Skocz do zawartości

suthum

Members
 • Zawartość

  167
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

2 obserwujących

O suthum

 • Urodziny 24.02.1976

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Lazy Brewery
 • Rok założenia
  2013
 • Liczba warek
  nie chce mi sie liczyć
 • Miasto
  Nowa Sól / Sulechów

Kontakt

 • Imię
  Tomasz

Ostatnie wizyty

226 wyświetleń profilu
 1. suthum

  suthum

 2. suthum

  Kilka pytani o butelki i nie tylko.

  Już pisałem w innym wątku o butelkach, ale się powtórzę. Po spożyciu płukam flaszkę 2x, żeby resztki drożdży wylać, psikam PIRO ze spryskiwacza do butelki, kapsluję kapslem, który był wcześniej na butelce i flaszkę "do magazynu". Roboty tyle co nic. Przed rozlewem przynoszę flaszki, odkapslowuję, wylewam PIRO i płukam wodą z kranu. Szybko, bez zbędnego pieprzenia się i skutecznie. Wolę po każdym spożyciu wypłukać i zakapslować flaszkę, niż walczyć z pełnym zbiorem w dniu butelkowania.
 3. suthum

  Lazy Brewery

  Warka 37 - Szybki Letniak - 05-08-2015 3kg - Pale Ale 50g - Pszeniczny Palony 6g Chinook 12,7% - 60' 20g - chinook - chłodzenie 50g - Cascade - chłodzenie mech irlandzki drożdże - Gęstwa S04
 4. suthum

  Brak rurki w zestawie - co robić? help!

  Należy w tym wątku zaznaczyć, że UCHYLENIE wieka to NIE TO SAMO co ROZSZCZELNIENIE. Rozszczelnienie polega na tym, że zatrzaskujesz całe wieko po obwodzie i lekko podnosisz z rantu tam gdzie jest wycięcie w kołnierzu. tylko lekko, tak, żeby z "zamka" wyskoczyło. wieko jest dalej szczelne dla wszelkiego robactwa, bo dziury nie ma, a gaz przez takie rozszczelnienie spokojnie ucieknie. Ciśnienie podczas fermentacji lekko wybrzuszy dekiel i jak już będzie wystarczająco wysokie, to sobie ucieknie tym właśnie rozszczelnieniem.
 5. suthum

  Lazy Brewery

  Warka 36 - Pszeniczna Kolendra - 05-05-2015 1kg - Pale Ale 2kg - Pszeniczny 0,5kg - Jęczmienny Wędzony Weyermann 6g Admiral 14,3% - 60' 17g Kolendra gnieciona - 10' 6 torebek herbaty owocowej - 10' mech irlandzki drożdże - pszeniczne gozdawa wyszło 50 butelek. smak spoko, goryczka niewielka "koncernowa". dorzucić kolendry bo mało
 6. suthum

  pierwsze piwo zacierane-prośba o przepis

  cydynka, jest tyle ciekawych chmieli na których zrobisz piwa przy których gingers sam się zakopie łopatą. mój sposób na "letniaka", czyli piwo sesyjne którego można wypić ze smakiem 4 butelki przy ognisku i się nie skuć jak wieprz: 4kg słodu pale ale lub pilzneński 6-10g Admiral 14,3% - 60' może być inny dowolny goryczkowy (magnum, marynka) 50g Cascade 7,1% - 5' 50g Citra 13,5% - na 70* po wyłączeniu palników drożdże - S-04 lub us-05 Zacieranie 71* na lenia - wlewasz wodę o temp 75* do wiadra, wsypujesz słód i czekasz 60-90 minut. temperatura wody spadnie jakieś 4-5* po wsypaniu słodów. uzupełniasz pod koniec lub w trakcie zacierania gorącą wodą aż do rantu wiadra i wysładzasz. gwarantuję ci, że efekt przerośnie twoje najśmielsze oczekiwania, a na dżindżersa nawet nie spojrzysz. jak chcesz piwo o mniejszej zawartości alko, to daj 3kg słodu, ale to już będzie taki napój niskoalko. 6g chmielu goryczkowego zbliży cię wartościami goryczki do poziomu tyskiego.ostatni chmiel wrzuć jakieś 15-30 minut po wyłączeniu palników, to więcej aromatu ci zostanie w piwie.
 7. nic nie przelewaj. to co ma osiąść na dnie, to osiądzie, lepiej drożdże posprzątają po sobie, jak będzie ich więcej we wiadrze. większa pewność, że dofermentuje ci do końca i granatów nie będzie. fermentacja cicha jest to bardzo umowne określenie. chodzi o to, że cały czas drożdże przerabiają cukry, tylko na początku jest to bardziej widowiskowe. Nie dotykaj, a po 4 tygodniach zrób pierwszy pomiar BLG. za 2 dni zrób następny. jeżeli nic się nie zmieni, lej w szkło. Najwyżej jeśli faktycznie będziesz maił coś zawieszone w piwie po tych 4 tyg, to wtedy przelejesz przez pończochę do 2 wiadra i stamtąd rozlew. a nie dalej, jak strona wcześniej jest podlinkowany art z piwowara. polecam lekturę: http://www.piwo.org/topic/10089-dla-poczatkujacych-czuj%C4%99-si%C4%99-ca%C5%82kowicie-zagubiony/page-67?do=findComment&comment=341702
 8. Ale na co chcesz czekać z tą fermentacją? Zostaw to wiadro w spokoju na 3 tygodnie. Nie otwieraj, nie patrz w jego stronę nawet. Uwierz, że nie ma potrzeby przelewania zawartości po tygodniu do 2 wiadra. Jeśli nie chcesz sobie narobić biedy i wylać w kanał syfu, nie zaglądaj tam. ja wiem, że to początki, że ciężko na dupie wysiedzieć, ale cierpliwi zostaną nagrodzeni.
 9. Na jaki H*J chcesz otwierać fermentor po 6 dniach? Cały czas bębni na forum, że (bez urazy) nowicjusze mają trzymać zamknięte wiadra co najmniej 2 tyg, lepiej 3, a doskonale 4 tyg. W tym czasie czytać, czytać ,czytać. Dopiero po tych 2-3-4 tyg możesz być na 90% pewien, że ci odfermentowało i dokonać pomiarów. Ale zrobisz jak chcesz. Zapewne wiesz już gdzie jest temat "Infekcja"
 10. suthum

  Etykiety

  jeszcze szybciej niż z gąbką jest nalać odrobinę mleka na talerzyk i po prostu musnąć etykietą o to mleko. wystarczy żeby było lekko wilgotne i lepi się elegancko. nawet jest chwila jeszcze na poprawki po przyłożeniu do flaszki.
 11. suthum

  Lazy Brewery

  Warka 35 - Summer Ale 3 - 09-03-2015 4kg pale ale 500g płatki pszeniczne 10 torebek herbaty owocowej 3 łyżeczki płatków chili 10g Admiral 14,3% - 60' 50g Cascade 7,1% - 5' 50g Citra 13,5% - na 70* po wyłączeniu palników drożdże - Gęstwa S-04 po czekoladowym Zacieranie 71*
 12. suthum

  Zapach bimrowego zacieru.

  masakra Artykuł 44 tej samej ustawy mówi natomiast, iż wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru jest zakazane i podlega karze (tak jak do tej pory - do 1 roku pozbawienia wolności), a wyrabianie ich w znacznych ilościach - karze odpowiednio surowszej (do 2 lat), przy czym sprzęt służący do wyrobu tych napojów podlegać może z wyroku sądu konfiskacie niezależnie od tego, czyją jest własnością. masz działalność/koncesję, czy co tam jeszcze trzeba, to goń bimber do upadłego, nie masz, to się ukrywaj. zresztą taki offtop, że masakra. bicie piany o złote gacie. to nie jest forum bimbrownicze i destylacja ma się nijak do piwowarstwa, więc może utnijmy tą pogawędkę, bo do niczego nie prowadzi.
 13. suthum

  Zapach bimrowego zacieru.

  cytat: 22 grudnia 2006 weszła w życie ustawa z dnia 18 października 2006 o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych[4], która wprowadza przepisy zgodne z obowiązującymi w Unii Europejskiej i znosi ustawę z 2 marca 2001 o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych[5]. W nowej ustawie znalazł się jednak artykuł 1 ust. 2 mówiący, że nie stosuje się jej wobec napojów wytworzonych domowym sposobem i nieprzeznaczonych do obrotu, a w ust. 3 - że napoje, o których mowa w ust. 2 nie mogą być wytwarzane bezpośrednio w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej. Artykuł 44 tej samej ustawy mówi natomiast, iż wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru jest zakazane i podlega karze (tak jak do tej pory - do 1 roku pozbawienia wolności), a wyrabianie ich w znacznych ilościach - karze odpowiednio surowszej (do 2 lat), przy czym sprzęt służący do wyrobu tych napojów podlegać może z wyroku sądu konfiskacie niezależnie od tego, czyją jest własnością. Art. 44 dotyczy jedynie działalności gospodarczej (zgodnie z art.3 ust.1).
 14. suthum

  Zapach bimrowego zacieru.

  cytat: w uchwale z dnia 30 listopada 2004 Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła co następuje: "Znamiona przestępstwa z art. 12a ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2001 roku o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych wypełnia również wyrabianie alkoholu etylowego na własny użytek.", co praktycznie znaczy, że produkcja bimbru na własny użytek jest czynem prawnie zabronionym i zgodnie z ustawą można być za to skazanym na rok więzienia.
 15. suthum

  Zapach bimrowego zacieru.

  Jest tańszy i ogólnodostępny, to jest jedyna różnica przy refermentacji. Jest to jakis argument. Tyle tylko, że inne surowce też kupujemy przez internet, tak że przy okazji można zamówić i glukozę. Co do ceny to hobby musi kosztować. nie musi kosztować. moim zdaniem kasa w błoto. do refermentacji cukier, do warzenia słody/ekstrakty słodowe. w szczególnych przypadkach można podbić blg cukrem.
×