* drożdże - gęstwa po Pszenicy 06-03-2015 - butelkowanie. 42 butelki w tym 6 650ml. kolor złocisty, zapach ładny, lekko kwaskowe. Ma potencjał. 15-03-2015 - kryształ, goryczka wzorcowa, delikatna, kolor ziemne złoto/lekka herbata aromat ładny. Będzie dobrze.
 23. Może nie jestem "trzydziestowarkowcem", ale odpowiedź na pytanie zawarte w tytule można dać jedną: 4kg słodu pilzneńskiego lub pale ale 15g chmielu na goryczkę(np. magnum) - więcej lub mniej zależnie od oczekiwanej goryczki 100g chmielu na aromat(np. citra, cascadian, EKG) na przykład na ostatnie 5 minut (ewentualnie zostawić chmiele w garze z brzeczką aż do momentu przelewania do fermentora) łyżeczka mchu irlandzkiego na ostatnie 10 minut gotowania (niekoniecznie) drożdże - 1 saszetka uwodnionych US-05 zacierać 1-temp na leniwca w 68* fermentować w 16-19* 4 tygodnie bez otwierania wiadra i masz dobre podstawowe piwko jako bazę do eksperymentów. Notujesz sobie wszystko po kolei włączając notatki podczas kolejnych degustacji. Później wprowadzasz delikatne zmiany zgodne z oczekiwaniami. nie kombinować na początku z chmieleniem na cichej, bo to potencjalne źródło zakażeń. chmielić tylko gotującą się brzeczkę w (na przykład) woreczkach muślinowych lub wygotowanych pończochach. i chyba najważniejsze - NIE GRZEBAĆ W PIWIE ZANIM NIE PÓJDZIE W SZKŁO!! edit: temat ciekawy i sądzę, że będzie czytany przez początkujących - zgłaszam do moda o wyczyszczenie.
 24. spoko. tylko nie zagotuj drożdży. wrzątek wlewasz do szklanki, nakrywasz talerzykiem i czekasz lub studzisz BEZPIECZNIE. szklanka ma być zimna. wsypujesz do zimnej wody drożdże i niech się napiją. jedne opadają na dno, inne nie. u mnie w większości opadały. po ok 30 minutach powinny być napite do tego stopnia, że można zadać do brzeczki. brzeczka musi być zimna, żeby drożdże ci nie naprodukowały estrów. Jak masz termometr, to wlej do szklanki wodę, ostudź do 21* o sprawdź paluchem. sam zobaczysz że to "jest zimne". ciepły gar/fermentor oznacza zazwyczaj ok 25* lub więcej. !!! JAK NAJRZADZIEJ OTWIERAJ GAR/FERMENTOR Z BRZECZKĄ !!! edit. najlepiej stygnie w garze metalowym na kaflach
 25. Teraz dopiero forum otwarłem. Kiedyś pisałem już na forum. Najszybciej miałeś do brico. tam są drożdże. może nie jakieś konkret, ale coś byś dobrał. ja mam gęstwę ale pszeniczną. Ewentualnie liroy. tam też jest stanowisko winiarskie. może coś by było. edit. mam jeszcze jakieś awaryjne z puszki coopers. na 99% górnej fermentacji
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.