Skocz do zawartości

andrzejf

Members
 • Liczba zawartości

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Czy ja dobrze z tych postów zrozumiałem?? 1- fermentacja burzliwa- u mnie trwała ok 8 dni 2- fermentacja cicha - u mnie z chmieleniem na zimno -trwało 16 dni 3- kolejne przelanie do np. balonu ( u mnie na to brakło cierpliwości ) i lagerowanie ok. 3 miesięcy w niskiej temperaturze 4- przeniesienie do ciepłego,butelkowanie,pozostawienie w temp. pokojowej ok. tygodnia w celu nagazowania 5- i z powrotem do zimnej piwnicy. ( na jak długo?? ) Zrobiłem wszystko z wyjątkiem p. 3
 2. Ale ja raczej nie będę trzymał jeszcze dwa miesiące na cichej,bo po pierwsze, jak już pisałem, jest w trakcie chmielenia na zimno ,a po drugie- nie wytrzymam tyle!
 3. Gęstwy nie posiadam. Ale dodaje się ją dla pewności czego?? Że odpowiednio się nagazuje w butelkach?
 4. To było robione z zestawu z ekstraktów - jakiś pils chyba.Czyli ok 12 tygodni w butelkach?? No myślę,że coś zostanie do spróbowania.
 5. Dwa miesiące?? Nie,proszę,tylko nie to! To mój pierwszy dolniak,chmielenie na zimno też pierwsze.Tak że może następne potrzymam dłużej :-) A tak bardziej poważnie to za dwa miesiące to będę miał w piwnicy ok. 4 stopni więc na przechowywanie pewnie ok,ale na nastawienie następnego dolniaka bym musiałbym czekać do wiosny.
 6. Witam. Temperatura w piwnicy skłoniła mnie do zrobienia pierwszego piwa dolnej fermentacji.Jest już ok. 14 dni na cichej -część chmielona na zimno tabletką a druga część - chmielem granulowanym (chciałem zobaczyć różnicę :-) ). I tu mam dwa pytania: Pierwsze to czy już lać do butelek? Drugie- po zabutelkowaniu zostawić w piwnicy,czy najpierw na tydzień do ciepłego??
 7. Właśnie to są Brewferm Top ,a brzeczka faktycznie będzie miała ok 12 Blg. ( jasnowidz jaki , czy co?? :-) ) Początkowo myślałem o dokupieniu drugiej paczki, ale jakoś dziwnie było mi wydać 6 zł za drożdże, a 15 za przesyłkę. Jednak gdyby trzeba było,dokupiłbym. Lepsze to ,niż zmarnować 20 litrów piwa :-) Dlatego pytałem.
 8. andrzejf

  Jaki to chmiel ?

  Dzięki za informację. Tylko nie wiem czy on się będzie nadawał do użytku jeszcze, bo wydaje mi sie, że zebrałem go trochę za późno i do tego jeszcze po wysuszeniu- a suszyłem w piekarniku, zrobił się jakby bardziej żółto brązowy niż zielony.
 9. Witam. Mam dwie puszki ekstraktu,chmiel aromatyczny i goryczkowy. Nawet trochę chmielu do chmielenia na zimno mi zostanie.Ale okazało się, że mam paczkę drożdży 6 gramów. Czy mogę nastawić z tą ilością na 20 litrów? Bo z tego co kojarzę to tych drożdży powinno być chyba 12 gr.
 10. andrzejf

  Jaki to chmiel ?

  Załączam zdjęcia liści i szyszki.Pod płatkami małe żółte kropeczki i pachnie ładnie chmielem. :-)
 11. Witam. Wiosną dostałem od znajomego sadzonkę chmielu- tu dodam ,że nie ma on z piwowarstwem nic wspólnego.Posadziłem to u siebie ,wspięło mi sie na gruszkę i mam teraz setki szyszek. Kiedy zbierać i co z nimi dalej robić to wyczytałem,może nie wszystko.Ale jak poznać czy to jest chmiel aromatyczny,czy może goryczkowy, a może to jakaś dzika odmiana i nie ma sensu się nim zajmowac. Poradzicie cos??
 12. andrzejf

  Piwo "Brok"

  Właśnie wczoraj butelkowałem kolejną warkę. O ile pamiętam,było tam kilka zielonych butelek.Obecnie są w domu w celu nagazowania.Po kilku dniach miałem przenieść do ciemnej,chłodnej piwnicy.Ale w ramach eksperymentu mogę wystawić kilka na działanie słońca.Na parapecie pewnie będzie dobrze.Tylko to nasłonecznianie te kilka dni i do piwnicy,czy na dłużej zostawić na słońcu??
 13. andrzejf

  Piwo "Brok"

  Właśnie... aromatyczne.Ale ten zwykły zasyp pilsowy musi jeszcze trochę poczekać. Obecnie jestem na etapie ekstraktów. Cmielenie na zimno mówisz? To jeszcze muszę troche poczytać.
 14. andrzejf

  Piwo "Brok"

  No mnie się jakoś udało kilka wypić
 15. andrzejf

  Piwo "Brok"

  Czy kojarzy ktoś piwo Brok? Było kiedyś takie-może jeszcze jest.W zielonych butelkach bezzwrotnych.Sprzedawali to w Kauflandzie.Tak mi to piwo smakowało. I teraz kiedy stawiam pierwsze kroki w warzeniu piwa,przypomniałem sobie o nim.Mam za sobą piwa z brewkitów.Ostatnio Zrobiłem dwa piwka z ekstraktów ,tzn. jeszcze się robią.I jak tak bulgotało w rurce,podłożyłem nosa i tak mi tym Brokiem zapachniało.I tu moje pytanie. Zna ktoś przepis coby takie piwko zrobić? Przypominam że narazie jestem na etapie ekstraktów.Więc pewnie możliwości są tu ograniczone. Ale może tu chodzi o jakieś odmiany chmielu?? Kto pił to piwko to skojarzy o jaki smak chodzi.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...